KULT
A Rovatból

Oscar-díjak 2024: megtippeltük, kik lesznek ott az idei jelöltek között

Január 23-án hirdetik ki az Oscar-jelöltek listáját, mi azonban már most megtippeljük, mely filmek és színészek játszanak majd jelentősebb szerepet az idei díjátadón.

Link másolása

Legjobb női színész

Túl vagyunk már a Golden Globe-on, illetve kihirdeték a BAFTA-jelöléseket és Színészi Szakszervezet (SAG-AFTRA) is közzétette már idei lisátát, így erősen kezd kikristályosodni, mely színészek számíthatnak arra, hogy bekerülnek a legjobb öt közé. Persze gyakran előfordulnak meglepetések (pl. tavaly Andrea Riseborough jelölése a To Leslie-ért). A fentieket figyelembe véve ettől függetlenül a jelenlegi legnagyobb esélyesek közt ott van a két Golden Globe-nyertes alakítás, vagyis Emma Stone a Szegény párákért (január 25-től a hazai mozikban is) és Lily Gladstone a Megfojtott virágokért. Mellettük minden bizonnyal számíthat a harmadik jelölésére Carey Mulligan (Maestro), szintén a harmadikra Margot Robbie (Barbie) és az elsőre a német Sandra Hüller (Egy zuhanás anatómiája), aki egy francia filmért érdemelhetné ki a nominációt. Mondjuk teljes joggal. Meglepetésre pedig becsúszhat közéjük Greta Lee (Előző életek), Annette Bening (Nyad), Fantasia Barrino (Bíborszín), Natalie Portman (May December), esetleg Cailee Spaeny (Priscilla).

Legjobb férfi színész

Ebben a kategóriában sincs túl sok meglepő aspiráns, itt körülbelül hét színészről beszélhetünk, akik végignyerték (vagy legalább jelölést kaptak) az idei díjszezonban. Ők pedig a következők: van itt is két idei Golden Globe-nyertesünk, nevezetesen Cillian Murphy (Oppenheimer), valamint Paul Giamatti (Téli szünet), de nem szabad megfeledkeznünk Leonardo DiCaprióról (Megfojtott virágok), akit mindig jelölnek, illetve Bradley Cooperről (Maestro) és Jeffrey Wrightról (American Fiction) sem. Ugyanakkor az sem lenne meglepő, ha bekerülne a legjobb öt közé Colman Domingo a Rustinért (a Netflixen megtekinthető), valamint Andrew Scott az All of Us Strangersért. Ha pedig netán jelölnék Nicolas Cage-et az Álmaid hőséért, egy álmunk válna valóra!

Legjobb női mellékszereplő

Itt, akinek szinte biztosra lehet venni a jelölését, az Da’Vine Joy Randolph (Téli szünet), aki eddig szinte minden létező prominens díjat elhappolt az alakításával, illetve Emily Blunt az Oppenheimerért és Danielle Brooks a Bíborszínért (Spielberg 1985-ös filmjének új, musicalváltozatáról van szó, hazai premier még nem ismert). Majdnem 30 év után ismét felkerülhetne ugyanakkor a jelöltlistára Jodie Foster, akit utoljára az 1995-ös Nell, a remetelányért nominált az Akadémia, idén a Nyad című Netflix-filmért érdemelhetné ki az elismerést. Illetve nagy az esélye, hogy Julianne Moore (May December) is megkaphatja a hatodik jelölését, ő 2016-ban nyert Oscart a Megmaradt Alice-nekért. A meglepifaktort pedig Penélope Cruz (Ferrari), America Ferrera (Barbie) és megint csak Sandra Hüller (Érdekvédelmi terület) jelenthetik.

Legjobb férfi mellékszereplő

E kategóriában is hat nagy esélyesünk van, ha figyelembe vesszük az eddigi díjátadókat, s köztük is kiemelkedik Robert Downey Jr., aki sok mindent nyert már az Oppenheimerért. Ott van azonban még néhány kihívó, például Robert De Niro, aki a Megfojtott virágokért megkaphatja a kilencedik (színészként a nyolcadik) Oscar-jelölését, vagy a Szegény párák két férfi sztárja, Mark Ruffalo és Willem Dafoe (könnyen lehet, hogy egymással versenghetnek majd). S akad egy ifjú titánunk is, Charles Melton, akit a May Decemberért emelt vállára a szakma.

Legjobb rendező

Mivel már ismert a Rendezők Szakszervezetének (DGA) idei jelöltlistája is, nagy eséllyel megtippelhető, ki kerülnek majd be ebbe a kategóriába. Persze olyan is előfordult már (csak nagyon ritkán), hogy a DGA győztesét nem is jelölték Oscarra (pl. Ben Afflecket Az Argo-akcióért), de azért a többségében megbízható iránytűnek számít. Mindezek tükrében pedig talán most van Christopher Nolannek a legnagyobb esélye a karrierje során, hogy ő legyen a legjobb rendező (a jelölése 100%) az Oppenheimerért, a legfőbb kihívói pedig Martin Scorsese (Megfojtott virágok), Yorgos Lanthimos (Szegény párák), Greta Gerwig (Barbie), Alexander Payne (Téli szünet), Jonathan Glazer (Érdekvédelmi terület), Justine Triet (Egy zuhanás anatómiája) és Celine Song (Előző életek) lehetnek, nagyjából ebben a sorrendben.

Legjobb nemzetközi film

A fenti listákban már többször felbukkant egy cím, az Érdekvédelmi területé, ami egy brit film, ám főképp németül beszélnek benne, így részt vehet ebben a kategóriában. Sőt, kifejezetten nagy esélyese is, mivel Franciaország nem az Egy zuhanás anatómiáját indította (hiszen abban elég sok az angol beszéd), hanem a szintén kitűnő A szenvedély ízét, ami szintén esélyes a jelölésre. E kettő mellett pedig Spanyolország (A hó társadalma – már nézhető a Netflixen), Németország (A tanári szoba), Finnország (Hulló levelek), Japán (a Tökéletes napok Wim Wenderstől) és Ukrajna (a 20 Days in Mariupol című dokumentumfilmmel) küldöttjei érhetnek majd célba.

Legjobb film

A fődíjra jelenleg 11 legesélyesebb film közt találunk nyári blockbustereket és fesztiválkedvenceket is, sőt, még európai, nem angol nyelvű alkotás is akad. Az egyik legbiztosabb esélyes itt is természetesen az Oppenheimer, amely témája és megvalósítása okán órási Oscar-favoritnak ígérkezik.

Martin Scorsese is állandó vendége az Oscarnak, az utóbbi 20 évben a Viharsziget és a Némaság kivételével minden egész estés rendezését jelölték a legjobb film kategóriájában, így a kritikusok által magasra emelt Megfojtott virágok is bizonyosan ott lesz a gála főszereplői közt.

Ahogyan a Szegény párák is, amely megnyerte a Velencei Filmfesztivált tavaly, s ez szinte egyet jelent egy legjobb filmes nominációval az Oscaron, hiszen így járt az utóbbi években többek között A nomádok földje, a Joker, a Roma vagy A víz érintése is.

Nagy meglepetésre 2023 eddigi legnagyobb kasszasikere, a Barbie sem zárkózhat el a jelölésektől, ráadásul az Akadémiának nagyon jól jön majd, ha kiemelik, mivel talán akkor a hatalmas nézőközönsége rákattan a díjátadóra is élőben, márpedig a nézettségre nagy szükség van.

Amiképp a kisebb, független jelöltekre is, és úgy tűnik, a csalódást keltő Kicsinyítés, na meg a #MeToo-botrány ellenére Alexander Payne összekapta magát, és újra egy remek filmet készített Téli szünet címmel, amire szintén számíthatunk itt.

Bradley Cooper a Csillag születik után ismét Oscar-közelbe kerülhet második rendezésével, a Maestróval, amely viszont az eddig kijött recenziók alapján egy tipikusan Oscarra készített életrajzi mű a zeneszerző Leonard Bernsteinről. A biopicek pedig előnyből indulnak.

Még egy független darab kerülhet fel a fő listára, az idei Sundance-en nagyot ment (és a miskolci CineFesten is bemutatott) Előző életek, amely koreai témája okán képviselheti az ázsiai kisebbséget az Oscaron, ahogy 2020-ban tette a Minari: A családom története. Ráadásul nem is érdemtelenül.

Jól sikerülnek a Spielberg-remake-ek? Úgy tűnik. A West Side Storyt maga a mester forgatta újra, és kapott nem kevés jelölést 2022-ben, most azonban az ő 1985-ös (a legjobb film díjára is jelölt) művét, a Bíborszínt képzelte el újra, ezúttal musicalként Blitz Bazawule rendező. Kétségtelenül sokszínűsítené a listát.

Helyet kaphat ugyanakkor még itt Cord Jefferson első rendezése, az American Fiction, amit már számos filmfesztiválon a vállukra emeltek az ítészek, és amelyben Jeffrey Wright élete legjobb alakítását nyújtja az író Thelonious „Monk” Ellison szerepében.

Könnyen lehet továbbá, hogy olyan filmekhez hasonlóan, mint a Szerelem, a Roma, az Élősködők, a Vezess helyettem vagy a Nyugaton a helyzet változatlan, egy (vagy két) idegen nyelvű film is bekerül a legjobbak közé, nevezetesen az idei Cannes-i Arany Pálma-díjas Egy zuhanás anatómiája Franciaországból vagy a Legjobb nemzetközi film kategória legfőbb esélyese, az Érdekvédelmi terület Nagy-Britanniából. Ott a helyük!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk