KULT
A Rovatból

Jake Gyllenhaal még nagyobbakat üt, mint Patrick Swayze – Az Országúti diszkó remake-je egy igazi bűnös élvezet

A kidobókról viszonylag nem sok film készült, mozgóképes megjelenítéseik pedig főként negatív szerepben tüntetik fel őket. Az Országúti diszkó épp ezért üde kivétel. Persze most is ropog a csont, fröccsen a vér, és repülnek az asztalok, székek.

Link másolása

A cím bizonyára sokaknak ismerősen cseng, nem véletlenül. Az Országúti diszkó (eredeti címén Road House) egy 1989-es Patrick Swayze-film, amelyet a Dirty Dancing sztárja már a Bébi-féle táncos kalandok után, ám még a Ghost előtt csinált, és amely arról híresült el, hogy bár egyértelműen rossz (pl. öt Arany Málna-díjra is jelölték, köztük a legrosszabb film, rendező és színész kategóriákban is), mégis rendkívül szórakoztató. Egyfajta bűnös élvezet, amitől nem tudjuk elfordítani a tekintetünket. A film a ’89-es bemutatásakor összeszedett kb. 61 millió dollárt világszerte a mozikból, és mivel 15 millióba került, ezért mindenképp sikernek könyvelhető el. Az igazi diadalútját már a kábeltévés sugárzásoknak köszönhette, akkor rendesen felkapták, és egyfajta kultfilm lett belőle az akciós zsáneren belül.

Később megélt egy rögtön DVD-n megjelenő gyengécske folytatást (Országúti diszkó 2, 2006), amelyben Swayze karakterének fia volt a főszereplő, valamint egy off-Broadway-musicalváltozatot is (hogy mit, kérem?!). Persze a remake is már tervben volt egy ideje.

2015-ben még egy női főhőssel gondolták volna újra a sztorit Ronda Rousey-val (A feláldozhatók 3, Halálos iramban 7) a főszerepben, és Nick Cassavetesszel (Végszükség, Szerelmünk lapjai, Alpha Dog) a rendezői székben, végül azonban ez a terv kútba esett, így pár évvel később Doug Liman rendező (A Bourne-rejtély, Mr. és Mrs. Smith, Hipervándor, Államtrükkök, A holnap határa, Barry Seal: A beszállító) és Jake Gyllenhaal kaptak lehetőséget az újratervezésre.

Ők pedig már sikerrel is jártak, igaz, először azt hitték, hogy mozis forgalmazásra forgatják a filmet, ám végül a Metro-Goldwyn-Mayer és a Silver Pictures az Amazon gondjaira bízták a filmet, így az a Prime Video streamingfelületükön debütálhatott. A remake sztorija szerint nem John, hanem Elwood Daltonnak hívják főszereplőnket (Gyllenhaal), aki egy profi egykori UFC-s (Ultimate Fighting Championship, kevert harcművészetek) harcos, ma már inkább azonban önmarcangoló üzemmódban van egy múltbeli tragédia miatt, és alja meccseken próbál pénzt szerezni (a hírneve miatt nem nehéz). Majd felkéri őt egy bár tulaja, Frankie (Jessica WilliamsLegendás állatok: Dumbledore titkai, Direkt terápia), hogy jöjjön el hozzá rendet teremteni, ugyanis a nemes egyszerűséggel csak Road House-nak nevezett tengerparti krimóját kábé minden este lezúzzák az agresszív elemek.

Elwood belemegy, és kidobóként kezd dolgozni Frankie-nél, illetve szép lassan megismeri ezt a Glass Key nevű helyet, amit egy helyi kiskirály igazgat, és próbálja megszerezni magának a Road House-t is.

Szóval, bár az Országúti diszkó természetesen ízig-vérig akciófilm, azért természetesen a sztori többet tartogat annál, mint hogy a durván kipattintott Jake Gyllenhaal szétkapja a részeg vadállatokat. Persze ebből is kapunk kellemes képsorokat.

Az új verzió készítői szerencsére abszolút tisztában voltak azzal, hogy milyen filmet készítenek, és milyen közönségnek. Tudták, hogy nem a forgatókönyv csodás fordulatai, vagy a fantasztikus karakterrajzok csalogatnak majd nézőket a tévéképernyők elé.

Épp ezért arra erősítettek rá, amire kellett: a bunyókra. E tekintetben épp ezért nincs is okunk panaszra, a verekedések brutálisak, véresek és nyersek, és Limanék próbálták úgy felvenni ezeket, hogy mi is ott érezzük magunkat az izzad, izmozós, csonttörős csörték közepette.

Akadnak pozitív és negatív mellékszereplők is: az előbbieket Frankie mellett a könyvboltos tinilány (Hannah Love Lenier), vagy a szexi, fiatal orvos, Ellie (Daniela Melchior) képviselik, utóbbiakat pedig a gazdag maffiózó ficsúr Ben Brandt (Billy Magnussen), Ellie korrupt seriff apja (Joachim de Almeida), a suttyó bandavezér Dell (JD Pardo), vagy a film egyik fő ütőereje, a Knox nevű két lábon járó pszichopata állat, akit a valódi UFC-s MMA-harcos, az ír Conor McGregor alakít élete első filmszerepében. S bár azért láthatóan nem egy tapasztalt színész, a fenyegető jelenléte sokat dob a filmen. Csak onnantól kezdjük félteni Gyllenhaal karakterét, amikor ő megjelenik a színen, addig ugyanis Dalton egy pillanat alatt elintéz bárkit, bár kétségtelenül ennek is megvan a bája. És jó nézni.

Az Országúti diszkó nagyjából azzal operál, amivel anno a Bosszúvágy, vagy a Steven Seagal-filmek: amikor élvezettel nézzük, ahogy hősünk válogatott módokon csapja rendbe az erőszakos tahó rosszfiúkat.

Ennél sokkal többet ezúttal se várjunk, bár az is igaz, hogy a megváltoztatott helyszín is megdobja kissé az eredeti film élvezeti faktorát. Ez a tengermelléki terep a kikötőkkel, a zátonyokkal, krokodilokkal igazán hangulatosra sikeredett, sőt, még újfajta akciózásokra is lehetőséget biztosított.

Minden összevetve Doug Liman filmje hozza azt a szintet, amit Swayze-ék anno, vagyis megvan most is az a bizonyos bűnösélvezet-faktor. Szögegyszerű film ez, de ezzel tisztában van, végig teljesen önazonos, Jake Gyllenhaal pedig még egy ilyen karakter drámáját is kiválóan ki tudja domborítani. Nem mellesleg pedig odacsap, ahova köll.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: