KULT
A Rovatból

Az új Szellemirtók-film nem olyan rossz, mint a híre, de azért ennél többet vártunk tőle

A borzongás birodalma nem szűkölködik szellemes beszólásokban és kísérteties nosztalgiázásban.

Link másolása

1984. június 7-én tartották a Szellemirtók premiervetítését a kaliforniai Westwoodban, vagyis Ivan Reitman filmje épp idén ünnepli a 40. évfordulóját. Talán nem is véletlen, hogy most került mozikba a franchise 5. darabja, A borzongás birodalma.

A Szellemirtók anno egyébként hatalmasat ment világszerte, az Egyesült Államokban például 229 millió dollárt szedett össze, s ezzel az év második legnézettebb filmje lett a Beverly Hills-i zsaru mögött. Egy ilyen siker után az is furcsa volt, hogy csak öt évvel később, 1989-ben érkezett meg a folytatás, a Szellemirtók 2, amely minden szempontból alulmaradt az elsővel szemben, vagyis nem kapott olyan jó kritikákat, és kb. feleannyi pénzt termelt az USA mozikasszáiban. Ám azért így is tele volt emlékezetes és azóta is kultikusnak számító jelenetekkel és karakterekkel (pl. a Szabadság-szobor megsétáltatása, a nyálka, Dr. Jánosz Poha vagy Vigo, a Kárpátok ostora, Moldávia bánata festménye), illetve azért így is termelt világszerte 215 millió dollárt, szóval bukásról szó sem volt.

Ám a harmadik rész csak nem akart megérkezni, hiába vártak a rajongók évtizedeken át. Amikor pedig mégis bemutatták, rázúdult a népharag, hiszen nem egy folytatásról, hanem egy rebootról, női főszereplőkkel. A 2016-os Szellemirtók tehát egyértelművé tette minden fronton, hogy az eredeti koncepciót követeli a közönség.

Ezt pedig 2021-ben végül meg is kapták, amikor az első két film rendezője, Ivan Reitman fia, Jason Reitman (Köszönjük, hogy rágyújtott, Juno, Egek ura, Pszichoszingli) átvette apja örökségét, és ezt a címet is adta a negyedik menetnek. A Szellemirtók – Az örökség már egy jobban sikerült folytatás lett, amelyben új főszereplőket vezettek fel, előhívták a régi bandát is cameózni (Bill Murray, Dan Aykroyd, Ernie Hudson, Sigourney Weaver, Annie Potts), lenyomtak egy megható tisztelgést az Egon Spenglert alakító és az első két film forgatókönyvében is jelentősen közreműködő, 2014-ben elhunyt Harold Ramis előtt, illetve erősen megidézték az első rész történetét és gonosztevőjét. Ez utóbbi egyébként sokaknak nem tetszett.

No, nekik szól az új film, A borzongás birodalma, amelyben, noha visszakerült a cselekmény a legutóbbi kisvárosi kitérő után New Yorkba, és nagy szerepet kap a szellemirtók főhadiszállása, az egykori tűzoltóság épülete, ám mind a történet, mind a fenyegetés vadonatúj. Ezúttal tehát hiába keressük Gozert, Zuult, Vigót vagy a többieket, bár az igaz, hogy az előző film kabalafigurái, a mini habcsókemberkék most sem hiányozhattak. Sajnos.

A sztori szerint ugyanis az utóbbi 35 év alatt sikeres és gazdag üzletemberré vált Winston Zeddemore (Ernie Hudson) megszerezte egykori bázisukat az új szelleműzőknek, vagyis Egon Spengler leszármazottainak: a lányának, Callie-nek (Carrie Coon), az unokáinak, Trevornak (Finn Wolfhard) és Phoebe-nek (Mckenna Grace), illetve Carrie pasijának, a tudós Gary Groobersonnak (Paul Rudd). Működik is az új vállalkozás, szorgosan szedegetik össze a szellemeket városszerte, sőt, fejlesztik is az űzési technikákat Winston új központja segítségével, ám felbukkan egy titokzatos bronzgömb, amely egy óriási veszedelmet tart fogva. Természetesen a fagyos fenyegetés kiszabadul, hogy örök jégkorszakot hozzon New Yorkra, majd a világra, ám ehhez még az új és a régi szellemirtóknak is lesz egy-két szava.

Mert bizony ezúttal Raynek (Dan Aykroyd), Winstonnak, Peternek (Bill Murray) és Janine-nek (Annie Potts) is nagyobb szerepe lesz a túlvilági harcban.

A legfőbb szereplő azonban Az örökséghez hasonlóan most is a tudóspalánta Phoebe Spengler, akit kiskorúsága miatt nem hagynak szellemeket irtani, és aki összehaverkodik egy szellemlánnyal, sőt, talán az átmeneti szellemlét titkára is rájött…

A Phoebe-t játszó Mckenna Grace egyébként A borzongás birodalma legfőbb erénye, aki kiváló, egyben egészen drámai alakítást mutat be az érzéseivel, tehetségével és bizonytalanságaival küszködő tinédzserként. A többiek inkább csak hozzák azt, amit elvárhatunk tőlük, és hát nincsenek is kevesen, ennyi szereplőt – visszatér még Az örökségből Podcast (Logan Kim) és Lucky (Celeste O’Connor) is, új versenyzőként pedig itt van a Garraka gömbjét prezentáló, kisstílű Nadeem (Kumail Nanjiani szállítja a legjobb poénokat), a technikus Lars (James Acaster) vagy a szellemlány Melody (Emily Alyn Lind) –  pedig nem egyszerű egyszerre mozgatni, bár az alkotók igyekeztek mindegyiküket ellátni valamilyen nagyobb pillanattal. Majdem össze is jött.

Jason Reitman egyébként nem vállalta a folytatás dirigálását is, ezúttal megmaradt producernek és társ-forgatókönyvírónak (apja, Ivan Reitman Az örökség óta elhunyt, 2022 februárjában, így az ő emlékének ajánlották A borzongás birodalmát), így Gil Kenan ugrott be a helyére, aki amúgy Az örökség társírója volt, és olyan filmeket rendezett eddig, mint a 2006-os animációs Rém rom, a 2008-as Szikraváros, a 2015-ös Poltergeist – Kopogó szellem-remake és a 2021-es A fiú, akit Karácsonynak hívnak.

Kenan pedig Jason Reitmanhoz hasonlóan megpróbált most is kedvezni a Szellemirtók régi fanjainak (a New York-i terep erre rengeteg lehetőséget adott, nézzük csak meg például, hogy ki lett időközben a Nagy Alma polgármestere…), és kiszolgálni azokat is, akik most kapcsolódnak be a kalandokba.

Ettől függetlenül (vagy épp ezért) A borzongás birodalma inkább olyan, mintha egy közbevetett kalandocska lenne két hivatalos epizód között, vagyis nem haladunk túl sokat előre a dolgok alakulásában, egyszerűen csak megnézhetjük, hogyan veszik át a stafétát immár hivatalosan az új szellemirtók a régiektől.

Kétségtelen, hogy nem a franchise legjobb darabjáról van tehát szó, sőt, talán a 2016-os reboot kivételével minden eddigi rész elé tehető minőségben, ám azzal sem lehet vádolni, hogy ne lenne szórakoztató.

Hiszen látványosak az akciók, Phoebe karaktere izgalmas, sok a rajongói szívet megdobogtató fan service, illetve láthatunk egy új eredetsztorit egy új, minden eddiginél erősebb gonosz számára, aki nem mellesleg elég menő designt is kapott.

Az azonban bizonyos, hogy ha lesz még új epizód, ennél már jóval többre lesz szükség ahhoz, hogy továbbra is életben maradjon a franchise.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt pedig intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk