KULT
A Rovatból

Milyen ember lehetett Seuso, a híres kincsek eredeti tulajdonosa?

A Seuso-kincs ismét látogatható Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Orosz Emese cikke - szmo.hu
2018. június 27.


Link másolása

A Seuso-kincs féléves vidéki vándorkiállítását követően június 27-től ismét látható Budapesten, a kincs végleges őrzési helyén, a Magyar Nemzeti Múzeumban. Bonyolult tulajdonviszonyairól és hazakerülésének kalandos történetéről már korábban is írtunk nektek. De vajon milyen darabokból állhatott a teljes ezüstkészlet, mennyit érhetett ókori értékén? Illetve ki lehetett egyáltalán Seuso, aki a késői római császárkorban birtokolta e kincseket?

Milyen darabokból állhatott a teljes szett?

A Seuso-kincs az egyik legjelenősebb késő római ezüst kincslelet. A ma ismert együttes 14 - többségében 4. században készült - ezüstedényből áll, illetve az elrejtésükhöz használt rézüstből.

A tárgyak közös jellemzője a nagy tisztaságú alapanyag, illetve a hivalkodó méretük és tömegük, amivel a legnagyobb késő római ezüstedények sorába tartoznak. Díszítésükben a görög műveltség képi ábrázolásait követik: a vadászat és lakoma jeleneteit, illetve mitológiai történeteket ismerhetünk fel az edényeken. Ezekkel a témákkal az uralkodó elit tagjai életstílusukat és műveltségi eszméiket - egyszóval a felsőbb társadalmi réteghez tartozásukat is kifejezték.

A Seuso-kincs ismert darabjai

• Vadász - vagy Seuso-tál (70,5 cm, 8873 gramm)

• Meleagros-tál (69,4 cm, 8606 g)

• Achilles-tál (72 cm, 11 786 g)

• Geometrikus tál (64,2 cm, 7150 g)

• Amfora (ezüstből készült dugóval), (38,5 cm, 2506 g)

• Dionüszikus jelenetekkel díszített kancsó

(43,5 cm, 3000 g)

• Cirkuszi állatjelenetes fedeles kancsó (51 cm, 3983 g)

• Hyppolitus készlet vödör A, (22,7 cm, 4436 g)

• Hyppolitus készlet vödör B, (22,9 cm, 4478 g)

• Hyppolitus készlet kancsó fedéllel (57,3 cm, 4051 g)

• Geometrikus kancsó A, (52,8 cm, 2804 g)

• Geometrikus kancsó B, (55 cm, 2671 g)

• Kézmosó medence, (45,2–46,8 cm, 2118 g)

• Illatszertartó szelence nyitható kúpos fedéllel

(32 cm, 2051 g)

• Rézüst (32,5 cm magas, 83,5 cm széles)

A készlet azonban jelenlegi állapotában valószínűleg nem teljes. Hasonló kincsleletek alapján feltételezik, hogy további darabok - kisebb asztali edények, evőeszközök és poharak is tartozhattak hozzá. A szakértők szerint az sem kizárt, hogy a kincs 248 darabból állhatott, amik - ha valóban léteznek - jelenleg ismeretlen helyen lappangnak.

A kincs feltételezett magyarországi lelőhelyének közelében, a Kőszárhegyen 1878-ban egy késő római ezüstállvány darabjai is előkerültek, amelybe pontosan beleillik az egyik Seuso-tál. A régészek így a 20 kilós állványt lelőhelye, értéke és díszítése alapján is a kincslelethez tartozó tárgyként emlegetik.

Hány liter bort lehetett volna vásárolni a Seuso-kincs értékén?

A lelet darabjai nem csak napjainkban számítanak értékes kincsnek. Az edények saját korukban is az ezüst művészet csúcsdarabjainak számítottak, ami vételárukban is tükröződött. Értéküket egyrészt nemesfém alapanyaguk adta, másrészt az elkészítésükbe fektetett ezüstműves-munka művészi minősége. A 14 darabból álló szett összesen 68,5 kg-t nyom. Ezt megduplázva becsülhetjük meg késő római kori értékét, ami kb. 2040 arany pénzérmének (solidus) felelhetett meg. Ez egy alacsonyabb rangú hivatalnok vagy lovas katona 226 évi jövedelme volt. Egy nagybirtokos azonban alig néhány év alatt kitermelhette egy ilyen ezüstkészlet árát.

A 4. - 5. században egyetlen solidusból egy katonaköpenyt, 350 liter búzát, 88 kg marhahúst vagy 109 liter bort lehetett vásárolni. Ez azt jelenti, hogy a kincs csupán jelenleg ismert darabjainak

árából Seuso több mint 220 ezer liter bort vásárolhatott volna.

Milyen ember lehetett Seuso?

A Seuso-kincs az egyik edényen megnevezett egykori tulajdonosáról kapta a nevét. A latin körfelirat így szól: "HEC SEVSO TIBI DVRENT PER SAECVLA MVLTA POSTERIS VT PROSINT VASCVLA DIGNA TVIS." Ami magyar fordításban körülbelül annyit jelent:

"Maradjanak meg számodra ezek az edények, Seuso, évszázadokon át, hogy utódaidnak is méltóképp hasznára váljanak."

De milyen ember lehetett ez a Seuso? Az egykori tulajdonos társadalmi helyzetére, személyiségére és műveltségére a kincs értékéből és az edényeken megjelenő ábrázolásokból következtethetünk. Ezek alapján

Seuso a Római Birodalom latin és görög kultúrán nevelkedett jómódú elitjéhez tartozott.

Szenvedélyes vadász lehetett, aki minden bizonnyal örömmel fogadta, ha vendégei a görög mitológia híres vadászaihoz, például Meleagroszhoz hasonlították.

Meleagros-tál domborműve

A Seuso-tálon megjelenő Krisztus-monogram alapján valószínűleg voltak keresztény kötődései. S bár nevét más történeti forrás nem említi, elképzelhető, hogy a hivatali apparátus tagjaként vagy a hadsereg tisztjeként a császár szolgálatában állt.

A krisztogram (☧) után kezdődik az ezüstbe vésett latin nyelvű körfelirat

Családjának vagyonához tartozhatott egy Balaton környékén fekvő nagybirtok és villa is, amire a vadásztál Pelso, azaz Balaton feliratából is következtethetünk.

„Pelso”, azaz Balaton felirat a vadásztálon

A családi-baráti ajándékozás kifinomul szokás volt a római elit körében. A császárok nem csak elvárták, hanem maguk és bőkezűen osztogatták az ajándékokat. Seuso is ajándékként kaphatta a nevével díszített tálat, és a többi edény is hasonló módon juthatott családjának birtokába.

A kincset valószínűleg a 4. század utolsó évtizedében vagy az 5. század elején rejthették el tulajdonosai, akik villájukat is hátrahagyva feltehetően egy háborús konfliktus elől menekültek el.

A Seuso-kincset a Magyar Nemzeti Múzeumban nézhetitek meg, további részleteket a honlapon találtok.

Forrás, képek: Magyar Nemzeti Múzeum, Wikipédia

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET: