Vége lehet az eddigi lomtalanítási rendszernek Budapesten – elbúcsúzhatunk a ház elé pakolt lomoktól
Ahogy arról korábban írtunk, már belengették, hogy változás jöhet a lomtalanítás mostani rendszerében Budapesten. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester szerint a leendő szabályozás valószínűleg komplikáltabb és kényelmetlenebb lenne a mostaninál.
A Mol tulajdonában lévő MOHU hulladékgazdálkodási vállalat azóta bejelentette, hogy 2025-től valóban alapjaiban változtatná meg a budapesti lomtalanítás rendszerét.
A MOHU közleménye szerint az újításra azért van szükség, mert az eddigi lomtalanítási gyakorlat „rendetlenséget eredményez a közterületeken, fennakadásokkal járhat, zavarja a lakókat, több napra megnehezíti a parkolást, és a városképet, tisztaságot is jelentősen rontja”.
Az új rendszerben a lomtalanítás kijelölt, őrzött gyűjtőpontokon zajlana. Kerületenként akár tíz ilyen pontot is kialakíthatnak, amelyek legfeljebb 800-1000 méterre lennének a lakásoktól. A gyűjtőpontok három napig tartanak majd nyitva, ezalatt vihetik oda a lakók a feleslegessé vált holmijaikat.
Bár a gyűjtőpontos rendszer alapvetően a lakók önálló részvételére épül, a házhoz menő lomtalanítás lehetősége nem szűnik meg teljesen. A kerületi önkormányzatok igény szerint, rászorultsági alapon kijelölhetnek címeket, ahonnan a lomot térítésmentesen elszállítja a szolgáltató. Emellett továbbra is elérhető marad az egész évben működő, díjköteles házhoz menő lomtalanítási szolgáltatás.
A MOHU tervei szerint a változtatásokkal nemcsak a közterületek tisztaságát és a városképet javítanák, de a lomtalanítással járó fennakadásokat is minimalizálnák. Az új rendszer bevezetésével kapcsolatban várhatóan már 2024-ben megkezdődik a lakosság tájékoztatása.