HÍREK
A Rovatból

30 ezer forintos napi bérért hirdetnek állást a budapesti karácsonyi vásárba

A munkához végzettség sem kell.
Fotó: Pixabay/Gerhard - szmo.hu
2022. november 06.



Megindult a toborzás a legnagyobb, Vörösmarty téri karácsonyi vásárba Budapesten. A szóban forgó állás a pultos, a napi bér 30 ezer forint, ezért azonban 14-15 órát kell majd dolgoznia a leendő jelentkezőnek – írja a Pénzcentrum.

Szeptember 27-én Faix Csaba még azt közölte, hogy Budapest idén nem fog központi karácsonyi vásárt rendezni a Vörösmarty téren. Azonban pár nappal később már arról szóltak a hírek, hogy az Advent Bazilika esemény szervezői kaptak az idei évre elvi hozzájárulást a Vörösmarty téri vásár szervezésére. A főváros legnagyobb karácsonyi vásárába már el is kezdték toborozni a munkaerőt.

Végzettség nélküli pultosokat keresnek, napi 30 ezer forintos bérérét plusz ingyenes étkezésért.

Azonban ezért az összegért meg is kell dolgozni: hétfőtől csütörtökig 8 órától 22 óráig tart a munkaidő, pénteken, szombaton és vasárnap viszont 8 órától 23 óráig. Így gyakorlatilag 2 ezres órabérről beszélünk, ami jelenleg egy átlagos diákmelós összeg. A Pénzcentrum szerint a minimálbér óránként bruttó 1 150 forinttól ketyeg, tehát a vásári pultos bér a kettő között helyezkedik el: nem sok, de nem is kevés. A fáradságos munka viszont meghozhatja a gyümölcsét.

Két hét alatt például 10 munkanappal 300 000 ezer forintot is meg lehet keresni majd a karácsonyi vásárban.

Cserébe a pontosságot és megbízhatóságot elvárják a szerbezők, valamint az alapszintű angol nyelvtudást a városba érkező turisták miatt. Erre valószínűleg nagy szükség lesz, hiszen a magyar pénztárcáknak idén is megterhelőek lesznek az árak. Szinte horror összegeket kértek el már tavaly is a vásárban.

2021-ben 900 forint volt a forralt bor, 1500 a gyesztenye, 2000 a lángos és 1500 4 cl pálinka.

Az idei válságos helyzet nem fog segíteni az árakon. Már előző évben is 3 ezer forint alatt nem kaphattunk főételt a Vörösmarty téren, ez az ár a lap szerint idén még magasabb lesz.

Csak az éves átlagos 20 százalékos inflációval számolva, a forralt bor decije vagy éppen 4 deci sör is könnyen 1 000 forint fölé mehet, de például a grillkolbászért némi kenyérrel már több mint 3 ezer forintot is elkérhetnének.

A nyugati turistáknak igazi paradicsom lehet majd a vásár, hiszen a forint rekordgyenge, ezért potom összegért ehetnek-ihatnak majd a fővárosban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Pottyondy Edina Várkonyi Andrea egymilliós nadrágjáról: Annyira megkérdezném Ondit, hogy nem érzed magad szarul benne? Nem szégyelled magad?
A humorista nem kímélte a luxusban élő tévést, kemény szavakat intézett hozzá a közösségi oldalán. Szerinte a drága ruhadarab arcátlanság a mai megélhetési gondok mellett.


Pottyondy Edina szerdai posztjában Várkonyi Andrea luxusnadrágján háborodott fel. A humorista a Facebookon fakadt ki. Azt írta, már meg sem lepődik, ha „a Mészáros-klán éppen Ferrarival, Rolls Royce-szal vagy Lamborghinivel veret. Hozzászoktam, eltompultam, ez a közpénz sorsa Orbán Viktor birodalmában”.

Úgy fogalmazott, hogy nem érdekli, ha „Várkonyi Andrea kiszáll egy százmilliós Bentley-ből, hogy megvegye a napi Hell lattéját, leszarom, bármilyen irritáló és komikus”.

Viszont az már kiverte nála a biztosítékot, hogy mindezt egy egymillió forintos nadrágban tette. „Egymillió! Egy kicseszett nadrág!” – írta.

Pottyondy szerint egy csomó ember retteg a holnaptól, egy egész ország szorong az infláció, az élelmiszer- és gyógyszerárak miatt. Hozzátette, hogy egymillió forintért egy tanár két hónapot dolgozik, ez négyhavi átlagnyugdíj, vagy hét évnyi családi pótlék.

„Annyira megkérdezném Ondit, hogy nem érzed magad szarul benne? Nem szégyelled magad? Bár nyilván nem. Az arcomba röhögne, és a Prada cipőjében meg a Versace blézerében elsuhanna. Vagy pofán csapna valamelyik őrző-védő fogdmegje”

– írta tovább.

Úgy fogalmazott, hogy szerinte „ez a Fidesz elit”. Azt kérdezte: „És mit várhatunk olyan emberektől, akik egymilliót kifizetnek egy nadrágért? Akiknél még a cumi is Gucci. Hogy várjuk el Orbántól vagy Lázártól vagy bármelyik gazembertől, hogy értse az átlagember nehézségeit, amikor egymilliós nadrágok állják körbe?”

A luxusnadrágot egyébként Hadházy Ákos független képviselő szúrta ki, erről itt írtunk korábban:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter túl van az első 14 ezer lépésen, hatalmas tömeg kíséri a politikust
A tiszás politikus szerdán indult egy gyalog Nagyváradra. Úgy számolta, hogy a 300 kilométeres út során egymillió lépést tesz majd meg.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 14.



„Az első 14 ezer lépésen túl. Már csak 986.000 van hátra” - írta szerda délutáni posztjában Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke néhány órával korábban indult egy gyalog Nagyváradra, hogy Orbán Viktor május 9-én a Tihanyi Apátságban a korábban magyarellenes megnyilvánulásaival ismertséget szerző, szélsőjobboldali román elnökjelölt, George Simion szavait idézte egyetértően. Magyar hazaárulással vádolta Orbánt, majd bejelentette, hogy szerdán gyalog indul Erdélybe.

„Köszönjük, hogy ilyen sokan csatlakoztok hozzánk lépésről lépésre. Köszönöm annak a bukaresti születésű román polgártársunknak, akik szintén csatlakozott a menethez. Mèlységes tisztelet az idősebb és látássérült barátainknak, akik szintén velünk tartanak. Örülök, hogy Kárpátaljáról és Sepsiszentgyörgyről is velünk vagytok”

– olvasható a politikus posztjában, aki több fotót is megosztott magáról és az őt kísérő tömegről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Ligeti Miklós a tavaszi nagytakarítás-törvényről: Valamivel rosszabb, mint az oroszországi szabályozás
A Transparency International jogásza szerint a készülő törvény ellehetetlenítené a külföldről támogatott civileket. A pénzbírság akár brutális, 25-szörös visszafizetés is lehet.


Ahogy arról több cikkünkben írtunk, benyújtották a törvényjavaslatot, amivel minden olyan civil szervezetet és sajtóterméket súlyosan megbüntethetnek, amelyik külföldről fogadott el pénzt. A javaslat értelmében ezek a szervezetek nem kaphatnak 1%-os támogatást az szja-ból, és akár a kapott pénz 25-szörösének visszafizetésére is kötelezhetők lesznek, ráadásul 15 napon belül.

A Transparency International Magyarország jogi igazgatója, Ligeti Miklós az ATV Start című műsorban beszélt a javaslatról. Azt mondta,

a törvénytervezet szigorúbb lehet, mint az orosz szabályozás, mert „a szokásos módon mindenféle jogorvoslati lehetőség nélkül tulajdonképpen meg akar bénítani szervezeteket”.

Ligeti szerint „nagyon nagy bajban lehet a hatalom, hogyha erre szükségét érzi ennek a szabályozásnak”. Úgy fogalmazott, hogy „minden dühöt és gonoszságot és rosszat, amit el tudtak képzelni – és azért elég nagy a fantáziájuk –, azt összegyúrtak egybe”.

A közélet átláthatóságáról címet viselő javaslat alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal dönthet arról, hogy mely szervezeteket érint a szabályozás. Akiket kijelölnek, azoktól megvonhatják a támogatásokat, és ha a tevékenységük alkalmas a szuverenitás csorbítására, a külföldről kapott pénz 25-szörösét kellene visszafizetniük.

Ligeti azt is elmondta, a törvénytervezetet „a NER, a Fidesz szokásos gyáva sunyiságával” terjesztették elő. Kiemelte, hogy „éjszaka, mindenféle egyeztetés nélkül” nyújtották be a javaslatot. Szerinte a tartalmát csak reggel 4 óra 23 perctől volt alkalma megismerni.

A jogász úgy látja,

„első ránézésre ez nem tűnik jogszabálynak abban az értelemben, hogy a joggal szemben mégiscsak az az elvárás, hogy az a jóra, az igazságosságra, az egyenlő mértékre, az egyenlő méltóságra törekedjék”.

Elmondása szerint nem szakértője az oroszországi szabályozásnak, de nem tud olyan esetről, ahol a teljes pénzügyi ellehetetlenítés lenne a célja a külföldi ügynökszabályozásnak.

Szerinte a törvényjavaslat egyik célja az lehet, hogy elterelje a figyelmet az MNB-alapítványok ügyéről. A civil szervezetek már vizsgálják a javaslat pontos tartalmát és várható következményeit.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Push-üzeneteket küldene a kormány a lakosságnak – a rendszer 2026-ban indulhat, de még nem sokat tudni róla
A kormány egy új törvénnyel kötelezné a mobilszolgáltatókat, hogy ingyen küldjenek riasztást veszély esetén. Akár több milliárdos bírságot is kaphat, aki nem működik együtt.


Külföldön már bevett gyakorlat, most viszont Magyarországon is bevezethetik a mobiltelefonokra érkező, úgynevezett push-üzenetes riasztási rendszert – írta meg a 24.hu. A cél az, hogy vészhelyzet – például természeti katasztrófa vagy terrortámadás – idején gyorsabban és hatékonyabban értesítsék a lakosságot. Jelenleg itthon csak SMS-ben küldhetnek figyelmeztetéseket, ami technológiailag elavult és egyben korlátozott módszer.

Az új rendszer jogi alapjait egy Semjén Zsolt által benyújtott, salátatörvény-tervezet fektetné le, amely számos más témát – például kábítószer-ellenes intézkedéseket és sportbiztonságot – is érint. A javaslat szerint az új rendszer nem váltaná ki teljesen az SMS-eket, hanem azokat kiegészítve működne, és nemzetközi szabványok szerint alakítanák ki. Ezek a szabványok határoznák meg, hogy például a klasszikus GSM-hálózaton vagy mobilinterneten keresztül működne-e a riasztás, és garantálnák, hogy gyenge hálózati lefedettség mellett is megérkezzenek az üzenetek.

A rendszer bevezetésével kapcsolatban több jogi és adatvédelmi kérdés is felmerül.

A push-üzenetek más országokban – például Dél-Koreában – kikapcsolhatók, a magyar tervezetben azonban nem szerepel ilyen opció.

Az értesítések magyar és angol nyelven is megjelennének, így külföldiek is értesülhetnének a veszélyhelyzetekről.

A rendszer üzemeltetése a három nagy hazai mobilszolgáltató (Telekom, Yettel, One) feladata lenne, térítésmentesen. Ők biztosítanák a technikai kapcsolatot a riasztásokért felelős állami szervekkel, továbbá az előfizetőknek is díjmentesen kellene továbbítaniuk az üzeneteket. A jogszabály szerint, ha nem teljesítik megfelelően a kötelezettségeiket, akár éves árbevételük 0,25 százalékára rúgó bírságot is kaphatnak – a Telekom esetében ez akár 2 milliárd forint is lehetne.

A jogi szakértők szerint a rendszer technikailag nem jelentene komoly megterhelést, és a szolgáltatók akár közösen is kialakíthatnák azt. Ugyanakkor aggályokat vet fel, hogy mi számít pontosan „védelmi és biztonsági eseménynek”: a törvény szövege szerint akár előre be nem jelentett tüntetés is indokolhat riasztást, ha azt a közbiztonságot súlyosan veszélyeztető eseménynek ítélik. Ilyen esetekben politikai visszaélések lehetősége is felmerülhet, mivel a döntést nem jogilag, hanem csak politikailag lehet megkérdőjelezni.

A riasztási rendszer bevezetése 2026. július 1-től várható, de ehhez előbb végrehajtási rendeletre van szükség, amelyben részletezik a technikai követelményeket. Ezek kidolgozása és társadalmi egyeztetése 2025 őszére várható. A kisebb, virtuális mobilszolgáltatók helyzete továbbra is kérdéses, különösen a költségek és az esetleges díjszabás miatt.

A Nemzeti Hírközlési és Médiahatóság (NMHH) szerint a rendszer működtetéséhez csak a Védelmi Igazgatási Hivatal férhet majd hozzá, politikai célokra nem használható. A három nagy szolgáltató egyelőre nem nyilatkozott a lapnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET: