Tizenkét pedagógus mondott fel tanévkezdés előtt egy isaszegi iskolában – az igazgatót és a fenntartó Magyar Pünkösdi Egyházat okolják a távozók
Úgy tudjuk, az isaszegi Gábor Dénes Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Technikumban összesen 12 dolgozó mondott fel a tanévkezdés előtt, csak augusztusban 8-an.
Az alakuló értekezleten elhangzott információk szerint öt osztály maradt osztályfőnök nélkül, köztük az érettségizők is, ahonnan hiányozni fog a magyar- és a történelemtanár is. További két osztálynak szintén keresnek osztályfőnököt, de ez nincs összefüggésben a felmondásokkal. Ugyanakkor a távozások nyomán az általános iskola felső tagozatán egyáltalán nem maradt matematika-tanár. (Az ő pótlásukról időközben gondoskodtak, erről cikkünk frissítésében írunk.)
A szülőket hivatalosan nem tájékoztatta sem a fenntartó, sem az iskola a kialakult helyzetről. Ők egy-másfél héttel ezelőtt informális úton értesültek arról, hogy mi várható, és most zárt Facebook-csoportokban próbálják összerakni a képet.
Több távozó pedagógussal is beszéltünk. Egyikük szerint minden azzal kezdődött, hogy az intézmény korábbi igazgatónőjét a fenntartó Magyar Pünkösdi Egyház 2023 májusának végén váratlanul és indoklás nélkül leváltotta. Azt, hogy miért kellett távozni az előző vezetőnek, nem tudni. Az iskolát működtető Pünkösdi Egyház csupán annyit írt, hogy nem hozhatják nyilvánosságra a hirtelen váltás okát, de „a jogszabályokat maradéktalan betartása érdekében” elengedhetetlen volt a lépés.
Az ott dolgozók azt mondják, eleinte igyekeztek pozitívan hozzáállni és mindent beleadni, hogy működni tudjanak, elfogadva a helyzetet.
Az egyik távozó pedagógus úgy érezte, az igazgató nem ismerte el, és nem becsülte meg a munkájukat. Szerinte a döntéseket sokszor félinformációk alapján hozta meg, és bár mindig azt mondta, várja a visszajelzéseket, és szakmai érvek mentén akár változtatni is kész, valójában soha nem változtatott azon, amit előre elhatározott. „Rendre agresszívan kommunikálta a helyzetet, fenyegetőzött, számos kollégával durva volt” – fogalmazott. Például előfordult, hogy börtönt emlegetett egy testnevelés órán eltört szemüveg miatt.
Az igazgatót azért is kritizálják, mert nem vett részt olyan fontos eseményeken, amelyeken a tanárok szerint minimum illendő lett volna ott lennie. Nem volt jelen például a hagyományos „Tücsökavatón”. Ezen az eseményen az első osztályosok mindig az igazgatótól kapják meg az intézményt szimbolizáló bordó szalagot a nyakukba, azonban ő közölte, hogy nem ér rá, ezért az egyik igazgatóhelyettesre hárult ez a feladat.
A helyzet miatt több pedagógus is megkereste a fenntartó Magyar Pünkösdi Egyházat, ahol állításuk szerint nyitottan fogadták őket, és azt javasolták nekik, találjanak megfelelő embert az igazgatói pozícióra. Ők találtak is alkalmas jelölteket, akik megküldték az életrajzukat az egyháznak, de amikor az egyikük bement, hogy tárgyaljon a pozícióról, arra akarták rávenni, hogy a jelenlegi igazgató mellett vállalja el az igazgató-helyettességet, amire nemet mondott.
A Pünkösdi Egyház ezzel kapcsolatos kérdésünkre tagadta, hogy valaha is fontolgatták volna az igazgató-cserét. Azt írták, szerintük
A csalódott pedagógusok jelezték az egyháznak, hogy amennyiben az igazgató mégis marad, akkor ők felmondanak. Szerintük a fenntartó válasza annyi volt: „jó, menjenek”.
Amikor az igazgató szembesült azzal, hogy a tantestület harmada távozik, a nekünk nyilatkozó tanár szerint „dühös és ingerült volt”. Azonban nyíltan csak kevesen mondták meg, hogy vele van problémájuk.
A szülők és a gyerekek jelenleg úgy állnak a tanévkezdés előtt mindössze néhány nappal, hogy nem tudják, ki és meddig fogja őket tanítani. Az egyik szülő így fogalmazott: „Három évig ugyanazok az emberek tanítják a diákot, akiket megismert, megszeretett, és mindent, amit eddig tanult, tőlük tudja. Ha ők egymás után tűnnek el, az elég ijesztő gyerekként. De még nekünk, felnőtteknek is. A döbbenet volt a mi családunkban az első érzés.”
A megkérdezett szülők elsősorban az igazgatót hibáztatják.
A távozó pedagógusok között voltak, akik már több mint húsz éve az intézményben dolgoztak, olyanok is, akiknek korábban számos osztálya sikeresen érettségizett.
De a szülők ugyanennyire felelősnek tartják a fenntartó Magyar Pünkösdi Egyházat is, mivel úgy érzik, nem a gyermekek érdekeit nézik, amikor egy olyan igazgatót választottak az intézmény élére, aki szakmailag ilyen eredményt tud egy év után felmutatni.
A Pünkösdi Egyház arra a kérdésünkre, hogy szerintük ki a felelős azért, hogy ennyien mondtak fel néhány nappal a tanévkezdés előtt, azt válaszolta,
Azt írták, ők most arra összpontosítanak, hogy a diákok a korábbi évekhez hasonlóan jó hangulatban, békességben, mindenféle zavaró körülménytől védve tanulhassanak, fejlődhessenek. Szerintük az érettségiző osztályban is lesz osztályfőnök, és minden tantárgyat jó szakember fog tanítani. Hozzátették,
Kerestük a Gábor Dénes Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Technikum igazgatóját is, de mindeddig hiába.
Frissítés:
Cikkünk megjelenése után a szóbeli interjútól korábban elzárkózó Magyar Pünkösdi Egyház néhány módosítási kérelemmel kereste meg lapunkat ezeket az azóta birtokunkba jutott információkkal együtt közöljük:
„Nem maradtak osztályfőnök nélkül a diákok, mert ugyan valóban öt osztályfőnök felmondott, de pótlásuk haladéktalanul megtörtént, ezért mindegyik osztálynak van már osztályfőnöke.” Cikkünk még az alakuló értekezlet idején érvényes számokat tartalmazta. Azóta valóban minden osztálynak lett osztályfőnöke. Értesüléseink szerint ezt középiskolában nyugdíjas tanár bevonásával tudják megoldani.
„Az iskolában nem 35, hanem 55 pedagógus dolgozik.” Az iskolában dolgozó pedagógusok összlétszáma valóban 55 fő, így a cikkben állításunkat úgy módosítottuk, hogy a főállású munkatársak létszáma tehető 35 és és 40 közé. Az 55-ös létszám az egyik távozó pedagógus elmondása szerint az óraadó és nyugdíjasként dolgozó tanárokkal, valamint a pedagógiai asszisztensekkel együtt jön ki. Ennek azért van jelentősége, mert a távozó 12 kolléga mindegyike viszont kivétel nélkül főállású munkatárs volt.
„A távozókon felül több matematikatanár is maradt a felsőtagozaton.” A cikkben itt is az alakuló értekezlet idején érvényes információkkal dolgoztunk. Az azóta eltelt időben az iskola két matematikatanárt is felvett.
Frissítés 2.:
Az iskola területén csütörtök délután lezajlott egy parázs hangvételű szülői fórum. Ezen jelent volt a fenntartó Magyar Pünkösdi Egyház két képviselője, az igazgató, számos szülő és többen a távozó pedagógusok közül.
A fórumon információink szerint a szülők egyértelműen a tanárok mellett voltak, az igazgató megnyilvánulásait többször hangos nemtetszés kísérte. Az egyik szülő szerint többen nehezményezték, hogy az intézmény vezetője a legtöbb kérdésre nem adott egyértelmű és világos választ. Sokat elárul a szülők általános véleményéről, hogy mindössze egy volt közülük, aki a jelenlegi vezetés mellett próbált érvelni. Amikor azonban arról szavaztak, ki ért egyet vele, egyedül ő maga tette fel a kezét.
Amikor a szülők azt kérdezték az igazgatótól, hogy nem érzi-e felelősnek magát a kialakult helyzetért, többek között azt válaszolta, hogy a távozó pedagógusok munkájában hiányosságokat fedeztek fel, amit a fenntartónak is jelzett.
Az egyik szülő azt is megkérdezte, hogy ha probléma volt a tanárok munkájával, miért nem elbocsátották őket, miért maguktól mondtak fel.
A fórum során a fenntartó képviselője egyszer úgy fogalmazott, nem tudja, mi vezetett a tanárok felmondásához, holott másik alkalommal ő is elismerte, hogy a távozók egy csoportja nyáron megkereste a fenntartót azzal a kéréssel, hogy váltsák le a konfliktusos igazgatót. Tudomásunk szerint a tanárok egy hosszú listát is készítettek a kifogásaikról, amit megmutattak a fenntartónak is.
A tanárok pótlása is szóba került. Az egyik szülő szerint a fórum elején elhangzott néhány információ, amiből arra lehetett következtetni, hogy a 12 távozó kolléga pótlása már meg is történt. Az igazgató későbbi mondataiból azonban az rajzolódott ki, hogy csak néhány helyre találtak új embert, jelenleg csak a 90 napos a felmondási idejüket töltő tanárokkal együtt tudja biztosítani a megfelelő pedagógus létszámot az iskola.