Megkóstolni és megszeretni: gasztrotúra Varsóban és Poznanban
Úgy ülök most itt veled szemben, mint a kedvenc általános iskolai tanárod, mint az az eladó, akitől mindig minőségi árút kaptál, mint egy bizalmasod, mint aki tényleg jót akar neked. És így súgom a füledbe, hogy: Varsót látnod kell!
Három évvel ezelőtt jártam ott először (Mézeskalácsházak és felhőkarcolók), és a viszontlátás idén éppen olyan édes volt. Ráadásként ezúttal egy másik lengyel város, Poznan is belefért a négynapos útba.
A megunhatatlan Varsó
Amikor 2021-ben Varsóban jártam, megdöbbentően alacsonynak találtam az árakat. Sajnos az infláció megtette a hatását, és ma már azért nem olyan olcsó, de összességében talán még mindig jobbak az árak, mint Magyarországon (1 zloty 93 forint). Mindenesetre az biztos, hogy itt a pénzünk nem ér kevesebbet, mint mondjuk egy budapesti étteremben, és ez manapság már nagy szó.
A hangulat pedig továbbra is nagyon elragadó és nagyon egyedi.
Fantasztikus látni, ahogy a hagyomány és a modernizáció keveredik. Hogy nem rombolnak, hanem újjáépítenek, újraértelmeznek.
Mit nézz meg Varsóban 1-2 nap alatt?
Ebben a cikkben inkább a gasztronómiával kapcsolatban adok hasznos tippeket, de vannak olyan látványosságok, amiket én sem hagynék ki:
Az Óváros megunhatatlan. Ott mindenképpen tegyetek egy nagyobb kört.
Varsó fentről is gyönyörű: a Kultúra és Tudomány Palotájának tetejéről éppúgy kötelező körbenézni, mint a Varsói Egyetem könyvtáréról (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie).
A Prága negyed pedig ezekhez képest egy teljesen más világ. Itt ki ne hagyjátok az aprócska, de nagyon cuki Neon Múzeumot és a Koneser központot.
Mit egyél és mit igyál?
A legjobb reggelit a szállásunkon, a Crowne Plaza hotelben ettem. Úgy értem életem egyik legjobb reggelijét!
Ez az épület vadiúj, ezáltal elképesztően modern, tiszta és rendezett. Az étterme, a közösségi tere és a tetőteraszos bárja is parádés (ide akkor is fel lehet menni, ha nem itt száll meg az ember). A reggeli kínálata pedig olyan bőséges, hogy felsorolás szinten is lehetetlen végigmenni rajta. Van MINDEN!
Érdekesség, hogy az épületnek csak egy része a Crowne Plaza. Bizonyos szintek és szobák Holiday Inn Express név alatt futnak, így jóval jutányosabb áron is meg lehet szállni az épületben. És a reggelis kínálat a Holiday Inn vendégeinél is több mint korrekt.
Innen 3 metrómegállóra található egy tökéletes ebédhelyszín, a Syrena Irena. Közel van a mézeskalácsos, óvárosi részhez, mégis nagyon fiatalos, és teljesen máshogyan színes.
A lengyelek derelyéje rengeteg ízben érhető el. A káposztás, a gombás és a kacsás mellett édes íz is akad. Nekem mégis a paradicsomos-kapros töltött káposzta lett a kedvenc fogásom. Így télvíz idején különösen ajánlom!
Izgalmas kalandozás lehet az Eatery is. Ez a hely is a modernebb bisztrók közül való.
A legtöbb fogásból elérhető kis és nagytálas verzió is, és a tálakat a vendégek előszeretettel osztják meg egymás között. Az ételek Lengyelország különböző régióiból származó, hagyományos receptek alapján készülnek, mégis kicsit frissebb, modernebb formában kerülnek az asztalra.
Ha pedig a kultúrát és az italozást kötnétek össze, a Konese Központnál (Centrum Praskie Koneser) található Vodka Múzeumot mindenképpen ejtsétek útba.
A határozottan informatív és interaktív kiállítás után vodkákat és vodkából készült koktélokat is kóstolhattok.
Nekem a koktél határozottan jobban csúszott!
Egy új élmény: Poznan
Poznan nagyjából 3 óra autóútra van Varsótól, de mi LOT-tal repültünk (ahogy Budapestről Varsóba is ezt az opciót választottuk).
Az óváros szívében áll a reneszánsz Városháza, melynek híres kecskés órája minden délben turisták sokaságát vonzza. De a közelben lévő Királyi Vár és a lenyűgöző barokk templom is a város múltjának fontos emlékei. Ostrów Tumski szigetén pedig Lengyelország legrégebbi katedrálisában találhatók az első lengyel királyok sírjai.
A város modernebb arca is vonzó. Az Enigma Múzeum (hivatalosan Centrum Szyfrów Enigma) például egy interaktív, multimédiás kiállítás, amely az Enigma rejtjelező gép és a lengyel kriptográfusok (Marian Rejewski, Henryk Zygalski és Jerzy Różycki) munkásságának állít emléket, akik kulcsszerepet játszottak az Enigma-kód feltörésében. Itt könnyen el tud veszni az ember akár egy fél napra is.
Az épület a Hugger Sörfőzde történelmi gyárának alapjain épült, és különlegessége, hogy megőrizte az eredeti építészeti stílust. 130 000 négyzetméteres, mintegy 210 üzlet és étterem található benne, és művészeti galéria funkciót is ellát.
És hogy gyorsan visszaköthessek majd a Stary Browarra, most rendhagyó módon az édességekkel kezdek.
Poznan egyik leghíresebb jelképe a Szent Márton croissant. Ebből tudtok venni az Óváros Piacterén, de akár részt vehettek egy interaktív programban is, ami kicsit megtévesztően Croissant Múzeum névre hallgat. A nagyjából egy órás, homoros előadás alatt jobban megismerhetitek ezt az igazán gazdag (mákkal, dióval, mandulával, mazsolával, kandírozott narancshéjjal és megannyi finomsággal készülő), izgalmas desszertet.
Ha pedig megvolt a régi, jöhet az új, és kanyarodjunk csak vissza a régi sörfőzdére.
A Stary Browar épületén belül található egy modern cukrászda, a DESEO, ahol életem eddigi legfinomabb New York Rollját (ők Pistacja Supreme-nek hívják) fogyasztottam el.
Ebbe a csiga formájú leveles tésztába kétféle pisztáciakrém kerül, majd a tetejét fehér csokoládéval koronázzák. Mestermű!
Persze nem csak az édesség megy Poznanban.
Én a szállodánkban (Novotel Poznan Centrum) próbáltam több klasszikust is. Például lengyel rántott húst kapros káposztával, és serniket, ami a lengyelek a túrótortája.
Nagy kedvencem lett a zsurek, ami éppen csak egy kicsit lépteti ki az embert a komfortzónájából.
A zsurekbe gyakran kerül kolbász (például fehér kolbász), füstölt hús, kemény tojás, illetve burgonya, néhol zöldség, például sárgarépa vagy zeller is gazdagítja. Ezt a levest általában tejszínnel sűrítik, és gyakran friss kenyérrel, például ropogós héjú rozskenyérrel tálalják. Remek étel a hidegebb napokon!
Ha szeretitek a kézműves sört, és a hozzájuk passzoló ételeket, akkor a Brovaria étterem jó választás lehet. Vacsorpartnereim elmondása alapján itt a "mézes sört" éri meg kipróbálni.
De Poznanban még a krumplit is nagy becsben tartják, és van egy aprócska étterem, ahol csak krumplival készül fogásokat tálalnak fel: ez a Pyra bar.
Itt a krumpli-variációk mellé kompótot fogyasztottunk. És legnagyobb meglepetésemre ezt nem ettük, hanem ittuk. A lengyeleknél a kompótlé ugyanis klasszikus üdítő.
Én három dologhoz biztosan közelebb kerültem ez alatt az út alatt:
A káposztához. Több ételben, többféleképpen is feltűnt, és mégis mindenhova jól passzolt.
A krumplihoz. Egyszerűségében is nagyszerű, és ha megtöltik, vagy ha vele töltenek, az is mindig jól alakul. Ráadásul remek vodka is készülhet belőle!
És végül, de nem utolsósorban a kaporhoz!
És nem tudom, hogy csak beképzeltem-e, de ott máshogy esett, jobban ízlett, mint itthon.
Azóta is próbálkozom vele, de nem jöttem rá, hogy kint miért volt finomabb... Talán vissza kéne mennem, még egy kicsit kutatni?