KULT
A Rovatból

Ez a magyar Trónok harca? – Megnéztük a Tündérkert első két részét

Vajon sikerül végre a magyar filmgyártásnak egy értelmes, izgalmakkal teli, történelmi sorozatot készítenie? A magas költségvetésből és tehetséges alkotógárdával mire volt képes a Tündérkert?

Link másolása

Móricz Zsigmond 1922-es nagyszabású történelmi regénye a Tündérkert, ez az Erdély-trilógia első kötete, amely a XVII. századi Erdély politikai és társadalmi helyzetet mutatja be. Ezt a művet most megfogta az MTVA és a Megafilm, nyakonöntötték egy nagy adag mázzal, és megpróbálják eladni a fiatalabb közönségnek egy kis erőszakkal és erotikával fűszerezve. Ezzel még nem is lenne baj, a problémák nem itt kezdődnek.

A megvalósítás magyar köntöshöz képest szinte hollywoodi minőség: a páncélok, a ruhák, a helyszínek (még ha kevés is van belőlük), elég korhűek és meglepően hangulatosak – bár néha azért kilóg a lóláb egy-egy 1920-as évekbeli giccses tapétánál. Hatásosak a díszletek, gondolom, tényleges várakban is forgattak. Nem számítottam ennyire minőségi megvalósításra a Duna TV képernyőjén. Eddig ugyan kevés nagyszabású jelenet volt, de alapvetően az alkotóknak ilyen téren nincs szégyellnivalójuk. Mind a nyolc epizódot Madarász Isti rendezte, nem egy amatőr, kezdő direktorról van tehát szó. Elég, ha csak a két mozifilmjére, a 2022-es Átjáróházra vagy a 2016-os Hurok című thrillerre gondolunk.

Valahogy mégse sikerül a produkció tartalmi részének a remek vizuális színvonalára felérnie. Az első két rész sajnos elég vontatott, lassú, maga a forgatókönyv is problémás.

Nehéz igazán érdekesen adaptálni egy klasszikus magyar regényt, mert egészen más manapság a történetszövés ritmusa, mást vár el egy mai néző, mint az 1900-as évek olvasóközönsége. A forgatókönyv Móricz csapásvonalát követi, miközben a látvány, az események és a színészek egy gyengébb Trónok harca hangnemben próbálnak színészkedni. Nincs túl sok párbeszéd, ami pedig van, az is erőtlen.

Történetünk szerint 1608-ban Erdély fejedelmének választják a mindössze 19 éves Báthory Gábort (Katona Péter Dániel), aki próbálja összehozni az erdélyi nagyurakat és a magyar nemeseket, hogy együtt egy erős országot alkossanak a török és a Habsburg birodalom árnyékában. Ezt persze ármány és félreértések sora akadályozza. Az ármányt és összeesküvést eléggé amatőr megoldással ábrázolják, nemesek a sarokban sutyorognak és vihorásznak, mint az általános iskolás diákok a nagyszünetben. Báthory legfőbb tanácsosa és barátja Bethlen Gábor (Bokor Barna) próbálja a földön tartani az ifjú Báthory-t, de azt jobban érdeklik a földi gyönyörök és az önbecsülése, mint a nemzete.

Kicsit utánaolvastam, mennyi a valóságtartalma a történetnek, és tényleg közel áll a történelmi tényekhez, miszerint Báthory Gábor tényleg pozitív megítélésből váltott gonosz és kapzsi uralkodóvá viszonylag gyorsan, és végül a saját alattvalói árulták el.

Lehetett volna egy szimpatikus fiatalember romlását érdekesen és jól bemutatni, hogyan rontotta meg a hatalom, de a sorozat alkotói nem foglalkoztak ezzel a lehetőséggel. Báthory közel pszichopata státuszban van már a sorozat elején. Kegyetlen a feleségével, a szeretőivel, és még a legjobb barátját is ellöki magától. Taszító karakter az első pillanattól kezdve, egyedüli mentsége a kishúgával való kapcsolata. Jó testvérként ábrázolják, még ha kicsit néha túl közvetlen is húgával, amit mások félre is értenek. Mintha antihősnek próbálták volna ábrázolni Báthory-t, csak elfelejtették volna a hős részt, és így egy majdnem teljesen gonosz karakternek kell drukkolnunk.

Ezen az se segít, hogy Katona Péter Dániel nem játssza igazán árnyaltan Báthory Gábort, vagy nagyon kedves, nyájas és hízelgő, vagy egy kegyetlen őrült. Úgy gondolom, ez nem Katona hibája, a karaktert egyszerűen antipatikusra írták. Bokor Barna mint Bethlen jól játssza a hűséges szolgáló szerepét, ő képviseli a józan észt és megpróbálja elérni, hogy Báthory ne legyen a következő Joffrey a Trónok harcából. A többi szereplő is tisztességesen próbálkozik, jó iparosként hozzák a kötelezőt, kiemelkedő Szamosi Zsófia mint a kegyetlennek hitt Báthory Erzsébet.

A grófnőnek annyira negatív a nemzetközi megítélése, hogy a legutóbbi netflixes Castlevania sorozatban ő játssza a főgonoszt, gyakorlatilag Drakula női változataként.

Innen viszonylag könnyű volt pozitív színben feltüntetni a karaktert. Elég volt a hideg Báthory Erzsébetnek néha kedvesnek lennie családjához. Azt pletykálták, hogy kínozta a szolgálóit, emiatt pedig perbe is vonták később, pedig a sorozat szerint csak ispotályt üzemeltetett, és onnan jöttek a sikoltozások esténként a kastélyában. Úgy gondolom, Báthory Erzsébetet egészen másképp ítéli meg a történelem, nem feltétlenül volt kegyetlenebb, mint akármelyik másik korabeli birtokos. A színészek próbálkoznak, de a kedvenc szereplőm, Kálloy Molnár Péter parókája marad. Akárhányszor képernyőn van az a hajrengeteg, én csak arra tudtam koncentrálni. Sajnos a forgatókönyv gyenge és érdektelen, így hiába a remek színészgárda és a paróka, ha nem szórakoztató a sorozat. Alig várom, hogy Báthoryt megöljék, és történjen valami, mert az első két részben nem sok izgalommal találkoztam.

A szex és az erőszak elad mindent? – kérdezhetnénk jogosan, mert mindkettő van bőséggel és mégsem szórakoztató. Az erőszak kevesebb és gyengébb minőségben van jelen, viszont formás melleket és fenekeket látunk dögivel. Ha ez valakinek elég, akkor a Tündérkert az ő sorozata, de érdemi párbeszéd kevés van. Nagyszabásúnak szánt epikus beszédből akad egy pár, de azok se érik el céljukat. Tényleg olyan érzés, mintha a magyar sorozatgyártás tíz-tizenkét évvel járna a külföldi mögött.

Katona Péter Dániel alakítása nem csak gyenge, de a karakter is egy erőtlen szépfiú, akit igazából a nemesek feleségei és az ital jobban érdekel, mint bármi ezen a világon.

Legnagyobb konfliktusa az, hogy írnak róla egy gúnyverset, amit meg akar bosszulni. Ezért kitalálja fél mondat után, hogy ki lehetett az elkövető és kivonul a hajdúk segítségével – akik fegyveres marhapásztorokból lett kegyetlen zsoldosok serege voltak ebben az időben –, majd kiderül, hogy mégsem az volt a gúnyvers gyártója, akit gondoltak. De a hajdúknak zsákmányt ígértek, ezért fogják magukat és kifosztják a vádolt nagyúr birtokát, Báthory pedig nem tud semmit se kezdeni velük, csak tehetetlenül nézi a pusztítást. Az más kérdés, hogy ez a támadás is nagyon kisstílűen van ábrázolva, egy ember torkát elvágják, egyet felgyújtanak és valakit leszúrnak. Egyáltalán nem olyan megbotránkoztató az erőszak, mint ahogy egy külföldi produkcióban lenne. Próbálnak nagyon kemények és kegyetlenek lenni, de inkább csak kellemetlen az egész.

Ez a legjobb szó a Tündérkert sorozatra: kellemetlen. A főszereplő karakter egy elviselhetetlen, bipoláris péniszhuszár, a legjobb tanácsadója és barátja történelmi nagyszerűségéhez képest kissé teszetosza, a felesége egy vallásos ártatlan asszony. Az egész játékidő vánszorog csak, mintha egy nagyjátékfilmet próbáltak volna 8 órás sorozattá duzzasztani. Valószínű, hogy nem fogom követni a jövőben a Tündérkertet, mert ahogyan ez kiderült számomra, nem én leszek a célközönsége. De mindenkit csak ösztönözni tudok rá, hogy próbáljon belenézni, hátha látja benne azt, amit én nem.

Mivel állami pénzből készült a sorozat, így csak azt tudom mondani mindenkinek, hogy nézzétek meg, mire költötték el az adónkat,

legalább az első pár rész erejéig, mert a látvány nem rossz. Megvalósítását tekintve még dicséretre méltó is az egész, tartalmát tekintve viszont gyenge. Én elköszönök a Báthory-dinasztiától, bár az 1613-as merényletet azért megnézem, legyen valami pozitív hangulata is az évadzárónak.

A Tündérkert megtekinthető a Duna TV műsorán, minden pénteken 21:00 órától.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az év legjobb sorozata, csak a legerősebb idegzetűeknek – A Szarvasbébi való életbeli szereplői is megszenvedték a történetüket
Ha van kedved egy kis önsanyargatásra, és bírod a lelki zsarolást, a Szarvasbébi a te sorozatod lesz! Miután megnéztem a Netflix legújabb dobását, kellett egy kis idő, mire össze tudtam foglalni a gondolataimat.

Link másolása

Ez meg mi volt? Gondolhatná mindenki, miután végig nézi a Szarvasbébit. Sokan már a címét se tudják hova tenni, egy nagy kérdőjel a sorozat.

Amikor utánaolvastam az interneten, mindenhol azt írták, hogy ez a sorozat fájni fog.

De nem úgy, ahogy egy rossz sorozat tud fájni. Hanem egy erős gyomros, amit csak egy igazán kiemelkedő alkotás tud adni.

Nagyon kellemetlen nézni a Szarvasbébit, de hajtja a nézőt a katasztrófaturizmus. Tipikus „ennél rosszabb már nem jöhet”, aztán kapjuk a gyomrosokat sorban, mígnem a földön heverünk, de mégis megnézzük a következő részt. Nagyon fura, de nem tudom autentikusan leírni, milyen érzés a sorozatot végig ülni, bárhogy is próbálom, ezt bizony látni kell.

Miről is szól a Szarvasbébi? Egyáltalán mi ez a cím?

Richard Gadd skót humorista a 2019-es edinburgh-i Festival Fringe-en adta elő a Szarvasbébi című műsorát, ami saját életéről szólt. Arról, hogy hogyan próbált betörni a showbizniszbe, majd végül hogyan lett szinte emberi roncs. Ezt a műsort a Netflix megvette, és sorozat formájában feldolgozta. Richard Gadd maradt az író, az alkotó és a főszereplő. Megváltoztatták a neveket, de csak azért, hogy a valódi szereplők identitását védjék. A Szarvasbébi nem finomkodik, Gadd minden rossz döntése szinte szűrő nélkül bekerült a forgatókönyvbe úgy, hogy közben narrálja a cselekményt, tehát még mögé is látunk, mit miért csinál szerencsétlen főszereplőnk.

Donny Dunn (Richard Gadd) kitartó, de sikertelen humorista. Csaposként dolgozik egy bárban, ahova betéved Martha Scott (Jessica Gunning). A túlsúlyos, nem túl ápolt, alacsony brit nő pityeregve lép oda a csaposhoz, ám amikor Donny megkérdezi mit szeretne, azt válaszolja Martha, hogy nincs pénze. Donny meghívja egy csésze teára. Ez az apró gesztus nem várt következményekkel fog járni Donny életében. Martha innentől fogva rátapad, mint egy kullancs, minden nap bejár a kocsmába, főszereplőnk pedig meghívja egy diétás kólára, mert bár Martha azt hazudja, hogy gazdag, sosincs pénze.

A csaposnak jó érzés, hogy végre valakinek fontos, mert éppen a padlón van az élete.

Amit még nem tud Donny ekkor, hogy mindig van lejjebb. Martha megszerzi Donny e-mail címét a humorista weboldaláról, és innentől kegyetlenül elkezdi zaklatni. De ő nem csinál semmit, nem jelenti a rendőrségen, csak hagyja, hogy a nő a bőre alá másszon, hiszen addig sem üres az élete. Nem írok sokat, de elég annyi, hogy egy folyamatos lejtmenetnek leszünk tanúi, aminek a végeredménye a Szarvasbébi. Ami nem más, mint a becenév, amit Martha ad Donnynak, a nagy, szomorú szemei miatt.

A legszörnyűbb a Szarvasbébiben, hogy mennyire reális, hihető és megdöbbentő. Ez akárkivel megtörténhet, és meg is történik nap-mint-nap. Minden, amin Donny keresztülmegy, érthető, logikus és teljesen megbabonázó. Tényleg jönnek azok az információk, amiket nem ad ki magáról az ember, főszereplőnk mégis elmondja a nézőknek, sőt belső monológokkal meg is magyarázza őket.

Közelről, szinte barátként tekintünk szegény Donnyra, látjuk azt az elképesztő utat, amit a hét rész alatt bejár.

A legmorbidabb az egészben, hogy ennek a zaklatásról szóló szörnyű történetnek az lett a vége, hogy a sorozat rajongói felkutatták az igazi embereket, akiket álnéven játszottak a színészek, és kegyetlenül elkezdték zaklatni őket... Ilyen volt például az „igazi Martha” esete, a beteg nőt elkezdték kegyetlenül online inzultálni a nézők. Richard Gaddnek kellett rászólnia a saját rajongóira, hogy mennyire képmutató a viselkedésük. Ezzel be is zárunk egy teljes kört.

Ahogy haladnak előre az epizódok, egyre rosszabb dolgok történnek Donnyval, és mégsem lehet leállni a sorozattal. Bámulatosan rossz döntések szemtanúi lehetünk, amiket ennyire rosszul kezelni ámulatba ejtő. Ilyet tényleg nem lehet kitalálni.

A súlyosan beteg elme és erősen labilis lelki problémákkal küzdő humortalan komikus párbaja eddig az év legjobb olyan sorozata, aminek a közelébe se szeretnék menni többet.

Nézni, ahogy a két sérült lélek függ egymástól, igazi katasztrófaturizmus. Engem a negyedik rész teljesen kiütött. Nagyon fontos, erősen 18+-os a sorozat, és nem azért, mert annyira grafikus a megjelenítés, hanem mert ez egy érett, kegyetlenül lélekromboló sorozat.

A színészek 100%-ot beleadnak, ami nem csoda, Gadd gyakorlatilag Donny, csak más néven. Jessica Gunning néha szánalomra méltó, máskor irritáló, de van, amikor egyenesen ijesztő az alacsony, pufi, középkorú hölgy. Nava Mau alakítja főszereplőnk transznemű barátnőjét pár rész erejéig, Terit, aki az egyetlen fény az életében. A többi színész pedig tökéletesen játszik Donny és Martha párbaja alá.

Kiemelendő még Mark Lewis Jones, mint Donny apja. A skót karakterszínész minden pillanata aranyat ér.

Eljutottunk a lezárásig. Nem tudom, mi a helyes ajánlás a Szarvasbébi esetében. Mert ezt mindenkinek látnia kéne, de pontosan tudom, hogy az emberek többsége ki fog borulni tőle. Aki nyitott egy kis önsanyargatásra, annak tudom ajánlani a sorozatot. Tényleg az év egyik legjobb szériája, amit azért kevés embernek ajánlok tiszta szívből. A Szarvasbébi megtekinthető a Netflix kínálatában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Azahriah, Beton.Hofi és Pogány Induló is Aristjus-díjat kapott – mutatjuk a teljes listát
Díjazták rajtuk kívül cserihannát, Kovács Adriánt és posztumusz elismerést kapott Eötvös Péter is.

Link másolása

Tabár István alkotói életműdíjat kapott, az év könnyűzenei szövegírója Beton.Hofi lett, elismerést vehetett át mások mellett Azahriah és Pogány Induló a zenei Artisjus-díjak átadásán. A komolyzenében posztumusz Eötvös Pétert is díjazták.

A szerzői egyesület 24. alkalommal díjazta a kortárs zeneszerzőket és szövegírókat, idén tizenhárom alkotót ismert el. A díjakat hétfőn a Magyar Zene Házában adták át a korábban bejelentett irodalmi Artisjus-díjakkal együtt.

Az év könnyűzene-szerzője Kovács Adrián. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen zenés színészmesterséget oktat, 2023-tól a Vígszínház zenei konzulense, tíz színházi darabot jegyez. „Érettebb műveinek zenei világa a művészi elmélyülés, az alkotói igényesség értékét hordozza magában” – írta róla Kocsik Tibor.

Az év könnyűzenei szövegírója Schwarz Ádám (Beton.Hofi) hiphop előadó. Két sikeres albumon – comic sins, Playbánia – van túl, Hundred Sins-szel közös Bagira című dala minden idők harmadik legtöbbet játszott magyar dala a Spotifyon. „Négy év alatt ötven dalt és húsz klipet adott ki, számos kollaborációban vett részt, miközben önazonos maradt. Érett, szociografikus, önfeltáró szövegeivel belekarcolta magát a magyar zenei életbe” – írta róla Major Eszter.

Az év produkciója a Stúdió 11 60 éves koncertje lett. A zenekar a Magyar Rádióban Zsoldos Imre és Dobsa Sándor vezetésével 1963-ban alakult. A mai Stúdió 11 Ensemble a dzsesszben és a könnyűzenében alkot.

Az év junior könnyűzenei alkotója elismerést hárman kapták.

Baukó Attila 2019-ben publikálta első dalait Azahriah néven. DESH-sel közös száma, a Rét 2020-ban felkerült a slágerlistára, 2021-ben megnyerte az MTV EMA legjobb magyar előadója díját, 2022-ben a Sziget nagyszínpadán lépett fel, tavaly teltházas koncertet adott a Sportarénában, ősszel Európában turnézott. „Megtalálni a megfelelő és sikeres hangvételt, szöveget, hangszerelést, színpadi- és médiajelenlétet páratlan koncentráció és szórakoztatóipari bravúr” – foglalta össze Czutor Zoltán.

Szintén elismerést kapott Cseri Hanna, azaz cserihanna bábszínházi rendező, dalszerző és énekes. Debütáló albuma, a Kikötő tavaly jelent meg. Három díjat nyert a Színikritikusok díjátadóján, 2023 tavasza óta a Budapest Bábszínház zenei vezetője. „Közhelymentes és önironikus dalaival úgy enged betekintést a hétköznapjaiba, mintha csak a naplójából olvasna fel nekünk” – írta róla méltatásában Major Eszter.

A harmadik díjazott Szirmai Marcell, azaz Pogány Induló 2022-ben robbant be az underground rap színtérre Zártosztály című dalával. Nagylemezei: Megáll az idő (2023), Vagy mindent vagy semmit (2024). „Dalai társadalmi relevanciát és mély személyes élményeket tükröznek, miközben friss lendületet adnak az old school rap műfajának” – fogalmazott laudációjában Both Miklós.

  • Az Év Komolyzenei Műve: Eötvös Péter: Valuska (posztumusz díj), szövegkönyvet írta: Keszthelyi Kinga, Mezei Mari; Dargay Marcell, Dinyés Dániel és Futó Balázs: Jób könyve, szövegíró, dramaturg: Mátrai Diána Eszter; Mohay Miklós: Aranyszájú Szent János liturgiája
  • Az Év Junior Komolyzenei Alkotója: Oláh Patrik
  • Az Év Magyarnóta-szerzője: Ludvig József

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Farokméregetés, szó szerint – A Talpig férfiban nincs tabu, és Jeff Daniels még sosem volt ilyen imádnivalóan ütnivaló
Az amerikai jog, társadalmi igazságtalanságok, hatalmi játszmák, fekete humor: a Netflix új minisorozata sokakat kiakaszt majd, mégis üdítő, hogy mennyire nem veszi magát komolyan.

Link másolása

Mielőtt még bármit is leírnánk a Talpig férfiről, érdemes megemlíteni, hogy az új Netflix-sorozat mögött az a David E. Kelley áll kreátorként és íróként, aki valódi veterán a szakmában, s olyan szériák elkészítése fűződik a nevéhez többek között, mint a Kisvárosi rejtélyek (1992-1996), a Chicago Hope kórház (1994-2000), az Ally McBeal (1997-2002), az Ügyvédek (1997-2004), a Boston Legal – Jogi játszmák (2004-2008), a Hatalmas kis hazugságok (2017-2019), a Tudhattad volna (2020), a Kilenc idegen (2021), a Szerelem és halál (2023) vagy Az igazság ára (2022-2023). Nem mellesleg pedig már több mint 20 éve Michelle Pfeiffer férje és két gyermekének apja.

A Talpig férfi pedig abszolút beilleszkedik Kelley filmográfiájába, tekintve, hogy most is fontos szerepet kap a történetben az amerikai jog, a társadalmi igazságtalanságok, a hatalmi játszmák és a kissé fekete humor.

A sztori azonban ezúttal nem saját, Az igazak és a Hiúságok máglyjája írója, Tom Wolfe 1998-ban kiadott, azonos című könyve (A Man in Full) szolgáltatta hozzá az alapot.

Az Atlantában játszódó történet több különböző szálon pörög, amiket összekötnek az egymással folyamatosan kapcsolatban lévő szereplők. A legfőbb szál a milliárdos ingatlanmogul Charlie Crokert (Jeff Daniels) követi, aki csődközeli helyzetbe kerül, amikor a bankja szeretné behajtani tőle a valóban tetemes hiteltartozását. A banknál dolgozó Raymond Peepgrass (Tom Pelphrey-t többek között az Ozarkból, a Vasökölből, a Mankből, az Odakinnből és a Szerelem és halálból ismerhetjük) különösen pikkel az arrogáns Crokerre, mindenképp szeretné őt tönkretenni. Charlie persze mindent megtesz azért, hogy ne veszítse el a birodalmát és a befolyását.

Emellett megismerjük Charlie titkárnőjét, Jillt (Chanté Adams) és annak férjét, Conradot (John Michael Hill), aki feketeként rendőri brutalitás áldozatává válik, és amikor reflexből visszaüt, büntetlen előélete ellenére börtönbe zárja és meghurcolja őt az amerikai igazságszolgáltatás rendszere.

Charlie ügyvédje, az idealista (és szintén fekete) Roger White (Aml Ameen) próbálja őt kihozni a rácsok mögül, nem sok sikerrel.

Illetve ott van még Atlanta polgármestere, a simlis és álszent Wes Jordan (William Jackson Harper), aki a választások előtt szeretné minél rosszabb színben feltüntetni a riválisát, és Charlie segítségét kéri, hogy a másik jelölt egykori évfolyamtársaként hozza nyilvánosságra annak szexuális zaklatásos ügyét, cserébe megpróbálja elintézni, hogy a bank leszálljon róla.

És akkor még nem említettük Charlie naivnak tűnő, de nagyon is határozott exfeleségét, Marthát (Diane Lane), akit Raymond próbál elcsábítani és behálózni, mivel ezzel szintén szeretne odapörkölni Charlie-nak.

Ezek a fő csapásvonalai a Talpig férfinek, amelyre egyfajta Utódlás-utódként is tekinthetünk, hiszen a kapitalizmus nagy játékosai esnek itt egymásnak, valóban szimpatikus karaktereket pedig alig találni, legalábbis köztük nem nagyon, inkább az anyagiakat tekintve „lejjebb elhelyezkedő” társadalmi rétegekben érdemes kutakodni.

Egy miniszériáról van szó, tehát csupán hat epizód állt a készítők rendelkezésére ahhoz, hogy kellőképp kibontsák ezt a szerteágazó sztorit, így azzal nem lehet támadni a Talpig férfit, hogy unalmas lenne.

A sorozathoz képest szűk játékidő alatt rendesen pörögnek az események, ám sajnos Kelley, kiegészülve két rendezőjével, a színésznőként Oscar-díjas Regina Kinggel (Egy éj Miamiban…) és Thomas Schlamme-vel (Elbaltázott nászéjszaka, Foglalkozásuk: amerikai, Az elnök emberei) nem is tudtak odafigyelni minden szálra kellőképp, s ami még nagyobb hiba, képtelenek voltak azokat közös nevezőre hozni, így egy felettébb csapongó történetvezetés lett a jussunk, ahol mindenbe belekapnak egy kicsit, de semmit nem bontanak ki igazán.

A Talpig férfi így inkább egy szellős melodráma, mintsem az amerikai társadalom gúnyosan csipkelődő szétcincálása. King és Schlamme mindenesetre folyamatosan tartják a tempót, és tudják, hogyan kell használni az egyébként parádésan pöffeszkedő Jeff Daniels karakterének monumentális egóját, amely a történések hatására részről részre leereszt.

Akadnak emlékezetes jelenetek is, mint például, amikor Charlie úgy próbál megnyerni magának befektetőként egy liberális házaspárt, hogy megmutatja nekik, hogyan tenyésztik a lovakat; Charlie és bankár ellenfele, Harry (Bill Camp) kvázi tettlegességig fajuló acsarkodásai pedig a minisorozat abszolút csúcspontjai. A sokáig szimbolikusan értendő farokméregetést ugyanakkor a meglepő és teljesen abszurd fináléban szó szerint kell érteni…

Azt nem lehet elvitatni a Talpig férfitől, hogy ne lenne szórakoztató, az viszont vitathatatlan, hogy nem lő túl magasra. Érezni, hogy az alkotók sem vették igazán komolyan ezt egészet, és ez sugárzik a rendezésből, a párbeszédekből és a színészvezetésből is. Így nézőként sem vesszük túl komolyan, és gyorsan töröljük is majd az emlékeinkből, amíg azonban tart, kétségtelenül leköt. Talán csak Conrad börtönös szála az, ami valódi izgulnivalóval (és néhány „ökölszorító” jelenettel) szolgál, ám Jeff Daniels és a többiek ripacskodása is megér egy misét, persze kizárólag azoknak, aki nem várnak mindettől túl sokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET: