JÖVŐ
A Rovatból

Űrbe telepített mesterséges intelligenciával figyelné az ellenséget az amerikai hadsereg

És ez csak a kezdet. Az emberi agyat utánzó, újfajta számítógép-chipekkel is kísérleteznek, amelyek új lehetőségeket nyitnának az űrhadviselésben.
Címlapkép: DARPA - szmo.hu
2021. február 08.


Link másolása

A mesterséges intelligencia gyökeresen átalakíthatja a modern hadviselést is, mindenekelőtt a felderítést. Mint azt Derek Tournear, a Pentagon Űrfejlesztési Ügynökségének (SDA) igazgatója a DefenceOne-nak elmondta, az amerikai hadsereg űrbe telepített MI-t vetne be az ellenséges haderők mozgásának megfigyeléséhez, elemzéséhez.

Ez azonban nagy kihívás, az űrben ugyanis merőben más körülmények vannak, mint a Földön.

Nem alkalmazhatnak például vízhűtést a processzoroknál. Nagyon sok múlik azon is, hogy egy kicsiny, légmentesen zárható dobozban lévő számítógép mekkora hőséget bír ki és mennyi elektromos energiához jut.

A jelenlegi elképzelés az, hogy apró komputereket bocsátanak fel az alacsony földi légkörbe, majd összekötik őket. A DARPA már el is indított egy BlakJack nevű projektet, amelynek célja az űrbeli önszervező hálózat felépítéséhez szükséges tapaszatalatok megszerzése.

Tournear azt mondja, négy éven belül profi célpont-felismerő algoritmusokat szeretnének létrehozni.

A rendszert működtető mesterséges intelligenciát a Földön képeznék ki, kikerülve így az áramellátás vagy a hőmérséklet okozta problémákat, és csak utána juttatnák fel az űrbe.

Az igazgató szerint egy lézer alapú, űrben keringő kommunikációs hálózat nagyjából 4-6 éven belül lesz bevethető állapotban, és akkora már elképzelhető, hogy egy műhold vagy űrhajó fedélzetén is lehetőség nyílik a gépi mélytanulásra, algoritmus-fejlesztésre.

Az SDA jövőre 20 adatgyűjtő műhold felbocsátását tervezi és további 8 olyat, amelyek a rakétákat követi nyomon. 2024-ig újabb 150 szatellit kerülhet Föld körüli pályára. Az ügynökség január végén felhívást tett közzé, innovatív technológiák kifejlesztését várják, a titkosítástól a lézeres kommunikációig.

A számítógépkapacitás növelése, valamint az űrhajókra telepített mesterséges intelligenciák segíthetik az Egyesült Államokat abban, hogy megelőzzék orosz vagy kínai műholdak fenyegetését

– közölte Russell Teehan ezredes, az amerikai űrhaderő rakétarendszer-központjának létrehozója.

„Figyelnünk kell a mély-űrre is, ahonnan nincs idő hazatelefonálni, véghez vinni egy egész folyamatot, majd visszaküldeni a megoldást”. Teehan szerint mindazt, amit Tournear az alacsony légköri feladatokkal kapcsolatban elmondott, mély-űrben is meg akarják valósítani. Ehhez olyan eszközökre lesz szükségük, amelyek lehetővé teszik a gyors információáramlást és döntéshozatalt.

„Az olyan új számítógép-chipek, amelyek az emberi agyat utánozzák, felgyorsíthatják a Föld külön keringő mesterséges intelligenciák hálózatának létrehozását”

– mondta Jeff Sheehey, a NASA űrtechnológiai missziójának főmérnöke. Ügynöksége olyan processzorokat gyárt, amelyek százszor olyan erősek, mint azok, amelyek napjaink űrhajóiban működnek.

De már kísérleteznek neuromorfikus processzorokkal is, amelyek inkább az emberi agy ingerátvezető pontjaira, mint a hagyományos integrált áramkörökre emlékeztetnek.

„Még több intelligens rendszerre lesz szükség, amennyiben az emberiség az állandó űrjelenlétre akar berendezni, olyan eszközök rendszerbe állítására, amelyek hosszú ideig működhetnek emberi beavatkozás nélkül” – tette hozzá Sheehey.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.

Link másolása
KÖVESS MINKET: