HÍREK
A Rovatból

Orbán: „Nincs mindig igazunk, de amikor támadnak minket, akkor igazunk van”

Orbán Viktor az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából rendezett ünnepségen, szombaton Budapesten beszélt.


Orbán Viktor az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából rendezett ünnepségen, szombaton Budapesten beszélt a Békemenet részt vevői előtt.

VIDEÓ: Orbán Viktor ünnepi beszéde

Az 56-os eseménykről azt mondta, hogy akkor megmutattuk, kik is vagyunk valójában. Hatalmas erő költözött belénk és megremegtek a kommunista uralom tartópillérei. Úgy vélte, hogy egy büszke, határokon átívelő magyar nemzetet lát '56-ban. Ugyanakkor ezzel az országgal húzott ujjat a kommunisták új nemzedéke. Mert jött a rezsiár növekedés, elvették a 13. havi nyugdíjat és a családtámogatást, kiárúsították az országot. Ez ellen emelték fel a szavukat Orbánék. De erre gumibotoztak, és szemeket lövettek ki.

Ezért, most lassan mondja, hogy mindenki megértse: „Soha nem fogjuk elfelejteni nekik”.

A miniszterelnök ünnepi beszédében először a tizenöt évvel ezelőtti eseményekre emlékezett meg. Azt mondta, hogy a megemlékezés mostani helyén akkoriban az egyik oldalon a könnygázgránát, a másik oldalon a becsapott és megalázott nemzet állt.

Szerinte "nem akkor kell megsértődni, amikor okod van rá, hanem amikor megéri". Végül jött az elégtétel, a Fidesz kétharmadot kapott. Bár annak idején, 56-ban Gerőék Moszkvába menekültek, Orbánéknak nem volt ilyen szerencséje, mert Gyurcsány azóta is itt kísért, mint az Országház fantomja

- mondta a miniszterelnök.

Közvetítés a helyszínről:

A Bajcsy-Zsilinszky út és az Andrássy út kereszteződésénél tartott ünnepségen a kormányfő beszédében úgy fogalmazott: "nem szokványos helyszín ez; tizenöt évvel ezelőtt, ezekben a percekben, itt az Andrássy és a Bajcsy-Zsilinszky út sarkán farkasszemet nézett egymással a múlt és a jelen" - írja az MTI.

Az egyik oldalon a könnygázgránát, gumilövedék, a vipera, azonosító nélküli egyenruhák és a vízágyúk. A másik oldalon a becsapott és megalázott nemzet állt, amelynek ötven év elteltével újra azt kellett hallania, hogy hazudtak neki reggel, éjjel meg este - fogalmazott.

Orbán Viktor hangsúlyozta: "az egyik oldalon a trükkök százaival kicsalt, foggal-körömmel védett hatalom, a másik oldalon a Szabadság óriás betűi mögött sorakozó, elkeseredett emberek" álltak.

A miniszterelnök szerint sikerült talpra állítaniuk az országot. Sorolta, hogy mi mindent tettek a kormányzása alatt: újabb munkahelyeket termetettek, csökkentették az adókat, visszaszerezték a közműveket és a médiát, növelték a nemzeti vagyont - sorolta. Szerinte Magyarország megbecsüli az időseket és a fiatalokat is, hiszen visszavezetik a 13. havi nyugdíjat, segítik a fiatalokat például a családi adók visszafizetésével.

Úgy vélte, hogy az alkotmány garantálja, hogy többé ne lehessen 1956 vagy 2006,

és egyesítették a magyarokat is - mondta.

Beszélt az Európai Unióról is, ami szerinte ránk támad a rezsicsökkentés és a migránsok megállítása után. Bár több miniszterelnök is így tett, és amíg Orbán még itt van, a többi nevére már ki emlékszik - tette fel a kérdést. Beszédében azt mondta, hogy

"Európaivá, érzékennyé és liberálissá vernek minket, ha beledöglünk is. A Brezsnyev-doktrína levegője járja át Európát. Velünk még a kommunisták se boldogultak, ideje megérteni Brüsszelben: mi vagyunk a tüske a köröm alatt"

- mondta.

Orbán úgy vélekedett, hogy mi lékeltük meg a kommunizmust 1956-ban, és mi vertük ki az első téglát a berlini falból. Közölte: "a magyaroknak nem igazuk van, hanem igazuk lesz". És lesz népszavazás és a gyerekeinket is megvédjük, szerinte Magyarország lesz az első, ahol az iskolák falainál megállítjuk az erőszakos LMBTQ-propagandát - mondta.

A miniszterelnök beszélt az ellenzékről is. Szerinte a baloldal megint szervezkedik, "fenekedik". Egy példával illusztrálva azt mondta, hogy az ellenfelei azt hiszik, hogy nem ismerhető fel a báránybőrbe bújt farkas. Pedig már mindenki eltűnt az összefogás bendőjében, aki a farkassal cimborált. Arra figyelmeztetett, hogy óvakodni kell a hamis prófétáktól. Szerinte csak egy baloldal van, ez pedig haugságokkal kezdi és erőszakkal folytatja, maguk után csődöt hagyva. És most azok is színpadra kerülnek, akik 15 éve a tömegbe lövettek. És készülődik már Gyuri bácsi is a "nagy víz túlsó partján" - mondta.

Az 56-os Sztálin-szobor ledöntőkről megemlékezve arról beszélt, hogy most is a magyar nép egyszerű fiai és lányai vannak itt.

Úgy vélte, hogy ma sem számít az, hogy külföldön mit gondolnak rólunk, mert a magyarok fognak a saját sorsukról dönteni.

Erre emlékeztet október 23. is - közölte, mert a mi igazunk tartott meg minket Európa közepén - vélte. "Igazságot Magyarországnak! Nincs mindig igazunk, de amikor támadnak minket, akkor igazunk van. A magyarok igazsága a közönségben van, mindenkiben, a lelkükbe oltva, ha eljön az idő, ki kell állni a házaik elé és megvédeni". A miniszterelnök szerint mindenkinek ki kell vennie a részét a szabadság megvédésében. Minden magyarra számít, akinek számít a haza jövője - mondta.

Orbán szerint még azok is jobban járnak az Orbáni-kormányzással, akik nem rájuk szavaznak.

A baloldal mostani ténykedése inkább szórakoztatóipar, mint politika, és a veszélyt sokan nem veszik komolyan - vélekedett. Az előválasztások kapcsán arról beszélt, hogy nagy betűkkel hirdették, hogy legyőzik Orbánt, "de a karácsonyt sem érték meg" - mondta. Szerinte azon megy a versengés közöttük, hogy ki legyen majd a budai pasa, a helytartó vagy a párttitkár. Még az ördöggel is összefognak, ha kell - mondta. Néhány levitézlett párt miatt most nem kéne összegyűlni. Ami az igazi kihívás, sőt fenyegetés, az a nemzetközi hátország, pénz, média és a hálózat, amely mögöttük áll - fűzte hozzá Orbán Viktor, aki szerint ez olyan súlyos erő, amit csak több millió magyar együtt győzhet le és együtt szoríthat ki az országból.

Végül arra kérte a nagygyűlésen részt vevőket, hogy nézzenek a mellettük állóra, és azt fogják látni, hogy ő mindent meg fog tenni, hogy akár a legvastagabb falon is átmenjünk.

"Jöttünk, láttunk és újra győzni fogunk. A Jóisten mindannyiunk felett, Magyarország mindenek előtt! Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!" - mondta a beszéde végén Orbán Viktor, akitől a tömeg "Viktor! Viktor!" kiáltással búcsúzott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magánlakásokban is házkutatást tarthat majd a NAV a nagytakarítási törvény alapján
Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek, vagyis akár egy civil szervezet vezetőjének otthonában is megjelenhetnek fegyveres kísérettel. Veszélybe kerülhet az újságírói forrásvédelem is.


A Fidesz új törvényjavaslata lehetővé tenné, hogy a NAV házkutatást tartson nemcsak a szervezetek irodáiban, hanem akár azok vezetőinek magánlakásán is - hívja fel rá a figyelmet a Telex. A javaslat szerint a pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szerv gyakorlatilag bárhol megjelenhet, ha azt feltételezi, hogy ott bizonyítékot találhat.

Az ellenőrzés során az adóhatóság emberei átvizsgálhatják a helyiségeket, lefoglalhatják az iratokat, adathordozókat, belenézhetnek a munkafolyamatokba, másolatokat készíthetnek mindenről. Ha szükséges, rendőri segítséget is kérhetnek.

A törvény lehetőséget ad arra is, hogy a NAV akár előzetes értesítés nélkül is házkutatást tartson, ha az előzetes értesítés veszélyeztetné az eljárás sikerét. Ez azt jelenti, hogy nincs garancia arra, hogy az érintettek előre tudnak a hatósági intézkedésről.

A törvényjavaslat szerint az ellenőrzés célja az lehet, hogy megállapítsák: egy szervezet jogtalanul fogadott-e el külföldi támogatást. A házkutatásra pedig nemcsak akkor kerülhet sor, ha már van gyanú, hanem akkor is, ha a hivatal szerint csak feltételezhető, hogy az adott helyen bizonyíték lehet.

A szabályok alapján nemcsak a szervezet székhelye jöhet szóba, hanem bármely más helyszín is, ahol adat vagy bizonyíték lehet.

Ez különösen aggályos lehet például egy újságíró esetében, akinek az otthonában található dokumentumokat is lefoglalhatják, így gyakorlatilag megszűnhet a forrásvédelem.

Az eljárás során az érintettek kötelesek együttműködni, még akkor is, ha a bekért adatok személyesek, védettek vagy rájuk nézve terhelőek. A NAV jogot kap arra, hogy ilyen információkat is bekérjen és tároljon. A törvényjavaslat szerint ezekhez az adatokhoz az állam akár 30 évig is megtagadhatja a hozzáférést, ha úgy ítéli meg, hogy az adatok nyilvánossága bűnmegelőzési vagy nemzetbiztonsági érdekeket sértene.

Az új törvényjavaslat nemcsak a szervezeteket érinti, hanem azok vezetőit is súlyos személyes következményekkel fenyegeti.

Aki egy jegyzékbe vett szervezet irányítója, annak kötelező vagyonnyilatkozatot tennie – méghozzá jóval szigorúbb feltételek mellett, mint például egy országgyűlési képviselőnek. A nyilatkozatot az igazságügyi miniszter ellenőrzi, és közzéteszik a kormány honlapján.

Ha valaki nem tesz eleget a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségnek, akkor ezt nyilvánosan „közhírré teszik”, és felfüggesztik a képviseleti jogát a szervezetben. Ebben az esetben sem biztosít a törvény semmilyen jogorvoslati lehetőséget. Ha a záró vagyonnyilatkozat is elmarad, az illetőt 500 ezer és 2 millió forint közötti bírsággal sújthatják, amit újra és újra kiszabhatnak – fellebbezni ez ellen sem lehet.

A törvény külön eljárás nélkül eltilthatja azokat a civil vezetőket, akik megszegik a szabályokat, attól, hogy öt éven belül bármilyen civil szervezetet alapítsanak vagy vezessenek. Ugyanez vonatkozik a gazdasági társaságok ügyvezetőire is: ha egy cég a törvény miatt megszűnik, a cégvezető öt évig nem tölthet be vezető tisztséget, nem alapíthat új céget, és nem is szerezhet benne többségi befolyást.

Aki egyszer megszegi a törvényt, azt a NAV már eltilthatja „a közéletet befolyásoló tevékenység további folytatásától”. Hogy ez pontosan mit jelent, az nem derül ki a javaslatból.

Hüttl Tivadar, a Telex ügyvédje szerint a javaslat „emberi sorsokat, karriereket tehet tönkre”, és olyan mértékű szankciókat vezetne be, amelyek példátlanok a korábbi törvényekhez képest.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Lemondott Polt Péter legfőbb ügyész
Sulyok Tamás köztársasági elnök a Facebookon köszönte meg Polt eddigi munkáját. A volt legfőbb ügyészt az Alkotmánybíróság tagjának jelölték.


Szerdán délután Polt Péter személyesen adta át lemondását Sulyok Tamás köztársasági elnöknek a Sándor-palotában.

A találkozóról maga az államfő számolt be a közösségi oldalán, amit az Index vett észre. Bejegyzésében így fogalmazott:

„Polt Péter ma délután felkeresett a Sándor-palotában, hogy átadja lemondását. Köszönetem és elismerésem Legfőbb Ügyész Úrnak eddigi munkájáért!”

A kormány májusban jelentette be, hogy Polt Pétert, valamint Hende Csabát az Alkotmánybíróság tagjának jelöli. Május 13-án az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága megszavazta a két jelölt alkotmánybírói tagságát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Gerendai Károly szerint az üzleti életben megindult a felkészülés egy esetleges kormányváltásra
A Sziget alapítója a Dellában mesélt arról, hogy a Tisza Párt indulásakor Magyar Péter tőle kért színpadtechnikát. Azt is elárulta, fontolgatja, hogy idén először elmegy a Pride-ra.


A vendéglátásról és a fesztiválpiacról indult a beszélgetés a 24.hu Della podcastjában Gerendai Károllyal, de hamar politikára terelődött a szó. Gerendai elmondta, hogy tavaly tavasszal a Tisza Párt első embere hozzá fordult segítségért. Magyar Péternek akkor színpadtechnikára volt szüksége, a mozgalom berobbanásának idején. Azóta még néhányszor találkoztak rendezvényeken, de Gerendai nem akar szorosabb kapcsolatot kiépíteni vele.

A gasztrovállalkozó a műsorban arról is beszélt, hogy lát esélyt a változásra a következő választáson. Úgy fogalmazott: „Egy petákot nem mertem volna arra tenni másfél évvel ezelőtt, hogy itt fogunk tartani, hogy van egy olyan valós erő, amelyiknek reális esélye van adott esetben a kormányváltásra.” Szerinte üzleti és kulturális köreiből is sokan konkrét igényként fogalmazzák meg a változás szükségességét. Azt is tapasztalja, hogy megindult a felkészülés egy esetleges kormányváltásra azok körében, akik eddig jól tudtak élni a NER nyújtotta lehetőségekkel.

Azt is tapasztalja, hogy azok az emberek, akik eddig jól tudtak élni a NER nyújtotta lehetőségekkel, most új pozíciót próbálnak felvenni, mozgásba lendültek Magyar Péter megjelenésével.

Gerendai a műsorban elmondta, hogy lát hiányosságokat a Tisza Pártban, de ezekről részletesebben nem beszélt. Azt is hozzátette, eddig nem vett részt a Pride eseményein, de most „eszembe juttatták, hogy el kellene menni.” Végül arról is szó esett, hogy mit kezdett az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló kormányzati véleménynyilvánító szavazólappal. Szerinte nincs sok realitása annak, hogy 2030-ig megtörténjen Ukrajna felvétele az EU-ba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kizárt, hogy Ruszin-Szendit „beüthették” az ukránok - mondja a nemzetbiztonsági szakértő
Kiss-Benedek József szerint kizárt, hogy a volt vezérkari főnök ukrán kém lenne. A szakértő szerint ha ez igaz lenne, az a magyar nemzetbiztonság totális bukása lenne.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 14.



Ruszin-Szendi Romulusz nyílt levélben és egy Facebook-videóban is reagált azokra a vádakra, melyek szerint kapcsolatban állna az ukrán titkosszolgálattal. A Tisza Párt honvédelmi szakértője határozottan visszautasította az állításokat. „Én egy becsületes magyar állampolgár vagyok, aki 14 éves korától egyenruhában szolgálta hazáját” – írta. Azt is hozzátette, hogy szerinte azért váltották le, mert nem értett egyet a honvédelmi miniszter szakmailag vitatható döntéseivel.

A politikai vádak előzménye, hogy Kocsis Máté, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője egy interjúban úgy fogalmazott: „Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek.” Orbán Viktor miniszterelnök pedig kedden egy példátlan titkosszolgálati támadásról beszélt, amely állítása szerint Magyarország ellen irányult, és szerinte Ukrajna áll a háttérben.

A vádakat Kiss-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő is értékelte az ATV Start című műsorában. Szerinte szakmai szempontból kizárt, hogy egy volt vezérkari főnököt be tudnának szervezni egy külföldi titkosszolgálat számára.

Úgy véli, egy ilyen magas rangú katonai vezető rendkívül sűrű programmal dolgozik, és szigorú biztonsági ellenőrzéseken megy át.

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a Kocsis Máté által megfogalmazott gyanú igaz lenne, az a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok munkáját is megkérdőjelezné. Kérdés lenne, miért nevezték ki Ruszin-Szendit, és miért nem távolították el korábban, ha bármi felmerült volna ellene.

Kiss-Benedek azt is elmondta, hogy Ruszin-Szendi rendszeresen részt vett a NATO katonai bizottságának ülésein, ahol bizalmas információkat tárgyaltak. Ilyen megbeszélésekre szerinte nem hívtak volna meg senkit, akivel szemben bármilyen gyanú létezne.


Link másolása
KÖVESS MINKET: