BUDAPEST

Miért láthatunk ilyen sok oroszlánt Budapesten?

Kígyó fején taposnak ordítva, vagy bokrok mögül kukucskálnak ránk. Több százan vannak a városban.
My Secret Budapest - szmo.hu
2019. október 19.


Link másolása

Gondolom, te is feltetted már a kérdést, miért láthatunk ennyi oroszlánt Budapesten. A Lánchidat és a Várkert Bazár bejáratát is oroszlán őrzi, de ezen kívül számtalan budapesti szobron, épületen vagy síremléken jelenik meg az állatok királya.

Miért kerültek oda? Mit jelképeznek? És pontosan hol láthatunk oroszlánokat Budapesten?

Arra nem vállalkozhattam, hogy a város több száz (esetleg ezer) oroszlánját mind felsoroljam, így csak a legérdekesebbeket vagy legnépszerűbbeket mutatom be képeken.

Svábhegy: Jókai egykori kertjében a kőpad

Szívfájdalmam, hogy Jókai Mór halála után jó ideig nem gondozták kellőképpen a svábhegyi kertjében álló villáját, ráadásul az épület ostrom alatt is megrongálódott, így lebontották. Csupán korabeli fotográfia őrzi a képét. A kedvenc padjához hasonló oroszlános kőpad az oroszlánfejes asztallal viszont látható, és ez talán ma a legtöbbet fényképezett eleme a Jókai-kertnek.

Halászbástya

A legszembetűnőbbek természetesen a Szent István szobrát őrző oroszlánok, de kevesen tudják, hogy a Halászbástya átépítésekor földmunkák során román kori templomot tártak fel, és az onnan származó eredeti kőoroszlán domborművet Schulek Frigyes a szintén átalakított Jezsuita lépcsőn helyeztette el.

Egy különös kapu a Corvin téren

Egy furcsa alak és két oroszlán, amelyik Jézus szívét tartja – ezek a Budai Vigadó közelében, a Corvin téren található 200 éves kapu fő motívumai.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Mit jelképeznek az oroszlánok?

Az oroszlánok élőhelye évezredekkel ezelőtt Dél-Európától Indiáig terjedt, így válhattak az ókori európai kultúrákban az erő, a hatalom, valamint a Nap és az uralkodás szimbólumává.

Mivel a hím állatok sörényét a Nap sugaraihoz hasonlónak látták, az oroszlánokhoz a tűz és az arany képzete is társult (részben egyébként azért, mert Európában a nyár rendszerint az oroszlán csillagkép „uralma” idején, július utolsó hetétől augusztus harmadik hetéig a legforróbb.)

Egyiptomban az egymásnak hátat fordító, ülő oroszlánok a Nappal együtt ábrázolva a túlvilág bejáratát jelképezték.

Az ószövetségben az oroszlán Júdát, Dávid király ősét is szimbolizálja, az ordító, tüzet okádó oroszlán viszont a gonosz erőket.

A kora középkorban a keresztény ikonográfiában Márk evangélista attribútumává vált az oroszlán, és később is gyakran jelent meg az oroszlán a templomok díszei közt, mint (Szent) Márk jelképe. Festményeken is oroszlánnal ábrázolták az evangélistát.

Az oroszlán jelezheti valakinek az uralkodói mivoltát is, több királyt is illettek oroszlános jelzővel, és címerállatként is gyakran bukkan fel.

Kopogtató a Döbrentei utcában

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Várkert Bazár

Az oroszlánok gyakran őrállatként funkcionálnak, mint ahogyan azt a Corvin téren láthattuk. A kapukat, bejáratokat őrző állatok rendszerint fenevadak vagy szörnyek, és feladatuk a gonosz erők távol tartása. E szerepkörben már az ókortól használtak oroszlánfigurákat vagy oroszlántestű lényeket, például a hajdani Babilon városának bejáratán, a színes mozaikokkal kirakott Istár-kapun, vagy az egykori Mükéné területén látható kapun.

A kígyóra taposó oroszlánról később, az Országház mögött álló emlékművel kapcsolatban még lesz szó.

Lánchíd

A híd átadása után a legenda szerint az a pletyka terjedt el Pesten és Budán, hogy a hidat őrző oroszlánoknak nincsen nyelvük, a szobrász pedig szégyenében megölte magát. Az igazság az, hogy a szobrász egyáltalán nem szégyenkezett emiatt, sőt, állítólag jót mulatott a szóbeszéden, és azt mondta: „Nem vagyok én hentes, hogy a füstre való nagy nyelveket lógassam ki a barmok szájából”.

Przemysl-emlékmű

A bátorság, a hősiesség, a helytállás jelképe az oroszlán a Przemysl várában az első világháború idején hősi halált halt magyarok tiszteletére állított emlékművön.

Épületdísz az Erzsébet híd közelében

Hasonló a funkciója, mint általában a szörnyeknek vagy ijesztő teremtményeknek: a gonosz erők távoltartása.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Parlament

Az Országház bejárata előtt, a széles díszlépcsőnél álló oroszlánokat az a Markup Béla készítette, aki a Kecske-hegyen a legendás oroszlánszobrot a sziklába faragta. Az 1873-ban született művésznek köszönhetjük többek közt a Széchenyi-fürdő delfinjeit is.

A oroszlánok közül (a bejárattal szemben állva) a jobb oldali az ostrom alatt, 1945-ben elpusztult, és mivel Markup Béla még abban az évben meghalt, az ő mintái alapján Somogyi József készítette el az új szobrot.

A közelben található Tisza-emlékmű tetején pedig hatalmas, óriáskígyóval küzdő, halálra sebzett oroszlán látható, ami azt jelképezi: a hősiesség vív harcot az ármánnyal.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Rózsák tere Szent Erzsébet templom

Az evangéliumok szerzőire, Márkra, Mátéra, Lukácsra és Jánosra utalnak Steindl Imre neogótikus remekművének homlokzatán az állatfigurák. A rózsaablak alatt, a bal alsó sarokban láthatod Márkot szárnyas oroszlánként.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Cházár András utcai villa

Rákos Manó szobrászművész egykori villáját is oroszlán őrzi – ám a századfordulós épületről készült korabeli fotókon még szerepelt. Az oroszlánszobor valószínűleg Maugsch Gyula emlékművének másolata, amit a történet szerint Rákos Manó engedély nélkül készített el.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Thököly út

A 70-es számú ház kertjében álló pirogránit oroszlánok történetét egy korábbi cikkünkben már megírtuk.

Kerepesi: síremlék

Az ókori görögök a csatamezőn elesett holtak sírját azért díszítették oroszlánnal, hogy megóvják a halott lelkét a gonosz szellemektől, az élőket pedig a holtak árnyaitól. Talán ezért került erre a sírra ez a (kissé suta) oroszlán).

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Gróf Batthyány Lajos, az első magyar miniszterelnök mauzóleumát is oroszlánok őrzik.

Ti hol bukkantatok még oroszlánokra? Írjátok meg kommentben!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk