UTAZZ
A Rovatból

A Cégénydányádon álló Kölcsey-Kende Kastély kertje különleges fákat és virágokat rejt

A kiállításon egy 19. századi szakácskönyvet is átlapozhatsz, és kiderül az is, hogy mire való a sötétszoba.

Link másolása

A Szamos partján fekvő Cégénydányád és környéke – a kiváló adottságok miatt – már ősidők óta lakott volt. Ezt számos lelet is bizonyítja. A mostani hivatalos nevét 1912-ben kapta, miután Czégény és Dányád települések a 19. században összeépültek.

Czégény monostoráról már 1180-ben írtak. A hely a Kölcsey és a Kende család birtoka volt. A 17. században Kende Zsigmond épített egy kúriát ide, egy angolparkkal és gyümölcsössel. Dányád fő birtokosai a Kölcseyek voltak, de a Kende és Gulácsy család is tulajdonolt egy részt.

A kastély

A Kende-kúriát 1833-ban építtette Kende Zsigmond, klasszicista stílusban, a Szamos partjára. A Hültl Dezső által tervezett épület akkoriban még kisebb volt, a mai alakját a későbbi bővítésekkel nyerte el. A kastély 1958 óta műemlék.

A homlokzatán Kölcsey Ferenc ide írt verse olvasható.

M, DCCC.XXX. III.

Alkota munkás kéz engem; ’s a’ szőke Szamosnak

Partjain a’ költő lát vala ’s zenge felém;

Ház, örökűlj! ’s vídám békével tartsad öledben

Gazdád; ’s gyermekeit, ’s hív unokáji sorát!

Az államosítást követően gyermekotthon volt benne, és az idők folyamán lepusztult. A Hortobágyi Nemzeti Park 2003-ban megvásárolta a kastélyt, 2015-ben teljesen felújították, és benne múzeumot hoztak létre. Az állandó kiállításon a nemesi életet, a gasztronómiát, a környező vidék természeti értékeit mutatják be.

A kiállítás

Az előtérből egy nemesi szalonban lépünk be, melyet korabeli bútorokkal és eszközökkel rendeztek be. Egy másik teremben a Kölcsey és Kende család történetét, kapcsolatát mutatják be. A belépőt Kölcsey fogadja, „aki” az asztal mögött ülve várja a szelfizni vágyókat. Sőt, még egy lovagi páncélt is ki lehet próbálni. A kiállításon számos interaktív eszköz, elem található, amivel még élvezetesebbé és izgalmasabbá teszik a látogatást.

A gasztronómiai kiállításon a nemesi és a paraszti konyhával is megismerkedhetünk, itt konyhai berendezéseket, bútorokat, edényeket láthatunk. Ráadásnak egy 1867-ből származó szakácskönyvbe is belelapozhatunk a technika segítségével. A tablókról pedig megtudhatjuk, milyen az a Kitolófánk, vagy a Dintztőlt karalábi barnán.

Külön érdekesség a Bereg-Szatmár természeti kincseit, domborzatát, növényeit, élőlényeit bemutató tárlat, amelynek utolsó állomása egy sötétszoba… de hogy mit rejt, az legyen meglepetés. (No annyit elárulunk, hogy a madarakhoz van köze.) A termekben megismerhetjük, hogyan fészkel a fekete gólya, mikor keletkezett a beregi tőzegláp, vagy miért kozmopolita a gyöngybagoly és hányféle épületlakó denevér él közöttünk.

A kiállítás egész évben látogatható, de az őszi-téli szezonban előzetes bejelentkezés szükséges.

Bővebb információk ITT.

Kastélypark

A 100 holdas parkot Kende Zsigmond bárónak köszönhetjük. Lelkes növénygyűjtő volt, és a területen meglévő fák, cserjéket megtartva alakított ki egy angol tájképi parkot.

Munkáját unokája folytatta, aki a korábbi lombos fák mellé tűlevelűeket is ültetett. Céljuk az őshonos növények gyűjtése mellett új fajták betelepítése is volt. A kertnek különleges az állatvilága is. Egy fenyőn fészkel egy hollópár, a platán odvában csókák élnek, és látni a fokozottan védett csonkafülű denevért is.

A kastélyt körülölelő parkot az Alföld legszebb kastélyparkjaként emlegetik.

A park is sokat szenvedett. A 2. világháborúban a környékbeliek sok értékes fát kivágtak tüzelőnek. A nagy árvíz idején ide terelték az állatokat, ami szintén komoly károkat okozott.

1984-ben kezdték meg a park felújítását, amely mára megint a nyugalom szigete lett.

A páratlan értékű növény- és állatvilág megóvása miatt kapott védettséget a hely 1959-ben.

A kert érdekességei

Egy több mint 160 éves juharlevelű, három törzsű, 25 méter magas platán áll az épület mögött. A törzsmérete 7 méter, a hosszú ágait már alá kellett támasztani. A kertben még vannak hasonlóan hatalmas kőrisek.

A közelben álló tiszafa törzsmérete 180-190 cm. Értékes még például a vérbükk, a tulipánfa, a gesztenye, a páfrányfa, a feketefenyő, szil, nyárfa, lepényfa. A fák alatt élnek a jázminbokrok, a fürtösbodza, és a téltemető, amelynek Magyarországon itt található a legnagyobb összefüggő állománya, virágzásakor látványos virágszőnyeget alkot. De nagy becsben tartják a hazánkban őshonos, erdei ciklámen egyetlen példányát, amely itt még virágzik.

Programok a faluban

Az erre járók a pihenésen kívül részt vehetnek kulturális, gasztronómiai programokon, vagy természetvédelmi rendezvényeken. A szilvalekvár-főzéstől a disznóvágásig, a horgászástól a csónakázásig, a lovasszekér kirándulástól a madármegfigyelésig sokféle dologból lehet válogatni.

Az cégénydágányiak egyik nagysikerű rendezvénye a SzamosFeszt a kastély parkjában. A népzenei, néptánc és gasztro-rendezvény több elismerést is kapott már.

Még több fotó a kastélyról és a vidékről Habarics Béla oldalán.

VIDEÓK:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: