CSOK-os rémálom: 12 millió forint visszafizetésére kötelezik Szandrát és családját egyetlen adminisztrációs hiba miatt
Egy házaspár három gyerekkel az otthonteremtés küszöbén, némi pénzügyi segítségre számítva – 2015 nyara óta Magyarországon szinte nincs ember, akinek erről ne a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) jutna eszébe. Így volt ezzel természetesen Szandra és családja is, akik nyáron írták meg, hogyan vált az életük megkönnyítésére szánt támogatás rémálommá, ahol nem hogy pénzügyi segítséghez nem jutottak, de nem kevesebb mint 12 millió forinttal tartoznak – mindezt pedig egy egészen bagatell, első ránézésre könnyen méltányolhatónak mondható hiba miatt.
Szandra és párja 2019-ben vette fel a CSOK-ot, bízva abban, hogy a tízmillió forint jelentős segítség lesz nekik ingatlanvásárlásukhoz. A budaörsi társasház elkészült, időközben megszületett harmadik gyerekük is, ők pedig 2021-ben beköltözhettek új otthonukba. Szívességi lakáshasználati szerződést kötöttek az építtetővel, ami azt jelentette, hogy tulajdonjog nélkül is használatba vehették a lakást. Megkezdték a törlesztőrészlet fizetését – a feketeleves pedig ezután következett.
Az ok: a szerződésben foglalt 90 napon belül nem jelentkeztek be lakcímkártyájukkal az új címükre, ez azonban nagyrészt nem az ő hibájukból történt. Egy adminisztrációs hiba miatt a társasház albetéteinek földhivatali bejegyzése elhúzódott, így senki nem tudott tulajdonjogot szerezni 2023-ig.
„Amikor elkészült a társasház, kijöttek a földhivataltól, és kiderült, hogy az albetétek a legelsőtől fogva elcsúsztak, azaz mindenki, aki a házban lakik, rossz albetéten van bejelentve. A társasháznak van egy saját ügyvédje, aki természetesen az üggyel kapcsolatos iratokat többször beadta a Földhivatalhoz, de minden esetben visszadobták. Most is náluk van az ügy” - meséli Szandta.
Enélkül viszont azt a lakcímkártyát sem tudták megigényelni, amivel elvileg be kellett volna jelentkezniük.
Szandra férjének végül 2022 júliusában többször próbálkozás után harmadszorra sikerült elintéznie az átjelentkezést. Előzőleg kétszer is elutasították a hibás albetétszám és széljegyre kerülés miatt. (A széljegy az adásvétel esetében azt mutatja, hogy a földhivatalba az ingatlannal kapcsolatban valamilyen kérelmet adtak be, amely még nincsen elintézve, azaz az ingatlannal kapcsolatban egy ügyintézés folyamatban van.) Szandra szerint ennek lett az a következménye, hogy nem egyszerre kapták meg a lakcímkártyáikat, ami később problémákat okozott.
„Arra hivatkozva akarják behajtani rajtunk a 12 millió forintot, hogy bár mind a ketten 90 napon túl, de nem egyszerre jelentkeztünk be”
– írta korábban a közösségi médiában a családanya, hozzátéve: „A mai napig nem tudom, hogyan bízhatnék egy olyan kormányban, amely kész ellehetetleníteni egy háromgyerekes családot a lakcímkártya-adminisztráció miatt”.
Lapunknak arról is beszélt, hogy korábban sehol nem tájékoztatták arról, hogy feltételként szerepel az is, hogy egyszerre kell költözniük.
A hivatal azt sem vette figyelembe, hogy speciális helyzetük miatt nem kaptak egyszerre lakcímkártyát.
A bank végül 2023 februárjában, közel egy évvel később szólította fel őket, hogy mutassák be saját és gyerekeik lakcímkártyáját három napon belül. Ekkorra hivatalosan is megszerezték a tulajdonjogot, így az átjelentkezés gyorsan ment. Egy hónappal később azonban a kormányhivatal felszólította őket, hogy igazolják, annak idején miért nem tudtak átjelentkezni az új lakásba. A kormányhivatal tanácsára méltányossági kérelmet nyújtottak be, ügyvédet fogadtak, és összegyűjtötték a szükséges dokumentumokat, de ez sem vezetett eredményre.
Ők ekkor újabb levelet küldtek a kormányhivatalnak, amihez földhivatali papírokat is csatoltak, bizonyítandó, hogy életvitelszerűen a lakásban élnek, ez azonban semmin nem változtatott. Időközben a bank megvonta tőlük a hitel kamattámogatását is, így hirtelen megduplázódott a havi törlesztőrészletük. A Földhivatallal pedig beszéltek azóta, de ott azt mondták: még nem volt idejük ránézni az albetét elcsúszásra.
Banki források szerint a kormányhivatal a legtöbb esetben nem fogadja el a méltányossági kérelmeket a lakcímbejelentés elmulasztása miatt. Szandráék ügyvédje szerint a hivatal a jogszabály betűjét követte, de nem vizsgálta a jogalkotó szándékát. Erre maga Szandra sem tudott mást mondani lapunknak, hiszen ő sem érti, hogy a hivatal miért nem veszi figyelembe a sajátos körülményeket, ők pedig nem indokolták meg döntésüket.
2024 januárjában Szandráék úgy érezték, hogy minden más lehetőségük elfogyott, így beperelték a kormányhivatalt, de sokáig semmi nem történt az ügyben. Történetüket nyáron a Telex is megírta, és csak a cikk után kezdődött érdemben előremozdulni az ügy. Idén november elején azonban a pert elveszítették, ami azt jelenti, hogy így már egészen biztosan vissza kell fizetniük a 12 millió forintot. Ahogy Szandra egy Facebook-bejegyzésében összefoglalta: „Bár minden feltételnek megfeleltünk de vissza kell fizetnünk 12 millió forintot. És ugye azért vettük fel a CSOK-ot, mert nincsen 12 millió forintunk.”
Lapunknak Szandra elmondta, hogy a bíróság is csak azt mondta el indoklásában, hogy a törvény szerint egyszerre kellett volna költözniük, de mivel a közművek miatt a férje csak kevéssel a 90 nap letelte után, ő maga pedig jóval később tudott lakcímkártyához jutni, nem tudtak mit tenni.
„Nem az volt a probléma, hogy később jelentkeztünk be, teljesen mindegy volt, hogy melyikünk hány nappal későbbi lakcímkártyát mutat be. Kizárólag az volt a baj, hogy nem egyszerre történt a bejelentkezés” – mondja az édesanya.
Ezért – bár úgy érzi, ez többek szemében megosztó lehet – a házaspár közösségi gyűjtést indított, hogy 12 millió forintos támogatás helyett ne 12 milliós tartozásuk legyen. Többen segítettek már, és rokonaikban, barátaikban is bízhatnak, de csak 15 napjuk van.
– meséli Szandra a gyűjtés állásáról.
Őt egyébként az igazságtalanságon túl elsősorban az zavarja, hogy egyetlen irat késedelmes bejelentése miatt súlyos milliókkal büntetnek egy családot, akik semmilyen durva szabálysértést nem követtek el – valamint a méltányosságot is megtagadják tőlük, lényegében indoklás nélkül. Mindezt egy olyan élethelyzetben, amikor segítségre lett volna szükségük.
Ha segíteni szeretnél Szandra családjának, azt EZEN A LINKEN teheted meg.