„A kisebbik gyerekem pánikrohamot kapott a hírtől, a nagyobbik sírógörcsöt” – Riport Iványiék bezáratott iskolájából
A József Attila-lakótelepen található Ifjúmunkás utca 31. előtt reggel 9-kor nagyjából két tucatnyian gyülekeztek. Az épületet a Fővárosi Önkormányzat ajánlotta fel Iványi Gáboréknak, hogy ide költöztessék az eddig a MÁV-telepen működő Wesley János Általános Iskolát, valamint a XVIII. kerületi Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnáziumot.
„8 óra körül megjelent két kormányhivatalnok az ajtóban, és közölték, hogy vegyem át a papírt, hogy megszűnt az iskola. Előtte semmi jele nem volt az egésznek, már az évnyitó időpontját is lehetett tudni” – emlékezett vissza az egyik szülő, Nagy Anita.
Ő két gyereket nevel, az egyikük elmondása szerint szorongó autista, aki emiatt nem tudott központi felvételit írni, ide viszont anélkül is felvették. Most vagy szakmunkásképzőbe, vagy technikumba tudná csak vinni, mivel ezekben az intézményekben nem kérnek felvételit. Viszont itt nincsenek felkészülve a sajátos nevelési igényű gyerekekre.
Bár a hivatalos tájékoztatás szerint minden tanköteles korú gyerek elhelyezéséről gondoskodnak, a valóságban ez közel sem annyira egyszerű, mint leírva. Több mint 100 gyerek érintett, zömében autisták és ADHD-sek, akikkel a sztenderd iskolák egyszerűen nem tudnak mit kezdeni. Ráadásul a helyszínek között is óriási a szórás.
„Olyan papírt kaptam, ahol a lányomnak kijelölt intézmények között például Győr, Békéscsaba, Püspökladány szerepel. Közlekedni sem tud egyedül, nem hogy egyedül lakni…” – fakad ki Anita.
Egy másik szülő szintén arról számolt be, hogy a kézhez kapott 5 oldalas listában alig van olyan intézmény, ami valóban szóba jöhetne alternatívaként. „A legtöbb iskolában 1-2 szabad hely van, illetve olyat is felsoroltak, ahová havi 150 ezer forint lenne a tandíj.”
„Nincs még egy ilyen iskola Budapesten”
Némethné Madácsi Annamária kezébe is este 8-kor nyomták a papírt, ekkorra azonban a szülői Messenger-csoportból már értesült a hírről.
„Először még azt mondták, hogy ha nem akarjuk az összevonást, akkor itt egy alternatív lista arról, hová vihetjük át a gyerekeket. Utána derült csak ki, hogy valójában arról van szó, hogy megszüntették az iskolát.”
Ő szerdán már felhívott néhány intézményt a felajánlottak közül, de egyelőre egyik sem tűnik alkalmasnak.
Szerinte a szülők és a tanárok is mindent megtettek azért, hogy az iskola működni tudjon, és a gyerekek megfelelő körülmények között tanulhassanak.
„Ha a nagyobbik gyerekem nem itt tanult volna, biztosan nem készülne most nyelvvizsgára, és nem vették volna fel egy nagyon komoly gépészeti szakközépiskolába. Ezt az itteni tanárok tették lehetővé neki, szóval ne mondja senki, hogy nem tudják megteremteni a szükséges feltételeket.”
Nagy Anita is hasonló tapasztalatokról mesél:
A szülők abban is egyetértenek, hogy a közműtartozások ellenére igen is biztosítani lehetne az iskola zavartalan működését.
„Konkrétan itt minden rendben van, a víztől a fűtésen át a tantermek felszereltségéig. Amire hivatkoznak, hogy nem biztosított anyagilag a működés, az igaz, de tavaly se volt biztosított, valahogy mégis sikerült megoldani. Évtizedek óta pénzügyi szakemberként dolgozom, pontosan tudom, hogy ha a szándék meglenne rá a kormány részéről, most is meg tudnák” – mondja Anita, hozzátéve: óriási az összefogás a szülők között, nyáron is bejöttek festeni, takarítani, pakolni.
Emellett a gyerekek is folyamatosan támogatják egymást, online tanulócsoportokat szerveztek, hogy segítsenek a kevésbé tehetségeseknek.
„Ezek a gyerekek együtt élnek és lélegeznek. Nekem a kisebbik gyerekem pánikrohamot kapott tegnap este a hír miatt, a nagyobbik sírógörcsöt.”
Mindenképp kinyitják a kapukat hétfőn
Az iskolában délután 1 órakor tartottak tájékoztatót, amelyen már jóval több szülő és diák, valamint újságírók is részt vettek. A Wesley Kincsei iskola igazgatója, Gazdig Róbert elmondta, rengetegen végigdolgozták a teljes szünidőt önkéntesen, hogy teljesítsék a szigorú felteleket, amelyeket többek között a kormányhivatal, a NÉBIH és a katasztrófavédelem szabott a megnyitás feltételéül.
Az ablakokat például egyenesen Hollandiából hozták, új konyhát és ebédlőt alakítottak ki, valamint egy mozgássérült mosdót is, amit annak ellenére írtak elő számukra, hogy nincsen mozgássérült diákjuk, sem dolgozójuk. Gazdig elmondása szerint minden hatóság biztatta őket, hogy ha így haladnak, nem lesz probléma az engedélyekkel. Ezt követte aztán hidegzuhanyként a kedd esti döntés.
Bár senkit nem biztatnak arra, hogy ne keressen másik iskolát a gyerekének, azok számára, akik ezt hétfőig nem tudják megtenni, mindenképp kinyitják a kapukat, étkezést és felügyeletet biztosítva.
„Ez az egész eljárás nemhogy átgondolatlan, egyenesen ördögi” – fogalmazott Iványi Gábor, hozzátéve: az abaújkéri iskolájukat hasonló módszerekkel záratják be szintén ezekben a napokban. Abba az intézménybe 40 környező településről jártak olyan hátrányos helyzetű gyerekek, akik közül sokan péntek és hétfő között egyáltalán nem jutnak élelemhez.
Iványi szerint egészen visszataszító politikai játszmáról van szó, ami nem szolgálja sem Magyarország, sem a magyar oktatás, de még kevésbé a családok és a gyerekek érdekeit. Újra megismételte, hogy álláspontjuk szerint az állam körülbelül 15 milliárd forinttal tartozik nekik, amelynek legfeljebb a tizede az az összeg, amelyet az Oltalomtól követelnek (és a nagy részét már be is hajtották inkasszóval, illetve a normatíva visszatartásával).
A történtek miatt gyorsított eljárásban azonnali jogvédelmet kértek a Fővárosi Törvényszéktől – bíznak benne, hogy minél előbb számukra kedvező döntés születik, és mégiscsak megkezdődhet a tanítás az iskolában. Ennek egyébként minden feltétele adott, az épület olyan állapotban van, hogy akár napokon belül birtokba vehetnék a gyerekek.