Trump annyira dühös volt, hogy a Zelenszkij tiszteletére rendezett ebédre is inkább a saját beosztottait ültette be
A katasztrofális Trump-Zelenszkij találkozó után sokan találgatták, vajon Trump és alelnöke, JD Vance tudatosan tervezték-e el ezt a nyilvános összecsapást az ukrán elnökkel, vagy mindez véletlenül alakult így.
A New York Times három, az eseményeket ismerő forrás alapján azt írja, Trump és Vance nem azért mentek bele a konfliktusba, hogy meghiúsítsák az ásványkincsekről szóló megállapodást, aminek az aláírását tervezték. És az előző órák eseményei sem utalnak arra, hogy Trumpék tudatosan alakították volna így a történteket.
Egy nappal a találkozó előtt az amerikai elnök meghívta telefonon Graham szenátort, hogy az első sorból nézze végig a megállapodás ünnepélyes aláírását.
Emmanuel Macronnal és Keir Starmerrel jóval barátságosabb hangulatban zajlottak a találkozók. Mindketten udvariasak maradtak, még akkor is, ha nem értettek egyet azzal, ahogy Trump az ukrajnai háború kezeli.
Péntek reggel Graham és egy tucatnyi szenátor találkozott Zelenszkijjel a Hay-Adams szállodában. Graham, aki a Republikánus Párton belül az egyik legnagyobb támogatója Ukrajnának, tanácsokat adott neki a Fehér Házban való viselkedésével kapcsolatban. Azt mondta, ne kezdjen el vitatkozni Trumppal, főleg ne a biztonsági garanciákról.
Amikor Zelenszkij megérkezett a Fehér Házba, Trump a Nyugati Szárny bejáratánál fogadta, és rögtön csípős megjegyzést tett az öltözetére. Zelenszkij ugyanis szokása szerint katonai stílusú ruhát viselt, hogy így fejezze ki szolidaritását a fronton harcoló ukrán katonákkal. „Ó, kiöltöztél” – mondta neki Trump, és ez már előre jelezte, hogy nem volt túl jó kedvében.
A riporterek kérdései felerősítették az ellentéteket. Trump bosszús lett, amikor a biztonsági garanciákról kezdték el faggatni.
De az igazi összeomlás akkor következett be, amikor Zelenszkij arra utalt, hogy a háború hosszú távon az Egyesült Államokat is fenyegetheti. „Most még nem érzitek, mert egy óceán választ el benneteket Putyintól, de a jövőben érezni fogjátok” – mondta. Mire Trump kikérte magának, hogy az ukrán elnök mondja meg, mit éreznek majd.
Okszana Markarova, Ukrajna washingtoni nagykövete ekkor a a kezébe temette az arcát.
A Washington Post még egy testbeszéd-szakértőt is felkért, hogy mondjon véleményt a látottakról. Darren Stanton azt mondta, Zelenszkij „már a kezdetektől elég dühösnek tűnt”. Amikor Vance beszélt, hátradőlt és keresztbe fonta a karjait, ami Stanton szerint „drámai belső érzelmi változást” mutat. „Úgy érezte, hogy nem tudja megfelelően kifejteni az álláspontját, vagy nem engedik neki.”
A Post szerint Zelenszkij azzal, hogy kiállt magáért és visszavágott Trumpnak, előhívta azt az oldalát, amelyről sokan beszéltek, de csak a legközelebb hozzá állók láttak – a dühöngő, indulatos vezetőt. Az amerikai elnök szemében Zelenszkij legnagyobb hibája az volt, hogy nem alázkodott meg.
Trump végül közölte, hogy ennyi elég volt, „remek tévéműsor” lesz, majd kisétált a teremből.
A találkozó után Zelenszkij és tanácsadói a Roosevelt-terembe vonultak. Trump annyira dühös volt, hogy lemondta az ásványkincsek kitermeléséről szóló szerződést aláírását, a sajtótájékoztatót és a közös ebédet is. Marco Rubio külügyminisztert és Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót küldte Zelenszkij csapatához, hogy közöljék velük, minden program elmarad. Az egyik ukrán tisztviselő ugyan javasolta, hogy Trump és Zelenszkij próbáljanak meg négyszemközt beszélni, hátha sikerül csillapítani az indulatokat, de az amerikaiak ebbe nem mentek bele.
Trump azonban megtartotta az ebédet, amelyet eredetileg Zelenszkij tiszteletére rendeztek volna.
Trump helyettes kabinetfőnöke, Dan Scavino még posztolt is a menüsorról a közösségi médiában.
Néhány órával később Zelenszkij a Fox News egyik műsorában adott interjút. Több republikánus azt várta tőle, hogy bocsánatot kér a Fehér Házban történtek miatt. Zelenszkij kifejezte sajnálatát, de nem kért bocsánatot. Ugyanakkor kijelentette, szerinte a kapcsolat még helyrehozható. „Azt gondolom, hogy nagyon nyitottnak és őszintének kell lennünk” – mondta. „És nem hiszem, hogy bármi rosszat tettünk.”