HÍREK
A Rovatból

Közel 100 postafiókot zárt be csütörtöktől a Magyar Posta – dolgozókat is elbocsátottak

Egyelőre nem tudni, hány esetről van szó, mert nem adtak hivatalos tájékoztatást. Az ország különböző pontjain található kistelepülések mellett budapesti fiókok is szerepelnek a listán.


Augusztus elsejétől országszerte körülbelül 100 postahivatalt zár be a Magyar Posta – értesült a 24.hu. A lépés következtében számos postai dolgozó veszti el állását. Elsősorban kistelepüléseken húzták le a rolót, de akad néhány budapesti posta is az érintettek között. Az állami cég egyelőre nem adott ki hivatalos közleményt a bezárásokról.

A Postások Facebook-csoportban már két napja özönlenek a bejegyzések az újonnan bezáró postahivatalokról. Jellemzően 1500 fő alatti települések nevét említik, mint például Lad, Sonkád, Ecseg, Csokvaomány, Szigetbecse, Homokszentgyörgy, Zalahaláp, Pusztazámor, Pécsely és Sáregres. Az ország különböző pontjain tehát egyszerre került lakat a postákra. Pontos lista a megszűnő postahivatalokról még nem került nyilvánosságra.

A dolgozói becslések szerint körülbelül 90–100 postahivatalt zártak be országszerte. A Magyar Posta Zrt. hivatalosan semmit nem kommunikált az ügyről. A 24.hu már szerdán megkereste a cég sajtóosztályát, de csütörtök délutánig semmilyen reakció nem érkezett.

Tóth Zsuzsanna, a Postás Szakszervezet elnöke megerősítette, hogy országosan körülbelül 100 postahivatalt érinthetnek a bezárások, de pontos számot nem tudott mondani. E

Ő is arról beszélt, hogy elsősorban kistelepüléseken lévő posták vannak a listán, de Budapesten is van olyan bérelt postahely, amelynek a bérleti szerződését felmondta az állami vállalat.

A Magyar Posta már régebb óta tervezi, hogy az 1500 lakosúnál kisebb települések esetében eltérő formában nyújt szolgáltatást. Első körben az alternatívákat keresték: az önkormányzatoknak vagy helyi vállalkozásoknak ajánlották fel az üzemeltetést. Ahol ez nem volt járható út, ott a hivatalok bezárása mellett döntöttek, és mobilposta szolgáltatással látják el a településeket. Az egyetemes postai szolgáltatási kötelezettség miatt egy-egy településről nem vonulhat ki teljesen a Magyar Posta, így minden érintett településen elérhető lesz a mobilposta.

Ez azt jelenti, hogy a jövőben nem postai épületben, hanem egy meghatározott, szűkített időkeretben nyújtják az egyetemes szolgáltatást. A mobilposta szolgáltatás keretében a postai dolgozók gépjárművel járják a településeket: biztosítják a küldemények kézbesítését, valamint a levelek és csekkek feladását is. Azonban a mozgó postahivatalok nem minden esetben találkoznak a lakossági igényekkel, előfordulhat, hogy mindössze 10–40 percig érhetők el, és adott esetben csak délelőttönként.

A szakszervezetnek egyelőre nincs információja arról, hányan veszítik el állásukat.

A dolgozói beszámolók szerint sokan vannak a listán, köztük olyanok is, akik egyedül nevelnek három gyereket, vagy csak 1–2 évük lett volna hátra a nyugdíjig.

Tóth Zsuzsanna szerint a Magyar Posta automatikusan felajánlja az állásukat veszített dolgozóknak a környező településeken elérhető postai állásokat, ha vannak ilyenek. A szakszervezet segíti a tagok elhelyezkedését és további lehetőségek keresését.

A jelenlegi postabezárások oka egyértelműen a költségracionalizálás, mivel számos kistelepülésen alacsony a postahivatalok forgalma, így az állami szolgáltató csak veszteséggel tudja fenntartani őket. Emellett jelentős spórolást hajt végre azzal, hogy a jövőben megtakarítja az ingatlanok bérleti díját.

Dolgozói információk szerint októbertől újabb postahivatal-bezárási hullám jöhet, de ezt a szakszervezeti elnök nem tudta megerősíteni. A költségracionalizálás a Magyar Postánál egy folyamat, amelynek során minden postahivatalt egyedileg vizsgálnak felül, és a lehetőségeknek megfelelően döntenek a későbbi sorsukról.

A Magyar Posta Zrt.-től a 24.hu azt kérdezte, hogy mi áll a bezárások hátterében, összesen hány postát zárnak be, hány dolgozó munkaviszonya szűnik meg, mekkora költségmegtakarítást remélnek a bezárások nyomán, és hogy újabb postahivatalokat zárnak-e be októbertől. A cég egyelőre nem válaszolt a feltett kérdésekre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Felháborító árak!” – nagy a felzúdulás a Milka új csokoládéja miatt
A 190 grammos „Milka Extra” júniusban jelent meg a német boltok polcain, és már Hollandiában is kapható, ahol 3,79 eurót – vagyis nagyjából 1500 forintot – kérnek el egy tábláért.


A Milka új csokoládéval jelentkezett, de a vásárlók közül többen nem fogadták kitörő örömmel. A 190 grammos „Milka Extra” júniusban jelent meg a német boltok polcain, és már Hollandiában is kapható, ahol 3,79 eurót – vagyis nagyjából 1500 forintot – kérnek el egy tábláért.

A ruhr24.de szerint a bejelentés után többen is kifogásolták a termék árát. Az egyik vásárló így fogalmazott: „Sajnálom, de ilyen árak mellett nincs szükség új táblaméretre. Az árak egyszerűen felháborítóak.” Volt, aki azt írta, hogy a magas árak miatt többé nem vesz Milka csokit.

Más kiszerelések esetében is történt változás. A korábban 100 grammos tábla mostanra csak 90 grammos lett, miközben az ára 1,49 euróról 1,99 euróra nőtt. Az XXL változat korábban 270 grammos volt, ez most 250 grammos, de ára továbbra is körülbelül kétezer forint körül alakul.

A Hamburgi Fogyasztóvédelmi Ügynökség februárban a Milkát „A hónap megtévesztő csomagolójának” nevezte. Szerintük a csokoládé kétszer olyan drága lett, miközben kevesebb tartalom jár hozzá. A szervezet azt is kifogásolta, hogy az új mennyiséget alig észrevehető módon tüntették fel a csomagoláson.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Az összeomlás szélén táncol az egészségügy - felháborodott a szakszervezet az államtitkár szövegén
Takács Péter egy interjúban meglehetősen érdekesen indokolta, miért nem emelik a béreket idén és jövőre sem az egészségügyben.


Felháborodott a szakszervezet az államtitkár indoklásán. Takács Péter a Hetek című lapnak azt mondta, idén és jövőre sem emelik a béreket az egészségügyben, mert az érintett dolgozók többsége nő, akik amúgy is többet vihetnek haza.

Takács azt is mondta, hogy ez a kormány megoldotta az egészségügy legnagyobb problémáját, a hálapénzt.

Azt is felhozta indokként, hogy például a nővérek túlnyomó többsége nő, és ők amúgy is kapnak adókedvezményeket, tehát nő a fizetésük.

Csakhogy a szakszervezet szerint. alegtöbb ápolónő 40 év feletti, és nincs 3 gyereke, tehát nem fog beletartozni a körbe. Egyébként is feháborítónak tartják ezt a hozzááállást, a férfiakkal szemben pedig diszkriminatívnak.

Azt mondja a szakszervezet, hogy hiába növekedett a bérük az utóbbi három évben a szakápolóknak, ezt elvitte az infláció, és ugyanolyan keveset ér, mint 2022-ben.

Nem lett kisebb a túlterheltség, ugyanolyan kevesen vannak az egészségügyben dolgozók, és legalább inflációkövető béremelésre van szükség, mert még többen hagyják el a pályát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Vitályos Eszter rápirított a fideszes polgármesterekre is, akik kikérték maguknak a sirás-picsogásos szövegét
Egy kommentelő azt írta: sírni-picsogni ment-e egy műsorba. A kormányszóvivő erre reagált, és nem kért bocsánatot, ahogy várták tőle, sőt. Pedig Székesfehérvártól Debrecenig többen érezték úgy, hogy méltatlan volt a megjegyzése.


Vitályos Eszter pénteken egy Facebook-kommentben válaszolt azokra a kritikákra, amelyek a szerdai Kormányinfón tett kijelentése nyomán érték. A kormányszóvivő egy olyan fotója alá kapott hozzászólást, amelyben a TV2-ben való szereplését népszerűsítette. Egy kommentelő azt írta: sírni-picsogni ment-e a műsorba. Vitályos erre úgy reagált: „azt azok szoktak, akik nem a feladatukat végzik, amiért megválasztották őket”.

A vita előzménye, hogy Vitályos a Kormányinfón újságírói kérdésre válaszolva a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos önkormányzati kritikákat „sírásnak és picsogásnak” nevezte. Ezt a megjegyzést eredetileg a szentendrei önkormányzat felvetésére tette, de más városvezetők is megszólaltak az ügyben.

Szentendre független polgármestere, Fülöp Zsolt úgy fogalmazott: „ez a hatalmi arroganciát közvetítő beszédmód” a városban nagyon sokaknál megütközést váltott ki.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere azt mondta, bízik abban, hogy Vitályos Eszter csak rosszul fogalmazott, de várja a bocsánatkérést.

Papp László, Debrecen fideszes polgármestere pedig ezt mondta:

„Meglehetősen sértő a kormányszóvivőtől egy ilyen megjegyzés, ami leginkább arra utal, hogy nincs teljesen tisztában az önkormányzatok helyzetével, ami ha egy kormányszóvivőt jellemez, különösen súlyos eset.”

Hozzátette: „Azt gondolom, kormányszóvivő asszonynak érdemes lenne tájékozódnia az önkormányzatok valós gazdálkodásáról és helyzetéről.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter Lázárnak: Légy férfi és most először, húsz év után, vállald valamiért a felelősséget, te is tudod, hogy ennek vége van
A miniszter ma azt mondta, hogy a balatoni vonal eleséséért a Siemens a felelős, a. cég viszont már 10 éve adta át a szakaszt. Magyar szerint „ha a luxusautódra 10 évig nem költesz, nem viszed olajcserére, akkor 10 év múlva hiába mutogatsz a gyártóra.”
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. június 07.



A Mávinform szombaton a Facebook-oldalán közölte, hogy több vonalon – köztük a székesfehérvárin – jelentős, 30–60 perces késésekre kellett számítani. A sorompók meghibásodása miatt egyes állomásokon hosszabb várakozás is előfordult. A közlekedés a balatoni vonalon gyakorlatilag összeomlott. Vitézy Dávidtól Magyar Péterig többen is Lázár Jánost tették felelőssé a történtekért. A miniszter azt írta, hogy a MÁV-csoport nemcsak az utazás árának felét, hanem a teljes jegyárat visszatéríti.

Lázár erről személyesen döntött, és hozzátette, hogy a szóban forgó vasútvonalat tíz éve újította fel teljeskörűen a Siemens. Kiemelte, hogy a német cég addig nem kap újabb megrendelést, amíg ki nem javítja az akkori munkák hibáit.

Ezen háborodott fel a Tisza elnöke, aki egy újabb Facebook-posztban ment neki Lázárnak:

"János, te is tudod, hogy ennek vége van. 3 éve ígérgetsz fűt-fát, közben minden fejlesztést leállítottál, sorra rúgod ki a legjobb szakembereket és még a MÁV alapvető karbantartási és felújítási büdzséjét is a felére vágtad.

Emiatt törnek a váltók, gyulladnak ki a mozdonyok és ezért romlott el most a sorompó irányításának a hűtése is. Ezért omlik össze évről évre egyre látványosabban a vasúti közlekedés. Ezért van a vasúti pálya felén lassú jel és ezért késnek egy év alatt hét évet a vonatok"

- írta Magyar.

Hozzátette:

"Hiába próbálod most éppen a Siemensre fogni a leállást. Te is tudod, hogy a kivitelezők majd 10 éve átadták ezt a szakaszt, bőven lett volna tehát idő javítást, vagy cserét kérni. De azt is tudod, hogy ha a luxusautódra 10 évig nem költesz, nem viszed olajcserére, akkor 10 év múlva hiába mutogatsz a gyártóra."

Majd ezzel zárta a bejegyzést:

"Tényleg, ez a Siemens nem egy ukrán cég? Összehívtátok már a Nemzetbiztonsági Bizottságot, hátha ez is valami ukrán szabotázs? Viccet félretéve, légy férfi és most először, húsz év után, vállald valamiért a felelősséget. Gyurcsány is megmondta: félig nem lehet visszavonulni, csak teljesen.

Itt az idő. Vége van. Menni kell. Hálás lenne érte mindenki. A pártod is, de legfőképp a magyarok."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk