SPORT
A Rovatból

Simon Yates nyerte a budapesti időfutamot, de Van der Poel is megőrizte helyét az élbolyban

„Sok helyen versenyeztem már, de ilyet még sehol nem tapasztaltam. Nemcsak a rajtnál, a célban és az emelkedőn voltak sokan, hanem minden egyes utcában. Elképesztően sok energiát adott ez nekem” – mondta Fetter.


A brit Simon Yates nyerte szombaton a budapesti időfutamot, a második szakaszt a Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyen, amelynek összetettjében a visegrádi nyitóetapon diadalmaskodó holland Mathieu van der Poel megtartotta éllovas pozícióját. Legjobb magyarként Fetter Erik 45. lett.

Már dél környékén gyülekeztek a nézők az útvonal mentén, a Batthyány téren pedig a pályát bejáró felvezető motorosokat is üdvrivalgás fogadta, de nagy népszerűségnek örvendett az egy órával az első versenyző indulása előtt végighaladó negyven szponzor- és reklámautóból álló karaván is.

A három magyar résztvevő közül az első szakaszon segítőként dolgozó Peák Barnabás ezúttal arra készült, hogy saját magáért tekerve odategye magát, Valter Attila viszont nem akart kockáztatni, mivel idén nem az összetett a legfontosabb számára. Fetter Erik a szám magyar bajnokaként megkülönböztető trikóban és nemzeti színű aero bukósisakban vágott neki a távnak. Az EOLO-Kometa 22 esztendős bringása a nyitóetap hajrájában bukott, ám megúszta kisebb vágásokkal a balesetet.

A Hősök terét és a Budai Várban lévő Szentháromság tér közötti 9,2 kilométeres útvonal elején zsúfolásig telt sorokban bíztatták a bringásokat, a célnál pedig minden versenyzőt nagy tapssal fogadott a közönség. Az első igazán jó időeredményt a korábbi egyórás világcsúcstartó brit Alex Dowsett tekerte (12:23 p), akitől az első magyarként kerékpárra ülő Peák Barnabás mindössze hat másodperccel maradt el (12:29). Az Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux kétszeres magyar időfutambajnok kerékpárosát valóságos hangorkán kísérte végig a várba vezető 1,3 kilométeres, 4,9 százalék átlagmeredekségű, részben kockaköves emelkedőn. A kaptató időeredményét külön is mérték, mivel a negyedik kategóriás emelkedő leggyorsabb teljesítéséért ugyanannyi pont járt, mint a pénteki visegrádi elsőségért.

"Mindent kiadtam magamból, ilyen közönség előtt lehetetlen tartalékolni" - értékelt Peák.

Dowsett első helyét a holland Jos van Emden (12:19), majd az olasz Edoardo Affiani (12:10) vette át, miközben Fetter hatalmas ováció közepette gördült le a rámpáról a Hősök terén. Az EOLO-Kometa időfutambajnoka már három kilométer után megelőzte az egy perccel előtte indulót, és végig jó tempót tekerve ért be 12 perc 28 másodperc alatt, ezzel a tizedik időt birtokolta, egy másodperccel megelőzve Peákot.

"Sok helyen versenyeztem már, de ilyet még sehol nem tapasztaltam. Nemcsak a rajtnál, a célban és az emelkedőn voltak sokan, hanem minden egyes utcában. Elképesztően sok energiát adott ez nekem"

- szögezte le Fetter.

Mielőtt utolsó magyarként Valter indult, a legjobb időt előbb Lennard Kämna (12:07), majd az olasz Matteo Sobrero vette át (12:03). Valter arcára a rajt előtt mosoly ült ki, és öklét felemelve köszönte meg a közönség szeretetét, majd nekivágott a távnak, amelyet 12:41 perces idővel teljesített.

Elmondása szerint ennél tudott volna tíz másodperccel jobbat menni, de ezt a szakaszt inkább maximálisan ki akarta élvezni, ezért hagyta elterelni a figyelmét.

A legjobbak közül elsőként a 2017-es Giro-győztes holland Tom Dumoulin tudta 12 perc alá vinni az idejét (11:55), ám nem érezhette sokáig elsőnek magát, a brit Simon Yates ugyanis 11:50 alatt, 46,621 km/órás átlaggal teljesítette a távot, amivel élete egyik legjobb időfutamteljesítményét produkálta a Vuelta a Espana 2018-as bajnoka.

A pénteki nyitóetap győzteseként Mathieu van der Poel rózsaszín trikóban és ugyanilyen árnyalatban pompázó időfutamkerékpárral tekerte végig a szakaszt annak tudatában, hogy az összetett elsőség megőrzéséhez 14 másodpercen belül kell megérkeznie Yateshez képest. A sokat kockáztató holland láthatólag a szakaszgyőzelmet is meg akarta kaparintani, ám végül a pályafutása ötödik Giro-szakaszsikerét begyűjtő Yatestől három másodperccel elmaradt, így meg kellett elégednie a második hellyel és a Maglia Rosa megtartásával a Mátyás templom lábánál.

Egy versenyző bukott az időfutamon, az osztrák Tobias Bayer a budai oldalra érve esett el, és bár vissza tudott ülni kerékpárjára és célba ért utolsó idővel, ezután be kellett ülnie egy mentőautóba kivizsgálásra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
A visszatérő Lindsey Vonn óriásit esett a téli olimpián, fel se tudott állni, mentőhelikopter vitte el
A tömeg döbbenten figyelte, ahogy a keresztszalag-szakadással is küzdő sílegenda álma másodpercek alatt szertefoszlott. Nővére is a helyszínen nézte végig a drámai esést.
Karkó Ádám - szmo.hu
2026. február 08.



Lindsey Vonnt helikopterrel kellett levinni a hegyről, miután csúnyán elesett a női lesiklásban a milánói-cortinai téli olimpián – írta a Yahoo Sports.

A 36 fős mezőnyben tizenharmadikként rajtoló Vonn szinte azonnal a jobb vállával súrolta az egyik kaput, a hiba miatt pedig egy ugratón átpördült és tehetetlenül csavarodott a lécei fölött. A versenyző mozdulatlanul feküdt a havon, sikolyai a közvetítésben is hallatszottak, a versenyt pedig félbeszakították.

Tizenöt perccel a bukás után hordágyra tették, és egy helikopterrel elszállították.

Az U.S. Ski & Snowboard egyelőre nem közölt részleteket Vonn állapotáról, csupán annyit írt közleményében: „Lindsey Vonn elesett az olimpiai lesiklásban, orvosi stábunk vizsgálja az állapotát.”

„Ijesztő volt, mert amikor előkerül a hordágy, az nem jó jel”

– mondta Vonn nővére, Karin Kildow az NBC-nek. „Merészen kockáztatott. Mindent beleadott. Nagyon nehéz ezt látni, csak reméljük, hogy jól lesz.”

A pálya alján eközben Vonn honfitársa, Breezy Johnson ült, aki addigi legjobb idejével vezette a versenyt.

Vonn, aki pályafutása során több világkupa-győzelmet aratott, mint bármely nő a történelemben, 2019-ben vonult vissza. 2024-ben részleges térdprotézist kapott, ami után a visszatérés mellett döntött. „Tényleg azt hittem, amikor 2019-ben visszavonultam, hogy ennyi volt” – mondta nemrég Vonn.

„De a protézis után tudtam, hogy valami tényleg megváltozott. A testem annyira jól érezte magát, és csak egyre tovább és tovább toltam magam, hogy lássam, mire vagyok képes, és a versenyzés tűnt a logikus következő lépésnek.”

A visszatérést az is motiválta, hogy a játékokat Cortina d’Ampezzóban rendezik, ahol első világkupa-dobogóját szerezte. „Nem hiszem, hogy megpróbáltam volna ezt a visszatérést, ha nem Cortinában lenne az olimpia. Ha bárhol máshol lennének, valószínűleg azt mondanám, nem éri meg.”

Visszatérését kritikák is kísérték, Franz Klammer olimpiai bajnok például úgy fogalmazott, Vonn „teljesen megőrült”. Ennek ellenére a síző hamarosan újra dobogóra állt, majd két további Világkupa-győzelmet is aratott, és a játékok előtt egy héttel a Világkupa-összetett hatodik helyén állt.

Alig egy héttel a megnyitó előtt egy svájci lejtőn Vonn kirepült a pályáról és a védőhálóba csapódott. Akkor is helikopterrel kellett menteni, az orvosok pedig közölték vele, hogy a bal térdében teljesen elszakadt az elülső keresztszalagja. Ennek ellenére Vonn bejelentette, hogy nem lép vissza az olimpiától. „Ez nyilvánvalóan nem az, amiben reménykedtem. Tudom, milyenek voltak az esélyeim a bukás előtt, és tudom, hogy ma már nem ugyanazok, de azt is tudom, hogy még mindig van esély. És amíg van esély, addig megpróbálom.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SPORT
A Rovatból
Kiderült, mennyire súlyos Lindsey Vonn sérülése, miután óriásit bukott a téli olimpián
Az amerikai sílegenda nem sokkal a rajt után esett el a vasárnapi futamon, miután a válla beakadt az egyik kapuba. Mivel felállni sem tudott, a pályaorvosok percekig ápolták a lejtőn, mielőtt helikopterrel kórházba szállították.


Brutális bukás vetett véget Lindsey Vonn versenyének a téli olimpia női lesiklófutamán vasárnap: alig 13 másodperc telt el a rajt után, amikor az amerikai sílegenda válla beleakadt az egyik kapuba, ettől pedig elvesztette az egyensúlyát, és hatalmasat bukott. A nézőtéren dermedt csend lett, főleg miután Vonn nem tudott felállni a pályán. A pályaorvosok percekig ápolták a lejtőn, majd körülbelül tíz percen belül helikopterrel szállították el.

Vonnt előbb a cortinai Codivilla Putti kórházba, majd onnan a trevisói Ca’ Foncello kórházba vitték, ahol vasárnap este megműtötték. Az olasz ANSA hírügynökség által közzétett, a trevisói kórházat felügyelő egészségügyi hatóság közleménye szerint

Vonn bal lábában törést szenvedett, amelyet ortopédiai beavatkozással stabilizáltak. Az amerikai síszövetség megerősítette, hogy a sportoló állapota stabil.

„Lindsey Vonn sérülést szenvedett, de stabil az állapota, és amerikai, illetve olasz orvosokból álló csapat jó kezeiben van” – áll a szövetség közleményében. „Rendben lesz, de ez egy hosszabb folyamat lesz” – nyilatkozta Anouk Patty, a szövetség sportigazgatója. Azt is hozzátette:

„Ez a sport brutális, és az embereknek emlékezniük kell rá, amikor nézik, hogy ezek a sportolók egy hegyről vetik le magukat, és nagyon-nagyon gyorsan mennek.”

A bukást a helyszínen nézte végig Vonn nővére, Karin Kildow is, akit sokkoltak a baleset: „Ez volt az utolsó dolog, amit látni szerettünk volna... ijesztő volt” – mondta.

A versenyt végül Vonn csapattársa, Breezy Johnson nyerte meg, az ezüstérmet a német Emma Aicher, a bronzot pedig az olasz Sofia Goggia szerezte meg. „Lesújtó, főleg Lindsey miatt” – mondta a győztes Johnson.

Vonn hatalmas kockázatot vállalt az olimpiai indulással: mindössze egy héttel korábban, a Crans-Montana-i világkupán teljes elülső keresztszalag-szakadást szenvedett a bal térdében, csontsérüléssel és meniszkusz-problémával együtt. Ennek ellenére úgy döntött, térdrögzítővel is rajthoz áll. 2019-es visszavonulása után 2024-ben részleges térdprotézist kapott, 2025-ben pedig már a milánói-cortinai olimpiát célozta meg. A szezon során korábban már szerzett dobogós helyezéseket, miközben a jobb térdében egy részleges titánpótlással versenyzett. A vasárnapi olimpiai verseny előtti napokban két sikeres edzésen is túl volt, a második tréningen a harmadik legjobb időt síelte egy hatalmas térdmerevítővel.

A trevisói kórház ma, február 9-én délben ígért újabb hivatalos közleményt az állapotáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Szoboszlai bombagólt lőtt a Manchester Citynek, mégis a rangadó negatív hőse lett
Szoboszlai Dominik góljával még vezetett a Liverpool a Manchester City ellen, de a vendégek egy tizenegyessel fordítottak. A magyar középpályás a hajrában piros lapot kapott, így csapata pont nélkül maradt.


Megjárta a mennyországot és a poklot is Szoboszlai Dominik a Liverpool vasárnapi rangadóján. A magyar labdarúgó válogatott csapatkapitánya hihetetlen hullámvasútra ültette csapatát és a szurkolókat a Manchester City ellen.

A mérkőzés drámai fordulatokat hozott, amelyeknek a magyar futballista szinte végig a középpontjában állt.

A második félidő közepén, a 74. percben úgy tűnt, Szoboszlai lesz a meccs hőse, amikor csaknem 30 méterről elvégzett szabadrúgásból szerzett vezetést. Külsővel megcsavart labdája a kapuba vágódott, 1-0-ra módosítva az állást, és reményt adva a csapatnak a tabellán való feljebb kapaszkodásra, írta a SkySports.

Sokáig azonban nem örülhetett a hazai közönség, mert nem sokkal később Bernardo Silva egyenlített. Ezt követően Alisson Becker szabálytalankodott a tizenhatoson belül, a megítélt büntetőt pedig Erling Haaland értékesítette, amivel a Manchester City már 2-1-re vezetett. A dráma a hajrában csúcsosodott ki: miután a Liverpool kapusa felment támadni, a háló üresen maradt.

Szoboszlai utolsó emberként visszarántotta az egyedül kapura törő Haalandot, amiért a játékvezető azonnal kiállította.

A szurkolók előzetes bizakodására adott okot, hogy a Liverpool legutóbb 2025 februárjában 2-0-ra legyőzte a Manchester Cityt, éppen Szoboszlai góljával és gólpasszával. A magyar középpályás az elmúlt másfél évben több fontos szabadrúgásgólt is szerzett a Liverpool színeiben, például az Arsenal és a Marseille ellen is betalált. A Manchester City végül 2-1-re nyert az Anfielden.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Két műtét lett a vége Lindsey Vonn olimpiai horrorbukásának
Az olimpiai bajnok Lindsey Vonn a milánói-cortinai téli olimpián bukott, miután egy kapuba akadt a síbotja. A sportolót mentőhelikopterrel szállították kórházba, ahol a bal combcsontját kellett megműteni.


Két műtéten is átesett Lindsey Vonn, miután nagyot bukott és súlyosan megsérült a milánói-cortinai téli olimpián vasárnap. A 41 éves, olimpiai bajnok amerikai alpesisíző eleve sérülten állt rajthoz, miután a legutóbbi világkupa-versenyen elszakadt az elülső-keresztszalagja. Vonn ennek ellenére is versenyezni akart, a futam azonban alig 13 másodperccel a rajt után véget ért számára.

Ugratás közben a jobb síbotja beleakadt az egyik kapuba, amitől a teste teljesen kicsavarodott, és nagy erővel becsapódott.

Amikor megállt, szemmel láthatóan nagy fájdalmai voltak, hosszú percekig ápolták, majd mentőhelikopterrel vitték le a pályáról.

Az Ansa olasz hírügynökség értesülései szerint Vonnt a baleset után először a cortinai Codivilla Kórházba vitték, ahol az első vizsgálatokat végezték el. Az amerikai stáb innen a jobban felszerelt, idegsebészeti osztállyal is rendelkező trevisói Ca' Foncello Kórházba szállíttatta át a sportolót.

Vonn állapotának stabilizálása után két műtéten is átesett.

Az olasz La Gazzetta dello Sport arról írt, hogy

a síző bal combcsontja tört el, és a sérülése olyan összetett volt, hogy kettős beavatkozásra volt szükség.

A kórház hétfőn annyit közölt, hogy műtétet hajtottak végre a bal lábának stabilizálása érdekében, de második beavatkozásról nem tettek említést. A műtéteket egy helyi ortopéd és plasztikai sebészekből álló orvoscsapat végezte, Vonn személyes orvosa pedig segédkezett a beavatkozásnál.

A női lesiklást végül az amerikai Breezy Johnson nyerte a német Emma Aicher és az olasz Sofia Goggia előtt.

A sílegenda már rengeteg sérülést megélt pályafutása során: jobb térdét négyszer műtötték, a bal térdében nincs oldalsó keresztszalagja, ezen kívül számtalan kar- és lábtörése volt, sőt a gerince is megsérült. Sérülései miatt 2019-ben vissza is vonult, és közel hat évet hagyott ki, mire tavaly végül visszatért a mezőnybe.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk