SZEMPONT
A Rovatból

Magyarországon a legbiztosabb a korona-teszt? – nézzük, hogy vizsgálnak máshol a világban!

Romániában, Portugáliában és Paraguayban kérték, hogy ne egyenek, igyanak a teszt előtt. A legtöbb helyen nem kértek ilyesmit. Körbenéztünk a világban, hol, hogyan mennek a tesztek. Nagyon változatos ismerőseink tapasztalata.

Link másolása

Anyukám vacsorától ebédig nem ehetett a kórházban, mert tesztre várt

Még az első hullámban lett koronás az édesanyám. Budapesti kórházban volt hat hétig. Sok tesztje volt a végén, ami ahhoz kellett, hogy visszamehessen az idős otthonba. Nagyon nehéz időszak volt. Igyekeztem minden nap többször beszélni vele. Mindig tudtam, mikor tesztelik, sokszor tartottam benne a lelket, hogy semmi baj, jönnek mindjárt a tesztelők és utána ehet is. Azóta nem fér a fejembe, miért nem ehettek a teszt előtt. Megesett, hogy késve, délelőtt 10 körül tesztelték, de a reggelit már nem pótolták, tehát este hattól másnap egyig nem ehetett, ihatott semmit a 90 éves anyukám. Magától inni sem tudott, annyira le volt gyengülve. Nagyon büszke vagyok rá, hogy túlélte. A slusszpoén, hogy mostanában már rendszeresen tesztelik a Pesti út lakóit és már senki nem kéri, hogy ne egyenek előtte.

Azóta sok történetet látok arról, hogy a mentős tesztelők napokkal az igénylés leadás után tudnak elmenni a beteghez. Sokan írják, hogy előtte telefonon értesítenek, csakhogy sokszor nem úgy jön ki a helyzet, ahogy az irodában kiszámolták. Van, hogy korábban érkezik a mentő, épp akkor, amikor valaki épp eszik és volt olyan is, aki azért morgolódott, mert a gyereke egész nap nem ehetett, várva a mentőre.

Amikor azt kérdeztem az érintettektől, mennyi ideig nem lehet enni, inni, mindenki másra emlékezett. A legtöbben két órát emlegettek, de volt 3, 4, 5 és 6 óra, az egyik magán fül-orr gégészet pedig 8-12 órát kért.

A Synlabnál is például az a szabály, hogy a mintavételt megelőző legalább 4-5 órában:

Ne egyen!

Ne igyon semmit (vizet sem)!

Ne dohányozzon!

Ne mosson fogat! Ne öblítsen szájat (vízzel sem)!

Ne használjon semmilyen szájfrissítőt – cukorkát, rágógumit!

Ne használjon semmilyen orrspray-t vagy orrcseppet!

A fenti szabályok be nem tartása miatt a mintába a PCR reakciót gátló anyag kerülhet, amitől értékelhetetlen lesz a vizsgálat eredménye – áll a tájékoztató végén a válasz, miért van erre szükség.

Az egyelőre ritkán használt, törököblögetős tesztnél a hivatalos leírásban az áll, hogy ne igyon tíz perccel előtte és ne egyen fél órával előtte.

A Covid-teszteket is végző Affidea járóbeteg szakellátás orvos igazgatója így magyarázta a szabályokat:

„A teszt akkor sikeres, ha elegendő hámsejt kerül a pálcára. Ha ivással, evéssel, dohányzással „lemossuk” a garat faláról, akkor kevésbé lesz sikeres a mintavétel. Valóban véd a hányástól is, de nemcsak a mintavevőt, hanem magát a pácienst is, hiszen félrenyelheti, és komoly probléma lehet belőle.

Abban biztos vagyok, hogy ezek a tények nem teszt és nem brand függőek. Egyszerűen az orr/garat mintavételnél ezeket kellene betartani.” – mondta Dr. Menyhárt Orsolya.

Pedig Magyarországon kívül alig kérték, hogy ne együnk, igyunk tesz előtt. Nézzük a tapasztalatokat Angliából, Ausztriából, Romániából, Hollandiából és Bulgáriából. Egy kicsit mindenhol más, vannak jó példák, amit érdemes lenne átvenni.

Anglia: ehetek, ihatok, én csinálom és nem kell fizetnicovid-teszt

Nyáron nekem is kellett tesztet csináltatom Angliában, hogy Magyarországra utazhassak.

Házi tesztet kértem online. Nagyon meglepett, hogy nem kell hozzá ápoló, másnap jött a kis csomag, minden felcimkézve, előkészítve, tökéletes ábrás segítség, bárhol meg lehet nézni a neten is a hivatalos anyagokat.

Ezekben a tájékoztatókban azonban sehol nem kérték, hogy ne egyek, igyak, mossak fogat.

Igyekeztem mindennél előbb megcsinálni a tesztet, de nem emlékszem, vártam-e a fogmosással. Az angol tájékoztatóban azt kérik, hogy a pálca párnás vége ne érintse a nyelvem, arcom, semmi egyebet.

Elég komoly feszültség volt, hogy a nyelvem ne éljen önálló életet, de sikerült az érintése nélkül mintát venni. Részletesebben a cikkben:

Az eredményt másfél nap múlva megkaptam.

Volt egy másik otthoni tesztem novemberben, akkor pozitív is voltam.

Anglia: kocsival, ingyen, szuper biztonságban

Sóstai Kata Magyarországra utazás előtt ment tesztelni South Yorkshire megyében, először júniusban. Online adta le a kérvényt, hogy egyéb indok miatt van szüksége tesztre. Autós megoldást választott. Az adatok és a rendszám megadása után megkapta a 13 kilométeren belüli helyeket és időpontokat. Két órán belül mehetett is.

„Egy parkoló volt a tesztállomás: nem volt szabad lehúzni az ablakot. Előre megírt táblákkal mutatták, hova lehet parkolni. Ott egy talpig védőruhás segítő feltartott papírján az állt, hogy 10 centire húzzam le az ablakot, be fog adni egy kis csomagot. Ha nem voltam még teszten, akkor ott fog az autó mellett állni és ellenőrizni, hogy mindent jól csinálok.”

A csomagban volt gumikesztyű, zsebkendő, mintavételes pálca és az azt tároló kémcső, nedvesség elszívó párnácska, egy biztonsági záras tasak a személyes azonosítóval és egy nagyon alapos, rajzokkal kiegészített használati útmutató.

Garatból és orrból is ugyanazzal a pálcával kellett mintát venni, majd betenni a képcsőbe, azt a tasakba.

„Gurulhattam tovább a gyűjtőpontig. Ott kódbeolvasás volt felhúzott ablaknál, majd egy teleszkópos eszközzel benyúltak a zacskómért, amít hűtőtáskába tettek.

Az egész procedúra nem volt több 5 percnél, ingyenes volt és még aznap késő este megkaptam az eredményemet.”

Kata másodszorra nem mert nagyon matatni a szájában, nehogy öklendezzen, így viszont nem volt elég a minta, de kapott új időpontot másnapra. Az a teszt már sikeres volt.

Katát sem kérték nem enni, inni a teszt előtt.

Az autós teszteknek is vannak változatai. Ebben a videóban például az egészségügyi dolgozó veszi a mintát és két külön pálcával.

Ausztria: gyors, fájdalommentes, ingyenes

A Bécsben élő Bátky Zoltán érezte, hogy nincs jól, ezért háziorvoshoz ment. Többször volt náthás a közelmúltban, így nem gondolt a koronára. A tünetei alapján hazaküldték, hogy kérjen tesztet. Délelőtt 11-kor töltötte ki az online kérelmet. A korona tüneteire kérdeztek rá és néhány igen válasz alapján, küldték is a tesztelőt.

„11:29-kor, tehát igen, 29 perc múlva csengettek. Ott volt egy ember, aki a folyosón öltözött védőfelszerelésbe. Gurgulázó teszt volt. Esélyesen az újabb, kanadai fejlesztés lehetett. Nem olyan pontos, de ha pozitívat mutat, akkor az biztos. Az egyértelmű tüneteket mutató betegeknél szokták használni. A kis tesztcsomagban hat nyelven volt kis képecskékkel ellátott használati utasítás, és a tesztelő is perfekt angolt nyomott a német mellett. Öblögetés, kis szívószálon a tesztcsőbe visszafújás, lezárás, ezt ragasztócsíkkal rögzített zacskóba bezárás, személyi igazolvány csekkolás, viszontlátásra, 2 perc volt az egész.” – összegzi Zoltán a gyors a tesztet.

Elmondása szerint nem tiltották az evést, ivást sem, a pozitívat így is, úgy is kimutatja ez a típus.

Másnap megjött emailben, hogy pozitív, rá egy napra elküldték postán is és küldtek egy részletes leírást arról, karantén alatt mit szabad, mit nem, és hol lehet érdeklődni, ha romlik az állapot.

Zoltán két hétig volt beteg. Félt is, mert van több betegsége, amelyek veszélyeztetik őt.

"Az első héten durva láz jött és tetőtől talpig izomfájdalom, valamint képtelen voltam enni és meg se maradt bennem, amit legyűrtem. Szóval napi pár kanál mézen éltem. A második héten a láz visszább ment, viszont jött helyette durva tüdőgyulladás, ordító, trutyis köhögéssel, szünet nélkül. Nagyon a határán voltam annak többször is, hogy hívom a mentőt, de végül elmúlt, de persze maradt utána még 1-2 hétnyi erős fáradékonyság és levertség."

Zoltán második hete volt beteg, amikor a menyasszonya is megfertőződött, de neki enyhébb tünetei voltak és gyorsabb volt a gyógyulása.

Az ő tesztelésénél már nem voltak olyan szupergyorsak, 5 óra múlva volt vizsgálata ugyanúgy, mint Zoltánnál. Ő is másnap kapott emailt, hogy pozitív, aztán postán ugyanez.

Mindkettőjüket fel is hívták, kikkel találkoztak, hova utaztak a közelmúltban.

Megkérdezték azt is, hogy járnak-e esetleg anonim alkoholisták találkozóira vagy valamilyen vallási összejövetelre, ez ugyanis a járvány terjedése szempontjából fontos lehet.

"A betegség nagyon szar volt, de az itteni ügyintézés csillagos ötös." – értékelte Zoltán a bécsi tapasztalatait.

Románia: magáncégnél, gyorsan, evés nélkül, magyarországi áron

István partnere október végén, feltehetően kórházban fertőződött meg Bukarestben. Négy nappal később panaszkodott, hogy nagyon fáradt és fáj a feje.

„Másnap már nekem is fájt, de én mint gyógyszereket szedő HIV pozitív, nem tulajdonítottam jelentőséget ennek. Lehet, hogy csak megfáztunk, plusz azt modta az orvosom, hogy az erős HIV gyógyszerek valószinűleg védhetnek minket, mert a szervezetünk fel van készítve folyamatosan virusfertőzés ellen.” – mondta el István.

Ötödik napon mindketten belázasodtak, elkezdődött a száraz köhögés, maradt a fejfájás, fáradákonyság, nehéz légzés. Aztán elment a szaglásuk teljesen, az ízérzékelésük is részlegesen, Istvánnak a füle is csengett és hasmenés is lett. Ekkor hívták az orvost, aki telefonon diktálta milyen szteroidos gyulladáscsökkentőt kell szedniük.

Felhívtak egy magánrendelőt, hogy mielőbb szeretnének egy PCR tesztet. Az ára 300 Ron volt, ugyanaz, mint Magyarországon. Délutánra volt is időpont, az orrból és garatból vettek mintát.

Őket kérték, hogy ne egyenek, igyanak és mossanak fogat 4 órával a teszt előtt. 

Másnap a rendelő honlapján meg tudták nézni az eredményüket.

„Állami helyeken sok papírmunkaval jár kint minden, mert külföldiek vagyunk, így egyszerűbb volt.”

Amikor már mindketten jobban voltak, csináltattak egy újabb tesztet, de Istvánnak még pozitív volt. Orvoshoz sem jutott el, megvizsgáltatni magát, nincs-e kezeletlen tüdőgyulladása, mivel csak az mehet orvoshoz, aki kórházi ellátásra szorul.

4 hét után még mindketten izzadtak éjjel, légszomjuk volt a maszk alatt még egy bevásárlásnál is és mindketten többet aludtak. Ötödik héten fizikai megterhelésre rendhagyó légszomj és indokolatlanul magas pulzusszám alakult ki és csak 50%-ban érezték a szagokat, illatokat.

„A karantén nehéz volt, de mások védelme miatt muszáj volt türelmesen várni, amíg letelik a 14 nap.” – mondta István.

Hollandia: egyszerű, gyors, ingyen

Wagner Kriszti augusztusban ment tesztelni Hollandiában, amikor kiderült hogy olyan gépen utazott vissza Magyarországról, ahol volt koronás utas.

„Amikor megkaptuk az üzenetet a repülőtársaságtól, fájó torokkal ébredtünk a barátommal. Egy telefonhívás, egy időpontegyeztetés másnapra és elvégezték a tesztet. Szabadtéri bázisok, parkolók vannak, ahol leveszik a mintát orrból és szájból. Másnap telefonon közlik az eredményt és mindez tök ingyen. Ha vannak tüneteid, vagy a környezetedben valaki fertőzött, tesztelnek.” – magyarázta Kriszti, hogy működik ez Hollandiában.

A barátom most volt pár napja megint és egy az egyben ugyanez volt az eljárás.

Náluk egyik esetben sem kérték, hogy ne egyenek, igyanak előtte.

Bulgária: olcsó családi csomag gyorsan

Michaela Kodova szeptember elején csináltatott PCR-tesztet a szüleivel együtt Bulgáriában. Az utazáshoz volt szüksége a negatív eredményre. Egy államilag elismert, jó hírű magánlaborban voltak.

„Reggel 7-re mentünk, adminisztració, sorszám és gyors mintavétel. Kaptunk egy névre szóló vonalkódot, amivel délután egytől megnézhettük az eredményt a klinika oldalán, háromkor pedig az angol nyelvű papírokat is átvehettük.” – meséli Michaela.

Ő nem emlékszik, hogy kérték volna tőlük, hogy ne egyenek, igyanak előtte, Michaela már túl volt egy kávén.

Elmondása szerint ez egy úgynevezett családi csomag volt, ami 3-5 fő részére 60 euró. Egyénenként 47,5 eurót kértek és ha bármelyikük pozitív lett volna, akkor annak ki kellett volna fizetnia a normál árat.

Cikkünket holnap folytatjuk a svájci, svéd, norvég, luxemburgi, görög tapasztalatokkal és rekorderünkkel, aki különleges országokban is járt, 31 teszten van túl. 

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Suhajda Szilárd felesége: Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről
Legindi Tímea több okot is mondott, amiért úgy döntött, hogy a serpák a most induló akciójuk során ne hozzák le a férje holttestét. A nepáli hatóságok szeretnék megtisztítani a hegyet a sok hátrahagyott hulladéktól, és több holttestet is lehoznának.

Link másolása

Nem hozzák le Suhajda Szilárd testét a Mount Everestről - ezt özvegye, Legindi Tímea mondta el a Blikknek.

A magyar hegymászó 2023. májusában indult a 8848 méter magas csúcsra, de életét vesztette. Utoljára 23-án adott életjeleket magáról. A holttestét nem találták meg.

A nepáli hatóságok most úgy döntöttek, hogy megtisztítják a hegyet a sok szeméttől, hulladéktől, amit az expedíciók hagytak maguk után. A serpák feladatai között állítólag az is szerepelt, hogy öt alpinista testét is hozzák le. Suhajda Szilárd neve is felmerült, de felesége cáfolta, közölte, hogy erről szó sem lehet.

"Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről, ez az én személyes elhatározásom és döntésem. Több ok is áll emögött. Egyrészt a keresés során nem találták meg a testét. Másrészt egy ilyen kutatóexpedíció nagyon nehéz, akik megpróbálkoznának vele, önmagukat is veszélybe sodorhatják"

- mondta a lapnak.

Hozzátette: ritka, hogy egy-egy hegymászó holttestét a családtagok megpróbálják lehozatni. Előfordult azonban, például, mikor egy amerikai mászó családja egy hagyatéki ügy miatt indított expedíciót. De ha nincs ilyen ok, vagy vallási meggyőződés, akkor felesleges bolygatni az ott elhunyt személy testét.

Egy ilyen küldetés szinte emberfeletti és nagyon veszélyes. Egy példát is elmesélt: korábban a Broad Peak (8051 méter) csúcs első magassági táborából – ez az alaptábor fölött elhelyezkedő első tábor – egy magatehetetlen hegymászó mentése – akiért több mint egytucatnyian indultak el – csaknem egy napba telt, ennyi idő alatt sikerült visszavinni az alaptáborba. És ez még nem is a csúcsrégióban történt.

A most útnak induló serpák fő feladata a hegy megtisztítása, ebben a nepáli hadsereg 18 katonája is segíti őket. 2019 óta 110 tonna hulladékot hoztak le a Himalájából. Az idei terv szerint 10 tonnányi szeméttől szabadítanák meg a hegyet. A legtöbb hulladék a táboroknál van, mert az expedíciók a felszereléseiket általában ott hagyják, így az üres, széltépte sátrak, oxigénpalackok fent maradnak.

A lap megjegyzi, hogy 2023-ban Suhajda Szilárd emlékére a Szemlő-hegyi barlang feletti parkban tartottak búcsúztatót. Özvegye idén várhatóan a közösségi oldalán emlékezik meg férje elvesztésének első évfordulójáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Szíjjártó László: Nem lehet titkos tervek alapján, parancsuralmi módszerekkel rendbetenni az egészségügyet
A kelleténél tovább vagy csak papíron bent tartott betegek, és az egyidőben több helyen dolgozó orvosok miatt a minisztérium ellenőröket küld a kórházakba, de az Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke szerint ez semmit sem fog megoldani.

Link másolása

A Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkárának bejelentése szerint legalább kétfős mobil ellenőri csoportok jelenhetnek meg a magyar kórházakban, hogy ellenőrizzék, az orvosok és a szakdolgozók munkaidőben valóban jelen vannak-e az egészségügyi intézményekben. Az ellenőrzés a betegeket is érinti, az ő esetükben azt vizsgálják, valóban bent fekszenek-e a kórházban.

A minisztérium szerint vannak orvosok, akik több munkát is vállalnak egy időben, és meglehetősen rugalmasan kezelik a munkaidőt. Továbbá az is bevett gyakorlatnak számít, hogy többletfinanszírozásért több napnyi bentfekvést jelentenek a kórházak, mint amennyi időt ténylegesen bent töltött a beteg. Dr. Szíjjártó László gyermekgyógyásszal, pulmonológussal, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnökével beszélgettünk az intézkedés okairól és várható következményeiről.

– Valóban előfordulhat az, amire a minisztérium hivatkozik?

– A probléma valóban fennállhat és fenn is áll valószínűleg. Ám megint arról van szó, hogy egy létező probléma úgy interpretálódik a hírekben vagy a felügyelő szervek részéről, az államtitkárság részéről, mintha általános lenne. Ez egyrészt irritáló, sőt sértő a nagy többségben tisztességes kollégákra nézve, másrészt pedig nem a megfelelő megoldások felé vezet. Ennek a problémának a megoldása nem egy szigorú ellenőrzés lenne, hanem az okok, a problémák őszinte feltárása, nyílt megbeszélése, és utána egy átfogó rendezési terv kidolgozása, amiben aztán mindenki, aki abban illetékes, részt vehet, és utána motivált is abban, hogy ezek a problémák megoldódjanak.

Az ellenőrzések, szankcionálások, büntetések, pellengérre állítások biztosan nem ebbe az irányba vezetnek.

Az orvos kollégák egy jelentős része, a kamarában tisztséget vállaló kollégák egy jelentős része egyáltalán nem ért egyet ezzel a fajta problémamegoldással, és teljesen más, korszerű, jól működő egészségügyi rendszerben megszokott megoldásokat szeretnénk látni. Szeretnénk, ha azokban részt vehetnénk mi is, de nem ezt tapasztaljuk. Természetesen vannak olyan orvos kollégák, akik sajnos nem igazán korrektül intézik a munkájukat. A morális hozzáállásuk, szemléletük nem megfelelő.

Hosszú évtizedeken keresztül az orvosok egy kis részénél megszokott, eltűrt dolog volt, hogy a munkaidőt nagyon rugalmasan kezelték, nem tartották be, vagy akár több munkahelyen, egyidőben dolgoztak, ezt nyilvánvalóan rendbe kellene tenni.

Tehát van rendetlenség az egészségügyben, amelynek része ez is, de nem ez az általános. Az orvos kollégák, ápoló kollégák döntő többsége nemhogy betartja a munkaidőt, de általában sokat túlórázik, és ennek a túlórának egy részét nem is fizetik ki.

– Ha azt mondja, hogy ez nem általános jelenség, mégis mennyi lehet ennek a valódi előfordulási aránya?

– Ezt nem találgatni kellene, hanem korrekt felméréseket végezni, amik kapcsán valós, releváns adatok keletkeznek, melyekre aztán lehet megoldási javaslatokat, reformokat kidolgozni. Becslésem szerint kevesebb mint 10%, és ebben vezető pozícióban lévők jócskán érintettek. A jelenség fő oka a nagyfokú szakemberhiány kompenzálása.

– Hogyan lehetne ezt korrekt módon felmérni?

– Ha én ezt a feladatot kapnám, hogy oldjam meg ezt a problémát, akkor én azt mondanám annak, aki ezt a feladatot adta nekem, hogy nagyon szép, hogy ezt a problémát meg akarjuk oldani, de ennek az egyetlen problémának a megoldása nem vezet igazán sikerre, mert az egész rendszer gondjait együtt kell megoldani.

– Nevezetesen?

– Nevezetesen egy átfogó egészségügyi átalakító reformot kellene kidolgozni, ami az egészségügyben uralkodó elavult szemléletet, a finanszírozást, a képzést, továbbképzést, az összes területet érinti. A fő oka ennek az egész problémának a nagyfokú orvos- és ápolóhiány. Abban a pillanatban, hogy nincsen ilyen mértékű szakemberhiány, a kollégák nem fognak több munkahelyen egy időben dolgozni.

– Az orvosok esetében ezt részben mintha rendezték volna, ott volt egy nagy béremelés. Ez vezetett-e valamilyen létszámemelkedéshez?

– Valóban volt egy nagyfokú béremelés, de az egyáltalán nem oldotta meg a probléma lényegét, azt, hogy növekedjen a szakemberek száma. Egy tűzoltó intézkedés volt, hogy ne csökkenjen drasztikusan a létszám, és pont jókor jött a pandémia előtt, amikor még nagyobb szakemberhiány alakulhatott volna ki. Több évtizede nagyon alacsony bérek voltak az orvosoknál, ahogy az ápolóknál is, és emiatt rengeteg orvos elvándorolt. Elhagyta az országot több ezer orvos, illetve egyre inkább átment a magánszférába.

Ha visszatekintünk az elmúlt 30-40 évre, akkor azt lehet látni, hogy a kis magánrendelőkből mára hatalmas, egyes esetekben multinacionális cégek által is finanszírozott magánegészségügyi ellátó szektorok alakultak ki, amelyek szívják folyamatosan a munkaerőt az állami egészségügyi ellátórendszerből.

Azon kellett volna elgondolkozni, hogy ennek mi van a hátterében, miért alakult ez így ki? És hogy mi lesz ennek a következménye? Szükségünk van-e erre hosszabb távon? Az orvosok bérrendezését sem úgy kell elképzelni, hogy akkor az összes orvos bérét rendezték. Az orvosok egy részénél ez valóban segített, hogy megtartsa őket a pályán és ne menjenek el, főleg nyugdíjas kollégák maradtak emiatt tovább a rendszerben.

Ugyanakkor rengeteg kollégának, százalékban 10-15 százalékot merek önnek így saccra mondani, ez a bérrendezés inkább egy rémálom volt, a hálapénz megszüntetése miatt. Ők addig a hálapénzes kompenzációval messze magasabb jövedelemre tudtak szert tenni félig-meddig legálisan.

A hálapénzt viszont betiltottuk, nagyon helyesen, ugyanakkor számos egyéb problémát nem oldottunk meg. Az orvosok egy része kapott béremelést, ami arra volt elég, hogy ne hagyják el a pályát, de ahhoz, hogy több orvost a pályára csábítsanak vagy megtartsanak, ez kevés volt. Továbbá egy elég aktív, főleg operatív szakmában dolgozó rétegnek ez inkább érvágás volt, mint jövedelemrendezés, ami további torzulással kompenzálódott, ami sokakat tovább lökött a magánellátás felé.

– Ezek szerint a béremelés nem volt elégséges, és a magánszektor továbbra is szívja el az orvosokat.

– Így van, ráadásul a béremelés nem volt minden szektor számára teljes, tehát az alapellátásban nem volt ezzel egy időben bérrendezés. Ott később volt valamennyi, de az még mindig nem érte el azt a szintet, ami ahhoz kellene, hogy a háziorvosi ellátásban a kollégáknak ez megfelelő legyen. Korábban inkább a kórházi ellátásból kerültek szakorvos kollégák az alapellátásba egy magasabb jövedelem reményében. Ma meg ez megfordult, mivel az alapellátás finanszírozása nem elégséges. Egyáltalán nem vonzó a háziorvoslás, egyre nő a betöltetlen praxisok száma.

– Visszatérve még az ellenőrzésekre. Hogyan lehet ezt másképp csinálni?

– Mi a célja ennek? Ez itt a kérdés. Az, hogy feltárjanak szabálytalanságokat, hibákat, és utána szankcionáljanak, vagy pedig az, hogy valós adatokhoz jussanak, amiből aztán tudnak tervezni? A nevéből kiindulva, azaz „ellenőrző”, én arra asszociálok, hogy hibákat, hiányosságokat, szabálytalanságokat akarnak feltárni, amit aztán majd szankcionálnak, vagy helyre tesznek. Miközben ennek az egész jelenségnek az oka az alulfinanszírozottság, a rossz financiális struktúra, amit meg kellene reformálni, ami nem történik meg nagyon régóta. Mindig csak egy kicsit toldozzák, foldozzák.

Mindenki tudja, mindenki elismeri, hogy létezik az a jelenség, hogy bizony papíron tovább tartanak bent betegeket a kórházban. Például 3-4 napos befektetés van adminisztrálva, miközben a beteg már rég hazament.

És ez még a jobbik eset. Az is gyakran előfordul, hogy bent is tartják a beteget, feleslegesen, szakmai szempontok szerint indokolatlanul. Ráadásul ez főleg gyerekeknél fordul elő, de felnőtteknél is megtörténik. Ez ártalmas, főleg a gyerekeknek, hospitalizációs ártalom, csak azért, hogy a finanszírozást le tudják hívni. A rövidebb befektetéssel ugyanis kevesebb pénzt kap a kórház.

Ez egy általánosan elfogadott durva etikátlan gyakorlat, melyre szinte mindig a kórházak vezetése presszionálja vagy utasitja az orvosokat .

– De ha benn is van a beteg, mennyivel kap több pénzt a kórház? Hiszen ugyanúgy el kell látni azokra a napokra.

– De a költség nem változik. Maximum ennivalót kap többet. Esetleg valamilyen költség keletkezik azzal, hogy bent gyógyszert kap. A költségek nagy része az orvosok, ápolók bére. Az meg nem változik. Azt mindenki látja, hogy az év végére a kórházak jelentős többségének, szinte mindegyiknek hatalmas adóssága halmozódik fel, amit aztán minden év végén szanálnak. Ez már nagyon régóta így van. Hogy lehet ez?

Miért nem teszik rendbe normálisan a finanszírozást? Nem akarnak rá annyi pénzt költeni, amennyi szükséges lenne. GDP-arányosan messze el vagyunk maradva attól, amire szükség lenne.

Nem beszélve arról, hogy nálunk azért komoly hiányosságok vannak, nem egy jól működő rendszert kell finanszírozni, hanem egy nagyon-nagyon sántikáló, lerobbant, elavult rendszert, mert az infrastruktúrája, a személyi állománya mind-mind nagyon komoly hiányosságokkal küzd.

– Azt szokták mondani, hogy az ilyen elavult és rosszul működő rendszerek egyszerre mérhetetlenül szegények és pazarlóak.

– Ezt szokták mondani, és ez valóban így van. Egy komplex, átfogó, nagyon átgondolt, nagyon jó felmérésekkel megalapozott reform segíthetne, ami várat magára. Bár van egy felmérés megoldási ajánlásokkal, egyetlen cég által elkészítve, ez a BCG, a Boston Council Group, de azt is titkosították.

Milyen dolog az, hogy titkosítanak egy ilyen anyagot? Ez eleve nagyon rossz fényt vet az egészre. Nem lehet tudni, milyen adatok, milyen felmérés alapján, milyen megoldást próbál az államtitkárság kidolgozni.

Egy válságágazatnak nincs saját minisztériuma, évek óta a Belügyminisztériumhoz rendelik az egészségügyet. Ez eleve nonszensz, és ezért nagyon nehezen hihető, hogy egy ilyen fajta struktúrában jó megoldások fognak születni. És hát nem csak nehéz elhinni, de ez is a tapasztalat. A különböző megoldási kísérletek, amelyek a propagandában sikernek vannak beállítva, évek óta csupán részmegoldásokat hoznak, nagyon gyakran inkább rontanak a helyzeten. Azaz még több szakember távozik a rendszerből az intézkedések kapcsán. Ilyen volt a szolgálati jogviszony bevezetése, a szakdolgozói bérrendezések elmaradása, a különböző szankciók a bevezetése, ami részben megalázó, mert vegzálják az egyébként becsülettel, normálisan dolgozó kollégákat. Szó volt korábban arról, hogy nyilván van valahány százaléka az orvostársadalomnak, akik nem becsületesek, nem tisztességesek, manipulálnak, rossz szemléletben nőttek fel, arra szocializálódtak, hogy nekik jár a hálapénz, hiszen alacsony a jövedelmük.

Ők általában nem közkatonák, hanem nagyon magas pozícióban lévő vezető kollégák, orvosok, akik közül egy-kettő még akár polgármester is lehetett, sőt még a törvényt is módosították, hogy polgármesterként dolgozhasson a kórházban. Például nagyon kíváncsi lennék, hogy a kolléga polgármesterként a szerződése szerint megszabott időből hány órát tölt el a kórházban munkával, és mennyit a másik funkciójának a gyakorlásával? Tehát a fejétől bűzlik a hal.

Ez a fajta ellenőrzés és szankcionálásos dolog, nem fog működni, nem fog megoldást hozni. A kórházak, amikor jön az ellenőr, átmenetileg úgy csinálják majd, hogy ne bukjanak le. De ha mégis lebuknak, akkor mi lesz? Leváltják a vezetőt? És akkor mi változik? Vagy pénzbüntetést kapnak, amit miből fizetnek ki? Az adósságukból? Én nem nagyon értem, hogy aki ezeket az intézkedéseket megtervezi a Belügyminisztériumban, mire gondol. Az egészségügy nem rendőrség, hogy majd a korrupt rendőrt eltávolítom, vagy nem tudom, hogy képzelik, hogy mi lesz a következménye egy ilyenfajta ellenőrzési rendszernek. Az biztos, hogy nem fogja megoldani a szakemberhiányt, a minőség garantálatlanságát, és rendet sem fog teremteni.

És persze ez is egy csapda, hogy ha én bírálom az ilyen intézkedéseket, akkor úgy tűnik, mintha védeném a tisztességtelen egészségügyi dolgozókat, akik valóban visszaélnek a helyzettel, és nem korrektül végzik a munkájukat, pedig nem erről van szó. Én nem ezeket a kollégákat védem. Azt gondolom, hogy ezekkel a kollégákkal is kellene foglalkozni, de alapvetően nem ők a fő probléma, hanem az egész rendszer. És valós megoldás csak az egész rendszer professzionális átalakításától, fejlesztésétől várható. Azt pedig nem lehet titkos tervek alapján, parancsuralmi módszerekkel végezni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: