KULT
A Rovatból

Fábián Juli, Ákos és a Halott Pénz is esélyes a Petőfi Zenei Díjra – indul a közönségszavazás

Az életműdíjat Tátrai Tibornak ítélték, a többi kategóriában július 26-ig lehet voksolni.

Link másolása

Idén új helyszínen, Zamárdiban, a STRAND Fesztivál nyitónapján, augusztus 21-én rendezik meg a III. Petőfi Zenei Díj átadóját, ahol nagyszabású, 120 perces élő show keretében, 8 kategóriában díjazzák a hazai könnyűzenei élet legnépszerűbb előadóit.

A látványos gálát az M2-Petőfi TV, a Petőfi Rádió és a petofilive.hu is élőben közvetíti. A Petőfi Zenei Díj jelöltjeire június 30-tól július 26-ig szavazhat a közönség és az Akadémia tagjai.

A show

A grandiózus show ebben az évben új helyszínt kapott: a Balaton partján, Zamárdiban, a STRAND Fesztivál nulladik napján vehetik át díjaikat a kategóriák győztesei. "A Petőfi Zenei Díj megalapításával az volt a célunk, hogy egy olyan nívós zenei eseményt hozzunk létre, ahol méltó módon megünnepelhetjük a legsikeresebb dalokat és a legnépszerűbb hazai előadókat. A végeredményt a szakma és a közönség együtt dönti el, így mi is izgatottan várjuk a gálát és a végeredményt." – mondta el Tiszttartó Titusz, a Petőfi Rádió csatornaigazgatója.

“Olyan showt tervezünk, amely szerves részét képezi a fesztiválnak, ugyanakkor nem csak a helyszínre látogató közönség, de a tévénézők számára is izgalmas. A legaktuálisabb magyar előadók készülnek exkluzív produkciókkal erre az estére, és világsztárt is várunk Zamárdiba. A STRAND a nyár egyik utolsó nagy fesztiválja, Budapestről is könnyen megközelíthető, itt igazán méltóképp zárhatjuk majd együtt az elmúlt egy évet. A Balaton mögött lenyugvó Napnál lélegzetállítóbb természetes díszletet elképzelni sem lehet, de természetesen a kifejezetten erre az alkalomra épülő látványos show-színpad is rengeteg meglepetést tartogat majd a nézők számára!” - árulta el Lobenwein Norbert, a Petőfi Zenei Díj főszervezője.

A 120 perces élő showra kizárólag itt látható műsorszámokkal készülnek a fellépők. Extra produkcióval érkezik többek között Ákos, együtt lép színpadra Tátrai Tibor és az Ivan & the Parazol, a Random Trip ezúttal négy fantasztikus énekesnővel, Lábas Vikivel, Senával, Jónás Verával és Tóth Verával egészül ki, különleges színfoltja lesz a programnak a Kelemen Kabátban és a Nagy-Szín-Pad! 2018-as győztese, az Apey & the Pea, valamint A Dal akusztik versenyt megnyerő Leander Kills is.

Itt hangzik majd el először élőben a Cloud 9+ és Járai Márk előadásában a Petőfi Zenei Díj dala.

A győztesek kihirdetése után a nap nemzetközi sztárvendége, Sigala prezentál 90 perces show-t, és a helyszínre érkező közönség az ország legnagyobb születésnapi buliján vehet részt az idén 15 éves Punnany Massiffal.

A szavazás

A Petőfi Zenei Díj nominálásának alapját a Petőfi Rádió 2017. március 1. és 2018. március 1. között legtöbbet játszott 150 magyar dala képezte. “Idén is a 200 fős, elismert zenészekből, producerekből, zenei szerkesztőkből, újságírókból, koncert- és fesztiválszervezőkből álló Akadémia tagjai választották ki a kategóriák 5-5 jelöltjét. Egyáltalán nem volt könnyű dolguk, hiszen rengeteg megvétózhatatlan sláger és azok előadói közül kellett kiválasztaniuk a legjobbakat. Akadtak holtversenyek, volt, ahol mindössze néhány szavazat döntött a top 5-be jutásnál!” - tudtuk meg Filutás Annától, a STRAND Fesztivál és a Petőfi Zenei Díj projektvezetőjétől.

A jelöltekre június 30. és július 26. között a www.petofilive.hu oldalon szavazhat a közönség, és az Akadémia tagjai is újra voksolnak.

A végeredményt e két kör szavazatainak összessége adja majd. Nyolc kategóriában vehetik át a Petőfi Zenei Díj szobrát az első helyezettek: az év dala, az év zenekara, az év férfi- és női előadója, az év videoklipje, az év koncertje, az év DJ-je és az év felfedezettje részesül a rangos elismerésben.

A szervezők fontosnak tartják, hogy az eredmény az utolsó pillanatig titokban maradjon, ezért a borítékok kibontásáig azt kizárólag a szavazást felügyelő közjegyző tudhatja majd.

A jelöltek

AZ ÉV DALA

Blahalouisiana - Ha élni felejtek

Pápai Joci - Origo

Fábián Juli & Zoohacker - Jazz & Wine

Lóci játszik - Nem táncolsz jobban

30Y - Révbe ér

AZ ÉV ZENEKARA

Bagossy Brothers Company

Blahalouisiana

Halott Pénz

Hiperkarma

Margaret Island

AZ ÉV NŐI ELŐADÓJA

Schoblocher Barbara - Blahalouisiana

Lábas Viki - Margaret Island

Rúzsa Magdi

Sena

Fábián Juli

AZ ÉV FÉRFI ELŐADÓJA

Bagossy Norbert - Bagossy Brothers Company

Marsalkó Dávid – Halott Pénz

Ákos

Lukács Laci – Tankcsapda

Pápai Joci

AZ ÉV VIDEOKLIPJE

Blahalouisiana - Ha élni felejtek

Rúzsa Magdi - Mosd fehérre

NB - LOL

Cloud 9+ - Hide the Pain

Random Trip - Hajolj közel

AZ ÉV FELFEDEZETTJE

Lóci játszik

Follow the Flow

Jetlag

NB

Zavodi + Berkes Olviér

AZ ÉV KONCERTJE

Halott Pénz (2017.09.01. Budapest Park)

Margaret Island (2017.05.04. Budapest Park)

Lóci játszik (2017.12.15. A38 hajó)

Wellhello (2017.06.10. Budapest Park)

Brains (2017.11.27. Müpa)

AZ ÉV DJ-JE

DJ Q-Cee

Jumodaddy

Lotfi Begi

Peter Sharp

Pixa

Életműdíj: Tátrai Tibor

2016-ban Bereményi Géza, 2017-ben pedig Demjén Ferenc kapta a Petőfi Zenei Díj életmű-díját, amit idén a magyar rock egyik legikonikusabb zenésze, Tátrai Tibor vesz át Zamárdiban.

A gitáros-dalszerző játszott a Juventusban, a Syriusban, és a Tűzkerékben, Radics Béla zenekarában is, amelynek olyan pop-rock legendák is tagjai voltak, mint Póka Egon, Som Lajos és Demjén Ferenc. Zenélt Török Ádámmal a Miniben, Charlie-val az Olympia zenekarban és a Generálban, Frenreisz Károly mellett az Új Skorpióban, de meghatározó tagja volt a Hobo Blues Bandnek is.

1987-ben létrehozta saját együttesét, a Tátrai Bandet, amely olyan kiváló zenészekkel jutott a csúcsra, mint Charlie, Pálvölgyi Géza, Solti János és Papp Tamás. Lemezeiken örökzölddé vált slágerek kaptak helyet, többek között nekik köszönhetjük a New York, New York, az Illúziók nélkül, vagy az Utazás az ismeretlenbe című dalokat is.

Tátrait közel 50 éve tartó karriere során számtalan rangos díjjal, többek között a Magyar Köztársaság Érdemrend tisztikeresztjével, Liszt Ferenc-díjjal, valamint Fonogram díjjal jutalmazták, 2016-ban pedig megkapta a Magyarország Érdemes Művésze kitüntetést is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: