HÍREK
A Rovatból

Felfoghatatlan kínzásoknak vetették alá a foglyokat Bassár el-Aszad hírhedt börtöneiben – egyre több eset lát napvilágot

A hétvégén megbukott szíriai rezsim börtönrendszerének módszerei legtöbbször felülmúlták a híres középkori kínzások mértékét és brutalitását is. Cikkünket valóban csak erős idegzetű olvasóinknak ajánljuk.


Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének összeomlása szörnyű bizonyítékokat tárt fel az ország fogva tartási létesítményeiben elkövetett kínzásokról, visszaélésekről és tömeggyilkosságokról, különösen a hírhedt Szajdnaja börtönben, de más helyeken is. Ahogy a lázadó erők bevonultak Damaszkuszba és megdöntötték Aszad uralmát, megdöbbentő felfedezések kerültek napvilágra, amelyek ráirányították a figyelmet a fogvatartottak éveken át tartó szenvedéseire.

A lázadók harcosai körülbelül 40 holttestet találtak, kínzás nyomaival, a damaszkuszi Haraszta Kórház hullaházában. A videók véráztatta leplekbe burkolt holttesteket mutattak, amelyek közül sokon számokat és neveket tartalmazó ragasztószalag-darabok voltak. Az elhunytak kiléte ismeretlen, de emberi jogi csoportok szerint valószínűleg a Szajdnaja börtön fogvatartottjai lehettek. A Haraszta Kórház állítólag központi gyűjtőhelyként szolgált a holttestek tömegsírokba szállítása előtt.

A „húsfeldolgozóként”, „mészárszékként” ismert Szajdnaja börtön Aszad rezsimjének brutalitását testesítette meg. Az Amnesty International dokumentálta, hogy több ezer foglyot akasztottak fel vagy kínoztak halálra 2011 és 2015 között. A túlélők túlzsúfolt cellákról, napi kínzásokról és kényszerű hallgatásról számoltak be. A létesítmény labirintusszerű kialakítása és földalatti szárnyai rémálomszerű környezetet teremtettek, teljes elszigeteltségben a külvilágtól.

Annak ellenére, hogy kezdetben reménykedtek a Szajdnaja börtön földalatti szintjein rejtett foglyok megtalálásában, a Szíriai Polgári Védelem, azaz a Fehér Sisakosok által vezetett mentőakciók nem találtak titkos cellákat vagy fogvatartottakat. Ez sok családot elkeseredéssel töltött el, akik továbbra is válaszokat keresnek eltűnt szeretteik hollétével kapcsolatban. Jogvédő csoportok becslése szerint Aszad rezsimje több mint 136 000 embert tartóztatott le, akik közül ezrek nyomtalanul eltűntek.

Ahogy a tömegek özönlöttek a börtönökbe, kétségbeesett családok kutattak szeretteik nyomai után. Sokan elhagyott nyilvántartásokat és személyes tárgyakat vizsgáltak át, amelyeket a szabadult foglyok hagytak hátra. Néhány család újra találkozott szeretteivel hosszú évek után, de sokak számára az agonizáló várakozás továbbra is folytatódik.

A hírhed börtön felülnézetből. Fotó: MTI/AP/Ghaith asz-Szajed

Egy nő, Majszun Labut, Daraa városából utazott a Szajdnajába, abban a reményben, hogy megtalálja testvéreit és vejét. Érzelmektől túlcsordulva mesélte a földalatti, oxigénhiányos cellákról szóló pletykákat. Bár ezek a híresztelések továbbra is megerősítetlenek, rávilágítanak arra a hatalmas pszichológiai teherre, amelyet a családoknak kell elviselniük, miközben válaszokra várnak.

Előfordultak olyan esetek, hogy a börtönben kisgyerekeket tartottak fogva, akik édesanyjukkal együtt kerültek oda. Mások arról számoltak be, hogy a börtönből előkerültek között sokan voltak, akik szinte csonttá fogytak, mások gyakorlatilag élőhalottként tengették már napjaikat. Nagy kérdés, hogy közülük sokan vissza tudnak-e integrálódni a társadalomba a megpróbáltatások után.

Az emberi jogi csoportok régóta elítélték Szíria börtönrendszerét, mint az állami terror eszközét. Szökevények és túlélők beszámolói elképzelhetetlen kínzási módszerekről szólnak, beleértve az elektromos sokkolást, szexuális erőszakot és éheztetést.

Az olyan hírhedt kínzási módszerek, mint a „német szék” és a „repülő szőnyeg,” a rezsim kegyetlenségének szinonimáivá váltak. Sok fogoly halt meg kínzás, elhanyagolás vagy kivégzés következtében, holttestüket pedig tömegsírokba dobták.

A középkori kínzásokra emlékeztető „német szék” lényege egyébként az volt, hogy a fogvatartottat egy székre ültették, testét pedig addig hajlították hátra, amíg gerince el nem tört. A „repülő szőnyeg” olyan fadeszkára utalt, amire az áldozatot ráfektették, majd az eszközt lassan összecsukták – elképzelhető, milyen fájdalmakat kellett elviselnie, a legtöbbször addig, amíg abba bele nem halt.

Aszad rezsimje évtizedek óta használta a fogvatartást fegyverként, amely már Bassár el-Aszad apjának, Háfeznek az uralma alatt kezdődött. A rezsim bukása újra előtérbe helyezte Szíria történelmének ezen sötét fejezetét. Nemzetközi szervezetek továbbra is követelik az elszámoltathatóságot a konfliktus során elkövetett háborús és emberiség elleni bűncselekményekért.

Ahogy a volt fogvatartottak újra találkoznak családjaikkal, és segélyszervezetek tovább keresik a túlélőket, Aszad brutális diktatúrájának hegei mélyen belevésődtek Szíria kollektív emlékezetébe. Sok szíriai számára Aszad rezsimjének vége keserédes pillanat, amelyet a felszabadulás öröme és a jóvátehetetlen veszteség fájdalma jellemez.

A kérdés továbbra is fennáll: vajon a nemzetközi közösség biztosítja-e az igazságszolgáltatást Aszad börtöneinek számtalan áldozata számára, vagy történeteik az idő homályába vesznek? Az eltűntek családjai számára az igazság és az elszámoltathatóság iránti küzdelem még csak most kezdődik, és nagy kérdés, hogy hányan lesznek, akik legalább reménykedhetnek abban, hogy igazságot szolgáltatnak nekik vagy családtagjaik emlékének.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Felháborító árak!” – nagy a felzúdulás a Milka új csokoládéja miatt
A 190 grammos „Milka Extra” júniusban jelent meg a német boltok polcain, és már Hollandiában is kapható, ahol 3,79 eurót – vagyis nagyjából 1500 forintot – kérnek el egy tábláért.


A Milka új csokoládéval jelentkezett, de a vásárlók közül többen nem fogadták kitörő örömmel. A 190 grammos „Milka Extra” júniusban jelent meg a német boltok polcain, és már Hollandiában is kapható, ahol 3,79 eurót – vagyis nagyjából 1500 forintot – kérnek el egy tábláért.

A ruhr24.de szerint a bejelentés után többen is kifogásolták a termék árát. Az egyik vásárló így fogalmazott: „Sajnálom, de ilyen árak mellett nincs szükség új táblaméretre. Az árak egyszerűen felháborítóak.” Volt, aki azt írta, hogy a magas árak miatt többé nem vesz Milka csokit.

Más kiszerelések esetében is történt változás. A korábban 100 grammos tábla mostanra csak 90 grammos lett, miközben az ára 1,49 euróról 1,99 euróra nőtt. Az XXL változat korábban 270 grammos volt, ez most 250 grammos, de ára továbbra is körülbelül kétezer forint körül alakul.

A Hamburgi Fogyasztóvédelmi Ügynökség februárban a Milkát „A hónap megtévesztő csomagolójának” nevezte. Szerintük a csokoládé kétszer olyan drága lett, miközben kevesebb tartalom jár hozzá. A szervezet azt is kifogásolta, hogy az új mennyiséget alig észrevehető módon tüntették fel a csomagoláson.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Az összeomlás szélén táncol az egészségügy - felháborodott a szakszervezet az államtitkár szövegén
Takács Péter egy interjúban meglehetősen érdekesen indokolta, miért nem emelik a béreket idén és jövőre sem az egészségügyben.


Felháborodott a szakszervezet az államtitkár indoklásán. Takács Péter a Hetek című lapnak azt mondta, idén és jövőre sem emelik a béreket az egészségügyben, mert az érintett dolgozók többsége nő, akik amúgy is többet vihetnek haza.

Takács azt is mondta, hogy ez a kormány megoldotta az egészségügy legnagyobb problémáját, a hálapénzt.

Azt is felhozta indokként, hogy például a nővérek túlnyomó többsége nő, és ők amúgy is kapnak adókedvezményeket, tehát nő a fizetésük.

Csakhogy a szakszervezet szerint. alegtöbb ápolónő 40 év feletti, és nincs 3 gyereke, tehát nem fog beletartozni a körbe. Egyébként is feháborítónak tartják ezt a hozzááállást, a férfiakkal szemben pedig diszkriminatívnak.

Azt mondja a szakszervezet, hogy hiába növekedett a bérük az utóbbi három évben a szakápolóknak, ezt elvitte az infláció, és ugyanolyan keveset ér, mint 2022-ben.

Nem lett kisebb a túlterheltség, ugyanolyan kevesen vannak az egészségügyben dolgozók, és legalább inflációkövető béremelésre van szükség, mert még többen hagyják el a pályát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Vitályos Eszter rápirított a fideszes polgármesterekre is, akik kikérték maguknak a sirás-picsogásos szövegét
Egy kommentelő azt írta: sírni-picsogni ment-e egy műsorba. A kormányszóvivő erre reagált, és nem kért bocsánatot, ahogy várták tőle, sőt. Pedig Székesfehérvártól Debrecenig többen érezték úgy, hogy méltatlan volt a megjegyzése.


Vitályos Eszter pénteken egy Facebook-kommentben válaszolt azokra a kritikákra, amelyek a szerdai Kormányinfón tett kijelentése nyomán érték. A kormányszóvivő egy olyan fotója alá kapott hozzászólást, amelyben a TV2-ben való szereplését népszerűsítette. Egy kommentelő azt írta: sírni-picsogni ment-e a műsorba. Vitályos erre úgy reagált: „azt azok szoktak, akik nem a feladatukat végzik, amiért megválasztották őket”.

A vita előzménye, hogy Vitályos a Kormányinfón újságírói kérdésre válaszolva a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos önkormányzati kritikákat „sírásnak és picsogásnak” nevezte. Ezt a megjegyzést eredetileg a szentendrei önkormányzat felvetésére tette, de más városvezetők is megszólaltak az ügyben.

Szentendre független polgármestere, Fülöp Zsolt úgy fogalmazott: „ez a hatalmi arroganciát közvetítő beszédmód” a városban nagyon sokaknál megütközést váltott ki.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere azt mondta, bízik abban, hogy Vitályos Eszter csak rosszul fogalmazott, de várja a bocsánatkérést.

Papp László, Debrecen fideszes polgármestere pedig ezt mondta:

„Meglehetősen sértő a kormányszóvivőtől egy ilyen megjegyzés, ami leginkább arra utal, hogy nincs teljesen tisztában az önkormányzatok helyzetével, ami ha egy kormányszóvivőt jellemez, különösen súlyos eset.”

Hozzátette: „Azt gondolom, kormányszóvivő asszonynak érdemes lenne tájékozódnia az önkormányzatok valós gazdálkodásáról és helyzetéről.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Lázárnak: Légy férfi és most először, húsz év után, vállald valamiért a felelősséget, te is tudod, hogy ennek vége van
A miniszter ma azt mondta, hogy a balatoni vonal eleséséért a Siemens a felelős, a. cég viszont már 10 éve adta át a szakaszt. Magyar szerint „ha a luxusautódra 10 évig nem költesz, nem viszed olajcserére, akkor 10 év múlva hiába mutogatsz a gyártóra.”
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. június 07.



A Mávinform szombaton a Facebook-oldalán közölte, hogy több vonalon – köztük a székesfehérvárin – jelentős, 30–60 perces késésekre kellett számítani. A sorompók meghibásodása miatt egyes állomásokon hosszabb várakozás is előfordult. A közlekedés a balatoni vonalon gyakorlatilag összeomlott. Vitézy Dávidtól Magyar Péterig többen is Lázár Jánost tették felelőssé a történtekért. A miniszter azt írta, hogy a MÁV-csoport nemcsak az utazás árának felét, hanem a teljes jegyárat visszatéríti.

Lázár erről személyesen döntött, és hozzátette, hogy a szóban forgó vasútvonalat tíz éve újította fel teljeskörűen a Siemens. Kiemelte, hogy a német cég addig nem kap újabb megrendelést, amíg ki nem javítja az akkori munkák hibáit.

Ezen háborodott fel a Tisza elnöke, aki egy újabb Facebook-posztban ment neki Lázárnak:

"János, te is tudod, hogy ennek vége van. 3 éve ígérgetsz fűt-fát, közben minden fejlesztést leállítottál, sorra rúgod ki a legjobb szakembereket és még a MÁV alapvető karbantartási és felújítási büdzséjét is a felére vágtad.

Emiatt törnek a váltók, gyulladnak ki a mozdonyok és ezért romlott el most a sorompó irányításának a hűtése is. Ezért omlik össze évről évre egyre látványosabban a vasúti közlekedés. Ezért van a vasúti pálya felén lassú jel és ezért késnek egy év alatt hét évet a vonatok"

- írta Magyar.

Hozzátette:

"Hiába próbálod most éppen a Siemensre fogni a leállást. Te is tudod, hogy a kivitelezők majd 10 éve átadták ezt a szakaszt, bőven lett volna tehát idő javítást, vagy cserét kérni. De azt is tudod, hogy ha a luxusautódra 10 évig nem költesz, nem viszed olajcserére, akkor 10 év múlva hiába mutogatsz a gyártóra."

Majd ezzel zárta a bejegyzést:

"Tényleg, ez a Siemens nem egy ukrán cég? Összehívtátok már a Nemzetbiztonsági Bizottságot, hátha ez is valami ukrán szabotázs? Viccet félretéve, légy férfi és most először, húsz év után, vállald valamiért a felelősséget. Gyurcsány is megmondta: félig nem lehet visszavonulni, csak teljesen.

Itt az idő. Vége van. Menni kell. Hálás lenne érte mindenki. A pártod is, de legfőképp a magyarok."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk