„Putyin kémei és gyilkosai már eddig is rengeteg kárt okoztak” - Felvetették a határellenőrzés visszaállítását is Magyarországgal szemben a német politikusok
Ahogy arról mi is beszámoltunk, az Orbán-kormány júliustól engedélyezi az orosz és belarusz vendégmunkások számára, hogy Nemzeti Kártyával lépjenek be az országba. A Nemzeti Kártyával nem szükséges munkaerőigényről szóló igazolást benyújtani.
A bejelentés után az EU több politikusa is megszólalt. Az Európai Néppárt (EPP) képviselőcsoportjának vezetője, Manfred Weber, valamint több másik német politikus komoly aggodalmukat fejezték ki Magyarország legújabb lépése miatt, amely egyszerűsítette a beutazási feltételeket az orosz és belorusz állampolgárok számára. Weber szerint
ezért azt követelte, hogy a lépésnek legyenek következményei.
Magyarország júliusi döntése széleskörű nemzetközi visszhangot váltott ki. Weber a német Bild napilapnak nyilatkozva kijelentette, hogy aki ellenőrzés nélkül engedi be az oroszokat az Európai Unióba, az komoly biztonsági kockázatot jelent.
– mondta.
A német politikusok mellett Michael Stübgen, Brandenburg tartomány belügyminisztere is nyíltan kritizálta Magyarország döntését, sőt, felvetette a határellenőrzés visszaállításának lehetőségét is Magyarországgal szemben.
– figyelmeztetett Stübgen.
Noha Nancy Faeser, Németország szövetségi belügyminisztere nem kommentálta a helyzetet, a minisztérium szóvivője a Bild kérdéseire válaszolva elismerte, hogy az orosz kémkedés kockázata megnövekedett Oroszország Ukrajna elleni agressziója óta. Szerinte az uniós partnereknek minden tőlük telhetőt meg kell tenniük a védekezés érdekében, és el kell kerülniük a potenciális átjárók létrehozását.
Rácz András oroszszakértő szerint Magyarország döntése mögött komoly nemzetbiztonsági kockázatok húzódhatnak meg. A szakértő arra emlékeztetett, hogy a Nemzetközi Beruházási Bankot (IIB), amelyet „kémbankként” is emlegettek, tavaly tavasszal felszámolták, miután az Egyesült Államok szankciós listára tette. A bank diplomáciai mentességet élvezett Magyarországon, dolgozói pedig szabadon beléphettek az országba. Rácz szerint az orosz kémbank esete jól mutatja, hogy a beutazási szabályok könnyítése milyen komoly következményekkel járhat.
Rácz kiemelte, hogy a hatóságoknak hatalmas kihívást jelenthet a több ezer beérkező Nemzeti Kártya-kérvény alapos szűrése. A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy az orosz kémek gyakran más országokba, például Szlovákiába vagy Németországba utazva hajtanak végre műveleteket, így a magyarországi könnyített beutazás még nagyobb biztonsági kockázatot jelenthet.
A magyar kormány nem hagyta szó nélkül a nemzetközi kritikákat. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hazugsághadjáratnak nevezte a balti államok vádjait, hogy Magyarország veszélyezteti a schengeni övezet biztonságát.
Mindeközben Ylva Johansson, az EU belügyi biztosa is magyarázatot kért Magyarországtól és figyelmeztette Budapestet, hogy lépéseket fognak tenni, ha a rendszer veszélyezteti a schengeni övezet biztonságát. A magyar kormánynak augusztus 19-ig kell válaszolnia a vízumrendszerrel kapcsolatos kérdésekre.
Az Európai Bizottság jogi lépéseket tehet, ha úgy ítéli meg, hogy Magyarország megsértette az uniós jogot – emlékeztetett a Reuters. Az ügy tovább élezheti a feszültségeket Brüsszel és Budapest között, miközben Európa biztonságát egyre több oldalról fenyegetik veszélyek - írja az Index.