JÖVŐ
A Rovatból

Oroszország áll az Amerika elleni kibertámadás mögött - állítja az amerikai külügyminiszter

Szakértők szerint a történelem eddigi legnagyobb, Egyesült Államok elleni hackertámadása lehet a mostani.

Link másolása

Ahogy arról már korábban is írtunk, hackereknek sikerült behatolniuk az Egyesült Államok kormányzati intézményeinek és kulcsfontosságú infrastrukturális létesítményeinek számítógépes hálózatába.

Valószínűleg ez volt az eddigi legsúlyosabb Amerika elleni kibertámadás a történelemben.

Mike Pompeo külügyminiszter egy konzervatív rádióban nyilatkozva úgy fogalmazott: "most már egyértelműen kimondhatjuk, hogy az oroszok benne vannak ebben a tevékenységben”.

A már tavasz óta tartó akcióról múlt vasárnap tett először említést a Fehér Ház. A Washington Post szerint azóta folyamatosan bővül a megtámadottak listája, amelyen az amerikai minisztériumok közül a külügy, a pénzügy, a belbiztonsági, az energiaügyi és a kereskedelmi minisztérium szerepel, továbbá a Pentagon, különböző nukleáris kutatóintézetek és nemzeti egészségügyi intézmények. Feltörték a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Igazgatóságot is, de a közleményük szerint nemzetbiztonsági szempontból kockázatot jelentő rendszerekhez nem fértek hozzá.

Pompeo nem szólt arról, hogy melyik orosz szervezetet gyanúsítják, de amerikai tisztségviselők egyértelműen arra utaltak, hogy az SVR-ről van szó. Azon belül is a Cozy Bear vagy ATP 29 néven emlegetett hackercsoport felé mutatnak a nyomok.

A hackertámadás előkészítése tavaly októberben kezdődhetett, akkor törték fel a SolarWinds nevű cég hálózati menedzsmentet végző szoftverét, amit az amerikai kormányon kívül rengeteg nagy cég is használ.

A texasi SolarWinds szerint az Orion nevű szoftverük 18 ezer vásárlója kerülhetett potenciálisan veszélybe.

A Microsoft, amely szintén használja a SolarWinds szoftverét, a hét folyamán elismerte, hogy őket is meghackelték, de azt állítják, a behatolást sikerült izolálni.

Az oroszok az Orion frissítéseit használták fel arra, hogy elhelyezzenek a megtámadott rendszerekben egy "hátsó ajtót", amelyen keresztül azután a hackerek akadálytalanul behatolhattak. A Microsoft szerint azonban a támadók jól megválogatták áldozataikat, nem minden Orion-felhasználó volt számukra vonzó célpont. Ők 40 olyan vállalatot, kormányzati ügynökséget és kutatóintézetet azonosítottak, amelyet feltörtek. Közöttük sok kiberbiztonsági cég is van. Brad Smith, a Microsoft elnöke azt mondta, hogy ez a szám még jelentősen nőni fog.

Azt is közölték, hogy ez a támadás túlment a szokásos kémtevékenységen, mert az egész "ellátási láncot" vette célba, és sokkal sebezhetőbbé tette a világot, mint a korábbi akciók.

A NATO és az Európai Unió is vizsgálja, hogy a rendszereik kompromittálódtak-e.

Azt egyelőre senki sem tudja, hogy az orosz hackerek hogyan kerülték meg az amerikai kibervédelem dollármilliárdokból felépített rendszerét, amely egyáltalán nem figyelmeztetett az akcióra.

A támadást a FireEye fedezte fel, ami az egyik legfontosabb amerikai kiberbiztonsági vállalat, csakhogy ők is csak azután, hogy az orosz hackerek ellopták több olyan eszközüket is, amelyek épp a hackertámadások felderítésére szolgáltak, és amelyekkel a kormányzati rendszerek sebezhetőségét lehetett tesztelni. A cég a támadás után arra kényszerült, hogy nyilvánosságra hozzá ezeknek a technológiai eszközöknek a részletes leírását, nehogy az oroszok újabb támadásokhoz tudják a zsákmányukat felhasználni.

Az is nagy kérdés, hogyan válaszol a példátlan kibertámadásra Joe Biden, aki azt máris kijelentette, hogy mindez nem maradhat következmények nélkül.

"El kell rettentenünk az ellenfeleinket attól, hogy kibertámadásokat hajtsanak végre."

- mondta.

A New York Times ugyanakkor megszólaltatta az ügyben Jack Goldsmith-t, a Harvard jogi karának professzorát, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai titkosszolgálatok is hajtottak már végre hasonló akciókat például Irán nukleáris programja vagy Észak-Korea ellen, így nincs erkölcsi alapjuk ahhoz, hogy kikérjék maguknak a történteket, vagy esetleg katonai válaszcsapást fontolgassanak.

Bidennek az esetleges szankciók kiszabásánál számításba kell vennie azt is, hogy jövő februárban lejár a nukleáris fegyverek ellenőrzéséről szóló START szerződés hatálya, amit az amerikaiak szeretnének meghosszabbítani. Kérdés, hogy így megkockáztatnak-e egy keményebb fellépést Putyinnal szemben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: