„A magyar embereket küldik csak el” – magyar dolgozókat rúgtak ki a salgótarjáni akkumulátoripari gyárból
Megint munkavállalókat bocsátottak el egy magyar akkumulátorgyárból, a dolgozók szerint csak magyarokat küldtek el. Az eset miatt a térség ellenzéki képviselőjének panaszkodtak az érintettek. A cég azzal védekezett, hogy visszaesett az autóipar. Arról azonban nem nyilatkoztak, hogy hány embert küldtek el, és hány volt közöttük magyar.
Az RTL Híradó beszámolója szerint a cég korábban több mint 2 és fél milliárd forintos állami támogatást kapott. A mostani elbocsátás pedig már a már a második hullám. A gyárban eddig magyarok és távol-keletről érkező vendégmunkások is dolgoztak.
Most azonban többeket is elküldtek. Egyikük elmondta, hogy őt is és feleségét is elbocsátották:
"Váratlanul ért ez az egész, mert kettőnket küldtek el egyszerre, vettünk egy ingatlant, amit igenis szeretnénk újítani, de viszont így, hogy elküldtek egyszerre kettőnket, év végén így nem nagyon" - mondta.
Berki Sándor országgyűlési képviselő szerint több tucat hasonló esetről tud, amikor magyar dolgozókat rúgtak ki:
A cég délután közleményben azt írta, hogy az autóiparban tapasztalt megtorpanás miatt a "teljes kapacitásunk negyedére csökkent", ezért leépítésre kényszerültek. Szerintük a koreai vezetés igyekszik a legjobban teljesítő munkaerőt megtartani és "a magyar munkaerőt preferálni".
A Dél-Koreai cég 2019-ben jött Magyarországra, és a salgótarjáni gyáruk építéséhez több mint két és fél milliárd forintot kaptak az államtól. Ezért azt vállalták, hogy 200 új munkahelyet hoznak létre a munkanélküliséggel küzdő Nógrád megyében. Az autóipari gondokra hivatkozva idén már volt egy elbocsátási hullám, melyről Gulyás Gergely akkor azt mondta, hogy "Pontosan olyan arányban távoztak magyarok és külföldiek a cégtől, mint amilyen arányban magyarok, illetve külföldiek vagy vendégmunkások ott dolgoztak, csak a cég ezt nem kommunikálta".
A mostani elbocsátások idején a magyar kormány új rendeletben szigorította a vendégmunkások foglalkoztatásának szabályait. Ennek alapján a jövőben nem vehet fel például távol-keleti dolgozót az a munkáltató, amely korábban "harmadik országbeli állampolgárok foglalkoztatását kívánta indokolatlanul előnyben részesíteni" a magyar dolgozókkal szemben, vagy amelyre egy éven belül munkaügyi vagy munkavédelmi bírságot szabtak ki" - áll a rendelkezésben.
A cég a közösségi oldalán osztott meg egy közleményt, melyben azt írták, hogy a távozó dolgozók legtöbbje saját elhatározásból vagy közös megegyezéssel lépett ki. A kormány felé vállalt kötelezettségüket pedig teljesítik - áll többek között a levélben.