Push-üzeneteket küldene a kormány a lakosságnak – a rendszer 2026-ban indulhat, de még nem sokat tudni róla
Külföldön már bevett gyakorlat, most viszont Magyarországon is bevezethetik a mobiltelefonokra érkező, úgynevezett push-üzenetes riasztási rendszert – írta meg a 24.hu. A cél az, hogy vészhelyzet – például természeti katasztrófa vagy terrortámadás – idején gyorsabban és hatékonyabban értesítsék a lakosságot. Jelenleg itthon csak SMS-ben küldhetnek figyelmeztetéseket, ami technológiailag elavult és egyben korlátozott módszer.
Az új rendszer jogi alapjait egy Semjén Zsolt által benyújtott, salátatörvény-tervezet fektetné le, amely számos más témát – például kábítószer-ellenes intézkedéseket és sportbiztonságot – is érint. A javaslat szerint az új rendszer nem váltaná ki teljesen az SMS-eket, hanem azokat kiegészítve működne, és nemzetközi szabványok szerint alakítanák ki. Ezek a szabványok határoznák meg, hogy például a klasszikus GSM-hálózaton vagy mobilinterneten keresztül működne-e a riasztás, és garantálnák, hogy gyenge hálózati lefedettség mellett is megérkezzenek az üzenetek.
A rendszer bevezetésével kapcsolatban több jogi és adatvédelmi kérdés is felmerül.
Az értesítések magyar és angol nyelven is megjelennének, így külföldiek is értesülhetnének a veszélyhelyzetekről.
A rendszer üzemeltetése a három nagy hazai mobilszolgáltató (Telekom, Yettel, One) feladata lenne, térítésmentesen. Ők biztosítanák a technikai kapcsolatot a riasztásokért felelős állami szervekkel, továbbá az előfizetőknek is díjmentesen kellene továbbítaniuk az üzeneteket. A jogszabály szerint, ha nem teljesítik megfelelően a kötelezettségeiket, akár éves árbevételük 0,25 százalékára rúgó bírságot is kaphatnak – a Telekom esetében ez akár 2 milliárd forint is lehetne.
A jogi szakértők szerint a rendszer technikailag nem jelentene komoly megterhelést, és a szolgáltatók akár közösen is kialakíthatnák azt. Ugyanakkor aggályokat vet fel, hogy mi számít pontosan „védelmi és biztonsági eseménynek”: a törvény szövege szerint akár előre be nem jelentett tüntetés is indokolhat riasztást, ha azt a közbiztonságot súlyosan veszélyeztető eseménynek ítélik. Ilyen esetekben politikai visszaélések lehetősége is felmerülhet, mivel a döntést nem jogilag, hanem csak politikailag lehet megkérdőjelezni.
A riasztási rendszer bevezetése 2026. július 1-től várható, de ehhez előbb végrehajtási rendeletre van szükség, amelyben részletezik a technikai követelményeket. Ezek kidolgozása és társadalmi egyeztetése 2025 őszére várható. A kisebb, virtuális mobilszolgáltatók helyzete továbbra is kérdéses, különösen a költségek és az esetleges díjszabás miatt.
A Nemzeti Hírközlési és Médiahatóság (NMHH) szerint a rendszer működtetéséhez csak a Védelmi Igazgatási Hivatal férhet majd hozzá, politikai célokra nem használható. A három nagy szolgáltató egyelőre nem nyilatkozott a lapnak.