Semjén Zsolt a világ egyik legexkluzívabb kitüntetését kapta meg a Habsburgoktól Ungváry Krisztián szerint
Mi az, ami közös Semjén Zsoltban, II. Rákóczi Ferencben, gróf Andrássy Gyulában és Zrínyi Miklósban - tette fel a kérdést Ungváry Krisztián legutóbbi podcastjében. A történész rögtön választ is adott:
A rend története az 1440-es évekre nyúlik vissza, III. (Jó) Fülöp burgundiai herceg alapította, a jelmondata pedig az hogy, „rossz aki rosszra gondol”. Kezdteben csak 25-en, később 50-en lehettek tagjai, akik jellemzően uralkodók, vagy legalább birodalmi hercegek vagy grófok lehettek. A rend később a Habsburgok házirendjévé alakult át, és 1700-tól, az uralkodócsalád spanyol ágának kihalása után ketté is vált.
Kezdetben a tagok fő feladata a keresztény hit és egyház védelme, illetve a szeplőtlen lovagi erények gyakorlása volt. Később azonban ez átalakult és a legfőbb prioritás a Habsburg-házhoz való hűség lett.
Ungváry Krisztián megkereste az érintetteket, hogy megtudja, mik voltak az adományozás okai, körülményei. Kérdéseire azonban sem a KDNP, sem a Habsburg-háztól nem kapott válaszolt, így a történész maga próbálta kikövetkeztetni, hogy miért kaphatta meg Semjén Zsolt ezt az kitüntetést.
„Ez rendkívül szokatlan konstrukció, nem találtam precedenst, arra hogy állami levéltár pénzért iratokat bérelne, és arra sem, hogy a Habsburg-család megpróbálta volna az iratokat más levéltáraknak felajánlani. Ezzel a Habsburg-család nagyon jól járt, mert addig Németországban tárolták az 500 doboznyi iratanyagot, bérelt helyiségekben, vagyis csak költséggel járt nekik” - mondta a történész.
Szerinte azért is
Ungváry úgy látja, hogy ez a konstrukció egyfajta kifizetés a Habsburgok részére, akik az Aranygyapjas-renddel viszonozhatták Semjén Zsolt segítségét.
Ungváry kiegészítésként azt is elmondta, hogy II. Rákóczi Ferenc a spanyol ágtól, a Bourbonoktól kapta a kitüntetést, pontosan azért, hogy ezzel is bosszantsák a Habsburgokat.
via 24.hu