SZEMPONT
A Rovatból

Balajti Mariann: „Volt olyan tapasztalat, hogy egy vasárnapi ebédnél eltört a mécses a kisfiúnál, mert azt hitte, hogy az apukáját el fogják vinni katonának”

Balajti Mariann saját gyerekkori traumái elől a mesékbe menekült. Felnőttként pedig rájött, hogy a mesék segítségével másoknak is tud segíteni.

Link másolása

Balajti Mariann már egész fiatalon felismerte a mesék terápiás hatását. Ma már tudatosan ír olyan meséket, amelyek segíthetnek a gyerekeknek és a szülőknek feldolgozni az élet nehéz kérdéseit, helyzeteit. Mariann megtisztelt azzal, hogy felajánlotta a tegeződést.

– Mesélj magadról, illetve arról, milyen út vezetett a Babyhavior létrehozásáig.

– Elég nehéz gyermekkorom volt, és ma már azt gondolom, hogy a mesék mentettek meg.

– Pontosan mit kell nehéz gyermekkoron érteni?

– Egészen kicsi voltam, amikor a szüleim elváltak. Abban az időben az volt a bevett eljárás, hogy kéthetente hévégén az apa elvitte a gyerekeket.

Anyukám sokat harcolt érte, hogy ez ne így legyen, de hiába. Így aztán minden második hétvégemet egy narcisztikus apával kellett töltenem láthatáson.

Sosem tudhattam, hogy hová érkezem, mert nem volt állandó lakcíme, fogalmam sem volt, hogy mi fog történni velem.

Anyukám rengeteg mesét olvasott nekem, amivel tudtán kívül sok erőt adott. Amikor édesapámhoz kellett mennem, akkor a nehéz, traumatikus pillanatokban próbáltam elképzelni, hogy ez csak egy mese. Mindig elképzeltem magam valamilyen főhősnek – hercegnő, szolgálólány –, akit elraboltak.

Ma már tudom, hogy ez mentette meg a lelkemet, de akkor, gyerekként játéknak fogtam fel.

Kamaszlányként aztán jöttek a szerelmi történetek. Egyébként egészen korán, 12 éves koromtól kezdve érdekelt a pszichológia, de amikor a kislányomat vártam – immár tizenkét éve –, akkor elindultam a mesepszichológia irányába.

Neki már tudatosan mondtam a különféle meséket. Eredetileg ezeket csak neki szántam. De akik hallották, kérték, hogy írjam le őket.

A meséken keresztül nagyon nehéz élethelyzetekre sikerült megoldást találnom, olyan témákra, amikkel a régi, klasszikus mesék nem igazán foglalkoztak. Például a válás, vagy egy mozaikcsalád, ahol van ugyan két szülő, de mindketten más kapcsolatokból hozták a gyerekeiket.

– Mikor gondoltál arra, hogy közkinccsé tedd a meséidet?

– A szülők és a párom unszolására indult el a Babyhavior oldal, mert addig csak óvodákkal foglalkoztam. A Covid első hullámakor kezdtük. Akkoriban olyan szintű feszültséget tapasztaltam a gyerekeknél, amit azelőtt sosem láttam.

Ekkor futottak fel a Babyhavior mesék, akkor írtam is nyolc, a koronavírus feldolgozását segítő mesét. Ezek teljesen ingyenesen megtalálhatóak a YouTube csatornán.

Olyan rajzfilmeket is készítettünk, amelyek az érzelmi intelligencia-fejlesztésre összpontosítanak.

A mai gyerekeknek ugyanis egyik legnagyobb problémája, hogy az érzelmi intelligenciájuk lassan fejlődik ki ebben a felgyorsult világban.

– Végeztél bármilyen tanulmányokat a mesepszichológiával kapcsolatban?

– Organikus pedagógiát, mesediagnosztikát, terápiás módszereket tanultam. De mint említettem, már egész kiskoromtól kezdve érdekelt a pszichológia.

– A bemutatkozó anyagodban azt olvastam, hogy a dán nevelési elveken alapul a módszered. Pontosan mik ezek?

– Szeretetteljesen neveljük a gyerekeket, hagyjuk őket a saját ritmusukban fejlődni, növekedni.

Kiabálás mentesen késztetjük együttműködésre a gyermeket. Ami nem azt jelenti, hogy nincsenek korlátok, határok. Nagyon erős határok vannak, de csak olyanok, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a családot egyben tartsa, megvédje.

A mai szülők rettenetesen feszültek.

Zsonglőr szülőknek szoktam hívni őket, mert sokkal nehezebb dolguk van, mint régen, amikor a családok egy „bolyban” éltek, és a nagymama, keresztszülő, szomszéd besegített.

Értelemszerűen sokkal hamarabb türelmetlenné válik a szülő, és akkor még erre jönnek rá az olyan stresszhelyzetek, mint a Covid vagy a háború.

A dán pedagógiai elveket nemcsak a mesékbe, hanem van egy applikációnk is. Az applikációban egy „kis tündér” ráveszi az együttműködésre a gyermeket. Ugyan van következmény, ok okozat, ha együttműködik, akkor jutalmat kap, de ha nemet mond, akkor a tündér egyszerűen elbúcsúzik. Tehát nincs büntetés.

– Ha már dán nevelési elvekről beszélünk, lehet „magyar” gyereknevelési elvekről beszélni? Mert én úgy tapasztalom, hogy nálunk szinte szülőnként változik.

– Nagyon széles a skála. A legtöbb szülőnél most azt látom, hogy elhagyjuk a poroszos nevelést, ami nagyon jó, mert isten ments, hogy valaki két nagy fülessel sarokba állítsa a gyereket.

Azért meg kell említeni, hogy még mindig nagyon sokan ragaszkodnak ehhez, őket ki kell zökkenteni ebből, mert rettenetes következményei lehetnek a gyerekeikre. A párkapcsolataikban kötődési problémáik lesznek, önértékelési gondokkal fognak küzdeni.

Viszont van egy réteg, aki elindult egy túlzottan szabadelvű irányba: még akkor sem szól rá a gyerekére, ha őt magát bokán rúgja, vagy csúnyát mond neki. Ami megint nem helyes irány.

A szülők többsége ebbe a két végletbe tartozik, és az a baj, hogy nagyon kevés a köztes példa.

Ebben próbálunk irányt mutatni, mivel teljesen új korszak kezdődött a nevelésben, teljesen új nevelési elveket kell elsajátítaniuk a szülőknek.

– Arra is adnak támpontot a meséid, hogy miként oldjuk meg a helyzetet, ha más gyerekénél tapasztalunk problémát, vagy a viselkedése gondot okoz nekünk? Manapság már meglehetősen rossz szemmel nézik, ha rászólsz a más gyerekére.

– Ha egy szülő gyerekére rá kell szólni, ott nincsenek beépítve az érzelmi intelligenciával kapcsolatos dolgok. Például a társas viselkedésre gondolok, vagy a tiszteletre.

Nyilván, hogy ezeket egy rövid találkozás során beépíteni nem lehet. Ha valaki többet kontaktál a gyerekkel, például egy óvónéni, vagy például én, aki bejárok az óvodába foglalkozásokat tartani, akkor ki tudok alakítani kapcsolatot, és arra alapozhatom a fejlesztést.

A gyerekek nem születnek rossznak, de el lehet rontani őket.

Sok szülő nem veszi észre, hogy ha nem szab korlátot, akkor a gyerek másoknál sem fogja korlátozni magát.

Ha csak a játszótéren találkozunk problémás gyerekkel, kevés a lehetőségünk. Egy verekedésnél értelemszerűen igen is közbe kell avatkoznom, nem hagyhatom, hogy megverjék a gyerekemet.

Nem tudok nevelni, csak konfliktuskezelésre van mód. Bár egy ügyes szülő a meséimből azért ehhez is tanulhat trükköket.

Mondok egy példát. Van olyan mesénk, ami kifejezetten a gyerek indulatkezelési problémáival foglalkozik. Ha például az egyik gyerek meg akarja verni a másikat, és én oda megyek felelős szülőként, aki hallgattam a meséket, akkor tudok olyan trükköket, amik segíthetnek ebben a helyzetben. Például mutatok egy haragtáncot.

– Milyen korú gyerekeknek valók a Babyhavior mesék?

– Két éves kortól ajánljuk, amikor a hiszti elkezdődik, és kilenc éves korig, amíg a tündérvilág be nem záródik. Koronként változik ugyanis, hogy milyen mese milyen gyereknek való. Van persze olyan visszajelzés, hogy idősebbek is szívesen meghallgatják, de már máshogy hat rájuk.

– A háborúról is írtál mesét. A gyerekek mit érzékelnek mindabból, ami történik?

– Azt tapasztalom, hogy a szülők általában próbálják eltitkolni előlük. Nem rosszindulatból, hanem mert ők maguk sem tudják, hogyan lehetne a gyerekeknek elmondani.

Minél inkább szeretnénk eltitkolni valamit a gyerekek előtt, annál inkább érdekli őket. Nagyon érzékenyek az antennáik, érzik, hogy a szülők feszültek, de csak félinformációk szűrődnek át hozzájuk.

Ugyanez volt egyébként a helyzet a Coviddal kapcsolatban. Hallanak egy-egy szót. Nem arról van szó, hogy az óvónéni mondana bármit nekik, hanem utaznak a buszon, vagy bemennek a közértbe, és elcsípnek beszélgetéseket.

A gyerek kiszűri ezeket az információkat, majd a fejében kiegészíti a lyukakat és összeáll valami.

Persze a gyerekek ebben a korban még jó részt fantáziavilágban élnek. Volt olyan tapasztalat, hogy egy vasárnapi ebédnél eltört a mécses a kisfiúnál, mert azt hitte, hogy az apukáját el fogják vinni katonának.

Ezt a feszültséget igenis oldani kell bennük. De a feszültséget csak akkor tudom feloldani, ha tudom, hogy mitől feszült a gyerek. Ezért írtam egy beszélgetés indító mesét. Ez egy állatmese, és a csodálatos tölgyfaerdőben történik, ahol a szomszédos fenyőerdőben háború tör ki.

Mindig elmondom a szülőknek, hogy a mese után ne menjenek el, ne hagyják ott a gyereket kérdésekkel. Kérdezzék meg, mit gondolt a meséről. A gyerekeknek sokkal könnyebb valaki másról beszélni. Például: „Jaj, én is úgy féltem volna, mint a nyuszika.” A gyermek azonosítja magát a szereplőkkel, és megnyugtatják a kérdéseire kapott válaszok úgy, hogy közben csak a meséről beszélünk.

Utána érdemes a gyerekeket nagymotoros mozgással levezetni. Kergetőzni, bújócskázni, csiklandozni. Ennek mindnek nagyon jó stresszoldó hatása van. Mi felnőttek sajnos nem használjuk már ezeket, pedig ránk is ránk férne.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Bohár Dániel szerint komoly üzenet Gulyás Gergelynek az a mondata, amit senki sem ért
A Megafon riportere külön kiemelte a Magyar Péter-ügyről szóló, meglehetősen furcsa 8 másodpercet.

Link másolása

Szürreális párbeszéddel zárolt a csütörtöki Kormányinfó. Az ATV riportere Magyar Péterről kérdezte Gulyás Gergelyt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra a kérdésre, hogy megingott-e a miniszterelnök bizalma benne a történtek után, azt felelte:

„...úgy gondolom, hogy ami most történik, ahhoz nekem nincs közöm. Ha mégis, akkor még nagyon hálásak lesznek nekem. Jól jegyezze meg mindenki”

– mondta Gulyás, majd a sajtótájékoztató hirtelen véget is ért.

A különös válasz feltűnt Bohár Dánielnek is. A Megafon riportere szerint a miniszter mondandója valójában „komoly üzenet” lehet.

A Magyar Péter-ügyről szóló 8 másodpercet külön ki is emelte a Kormányinfóból:

A hozzászólások között azonban többen is jelezték, nem értik pontosan mi az üzenet, amit megfogalmazott Gulyás Gergely.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra” - íme a Magyar Péterhez csatlakozó önkéntesek érvei
Fiatalok és idősek, fővárosiak és vidékiek, itthon és már külföldön élők egyaránt vannak azok között, akik felajánlották segítségüket Magyar Péternek. Le is írták, miért. Ezekből az indokokból válogattunk.

Link másolása

A hét elején még csak néhány száz, ma már több mint 16 ezer tagja van Magyar Péterék Discord csatornájának, ahol élénk viták folynak arról, mi mindennek is kellene megváltoznia Magyarországon, és nagyon sokan ajánlják fel a segítségüket. Meghirdettek számos önkéntes pozíciót is: Event Managert, moderátort, HR-est, digitálismédia-szakértőt, tartalomírót és szerkesztőt is kerestek az elmúlt napokban. A jelentkezés annyira transzparensen zajlik, hogy teljesen nyilvános.

A bemutatkozásokból, motivációs sorokból sok minden kiderül arról, kit mi érintett meg a Magyar Péter-jelenségből, miért szeretne aktívan is részt venni a munkában.

Vannak, akik már szereztek tapasztalatokat más politikai erőknél, például a Momentumnál, a Kétfarkúaknál vagy Puzsér Róbert kampányában, mások viszont még sohasem szavaztak, vagy épp rég kiábrándultak. Olyanok is szép számmal akadnak, akik külföldre költöztek, de most hazajönnének.

Az általuk írt mondatokat idézzük:

21 éves vagyok, jelenleg Amerikában tanulok, de Budapestre járok haza. Eddig innen, Amerikából tehetetlenül, néha könnyes szemmel néztem az otthon folyó eseményeket. Amióta eszemet tudom, én ebben a rendszerben éltem, de most végre látni esélyt némi változásra. Szeretném a lehető legtöbbet tenni azért, hogy legyen hová hazamenni még számtalan sorstársamnak egy szép napon.

Tenni akarok azért, hogy nekem se kelljen 2026 után azon agyalnom, melyik országban nem fogom magam idegennek érezni. Itthon ugyanis idegen és kirekesztett vagyok pusztán azért, mert értelmes, kitartó, őszinte és gyermektelen nőként élem az életem.

64 éves informatikus vagyok. 1990-ben reménykedtem egy jobb jövőben, sajnos megtapasztaltam, hogy a reményeim nem teljesültek. Azóta már a gyermekeim jövőjét is reménytelennek látom. Nagyobbik fiam Spanyolországban él, nyugodtabb körülmények között. Szeretném, ha az unokáim élete jobb lenne, ezért szeretném ezt a korrupt rendszert megszűntetni.

24 éves általános iskolai tanár vagyok. Ugyanazon okokból lettem tanár, amiért ide is szeretnék csatlakozni, és minél aktívabban tenni a közösség fejlődéséért. Segíteni akarok a környezetemen, és jobbá tenni a társadalmat.

17 éve marketinggel és rendezvényszervezéssel foglalkozom. Sok éve már, hogy kiábrándultam a politikából, szavazni sem voltam az elmúlt két alkalommal. Most végre úgy érzem, van egy kis remény arra, hogy talán engem is meghallgatnak, másoknak is elég volt már, ami itthon történik, és gyűlölködés helyett végre összefogás lehet.

Feleségemmel és lányunkkal egy kis faluban élünk már 15 éve. Azt látom, hogy most van rá lehetőség, hogy változtassunk az elmúlt 30 év politikai berendezkedésén, és én részt akarok benne venni.

Szoftvermérnökként dolgozom egy kiberbiztonsági cégnél. Az elmúlt években (évtizedekben?) még nem voltam annyira lelkes, mint mostanság.

Politikailag aktív vagyok annak ellenére, hogy külföldön élek, mivel családom nagy része (szüleim és testvéreim) még otthon élnek, és fontosnak tartom, hogy ők milyen körülmények között éljenek.

23 éves vagyok. Tegnap esti-ma hajnali beszélgetés alatt úgy tűnt, hogy itt olyan közösség épülhet ki, akiket megéri szolgálni, segíteni. Némiképp visszaadtátok a hitemet a magyarokban.

28 éves vagyok, két gyerekem van, akiknek szeretném, ha könnyebb lenne elindulniuk az élet rögös útján, mint nekem. Amióta szavazóképes korban vagyok, mindig a Fidesz nyer, én pedig minden alkalommal egy hétig sírok utána, hogy ezt az országot el kell hagyni, innen nincs menekvés. Szeretném, ha ezt soha többet nem kellene éreznem, a gyerekeimnek pedig soha nem kellene átélniük, milyen egy zsarnok, hazug párt kormányzása alatt élni.

Mindig is aktív voltam a közösségekben, ahová tartozom. Viszont ez az elmúlt 6-7 évben teljesen eltűnt, köszönhetően a jelen megosztottságnak. Belefáradtam az állandó hadakozásba, de most látom, vannak velem/velünk mások is.

57 éves vagyok, szofterfejlesztő cégnél dolgozom. Nagyon szeretném, ha megszűnne a regnáló kormány. Ellenzék nincs. A legfőbb motivációm, ha sikerülne a fenti célt elérni, az 5 éve külföldön élő és dolgozó lányom hazaköltözhetne.

20 éves jogi hallgatóként szeretnék egy olyan közösség része lenni, amivel a változást el lehet hozni.

Mivel nagyon rég nem érzem azt, hogy a politikában motivált lennék, így szavazni sem mentem szinte soha. Most azt gondolom, hogy veletek valami nagyon fontosnak és értékesnek lehetek a részese.

20 éves egyetemista vagyok. Eddig különösebben nem foglalkoztam politikával, viszont Magyar Péter többek között ezen is változtatott. Minden gondolatával tudok azonosulni, az értelmiségi baráti köröm szintén.

Én azért szeretnék tenni, hogy ne kelljen elhagynom a hazámat, mert a menyasszonyomra ráomlik a kórház, ahová dolgozni megy, és leendő gyermekeimet ne kelljen kimenekítenek majd egy dán iskolába, hogy elfogadható oktatáshoz jussanak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Alföldi Róbert félreérthetetlen üzenetet küldött a költészet napján
A Mindegy átka könnyen értelmezhető napjaink Magyarországára is.

Link másolása

Áthallásokkal teli, a mai Magyarországra is könnyen értelmezhető verset szaval a költészet napján Alföldi Róbert. A színész-rendező Ady Endre: A Mindegy átka című költeményét adja elő egy videóban, amit a közösségi oldalán tett közzé.

A vers szövege:

„Sorakoznak s elfutnak a hetek,

Mintha kórház-szagtól futnának.

Talán nem volt soha ilyen beteg

Az Élet, mely szennyesen bukdos

S nem tud eljutni tiszta kúthoz.

Máskor se volt itt élni jó dolog,

De viharok sűrübben jöttek

És többen voltak zúgó bátorok.

Most már a reménytelen Mindegy

Túlságosan meggyőzött minket.

A Mindegy, mi ma mindent összetör,

A lágy ujjakat összefonja,

Hogy nem szorul össze az ököl.

S hogy itt még valami teremjen,

Gyertek, menjünk a Mindegy ellen.

Igenis: kell a bátor lobbanás

S nem élet, hogyha nem kiáltjuk,

Hogy minden vannál mindig jobb a más.

Gyujtsuk ki jól a sziveinket:

Csak azért se győzhet a Mindegy.”

A videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Kert Attila, a Euronews hírigazgatója: sem budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet történt volna
A tulajdonosi kör és a menedzsment szét van választva, azaz lehetetlen is a tulajdonosok felől tartalmi elvárásokat tenni. A hitelesség elvesztése a cégnek súlyos károkat okozna.

Link másolása

A Direkt36 alapján mi is megírtuk, hogy az Orbán Viktorhoz személyes szálakon kötődő Pedro Vargas Santos David portugál üzletember cége vásárolta meg 2022-ben a Euronews nemzetközi televíziót. A pénz nagy részét egy magyar állami tőkealap és a kormányzati propagandagépezet egyik régi szereplője biztosította. Ráadásul az ügylet részleteit ismerő egyik forrás a Direkt36-nak azt mondta,

nyilvánvaló volt, hogy felsőbb utasításra kellett megcsinálni ezt a befektetést.

A befektetést intéző embereknek külön a lelkükre kötötték, hogy semmi nem kerülhet ki a nyilvánosságba.

Az ügylet előkészítő anyagában az szerepelt, hogy

a célok között van a „baloldali eszmék és elfogultság / egyoldalúság enyhítése”.

A színfalak mögött a befektetés állami részét intéző szereplők sem titkolták, hogy politikai okokból volt fontos ez az ügylet. A forrás szerint a befektetést intéző emberekkel közölték, hogy azért kell a Euronews, mert túl sok kritika éri Magyarországot külföldön, és ezért javítani akarják az országimázst.

„Mondták, hogy szükségünk van arra, hogy legyen egy olyan európai platform, ahol jobb színben tudjuk feltüntetni magunkat”

Megkerestük Kert Attilát, a Euronews magyar irodájának hírigazgatóját, érzékelt-e valamit mindabból, amit a Direkt36 kiderített, találkozott-e befolyásolási kísérlettel.

A hírigazgató elmondta, hogy „a cég vezérigazgatója, Guillaume Dubois, akit a Direkt36 is idézett, ma egy belső értekezleten azt mondta, hogy a Euronewsnél

a befektetői tőke és a menedzsment el van választva, és a tulajdonosnak, különösen egy kisebbségi tulajdonosnak semmilyen befolyása nincsen a cég mindennapi működésére.

Ennek, valamint a szerkesztőség függetlenségének a bizonyítéka a mindennapi működésünk”.

Kert Attila hozzátette, hogy ez a tulajdonosi szerkezet több mint két éve létezik, de „sem a budapesti, sem a brüsszeli szerkesztőség semmilyen jelét nem tapasztalta annak, hogy bármiféle befolyásolási kísérlet, vagy ennek akár csak sugalmazása történt volna ez idő alatt”.

Amikor rákérdeztünk, hogy a befektetők és a menedzsment szétválasztásának intézményi garanciái vannak, vagy csupán a szokásjog szerint működnek így, a hírigazgató annyit mondott, hogy a Euronews nem egy magyarországi cég, és a vállalati kultúra, meg a jogi környezet is más náluk.

A fentiekhez még érdemes hozzátenni, hogy a Euronews hitelessége az, ami a legnagyobb tőke. Ha egy újságíró vagy egy szakszervezet előállna azzal, hogy rá nyomást gyakoroltak, akkor könnyen elveszítheti, és

akkor nem jönnek a hirdetők, ráadásul a befektetők részvényeinek sem tenne jót.

Link másolása
KÖVESS MINKET: