Gigantikus pénzcsalás magyar borászatoknál: túlárazás, el nem végzett munkák, elmaradt beszerzések
Több hazai borászat is érintett egy költségvetési csalási ügyben, amelyben a Fővárosi Főügyészség még 2024 novemberében emelt vádat 11 ember ellen. A vád szerint a vállalkozások 2019 és 2021 között valótlan tartalmú számlákat állítottak ki túlárazott, vagy el sem végzett munkákról, illetve be nem szerzett eszközökről. A hatóság szerint ezzel jogosulatlanul jutottak hazai és európai uniós támogatásokhoz. Emellett a cégek a fiktív számlák áfatartalmát is levonták, így adócsalás gyanúja is felmerült.
A Telex információi szerint
A borászat nyilvánosan elérhető adatai szerint a vizsgált időszakban két cégével három európai uniós pályázaton is sikeresen szerepelt, amelyek révén összesen közel 240 millió forint támogatást nyert el. A legnagyobb összegű pályázati forrás – 209,6 millió forint – kutatás-fejlesztésre irányult, amelyet „innovatív műszaki-tudományos növénykórtani megfigyelésekre támaszkodó, professzionális és piacképes szőlőbetegség-előrejelző és döntéstámogató rendszer” fejlesztésére fordítottak.
A támogatásokat a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében ítélték oda. A program finanszírozását az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Európai Szociális Alap biztosította, a nyertes pályázatokról azonban a magyar állam döntött. A GINOP-pályázatok irányítását és felügyeletét a Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság végezte, amely a vizsgált időszakban a Pénzügyminisztériumhoz, majd a Miniszterelnökséghez tartozott, jelenleg pedig a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium felügyelete alá tartozik. A Fővárosi Törvényszék tájékoztatása szerint az első tárgyalási napot még nem tűzték ki.