JÖVŐ
A Rovatból

Nemzetközi biztonsági kockázatot lát az amerikai hírszerzés a kínai informatika világméretű terjeszkedésében

Az amerikaiak szerint a mesterséges intelligencia-fejlesztésekben óriási előnyt jelenthet Peking számára, hogy termékei révén bárhonnan hozzájut a fogyasztók adataihoz.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2021. július 15.


Link másolása

Kínai hatalmas lendülettel próbál a világ minden részén piacot találni informatikai termékeinek. Talán a legnagyobb visszhangot az 5G-vel kapcsolatos beruházásai kapták, az Egyesült Államok és számos nyugat-európai ország szerint ugyanis a kritikus távközlési infrastruktúrákba épített berendezéseit az ázsiai ország kémkedésre használhatja.

Össztűz alá került például a Huawei, amelyik a második legnagyobb kínai befektető Magyarországon. A hwsw.hu szerint a magyarok 80 százaléka használja a távközlési eszközeiket, még ha sokan nem is tudnak róla, ugyanis a hazai távközlési cégek jelentős beszállítói.

Sőt, nálunk működik a Huawei Kínán kívüli legnagyobb ellátó központja, az Europe Supply Center is, amely több mint 50 országba gyárt és szállít Magyarországról távközlési berendezéseket, szervereket, adattárolókat és 5G-s eszközöket.

De nemcsak a Huawei menetel előre. Bár az Amazon, a Microsoft és a Google a világ legnagyobb felhő-szolgáltatói, a kínai székhelyű Alibaba már megszerezte a globális felhőpiac 6%-át, míg az ugyancsak kínai Tencent a 2%-át.

Utóbbi cégek hosszú ideig azt hangoztatták, hogy függetlenek a pekingi kormánytól, ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy bekerülhessenek a nemzetközi tőzsdékre. Márciusban azonban Kína egy új törvényt fogadott el, amely utasította az országban működő nagy technológiai cégeket, hogy osszák meg piaci adatbankjaikat a kormánnyal.

A Kínával üzletelő nyugati cégeknek alkalmazkodniuk kell ahhoz a 2017-es kiberbiztonsági törvényhez is, amely elrendeli, hogy adataikat az országon belül tárolják, ahol a kínai hatóságok hozzáférhetnek. Ez nehéz helyzetbe hoz olyan cégeket, mint például a Tesla, amelyeknek szükségük van a kínai piacra, hogy növeljék részvényeik értékét.

Éppen ezért májusban a Tesla felépített Kínában egy új adatbankot, amely kínai eladásainak és szolgáltatásainak adatait tárolja, annak ellenére, hogy maga Elon Musk is fenntartásait hangoztatta az adatok kínai sérthetetlenségével kapcsolatban.

Kína egyre szélesebb körű adathozzáférését aggasztónak tartja az amerikai hadsereg Indiai-Csendes-óceáni parancsnokságának (INDOPACOM) hírszerző főnöke, erről a Defense One című katonai szaklap közölt nemrégiben cikket.

Michael Studeman ellentengernagy egy amerikai nemzetbiztonsági tanácskozáson kifejtette: a kínai informatikai és távközlési termékek és szolgáltatások elárasztják a világpiacot, miközben a nyugati cégek is tolonganak, hogy bejussanak a hatalmas kínai piacra.

Mindennek következménye, hogy Kína egyre nagyobb adatbankokhoz fér hozzá, és ezáltal nagy ütemben növelheti mesterséges intelligencia-képességeit.

A mesterséges intelligencia fejlesztés egyik kulcsa ugyanis a rengeteg adat. Minél több adat áll rendelkezésre, annál könnyebb a neurális hálózatokat kiképezni, és a felhőalapú szolgáltatásokban óriási adattömeg összpontosul.

A nagy adathozzáférés teszi a Google-t, az Amazont és a hozzájuk hasonló óriási cégeket olyan erős pozícióba, hogy gépi tanulási termékeket és szolgáltatásokat dobhatnak piacra. De ugyanez igaz Kínára is, amely azután saját céljaira használja fel a rendszereit.

Közismert például, hogy zártláncú kamerák hatalmas hálózatával fejlesztették arcfelismerő algoritmusaikat. Ma pedig már ezeket az algoritmusokat használják a muszlim és más etnikai kisebbségek nyomonkövetésére és rendszabályozására.

Az amerikai hírszerzők szerint Kína növekvő piaci részesedése az internetkeresésben és a felhőszolgáltatásokban lehetőséget kínál a kínai technológiai cégeknek arra is, hogy világszerte hozzájussanak a fogyasztók adataihoz, amelyek alapján azután megjósolhatják az egészségügyi, gazdasági válságokat, vagy a társadalmi feszültségeket.

Studeman szerint, aki a legtöbb adattal rendelkezik és előbb kezd ezeken tanulni, idővel információs előnybe kerül. A kínai termékek terjedése, plusz az információhoz való hozzáférés óriási előnyt fog nekik adni a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás területén, és ennek következményeire nagyon fel kell készülni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk