HÍREK
A Rovatból

Tovább drágulnak a lakáshitelek – kalkulátorral te is kiszámolhatod, mire számíthatsz

Miután június végével véget ért az önkéntes kamatplafon, a kölcsönfelvételt tervezők máris megtapasztalhatják, hogy az infláció és az alapkamat csökkenése ellenére a lakáshitelek még drágulnak is.


Újabb nagybank emelte meg a lakáshitelei kamatait, és így már a K&H is átlépte a június végéig élő önkéntes, 7,3 százalékos THM-plafont a jelzálogkölcsönei egy részénél. A bankok egymást követő emelései után főként az alacsonyabb jövedelműeknek lesz egyre nehezebb olcsóbb lakáshitelt találni - írja a bank360.hu elemzésében.

Miután június végével véget ért az önkéntes kamatplafon, a kölcsönfelvételt tervezők rögtön megtapasztalhatják, hogy az infláció és az alapkamat csökkenése ellenére a lakáshitelek még drágulnak is.

Az OTP már július elején lépett, július 11-től pedig egy másik nagybank, a K&H is csatlakozott hozzá, és megemelte a lakáshitelei kamatát, aminek hatására több esetben már a 7,3 százalékos plafon fölötti THM-mel kínálja a lakáscélú jelzálogkölcsöneit. (A kamatplafon valójában nem a kamatra, hanem a minden költséget tartalmazó teljes hiteldíj mutatóra, THM-re vonatkozott). A K&H módosításai az alacsonyabb jövedelmű igénylőket érintik hátrányosabban, számukra jobban nőttek a kamatok, ahogyan azoknak is, akik a futamidő alatt végig fix kamatot szeretnének fizetni.

Továbbra sincs tartós csökkenés a referenciakamatoknál

A K&H most valójában csak beállt a korábban elkezdődött kamatemelési sorba. A CIB Bank májustól már visszaemelte a kamatait a januári szintjükre, bizonyos esetekben jóval a THM-plafon fölé, de az igénylők túlnyomó része még 7,3 százalék alatti ajánlatokkal találkozhatott nála. Rajta kívül is volt már ekkor is olyan nagybank, amelynek a kínálatában voltak kamatplafon feletti lakáshitelek. Őket követte aztán július elején az OTP, amely a többi pénzintézethez hasonlóan eltérő mértékben emelte meg a kamatait, így ugyan a lakáshitelei a korábbi kamatplafon fölé kerültek, de a magasabb jövedelmű, kevésbé kockázatos ügyfelek számára kisebb volt a növelés.

A kölcsönök drágulásának a Bank360.hu szakértői szerint az a legfőbb oka, hogy hiába csökkenti folyamatosan a jegybank az alapkamatot, a

sok éves vagy akár több évtizedes futamidejű jelzáloghitelek árazását meghatározó referenciakamatok 2024 eleje óta még nőttek is, és tartósan 6 százalék fölötti szintén rekedtek.

A kamatokat többek között befolyásoló BIRS szintje például még úgy is magasabban van, mint 2024 elején, hogy az elmúlt hetekben valamelyest csökkenni tudtak az értékei. Az 5 éves BIRS július 12-én 5,97 százalékon, a 10 éves 6,23 százalékon, a 20 éves BIRS pedig 6,30 százalékon állt.

A nagybankok lépései ellenére a Bank360 lakáshitel kalkulátora szerint azért találhatnak még az ügyfelek akár 7 százalék alatti THM-mel is ajánlatokat, de egyre kevesebbet, főleg akkor, ha alacsony a jövedelmük.

Kalkulátor ITT nézhető meg.

A most változtató K&H-nál az emelés után 10 millió forintos jelzálogkölcsönt 20 éves futamidőre, 5 éves kamatperiódussal, 150 ezer forint igazolt jövedelemmel 7,19 százalékos kamattal vehetnek fel az igénylők, a THM azonban már 7,62 százalék. A havi törlesztőrészlet 78 674 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 19 061 280 forint. Ugyanezt a kölcsönt havi 250 ezer forintos jövedelemmel 6,89 százalékos kamattal adja a bank, a THM így éppen 7,30 százalék. A havi törlesztőrészlet 76 871 forint, a teljes visszafizetendő összeg 18 628 560 forint. Ha az igazolt nettó jövedelmünk eléri az 500 ezer forintot, akkor a THM jóval a korábbi plafon alatt marad, 7,09 százalék lesz. A havi törlesztőrészlet 75 680 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 18 342 720 forint.

A K&H Bank részletes kamatmódosításai

A K&H Bank az 5 és 10 éves kamatperiódusú, illetve a futamidő végéig fix kamatozású lakáshitelek árazását is módosította. Az 5 éves kamatperiódusú hitelek esetében 150 ezer forintos jövedelem mellett 0,30 százalékpontos emelés történt, 6,89 százalékról 7,19 százalékra módosult a kamat, 500 ezer forintos jövedelem mellett, legfeljebb 20 millió forint felvétele esetén 0,20 százalékpontot csökkent a K&H, 6,89 százalékról 6,69 százalékra, ugyanekkora jövedelemnél 20 millió forint hitelösszeg felett 0,10 százalékpontot csökkent a kamat, 6,79 százalékról 6,69 százalékra.

A 10 éves kamatperiódusú hiteleknél 150 ezer forintos jövedelemnél fél százalékpontos emelés történt, 6,89 százalékról 7,39 százalékra, 250 ezer forintos jövedelem igazolása mellett 0,20 százalékpont volt az emelés, 6,89 százalékról 7,09 százalékra.

Futamidő végéig fix kamatozásnál 61-120 hónapos futamidőt választva, 150 ezer forintos jövedelem mellett fél százalékponttal emelkedett, a kamat, 6,89 százalékról 7,39 százalékra, ugyanennél a futamidőnél, 250 ezer forintos jövedelemmel 0,20 százalékpont volt az emelés mértéke, 6,89 százalékról 7,09 százalékra módosult a kamat, 121-240 hónapos futamidőt választva 0,80 százalékpontos volt az emelés, 6,89 százalékról 7,69 százalékra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Felháborító árak!” – nagy a felzúdulás a Milka új csokoládéja miatt
A 190 grammos „Milka Extra” júniusban jelent meg a német boltok polcain, és már Hollandiában is kapható, ahol 3,79 eurót – vagyis nagyjából 1500 forintot – kérnek el egy tábláért.


A Milka új csokoládéval jelentkezett, de a vásárlók közül többen nem fogadták kitörő örömmel. A 190 grammos „Milka Extra” júniusban jelent meg a német boltok polcain, és már Hollandiában is kapható, ahol 3,79 eurót – vagyis nagyjából 1500 forintot – kérnek el egy tábláért.

A ruhr24.de szerint a bejelentés után többen is kifogásolták a termék árát. Az egyik vásárló így fogalmazott: „Sajnálom, de ilyen árak mellett nincs szükség új táblaméretre. Az árak egyszerűen felháborítóak.” Volt, aki azt írta, hogy a magas árak miatt többé nem vesz Milka csokit.

Más kiszerelések esetében is történt változás. A korábban 100 grammos tábla mostanra csak 90 grammos lett, miközben az ára 1,49 euróról 1,99 euróra nőtt. Az XXL változat korábban 270 grammos volt, ez most 250 grammos, de ára továbbra is körülbelül kétezer forint körül alakul.

A Hamburgi Fogyasztóvédelmi Ügynökség februárban a Milkát „A hónap megtévesztő csomagolójának” nevezte. Szerintük a csokoládé kétszer olyan drága lett, miközben kevesebb tartalom jár hozzá. A szervezet azt is kifogásolta, hogy az új mennyiséget alig észrevehető módon tüntették fel a csomagoláson.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Az összeomlás szélén táncol az egészségügy - felháborodott a szakszervezet az államtitkár szövegén
Takács Péter egy interjúban meglehetősen érdekesen indokolta, miért nem emelik a béreket idén és jövőre sem az egészségügyben.


Felháborodott a szakszervezet az államtitkár indoklásán. Takács Péter a Hetek című lapnak azt mondta, idén és jövőre sem emelik a béreket az egészségügyben, mert az érintett dolgozók többsége nő, akik amúgy is többet vihetnek haza.

Takács azt is mondta, hogy ez a kormány megoldotta az egészségügy legnagyobb problémáját, a hálapénzt.

Azt is felhozta indokként, hogy például a nővérek túlnyomó többsége nő, és ők amúgy is kapnak adókedvezményeket, tehát nő a fizetésük.

Csakhogy a szakszervezet szerint. alegtöbb ápolónő 40 év feletti, és nincs 3 gyereke, tehát nem fog beletartozni a körbe. Egyébként is feháborítónak tartják ezt a hozzááállást, a férfiakkal szemben pedig diszkriminatívnak.

Azt mondja a szakszervezet, hogy hiába növekedett a bérük az utóbbi három évben a szakápolóknak, ezt elvitte az infláció, és ugyanolyan keveset ér, mint 2022-ben.

Nem lett kisebb a túlterheltség, ugyanolyan kevesen vannak az egészségügyben dolgozók, és legalább inflációkövető béremelésre van szükség, mert még többen hagyják el a pályát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Vitályos Eszter rápirított a fideszes polgármesterekre is, akik kikérték maguknak a sirás-picsogásos szövegét
Egy kommentelő azt írta: sírni-picsogni ment-e egy műsorba. A kormányszóvivő erre reagált, és nem kért bocsánatot, ahogy várták tőle, sőt. Pedig Székesfehérvártól Debrecenig többen érezték úgy, hogy méltatlan volt a megjegyzése.


Vitályos Eszter pénteken egy Facebook-kommentben válaszolt azokra a kritikákra, amelyek a szerdai Kormányinfón tett kijelentése nyomán érték. A kormányszóvivő egy olyan fotója alá kapott hozzászólást, amelyben a TV2-ben való szereplését népszerűsítette. Egy kommentelő azt írta: sírni-picsogni ment-e a műsorba. Vitályos erre úgy reagált: „azt azok szoktak, akik nem a feladatukat végzik, amiért megválasztották őket”.

A vita előzménye, hogy Vitályos a Kormányinfón újságírói kérdésre válaszolva a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos önkormányzati kritikákat „sírásnak és picsogásnak” nevezte. Ezt a megjegyzést eredetileg a szentendrei önkormányzat felvetésére tette, de más városvezetők is megszólaltak az ügyben.

Szentendre független polgármestere, Fülöp Zsolt úgy fogalmazott: „ez a hatalmi arroganciát közvetítő beszédmód” a városban nagyon sokaknál megütközést váltott ki.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere azt mondta, bízik abban, hogy Vitályos Eszter csak rosszul fogalmazott, de várja a bocsánatkérést.

Papp László, Debrecen fideszes polgármestere pedig ezt mondta:

„Meglehetősen sértő a kormányszóvivőtől egy ilyen megjegyzés, ami leginkább arra utal, hogy nincs teljesen tisztában az önkormányzatok helyzetével, ami ha egy kormányszóvivőt jellemez, különösen súlyos eset.”

Hozzátette: „Azt gondolom, kormányszóvivő asszonynak érdemes lenne tájékozódnia az önkormányzatok valós gazdálkodásáról és helyzetéről.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Lázárnak: Légy férfi és most először, húsz év után, vállald valamiért a felelősséget, te is tudod, hogy ennek vége van
A miniszter ma azt mondta, hogy a balatoni vonal eleséséért a Siemens a felelős, a. cég viszont már 10 éve adta át a szakaszt. Magyar szerint „ha a luxusautódra 10 évig nem költesz, nem viszed olajcserére, akkor 10 év múlva hiába mutogatsz a gyártóra.”
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. június 07.



A Mávinform szombaton a Facebook-oldalán közölte, hogy több vonalon – köztük a székesfehérvárin – jelentős, 30–60 perces késésekre kellett számítani. A sorompók meghibásodása miatt egyes állomásokon hosszabb várakozás is előfordult. A közlekedés a balatoni vonalon gyakorlatilag összeomlott. Vitézy Dávidtól Magyar Péterig többen is Lázár Jánost tették felelőssé a történtekért. A miniszter azt írta, hogy a MÁV-csoport nemcsak az utazás árának felét, hanem a teljes jegyárat visszatéríti.

Lázár erről személyesen döntött, és hozzátette, hogy a szóban forgó vasútvonalat tíz éve újította fel teljeskörűen a Siemens. Kiemelte, hogy a német cég addig nem kap újabb megrendelést, amíg ki nem javítja az akkori munkák hibáit.

Ezen háborodott fel a Tisza elnöke, aki egy újabb Facebook-posztban ment neki Lázárnak:

"János, te is tudod, hogy ennek vége van. 3 éve ígérgetsz fűt-fát, közben minden fejlesztést leállítottál, sorra rúgod ki a legjobb szakembereket és még a MÁV alapvető karbantartási és felújítási büdzséjét is a felére vágtad.

Emiatt törnek a váltók, gyulladnak ki a mozdonyok és ezért romlott el most a sorompó irányításának a hűtése is. Ezért omlik össze évről évre egyre látványosabban a vasúti közlekedés. Ezért van a vasúti pálya felén lassú jel és ezért késnek egy év alatt hét évet a vonatok"

- írta Magyar.

Hozzátette:

"Hiába próbálod most éppen a Siemensre fogni a leállást. Te is tudod, hogy a kivitelezők majd 10 éve átadták ezt a szakaszt, bőven lett volna tehát idő javítást, vagy cserét kérni. De azt is tudod, hogy ha a luxusautódra 10 évig nem költesz, nem viszed olajcserére, akkor 10 év múlva hiába mutogatsz a gyártóra."

Majd ezzel zárta a bejegyzést:

"Tényleg, ez a Siemens nem egy ukrán cég? Összehívtátok már a Nemzetbiztonsági Bizottságot, hátha ez is valami ukrán szabotázs? Viccet félretéve, légy férfi és most először, húsz év után, vállald valamiért a felelősséget. Gyurcsány is megmondta: félig nem lehet visszavonulni, csak teljesen.

Itt az idő. Vége van. Menni kell. Hálás lenne érte mindenki. A pártod is, de legfőképp a magyarok."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk