KULT
A Rovatból

Sztárparádé és frappáns önirónia Lovasi Semmi konferenciáján

A Kiscsillag, a Vad Fruttik, az Anna and the Barbies és a Quimby frontembere is szerepelt a furcsa, de nagyon jól összerakott zenés darab premierjén. Megnéztük őket.

Link másolása

Az Erkel Színház tegnap esti előadására már jó korán elfogytak a jegyek, így alaposan megtömött nézőtér várta a magyar underground zenészekkel teleszórt előadás kezdetét. Nyitányként Lovasi András rögtön Péter néven mutatkozik be, és előrebocsátja, hogy ő még csak egy gyermek. Innentől pedig kezdetét veszi a történet, amelyet elmesélésekből tudunk meg. Hol Lovasi, hol a felnőttkorú jó barátját alakító Leskovics Gábor, hol az édesanyját játszó Péterfy Bori tesz hozzá egy-egy újabb részletet a lassan, mozaikszerűen összeálló sztorihoz. Mindeközben pedig értelmet nyer a darab címe. Megtudjuk ugyanis, hogy valahányszor megkérdezi Petike az üres tekintettel révedő édesanyjától, mi a baj, mindig azt a választ kapja: semmi. Pedig láthatóan van valami baja, tehát akkor, ésszerű gyermeki logikával kikövetkeztetve, a Semmi a baj megnevezése. No, de mi is pontosan a Semmi? Itt villan be az ötlet a konferenciáról, amelyet mindenképpen a Semmi szakértői kell, hogy megtartsanak.

A Semmi szakértője lehet például egy kötéltáncos, aki a semmi felett lebeg, még inkább egy űrhajós, aki a semmiben lebeg. Ezzel még csak két embert említettünk, akik előadóként meghívást kapnak az eseményre, de nem árulunk el mindent, esetleg majd csak akkor, ha nem lesz több előadása a darabnak. Ami, ha a közönség reakcióját vesszük alapul, kizárt.

A Semmi Konferencia bravúros, bámulatos, okos, tele van mondanivalóval, mégis érthető és kliséktől mentes.

semmi_02

Persze, akik ismerik Lovasi András dalszövegeit, ehhez azért már hozzászokhattak. Fontos azonban megemlítenünk, hogy a művet nem egyedül ő hozta létre: szerzőtársa Földes Eszter, mi több, ő a darab rendezője.

A színpadi elrendezés, a profi háttéranimációk és a narrálások teszik teljesen egyértelművé a cselekményt. Ám amikor éneklésre kerül a sor, már jobban kell figyelnünk, és ajánlott a színpad feletti szövegkivetítőre is rá-rápillantanunk (már ha éppen nem csúszott el a dalhoz képest). A zenei művek ugyanis, amellett, hogy fülbemászóan alternatívak, valósággal zúdítják a frappáns, magvas és sokszor önironikus mondanivalókat, melyekről nem érdemes lemaradnunk.

s1ok

Ott van az a jelenség, amelyre Busa Pista világít rá: amikor azt látjuk, másnak mindig jobb egy kicsit, mint nekünk, és véletlenül se jut eszünkbe annak örülni, amit mi kaptunk.

Vagy az, amit Falusi Mariann vág a képünkbe: hogy hajlamosak vagyunk valami csodatévő, coelhoi, motiváló mondatra várni, amely egycsapásra megoldást kínál a problémáinkra.

Vagy éppen a főcímdalban szereplő üvegbura, amely alatt hiába kiáltunk, nem jön ki hang alóla...

A Semmi Konferencia szinte mindenki által ismert érzésekről és tipikus emberi hozzáállásokról szól, de ahelyett, hogy elszomorító és lehúzó lenne, épp ellenkezőleg: felpezsdít, megnevettet és útravalót is ad.

semmi_34

Likó Marcell láthatósági mellényből kreált buddhista szerzetesi öltözékben osztja meg velünk teóriáját. Varga Livius politikusi gúnyában olyan instant filozofálást vág le a Semmi jelenségéről, hogy közben saját magát húzza fel totálisan. Pásztor Anna pedig itt is hozza a tőle jól megszokott, sőt inkább már elvárt extrém öltözékeket.

A körülbelül másfél-kétórás előadás zenei betétei közt felcsendülnek már kiadott Kiscsillag-dalok is. A morajokból ítélve a nézők közt még mindig azok vannak többségben, akik a Kockacukor refrénjénél ujjonganak fel, mert azt jól ismerik, és az Ollé, ollé szövegén hangosan kacagnak, mert még először hallják. De ez egyáltalán nem baj: kellenek a mindenki által hallott főslágerek, és teljesen rendben van, ha a Bújócska vagy az Elegáns tűnődés akkordjainál csak azok bólogatnak mosolyogva, akik a Kiscsillag koncerteken is végig éneklik (üvöltik) a dalszövegeket.

És természetesen kiemelt pontja a darabnak, amikor felcsendül az a 2006-os dal, amely először tárta elénk a Semmi Konferencia képét: a Menetszél.

Ha te is jól ismered a "Mi a baj? - Semmi!" párbeszédet, nyomj egy megosztást!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk