Rekordot döntött a skálás gyilkos: 31 éve van már börtönben, és nem is akar szabadulni
Bene László 1994. május 4-e óta van börtönben, azaz Magyarországon ő él legrégebben egyhuzamban a rácsok mögött. Ő az, akit a hírhedt „skálás gyilkosként” ismer az ország. A hatóságok akkor fogták el, azóta pedig már 31 éve tölti a büntetését. Az ítélet szerint tényleges életfogytiglani szabadságvesztést kapott, ami azt jelenti, hogy legalább 40 évig nem vizsgálják meg a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségét.
A szabályok 2014-ben változtak meg, így Bene esetében 20 év után mégis meg kellett nézni, szabadulhat-e. A büntetése így papíron 2014 májusában lejárt, de a börtönben maradt. A bíró akkor úgy döntött, még nem érte el a büntetés célját, mert az elítélt nem bánta meg, amit tett. Azóta többször is felülvizsgálták az ügyét, de ez a döntés nem változott – írja a Blikk.
Bene egy ideje az úgynevezett átmeneti részlegen van, ahol az elítélteket a szabad életre készítik fel. Ott önellátóan élnek, és saját konyhájuk is van. Bár már tíz éve letöltötte a büntetését, nyilatkozatai miatt továbbra is bent tartják.
– fogalmazott a kegyetlen gyilkos.
A 90-es években Donászi Aladárral együtt követte el bűntetteit. Öt év alatt 40 millió forintot raboltak és négy embert öltek meg. 1992-ben közösen támadtak meg egy pénzszállító autót a Skála áruház parkolójában, ahol megölték az egyetemistaként dolgozó Sádt Győzőt. Ugyanabban az évben két vadászt is lelőttek egy lőgyakorlat során. A bűnözőpárost végül két évvel később kapták el. Donászi 2001-ben öngyilkos lett, Bene viszont azóta is börtönben van.
Gyerekkorát értelmiségi, szerető családban töltötte, mégis vonzotta a bűn. Azt mondta: „Józan ésszel felmértem, milyen lapokat osztott nekem a sorsom. Nem kételkedtem, nem reménykedtem: a rossz oldalt választottam, elkötelezett bűnöző lettem.”
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága szerint az életfogytig tartó szabadságvesztést töltőket speciális körülmények között helyezik el. A Hosszú Idős Speciális Részlegek (HSR) teljesen el vannak zárva a börtön többi részétől. Ilyen részleg négy intézetben működik: Budapesten, Szegeden, Tiszalökön és Sátoraljaújhelyen.
Az ott elhelyezett rabokat állandóan őrzik, csak engedéllyel és felügyelettel mozoghatnak. A napi programjukat előre összeállítják, egyéni foglalkozásokon vehetnek részt, például kisállatgondozásban vagy szabadidős tevékenységekben. Munkát is végezhetnek, de csak olyan eszközökkel, amelyek nem alkalmasak támadásra. A levelezés, csomagküldés és látogatás szabályai náluk is ugyanazok. Lelki gondozást kérés alapján kaphatnak, tanulhatnak magántanulóként, és használhatják a börtön könyvtárát is – könyvlistáról választva.
Végh József kriminálpszichológus a Blikknek elmondta: a büntetés-végrehajtás szervezete sok lehetőséget biztosít a visszailleszkedéshez. A fogvatartottak dolgozhatnak, tanulhatnak, sportolhatnak, konzultálhatnak pszichológussal és szociális munkással is. Mégsem mindig tudnak ezekkel élni. Elmondta, hogy sokan annyira megszokják a benti világot, hogy kint már nem tudnak élni.
– mondta a szakember.