KULT
A Rovatból

Sportfilm az egész családnak? Nem tudtak mit kezdeni a remek témával az alkotók A gyönyörű játékban

A gyönyörű játék nézése közben akarva és akaratlanul A győztes gólra tudtam csak gondolni. Taika Waititi focis vígjátéka sajnos túl élénken élt az elmémben és azt kell mondanom, hogy sokkal jobb is a cikkünk tárgyánál. A győztes gólnál túl sok mindent szerettek volna, csak idő nem volt rá.

Link másolása

Thea Sharrock rendező nevével főleg kisebb projektek stáblistáján találkozhattunk, de sok sorozatot is rendezett, így a Netflix részéről teljesen érthető volt, hogy rábízzanak egy nagyobb streaming filmet. Nem túl drága szakember, tisztességes filmográfiával. A rendezőnő eddigi legnagyobb sikere a Mielőtt megismertelek történetének az íve nagyon hasonló cikkünk tárgyához.

Egy komoly témát próbál könnyed köntösben előadni, miközben kicsit vicces, egyáltalán nem ízléstelen módon, ugyanakkor azért a könnycsatornánkat is képes megdolgoztatni.

Sajnos a korábbi film esetében ez jobban sikerült. Bár nem fogok kertelni, azért egy-egy könnycseppet még nekem is el kellett morzsolnom. Tudom, ezek után nem ér kritizálni a szomorkás részeket, pedig úgy érzem, hogy a keserédes jelenetek túldramatizáltak, és túl direkten befolyásolták a nézői szíveket. Nem azt mondom, hogy nem működik a drámai vonal, de rájátszanak a sírós részekre, mondjuk, ezek szerint sikeresen, vagy nekem alacsony az ingerküszöböm.

A téma alapból közel áll a szívemhez, a foci egész életemben a szerelmem volt, tudom, hogy működik a világon a nemzetközi profi futballrendszer, a szegényebb réteg mennyire függ tőle, sokaknak ez az egyetlen esélyük, hogy kitörjenek a rossz körülményeikből. Ez azért adott némi plusz információt az egyik komolyabb drámai csavar hátterébe.

Főszereplőnk Vinny (Michael Ward) jelenleg hajléktalan, de nagyon büszke ember, önmagát korábbi profi futballjátékosnak mondja, mindemellett fiatal apuka.

Felesége elhagyta, kislányát ritkán látja, és a kocsijában kényszerült lakni. A munkájában nem tud előre haladni, bármennyire is próbálkozik, nem tud dolgozni.

Mivel tényleg ügyes sportoló, felfigyel rá egy visszavonult edzőlegenda, Mal (Bill Nighy), aki már csak szenvedélyből edz csapatokat a hajléktalan foci világbajnokságra, hogy ezzel is pozitívan befolyásolhassa néhányuk életét.

Ez a torna tényleg létezik, és valóban ügyes játékosok alkotják ezeket a válogatottakat.

Kicsit in medias res kezdődik minden, Vinny rögtön bekerül a válogatottba, és már utaznak is Rómába a tornára. Nem igazán reális az egész, mintha a Jég veled! jamaikai bobosokat az 10. percben már vinnék a téli olimpiára. Nincs igazán kohézió a szereplők között, Vinny úgy viselkedik, mint egy sértődött tini, hiába ő a legjobb játékos, teljesen antipatikus és lekezelő az amúgy botrányosan bénán játszó válogatott társai mellett.

Félreértés ne essék, nem a színészek játszanak botrányosan, hanem mint focisták gyengék. Az ilyen tornákon azért ennél jobb játékosok szoktak szerepelni. Kicsit olyan érzés, mintha kihagyták volna a kötelező edzés részt a sportfilmben, nincs meg a montázs sem, és rögtön a csúcspontra ugrana a történet.

Pedig Vinnyn kívül minden karakter izgalmas, a volt drogfüggő Nathan (Callum Scott Howells) és az elején kicsit barátságtalan Cal (Kit Young) is sokkal érdekfeszítőbb elsőre, mint főszereplőnk.

Az edzőt Malt Bill Nighy kisujjból hozza. Teljesen természetes a mindig szerethető mentorfigura szerepében, majd, amikor elindul egy meccs, teljesen kifordul önmagából, és többször van kiállítva, mint a játékosai. Mindemellett még több történetszál is megjelenik, a dél-afrikai, a japán és az amerikai válogatottból is megismerünk több szereplőt.

Színészek terén tehát nincsen gond, Bill Nighy mindig jó, Vinnyvel csak forgatókönyvi problémák vannak, de a karakterének az íve és a tanulsága tökéletes. A legutóbb az Árnyék és Csont legemlékezetesebb figurájaként, a Jespert alakító, itt is remeklő Kit Young is ügyes az amerikai csodacsatár, Rosita szerepében az amúgy béna Halo-sorozatból frissen „szabaduló” gyönyörű Cristina Rodlo viszi a prímet. A japán válogatottnak pedig minden tagja csiszolatlan gyémánt.

Mindenki kedves, az egész film lelkesítő, és jó érzés nézni, még ha klisékből is építkezik.

Kicsit gyors a tempója, annyira nem vicces, mint gondolja magáról, és a focit erőteljesen hanyagolják, szinte csak atmoszférateremtésnek használják. Róma nagyon szép, tökéletes helyszín egy keserédes családi drámához. A történet íve, mint mondtam nem rossz, sőt a főszereplőnké szinte hibátlan, még akkor is, ha a sok mellékszál miatt néha nagyon töredezett a történetszövés. Bár valószínűleg egy ilyen „rinyagép” főszereplő mellett nem is gond, hogy sokszor váltottak a hangnemen, és követtünk kicsit másokat. A japán válogatott például szinte pöccre pontosan eljátssza a Waititi féle A győztes gólt, csak kb. 15 perces játékidővel.

A problémám, hogy ugyan a dráma működik, és a történet kellően szívfacsaró, valahogy semmitmondó az egész film. Mintha egy algoritmus írta volna: minden tökéletesen koreografált, megfelelő pillanatban történnek a „csavarok”, a drámai hangnem ügyesen váltogat a vígjátékkal, csak sajnos egyik zsánerben sem kiemelkedő. Túlzottan szomorkás, hogy vígjáték legyen, és tele van gyengébbnél gyengébb viccekkel. Sok komoly témával foglalkozik, de csak megemlíti őket felületesen, nem fejti ki a problémákat. Az alaptémával nem igazán kezd semmit, ez akár egy tánc- vagy énekverseny is lehetett volna.

Nem azt mondom, hogy A győztes gól jó film, de én sokkal jobban szórakoztam alatta, mint A gyönyörű játék alatt.

Az igazság az, hogy egy délutáni családi filmnek elmegy a Netflix legújabb dramedyje, de másra szerintem alkalmatlan. Hiába volt a készítők kezében jó szereplőgárda, Frank Cottrell Boyce forgatókönyve erőtlenre sikerült. Csoportelső is lehetett volna A gyönyörű játék, de csak egy meglepetés harmadik hely maradt neki, számomra közepes streaming-tartalomnak érződik inkább, mint egy szórakoztató filmnek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: