KULT
A Rovatból

Tom Cruise dupláz, Robert Pattinson Batmant alakítja - Ezeket a filmeket várjuk nagyon idén

Jön a Top Gun folytatása, az új Scorsese-film, és a várva várt The Batman is.

Link másolása

Idén is lesz ok a moziba elmenni, válogattunk is egyet. Ahogy az elmúlt években a vásznakat a nagy vizuális durranások és a jól bevált folytatások uralták, ez az idén is így lesz. A tavalyi év hozott több remek gyöngyszemet a kevésbé látványos filmek terén is. A koronavírus átírta a mozilátogatások szokásait és a bevételeket, de 2021 utolsó negyed éve bíztatásra adott okot, hiszen a mozi ismét jobban belendült: például a Pókember legújabb része úgy kaszált, ahogy a régi szép időkben szokott. Mielőtt valaki feltenné a kérdést: a John Wick azért nem lesz a listán , mert 2023-ra tették a negyedik rész bemutatóját.

A világ legrosszabb embere

Az idei díjszezonban még biztosan sokat hallunk róla. Ez film a tavalyi év fesztiváljainak felfedezettje. Cannes-ben jelölték Arany pálmára és a legjobb női főszereplő díját sikerült is elhoznia, már ez önmagában várós filmmé teszi. Az elmúlt időszakban folyamatosan sok jobbnál jobb kritikák jelennek meg róla a filmes sajtóban, kezd igazán nagy kedvenccé válni a film. Szerzőibb, romantikus mozi egy norvég lány (Renate Reinsve) szerelmi életével a történet középpontjában.

Nope

Jordan Peele újrafogalmazta a horror műfaját az elmúlt években. Kis költségvetésből forgatott különlegesen lebilincselő, a műfajt új szemszögből megmutató és egyszerre hatalmas sikerű filmeket. Ezek voltak a Tűnj el! és a Mi című nagy hatású, társadalomkritikus horrorok, melyek után a nézők napokig töprenghettek. Legújabb filmjéről keveset tudni még, de már azért is nagyon várjuk az alkotást, hogy maga Peele írta és ő is rendezi.

Mission: Impossible 7; Top Gun: Maverick

Tom Cruise-ból nem lesz hiány idén sem a moziban, ezekből a legbiztosabb befutó a kultikus sorozat legújabb része, amire a nagy tömegek mindig szívesen ülnek be, hiszen ráragadt a mondás, hogy ma már egy  Mission Impossible-film adja az igazi James Bond-élményt. A széria aktuális darabjának sorsa remélhetőleg idén is ez lesz. Tom Cruise mozis karizmája még mindig nem halványult el, és ebben a részben is várható olyan extra mutatványa, amit korábban még nem láthattunk tőle (meg senkitől). A Top Gunt pedig nem kell bemutatni: Maverick motorozik, röpköd, szerelmes, közben szép képek - ezzel már karrierje elején is megvett minket a szupersztár.

Doctor Strange az őrület univerzumában

Idén is a Marvel több nagy mozi eseményt hoz nekünk, tovább bővül az univerzum: az egyik sikervárományos a Doctor Strange folytatása. Az első rész szép bevételt csinált a világszerte a 700 millió dolláros kasszasikerével. Ezt a részt pedig még ígéretesebbé teszi a tény, hogy Sam Raimi a rendezője, aki több Pókember-klasszikust is ő dirigált, és sikerre pörgette őket.

Killers of the Flower Moon

Ha Scorsese-film érkezik, az világszerete nagy mozieseménynek számít, bármiről is szóljon a film, hiszen a neve már egyfajta garancia a jó filmre. Ha pedig aktuális jolly jokerével, DiCaprióval szövetkezik egy filmre, az tényleg senkit nem hagy nyugton. És Dicaprio végre nem jófiút játszik, épp ellenkezőleg, így bízunk benne, hogy ismét egy igazi szuggesztív alakítást láthatunk tőle ismét, amiért régen beleszerettünk. A film zsánere western: az 1920-as években játszódik, egy indián törzs vezetői a főszereplők. Előzetese még nincs, csak néhány kép a forgatásról.

Az elveszett város

Hogy legyen a listán még egy vígjáték is, őt választottuk. Viszont itt van egy tényleg jónak ígérkező, humoros film, igazi sztárparádéval: Az elveszett városban együtt láthatjuk Sandra Bullockot, Channing Tatumot, Daniel Radcliffe-et és Brad Pittet együtt kreténkedni. A sztori is egyedi: Bullockot, a sikeres regényírót elrabolja egy gazdag fazon, mert azt hiszi, biztosan remekül ért  a kincsvadászathoz, ha már olyan jól ír ilyesmikről.

The Batman

A Batman az IMDb olvasóinak legjobban várt filmje, erre keresnek rá a legtöbben. Robert Pattinson mint Batman valóban érdekes felvetés, és az előzetesek is biztatóak. Pattinson figuráját állítólag Curt Cobai ihlette, amire utal a Something in the Way című Nirvana-szám feldolgozása is a trailer alatt. Anno Christopher Nolan emelte a filmrajongók világában olyan magasra sorozatot, így az alkotóknak hatalmas elvárásoknak kell megfelelniük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: