KULT
A Rovatból

Nem világrengető, de egy kellemes nosztalgikus meglepetés karácsonyra – Star Wars: Kóbor alakulat

Ilyen az, amikor a Disneynél betelik a pohár, és úgy felültetik a nézőket a nosztalgiavonatra, hogy arról majd senki nem akar leszállni. Az egeres cég fogta a ’80-as évekbeli gyerekfilmek hangulatát, és ráhúzta a gyengélkedő Star Wars világára. Ez pedig nagyon jól áll nekik.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2024. december 05.



Amikor bejelentették, hogy a Kóbor alakulat egy gyereksorozat lesz, egy picit megijedtem. Mit tettek a kedvenc univerzumommal? Annyi animációs sorozat célozza a gyerekeket, miért pont ezt szánták erre a sorsra… Azóta persze sok víz lefolyt a Dunán, kiderült, hogy igazából a nosztalgiába vagyok szerelmes és nem a Csillagok háborújába.

Az animációs filmek közt találtam meg az utóbbi idők legjobb sorozatát: az Arcane-t, ezért úgy gondoltam, hogy megtarthatják a gyerekek az új Star Wars-tartalmat.

Maximum nem nézem meg. Legutóbb borzalmasan lebőgtek Az akolitussal, így már annak is örültem volna, hogy ha a nézhető kategóriába esik a Kóbor csapat története. Ám a Disney meglepett: nagyon szórakoztató lett a legújabb sorozatuk. Eddig.

Nem világrengető, de egy kellemes nosztalgikus meglepetés karácsonyra. Mivel jóideje erre az érzésre vágytam, így a Kóbor kompánia teli találat, rögtön behúzott. Olyan szinten csöpög a képernyőről a ’80-as, ’90-es évek hangulata, hogy azt leírni is nehéz.

John Watts és Christpher Ford kettőse egy különleges kis mesét rakott le elénk.

Miközben néztem, akarva, akaratlanul eszembe jutott a Kincsvadászok, az E.T., a Hook, vagy az Úton hazafelé, de még egy kis Végtelen történet is. Nem konkrét sztorielemek, hanem ezeknek a filmeknek az atmoszférája, hangulata köszön vissza.

A Halálcsillag felrobbantása után járunk, az Új köztársaság kezdi kibontogatni a szárnyait, ám a kissé kaotikus időszakot űrkalózok fosztogatásai csúfítják. Egy ideális kis kolónián, At Attinen találkozunk főszereplőnkkel, Wimmel (Ravi Cabot-Conyers) és legjobb barátjával, az ormányos idegen fiúval, Neelel (Robert Timothy Smith).

Wim álandóan bajba kerül, Neel pedig vele tart jóban és rosszban.

Két másik tinivel, KB-vel (Kyraiana Kratter) és Fernnel (Ryan Kiera Armstrong) találnak egy régi űrhajót, amit véletlenül (vagyis nem is annyira véletlenül), elindítanak, és szó szerint elvesznek az űrben. A hajó androidját, SM 33-at (Nick Frost) sikerült megnyerniük szövetségesnek, és a gyerekek nekivágnak a hosszú útnak: haza, At Attin felé.

Kalandjaik során sok érdekes alakkal találkoznak majd. A második rész végén egy röpke pillanatig láthatjuk a plakátok főszereplőjét, Jude Law-t is. Ez elsőre egy kicsit csalódás volt, mert tényleg csak össz-vissz két perccet kaptunk az első két epizód alatt Law-ból, akivel az egészet reklámozták. De ez csak elsőre csalódás. Mert a gyerekszínészek és sorsuk sokkal jobban elkezdett érdekelni, mint egy jöttment Jedi története.

A nyolcrészesnek szánt minisorozat első két része elvarázsolt a maga egyszerűségével és nagyszerűségével.

Nagyon tetszett, hogy a kellékek többsége, a díszlet, minden mocskos volt, ósdi és leharcolt, hiszen egy rég elhagyatott kalózhajón járunk. Fizikailag minden ott volt, a maszkok zseniálisak, és úgy használják a CGI-t, ahogy azt kellene: kiegészíteni a praktikai effektusokat. Tetszett, hogy a főszereplő neve, Wim. Angolul az „on a whim” kifejezés annyit tesz, hirtelen felindulásból, pont ahogy főszereplőnk minden józan ész ellenére megnyom egy gombot, ami az egész kavarodást okozza. Vagy a „whimsical” kifejezés is egy játékos, gyerekes viselkedést takar, mint ahogyan Wim viselkedett eddig a két részben.

Boldogan írom le a következő mondatot: nem idegesítőek a gyerekszínészek. Meglepően ügyes az egész csapat. Ez nem ismeretlen dolog a Fernt alakító Ryan Kiera Armstrong esetében, hiszen őt már főszerepben is láthattuk az erősen közepes Tűzgyújtó 2022-es feldolgozásában. Nem miatta volt közepes az a film sem. De a többiek szintén jók, kevesebb tapasztalatuk ellenére is.

Jon Wattsék tudták, hogy kell a fiatalabb színészeket irányítani.

Wattsnak köszönhettük egyébként a Tom Hollandos Pókember-filmeket és a nemrégen megjelent AppleTV+-os Két magányos farkast is. Nagyon jó volt látni David Lowery nevét a második epizód stáblistáján. A sármos rendezőnek nagyon érdekes és változatos a pályája, van ott dráma (2017-es Kísértetörténetet), családi film (Eliot, a sárkány) és különleges gótikus meséje is (2021es A zöld lovag). Azóta több Disney produkcióban is dolgozott, és úgy látszik befogták itt is rendezni egy-két részt a Kóbor alakulatból. Remélem ez az együttműködés több Lowery-projektet jelent a Disneynél.

Nem akarom húzni az időt, aki nem szerette az „új” Star Wars-érát, az is adjon esélyt a Kóbor alakulatnak. Akár gyerekekkel is nézhető, erősebb Pixar-mese szinten mozog a komolysága, ami van benne erőszak, az is gyenge, egy 12-es korhatárt adnék rá.

Nem azt mondom, hogy világrengető tartalom, de szórakoztató

és ha nem is tudják megtartani a nosztalgiafaktort, akkor is kijelenthető, hogy az év legjobb Star Wars-tartalmát kaptuk a Disneytől. Ám én bízom Wattsban és kompániájában. A Star Wars: Kóbor alakulat első két része nézhető a Disney+ kínálatában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Botrány: váratlanul kirúgták a Magyar Földrajzi Múzeum nemzetközi hírű professzorát
Azonnali hatállyal eltávolították az ország egyetlen földrajzi múzeumának alapítótagját Érden. A 68 éves professzor és a média sem kapott választ arra, miért született meg a döntés.


Furcsa körülmények között távolították el a Magyar Földrajzi Múzeumból azt a nemzetközi hírű földrajz professzort, Érd díszpolgárát, aki negyven éven át volt a vezetője az intézménynek.

Dr. Kubassek Jánost, a múzeum címzetes igazgatóját január 10-én távolította el Fekete Mácsai Anetta igazgatónő az intézményből. Pallag Zoltán igazgatóhelyettes, aki január 1. óta tölti be ezt a tisztséget, földrajz szakos diploma és tudományos fokozat nélkül, határozottan kérte, hogy a professzor azonnal hagyja el az irodáját és adja le a kulcsot. A helyi képviselő-testület az igazgatóváltáskor címzetes igazgatói és tudományos tanácsadói címmel ismerte el Kubassek János munkáját, a település díszpolgárát meglepte a döntés.

„Nem indokolta meg az igazgatónő, csak közölte velem, a jövőben nincs számomra egy talpalatnyi hely sem a múzeumban.

A koromra, a 68 évemre sem hivatkozhatnak, hiszen számos múzeumban, egyetemen – sőt minisztériumokban és a diplomáciai testületben egyaránt – 70-75 éves életkorukig dolgozhatnak kollégák. Még nem érzem magam munkaképtelennek. Ráadásul Csőzik László polgármester úr nyilvánosan többször kifejezte, hogy nagyra értékeli munkámat s továbbra is igényt tart rá” – mondta a professzor a Blikknek.

Kubassek János hozzátette: a hirtelen jött döntés megfosztotta mindattól, ami élete értelme volt, mert ezentúl nem juthat hozzá az általa felkutatott és megszerzett felbecsülhetetlen értékű Cholnoky Jenő, Germanus Gyula hagyatékokhoz, a Kelet-Afrikából, Londonból, Argentínából vagy Amerikából hazahozott Sáska László dokumentumokhoz vagy a Teleki Pál-térképekhez sem.

A múzeum vezetése egyelőre nem válaszolt arra a kérdésre, miért rúgták ki Kubassek Jánost.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Majka klipjében meglepő arc bukkant fel – a magyar póker nagyágyúja is szerepel
Majka új klipje, a "Csurran, cseppen" hatalmas sikert aratott, már több mint 6,2 millióan látták a YouTube-on. A videóban egy váratlan szereplő is feltűnik: Kónya Tamás, a magyar póker egyik legismertebb alakja.


Majka legújabb dala, a "Csurran, cseppen" január 17-én debütált a YouTube-on, és azóta is töretlenül hódít. A Blikk cikke szerint már több mint 6,2 millió megtekintésnél jár, és nemcsak Magyarországon, de például Ausztriában is vezeti a zenei toplistákat. A szám a globális ranglistán jelenleg a 45. helyen áll.

A videó egy kitalált ország, Bindzsisztán miniszterelnökének történetét meséli el, aki egy televíziós interjúban igazságszérum hatása alatt bevallja korrupciós ügyeit. A klip megjelenése óta sokan találgatnak az üzenetéről, de Majka későbbi nyilatkozatai szerint semmilyen politikai oldalhoz nem köthető a videó.

A klip egyik különlegessége, hogy Kónya Tamás, a magyar pókerélet ismert alakja is szerepel benne.

Kónya az operatőrt alakítja, ami nem véletlen: a PókerAkadémia cikke szerint Majka köztudottan nagy rajongója a kártyajátékoknak, és baráti körében is sok profi pókeres található.

Kónya Tamás nemzetközi szinten is ismert pókeres, aki olyan nagy versenyeken is játszott, mint a PokerStars Caribbean Adventure főversenye. Itt többek között Németh Andrással és Bujtás Lászlóval ült egy asztalnál. Egyes kommentelők szerint a klipben egy másik pókeres, Fekete Gergő is szerepel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Meghalt Lukáts Andor
Megrendítő veszteség érte a magyar színházi világot. Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor, a Jászai Mari- és Kossuth-díjas színész, rendező, aki generációkat inspirált munkásságával.


Életének 81. évében elhunyt Lukáts Andor Jászai Mari- és Kossuth-díjas színművész, rendező – írja a Katona József Színház Facebook-oldalán.

Lukáts Andor pályafutása a Pinceszínházban indult, ahol amatőr színészként kezdett dolgozni. Ezt követően

a kaposvári Csiky Gergely Színházhoz szerződött, ahol eleinte segédszínészként tevékenykedett, majd színésszé és rendezővé vált. 1994 és 2008 között a Katona József Színház társulatának tagja volt.

A színház kiemelte, hogy Lukáts Andornak és Halász Péternek köszönhetően indult el a Hírszínház a Kamrában. Nevéhez számtalan felejthetetlen alakítás kötődik, emellett ő rendezte a Portugál című előadást is, amely a Katona történetének egyik leghosszabb ideig futó, közönségkedvenc darabja volt.

2008-ban megalapította a Sanyi és Aranka Színházat, amelynek igazgatójaként dolgozott. Emellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen adjunktusként oktatott.

A Katona József Színház Lukáts Andort saját halottjának tekinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
Fotók: Csellókoncert és néptáncbemutató a peronon – így ünnepelték a Magyar Kultúra Napját Budapesten
Néptáncosok, kórusok és zenészek lepték el szerda délután Ferencváros fontosabb tömegközlekedési csomópontjait.


Zenészek és táncosok vették birtokba Ferencváros fontosabb tömegközlekedési csomópontjait, a metrókat és a villamosok szerdán, a Magyar Kultúra Napján.

A Ferencvárosi Művelődési Központ és a BKV együttműködésében megvalósult programok között

voltak alternatív, világzenei és népzenei koncertek is, néptáncbemutatók, kórusok és cirkuszi produkciók.

Ezeket pedig az utasok a Nagyvárad téren, a Kálvin téren és Corvin téren élvezhették. Azonban voltak olyan művészek is, akik a 3-as, illetve 4-es metrón szórakoztatták a közönséget.

Fotós kollégánk a helyszínen örökítette meg a nem éppen hétköznapi koncerteket, előadásokat:


Link másolása
KÖVESS MINKET: