Jegyzőkönyvvezető-hiány van a fővárosi bíróságokon, ezért új rendszert vezettek be a probléma kezelésére
Nincs elegendő jegyzőkönyvvezető a fővárosi bíróságokon, ezért szeptember 1-jétől a Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának vezetője prioritási rendszert vezetett be az Elsőfokú Csoportban – írja a 444. A módszert a kerületi bíróságok számára is ajánlotta. Mindez a kollégiumvezető augusztus 21-én kelt leveléből derült ki.
A kollégiumvezető levele elején tisztázza, hogy a rendelkezésre a munkaerőhiány miatt van szükség.
Később hozzátette, hogy a jelenlegi igazságügyi alkalmazotti létszámhelyzet, a jegyzőkönyvvezetési lehetőségek és a bírák kötelező ítélkezési tevékenységének összevetésével „meg kell állapítani, miszerint adódhatnak olyan helyzetek a közeljövőben, amikor az igazgatási vezető nem minden tárgyalásra tud igazságügyi alkalmazottat biztosítani.”
Az új rendelkezés szerint akkor kell priorizálni a bírósági ügyeket, amikor egy adott napon több tárgyalás van, mint amennyi jegyzőkönyvvezető beosztható.
A priorizálást az adott csoport bírója végzi, egyeztetve a csoportvezetővel és a kollégiumvezető-helyettessel. A tárgyalások rangsorolása egy pontrendszer alapján történik: figyelembe veszik például a vádlottak és tanúk számát, az ügy elhúzódását, illetve azt, hogy az ügy mekkora sajtóérdeklődést kelt. Három vádlott után például minden további vádlott 1 plusz pontot ér, egy 10 éve húzódó ügy 5 pontot kap, míg a kiemelt sajtóérdeklődés további 2 pontot jelent.
A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egyik bírája megerősítette a rendszer bevezetését, és elmondta, hogy a törvényszék 23 büntetőbírójára jelenleg 15 jegyző jut, ami komoly hiányt jelent. Az utánpótlás hiánya tovább súlyosbítja a helyzetet, és a probléma különösen égető a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB), ahol a jegyzőkönyvvezető-hiány még nagyobb gondot jelent. A Fővárosi Törvényszék kollégiumvezetője a módszer átvételét ajánlotta a kerületi bíróságoknak is.