JÖVŐ
A Rovatból

Kibertámadás érte Amerikát: újra lecsapott az orosz Cozy Bear hackercsoport

Ez lehet az elmúlt öt év legnagyobb hackertámadása az Egyesült Államok ellen.
Fotó: Crowdstrike - szmo.hu
2020. december 15.


Link másolása

Bár az amerikai elnökválasztással kapcsolatban mindeddig nem kerültek nyilvánosságra olyan hírek, melyek szerint a négy évvel korábbihoz hasonlóan sikerrel jártak volna külföldi befolyásolási kísérletek, vasárnap kiderült, az Egyesült Államokban továbbra is aktívak az orosz híreszerzés hackerei.

A Fehér Ház beismerte ugyanis, hogy feltörték több fontos kormányszerv, köztük a pénzügy- és a kereskedelmi minisztérium hálózatát, és hozzáfértek például az e-mail rendszerekhez. A célpontok között nemzetbiztonsági szempontból érzékeny állami intézmények is szerepeltek, a bejelentésből azonban nem derült ki, hogy a támadók megszereztek-e szigorúan bizalmas anyagokat.

Szakértők szerint a hackerek vélhetően az orosz hírszerzéssel kapcsolatban álló Cozy Bear csoport tagjai lehettek, akiket ATP 29 néven is emlegetnek – írja a New York Times.

Ez volt az egyik legkifinomultabb módszerekkel végrehajtott és a legkiterjedtebb hackertámadás amerikai szövetségi intézmények ellen az elmúlt öt évben.

Egy névtelenséget kérő kormánytisztviselő szerint az akció már kora tavasszal elkezdődhetett, és háborítatlanul folyt egészen a választásokig.

A mostani bejelentésre alig egy héttel azután került sor, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal figyelmeztetést adott ki, mely szerint „az orosz állam által támogatott elkövetők kihasználják a szövetségi kormány által széles körben használt digitális rendszer hiányosságait.”

Részletekbe akkor nem bocsátkoztak, azonban a FireEye nevű kiberbiztonsági cég közölte, hogy „egy idegen államnak dolgozó hackercsoport feltörte néhány olyan értékes eszközüket, amelyekkel megtalálhatják ügyfeleik, köztük a szövetségi kormány sebezhető pontjait.”

A FireEye a világ egyik vezető kiberbiztonsági vállalkozása, amely többek közt arra specializálódott, hogy hacker-támadásokat imitáljon ügyfeleinél, így azonosítva a hálózat biztonsági réseit. Úgy tűnik, éppen az erre szolgáló eszközeikhez fértek hozzá a hackerek.

A New York Times szerint

lenyűgöző lopás volt, ami olyan, mintha egy bankrabló csapat a páncélszekrény kisöprése után még ellopná az utána nyomozó FBI nyomozati eszközeit is.

A magyar Nemzeti Kibervédelmi Intézet cikke szerint a támadók kilétével kapcsolatban a FireEye konkrét nemzetállamot nem említett, csupán azt, hogy a támadás kifinomultsága alapján feltételezhető, hogy egy APT csoport áll a háttérben. Oroszország valószínűsített érintettségéről nyilatkozott azonban az NSA egy korábbi munkatársa.

Az ügyben nyomozó FBI szerint ugyanez a csoport állhat a hálózatüzemeltetéssel foglalkozó SolarWinds nevű cég elleni támadás mögött is.

Az austini vállalatnak több mint 300 ezer ügyfele van, köztük az Egyesült Államok legnagyobb cégei és különböző szövetségi intézmények. Az azonban nem derült ki, hogy közülük mennyien használják az Orion platformot, amelyet az orosz hackerek feltörtek, és melyek váltak konkrétan célpontokká.

Ha beigazolódik az orosz kapcsolat, ez lesz a legösszetettebb orosz adatlopás a 2014-15-os akció óta, amikor orosz titkosszolgálatok behatoltak a Fehér Ház, a külügyminisztérium és a vezérkari főnökök egyesített parancsnoksága e-mail-rendszerébe.

Az akkori akció után évekig tartott a kármentés, de Barack Obama elnök akkor úgy döntött: nem nevezi meg az oroszokat felbújtóként.

A feltételezések szerint ugyanez a hacker-csoport törte fel a Demokrata Párt Nemzeti Bizottságának (DNC) és a Hillary Clinton kampány vezető tisztségviselőinek rendszereit a 2016-os elnökválasztás idején.

Legutóbb pedig idén júniusban merült fel a CNN szerint a Cozy Bear neve, amikor amerikai, kanadai és brit kiberbiztonsági szakemberek szerint a olyan szervezetek ellen intézetek támadást, amelyek a koronavírus elleni védőoltás kifejlesztésén dolgoztak. A fő feladatuk az volt, hogy adatokat lopjanak és lassítsák a munkát.

A hackerek többsége a felhasználóneveket és a jelszavakat lopja el, de a Cozy Bear ezúttal sokkal kifinomultabb módszert alkalmazott. A nyomozók szerint, amikor bejutottak a SolarWinds hálózatirányító szoftverébe, olyan hamis token-jelzéseket iktattak be, amelyekkel igazolták a Microsoft, a Google és más szolgáltatók előtt a számítógéprendszer azonosságát, és így hozzáférést kaptak az adatokhoz. Mivel ezt a hibát rendkívül nehéz kiszűrni, a hackerek észrevétlenül juthattak be a rendszerbe.

Az oroszok mint mindig, most is tagadták, hogy bármi közük lenne a történtekhez.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: