HÍREK
A Rovatból

„Putyin kémei és gyilkosai már eddig is rengeteg kárt okoztak” - Felvetették a határellenőrzés visszaállítását is Magyarországgal szemben a német politikusok

Az Orbán-kormány egyszerűsítette a beutazási feltételeket az orosz és belorusz állampolgárok számára. Többen úgy vélik, hogy a magyar lépés komoly biztonsági kockázatot jelent Európa számára.


Ahogy arról mi is beszámoltunk, az Orbán-kormány júliustól engedélyezi az orosz és belarusz vendégmunkások számára, hogy Nemzeti Kártyával lépjenek be az országba. A Nemzeti Kártyával nem szükséges munkaerőigényről szóló igazolást benyújtani.

A bejelentés után az EU több politikusa is megszólalt. Az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportjának vezetője, Manfred Weber, valamint több másik német politikus komoly aggodalmukat fejezték ki Magyarország legújabb lépése miatt, amely egyszerűsítette a beutazási feltételeket az orosz és belorusz állampolgárok számára. Weber szerint

Budapest ezzel „komoly kiskapukat teremt a kémtevékenységek számára”,

ezért azt követelte, hogy a lépésnek legyenek következményei.

Magyarország júliusi döntése széleskörű nemzetközi visszhangot váltott ki. Weber a német Bild napilapnak nyilatkozva kijelentette, hogy aki ellenőrzés nélkül engedi be az oroszokat az Európai Unióba, az komoly biztonsági kockázatot jelent.

„Putyin kémei és gyilkosai már eddig is rengeteg kárt okoztak az EU-ban és Németországban, amit most még tovább fokozhatunk”

– mondta.

A német politikusok mellett Michael Stübgen, Brandenburg tartomány belügyminisztere is nyíltan kritizálta Magyarország döntését, sőt, felvetette a határellenőrzés visszaállításának lehetőségét is Magyarországgal szemben.

„Az európai szerződések lehetővé teszik a határellenőrzést kivételes helyzetekben. Ahogyan már megtettük ezt Lengyelországgal és Csehországgal szemben, úgy Magyarország esetében is megfontolhatják ezt a lépést más országok, például Ausztria, Horvátország, Szlovákia és Románia”

– figyelmeztetett Stübgen.

Noha Nancy Faeser, Németország szövetségi belügyminisztere nem kommentálta a helyzetet, a minisztérium szóvivője a Bild kérdéseire válaszolva elismerte, hogy az orosz kémkedés kockázata megnövekedett Oroszország Ukrajna elleni agressziója óta. Szerinte az uniós partnereknek minden tőlük telhetőt meg kell tenniük a védekezés érdekében, és el kell kerülniük a potenciális átjárók létrehozását.

Rácz András oroszszakértő szerint Magyarország döntése mögött komoly nemzetbiztonsági kockázatok húzódhatnak meg. A szakértő arra emlékeztetett, hogy a Nemzetközi Beruházási Bankot (IIB), amelyet „kémbankként” is emlegettek, tavaly tavasszal felszámolták, miután az Egyesült Államok szankciós listára tette. A bank diplomáciai mentességet élvezett Magyarországon, dolgozói pedig szabadon beléphettek az országba. Rácz szerint az orosz kémbank esete jól mutatja, hogy a beutazási szabályok könnyítése milyen komoly következményekkel járhat.

Rácz kiemelte, hogy a hatóságoknak hatalmas kihívást jelenthet a több ezer beérkező Nemzeti Kártya-kérvény alapos szűrése. A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az orosz kémek gyakran más országokba, például Szlovákiába vagy Németországba utazva hajtanak végre műveleteket, így a magyarországi könnyített beutazás még nagyobb biztonsági kockázatot jelenthet.

A magyar kormány nem hagyta szó nélkül a nemzetközi kritikákat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hazugsághadjáratnak nevezte a balti államok vádjait, hogy Magyarország veszélyezteti a schengeni övezet biztonságát.

Mindeközben Ylva Johansson, az EU belügyi biztosa is magyarázatot kért Magyarországtól és figyelmeztette Budapestet, hogy lépéseket fognak tenni, ha a rendszer veszélyezteti a schengeni övezet biztonságát. A magyar kormánynak augusztus 19-ig kell válaszolnia a vízumrendszerrel kapcsolatos kérdésekre.

Az Európai Bizottság jogi lépéseket tehet, ha úgy ítéli meg, hogy Magyarország megsértette az uniós jogot – emlékeztetett a Reuters. Az ügy tovább élezheti a feszültségeket Brüsszel és Budapest között, miközben Európa biztonságát egyre több oldalról fenyegetik veszélyek - írja az Index.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Miniszterelnök úr, legyen szíves utasítsa a közmédia vezetőjét, a hírhamisító Papp Dánielt, hogy ne zaklassák a civileket, miközben dolgoznak
A közmédia riporterei zsákpakolás közben filmezték Magyar Pétert, de mikor a politikus megszólította őket, elszeleltek.


Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke élesen bírálta a kormánypárti médiát, miközben Neszmélyről jelentkezett be a Duna-parti árvízvédelem közepette. A politikus szerint „ahelyett, hogy segítenének homokzsákot pakolni, inkább zaklatják az embereket”. Ezt akkor mondta, amikor a párt önkéteseit az M1 munkatársai filmezték, ám amikor a politikus megszólította őket, szó nélkül távoztak.

Magyar külön felhívást intézett Orbán Viktorhoz is:

„Miniszterelnök úr, legyen szíves utasítsa a közmédia vezetőjét, hogy ne zaklassák a civileket, miközben dolgoznak.”

A bejelentkezés során Magyar ironikusan megjegyezte, hogy a kormánymédia inkább arról tudósít, hogy milyen „százezer forintos szettben” dolgozik, pedig

„decathlonos cuccok vannak rajtam, az egész 30 ezer forint”.

Végül pedig arra kérte a miniszterelnököt és csapatát, hogy „jöjjenek ki a Gucci Cuccba, és pakoljuk együtt a homokzsákokat”.

Korábban Magyar Péter már bejelentkezett ugyanonnan, hogy cselekvésre szólítsa fel a polgárokat. Akkor arra kérte Orbánt, hogy halassza el strasbourgi útját, ami éppen az árhullám tetőzésére esne, és inkább itthon irányítsa a védekezést.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
Magyar Péter: Reggel óta se a katasztrófavédelemmel, se a honvédséggel, se a rendőrséggel nem találkoztunk a gátnál
Orán Viktornak másodízben is azt javasolta, hogy halassza el strasbourgi utazását. A pártelnök Neszmély után Nyergesújfalun folytatja a munkát.


Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke legfrissebb Facebook-bejegyzésében reggel óta másodszor szólította meg Orbán Viktor miniszterelnököt a Duna menti árhullám kapcsán. Magyar szerint „minden idők egyik legnagyobb árhulláma éri el éppen hazánkat”, és javasolta, hogy

a miniszterelnök mondja le a jövő heti strasbourgi utazását,

és „személyesen irányítsa az árvízi védekezést”. Magyar egyértelművé tette: „Az éppen hivatalban lévő hajóskapitánynak ilyenkor a parancsnoki hídon a helye”.

A bejegyzésében Magyar arról is beszámolt, hogy

a védekezés helyszínén reggel óta se a katasztrófavédelemmel, se a honvédséggel, se a rendőrséggel nem találkoztak.

„Csak civilekkel” zajlik az árvízi munka.

A TISZA Párt elnöke azt is hozzátette, hogy Neszmélyen 40 párttárssal és helyiekkel közösen lezárták az egyik vasúti átjárót. „Indulunk Nyergesújfalura. Nem Völner Pált látogatjuk meg, hanem továbbra is töltjük a homokzsákokat” – írta Magyar, utalva a korábbi fideszes képviselő ügyére.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
A kormányszóvivő is beállt zsákot pakolni – megkezdték az árvízi védekezést, félezer embert átvezényelt a Vízügy
Vitályos Eszter maga is beszállt a védekezésben. A vízügyesek a katasztrófavédelemmel, a rendőrséggel, a polgárőrséggel és a honvédséggel is egyeztettek.


„Megkezdtük az árvízi védekezést” – írta közösségi oldalán a kormányszóvivő vasárnap.

A Facebookra feltöltött videóban Vitályos Eszter közölte: Leányfalura tart, ahol a pócsmegyeri rév parkolójában megkezdődött az árvízi védekezés. A felvételek szerint a munkában a kormányszóvivő is részt vesz.

Vitályos a bejegyzésben jelezte, hogy köszönik minden önkéntesnek és hivatásos szakembernek a kitartó munkát, és várnak mindenkit a gáton. A kormányszóvivő Visegrádra érkezve azt írta:

„Az árvíz nem játék! A legfrissebb előrejelzések már azt mutatják, hogy a várható vízállás megközelíti a 2013-ban mért legmagasabb szintet!”

Hozzátette, kér mindenkit, hogy vegyék komolyan a kialakult helyzetet, az árterületen élők kezdjék meg értékeik, állataik biztonságba helyezését.

„Továbbra is teljes erővel zajlik az árvíz elleni védekezés, felkészülés, minden településen azért dolgozunk, hogy megvédjük az itt élőket” – tette hozzá Vitályos Eszter.

Közben az Országos Vízügyi Főigazgatóság azt közölte vasárnap az MTI-vel, hogy több mint félezer átvezényelt szakember érkezik folyamatosan a leginkább veszélyeztetett vízügyi igazgatóságokhoz, hogy az állami védvonalakon vegyenek részt az árvízvédelmi munkában.

Mint írták, az önállóan védekező települések támogatására harminc műszaki irányítójuk foglalja el a szolgálati. A vízügy folyamatosan egyeztet a társszervezetekkel is a szükséges segítségről.

A közlemény kitért arra, hogy a ciklon miatt továbbra is rendkívül esős az időjárás a Duna vízgyűjtőjén, elsősorban az Alpok északkeleti és a Kárpát-medence nyugati, illetve északi részén, és ez várhatóan így lesz az előttünk álló napokban is. A ciklon mozgása és alakulása azonban nagyon bizonytalan, a legkorszerűbb előrejelző eszközök prognózisait is képes felülírni, ezért kiszámíthatatlan, milyen mértékben érinti a várható csapadék az egyes részvízgyűjtőket.

Az elmúlt 24 órában a legtöbb eső a Bécsi-medencére, valamint a Traun és az Enns vízgyűjtőjére esett, a vártnál jóval jelentősebb mennyiség, ugyanakkor más vidékeken alulmúlta az előrejelzettet. A következő egy napban ugyanezeken a területeken várható további jelentős csapadék, majd előreláthatólag a zóna nyugatabbra, tehát a Felső-Duna és az Inn vízgyűjtője fölé helyeződik át.

Az éppen aktuális meteorológiai előrejelzés alapján a következő hat napban a Dunán Adonyig a III. fok szintje fölötti, lejjebb több helyen az I. és II. fokú árvédelmi készültségi szintet meghaladó vízállásokra lehet számítani.

A Lajtán akár a valaha mért legmagasabb értéket (LNV-t) megközelítő, míg a Rábán és a Murán a II. fok szintje körüli tetőzésekre számítanak.

Budapesten az alsó rakpartot a jövő hét kedden érheti el a víz.

„A vízügy Országos Műszaki Irányító Törzse (OMIT) folytatja az árvízvédelmi munkák koordinálását. Több mint félezer munkatársunk indult útnak és érkezik folyamatosan az árvízzel leginkább veszélyeztetett Észak-dunántúli (ÉDUVIZIG) és Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (NYUDUVIZIG) területére, hogy segítse az állami védvonalakon szolgálatot teljesítő kollégáik munkáját”

– emelte ki a közlemény.

Az OMIT vasárnap reggeli ülésén is részt vettek a társszervek – a katasztrófavédelem, a rendőrség, a honvédség, illetve a polgárőrség – képviselői, folyamatos a kapcsolattartás annak érdekében, hogy az esetleg szükséges segítségnyújtásról egyeztessenek a vízügyi szakemberekkel.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Drámai a helyzet Közép-Európában – több helyen evakuálnak, a közlekedés is leállt, folyamatosak a mentési munkálatok
Több települést evakuálni kellett, a védekezés folyamatos. Sok helyen fákat döntött a vihar a nagyfeszültségű vezetékekre is.


Az elmúlt napokban Közép-Európa több országában is katasztrofális helyzetet idéztek elő a Boris mediterrán ciklon által okozott heves esőzések és áradások. A régióban Ausztria, Csehország, Lengyelország és Szlovákia területein rendkívüli viharok pusztítanak, míg Magyarországon a Duna mentén már megkezdődtek az előkészületek a várható árvízvédelemre.

Ausztria: Katasztrófahelyzet Alsó-Ausztriában

Az egyik legkritikusabb helyzet Ausztriában alakult ki, ahol Alsó-Ausztria több települését katasztrófa sújtotta területté nyilvánították. St. Pölten és Tulln környékén rendkívüli mértékű csapadék zúdult le, amely helyenként teljesen ellehetetlenítette a közlekedést.

„A következő órákban a középső régióban akár 60 milliméter eső is hullhat”

– figyelmeztetett Stephan Pernkopf kormányzóhelyettes, hozzátéve, hogy a helyzet tovább romolhat, és mindenkit felszólítottak, hogy kerüljék a felesleges utazásokat.

Davor Knappmeyer/picture alliance via Getty Images

Az osztrák tűzoltóság masszív erőkkel vesz részt a védekezésben. Alsó-Ausztriában az elmúlt 24 órában több mint 1159 tűzoltóegységet és 2168 járművet vetettek be, és eddig 4490 mentési akciót hajtottak végre. Burgenland sem úszta meg a viharokat, ahol több helyen pincék elárasztása és a heves esőzés okozott fennakadásokat.

A vihar és a vele járó széllökések miatt számos fát döntött ki a szél, utakat zárt le és okozott áramkimaradásokat.

A meteorológiai előrejelzések szerint Ausztriában a csapadék és a szél erőssége vasárnap enyhülni fog, de a helyzet várhatóan csak kedden javul érdemben.

Csehország: Tömeges evakuálások és vasúti fennakadások

Csehországban szintén komoly gondokat okozott a vihar. Morva-Szilézia keleti régiójában, különösen a Lengyelország határánál fekvő területeken kritikus a helyzet. Cesky Tesin polgármestere elrendelte több ezer lakos evakuálását, miután az Olsa folyó gátja gátszakadással fenyegetett. A térségben található Opavában és Krnovban szintén emberek ezreit kellett kimenekíteni.

Gabriel Kuchta/Getty Images
Gabriel Kuchta/Getty Images

„Az Olsa és a környező mellékfolyók vízszintje tovább emelkedik, és várhatóan hétfőig nem hagy alább az esőzés” – mondta egy helyi mentőszolgálati tisztviselő. A régióban több mint 100 ezer háztartás maradt áram nélkül, mivel

a felázott talaj miatt fákat döntött ki a vihar a nagyfeszültségű vezetékekre.

A cseh vasúthálózatban is jelentős fennakadások vannak: az ország több mint 40 vasútvonalát kellett lezárni a sínekre dőlt fák és az elárasztott pályaszakaszok miatt. A Prága és Ostrava közötti fő vasútvonalon Studenka állomás teljesen víz alá került, és több nemzetközi vonatot, köztük lengyel és szlovák Eurocity járatokat is töröltek.

Lengyelország: „Millenniumi árvíz” fenyegetés

Lengyelország délnyugati területein a helyzet hasonlóan súlyos. Donald Tusk miniszterelnök figyelmeztetett, hogy a régióban

az esőzés mennyisége már meghaladja az 1997-es „millenniumi árvíz” során tapasztalt szinteket.

Különösen a Glatzer-havasok környékén vált kritikussá a helyzet, ahol az Olsa folyó vizei veszélyesen megközelítették a gátak maximális kapacitását.

Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images

„A miedzygorzei gát túlcsordult, és bár próbálják leereszteni a vizet, a beáramlás sebessége túl nagy” – figyelmeztetett a helyi vízügyi hatóság. A határ menti alacsonyan fekvő falvak lakóit evakuálni kellett, miközben a hatóságok további áradásokra figyelmeztetnek.

Szlovákia: Evakuálás Dévényújfaluban

Szlovákiában a rendőrség is bekapcsolódott a mentési műveletekbe, különösen a Pozsonyhoz közeli Dévényújfalu és a Malackai járásbeli Konyha településeken.

Rendőrségi fotó
„Összesen száz embert kellett evakuálni a lakóhelyéről”

– közölte a szlovák hatóság. A viharos szél és az áradások veszélye miatt a lakosságot arra kérték, hogy kerüljék a nagyobb fák közelében tartózkodást és a parkolást.

Magyarország: Felkészülés az érkező áradásra

Magyarországon a Duna mentén már megkezdődtek a védekezési munkálatok. Dunaalmáson és Neszmélyen a helyi hatóságok homokzsákokkal próbálják megvédeni a településeket. A vízszint emelkedése gyorsabb, mint ahogy azt korábban várták, és a helyiek fokozott készültségben várják az áradást.

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szerint az elmúlt évtized legnagyobb áradása közeledik. „Budapesten is megkezdtük a felkészülést, és a Magyar Honvédség már kivezényelte csapatait a legveszélyeztetettebb területekre” – mondta a főpolgármester.

Az előrejelzések szerint a Duna vízszintje a következő napokban tovább fog emelkedni, és csúcspontját várhatóan pénteken éri el.

A helyzet egyelőre nem mutat javulást. A régió országai összehangoltan próbálnak felkészülni a várható további áradásokra, miközben a Boris ciklon még napokig kitarthat.

(via: Blikk, Magyar Nemzet, Új Szó)

Link másolása
KÖVESS MINKET: