KULT
A Rovatból

Hajléktalan volt, a barátnője öngyilkos lett, és sokan féltik a depressziója miatt – Jim Carrey 62 éves

Sok-sok éven át nevettette meg a világot, de ahogy az a legjobb komikusoknál gyakran lenni szokott, a legnagyobb nevettetők belül a legszomorúbb emberek. Jim Carrey egyesek szerint a világ egyik legkreatívabb és legszínesebb embere, és attól félnek, épp ez okozza majd a vesztét.

Link másolása

Jim Carrey az 1990-es és a 2000-es évek egyik legismertebb komikus színésze, aki olyan filmekkel szerzett hírnevet világszerte (és nagyjából egy pillanat alatt), mint az Ace Ventura: Állati nyomozoo, A Maszk vagy a Dumb és Dumber: Dilibogyók. És bár megnevettette az egész világot, sokan nem tudják róla, hogy a gyerekkora nem mindig volt tele viccekkel és önfeledt nevetéssel. Tinédzserként óriási kihívásoknak kellett megfelelnie, s többek között megtapasztalta azt is, hogy milyen a hajléktalanok élete. Tizenöt évesen otthagyta az iskolát, hogy gondnokként dolgozzon, mert csak így tudta eltartani nehéz sorsú családját.

Fiatalon Carrey abban talált vigaszt, hogy vicces arcokat vágott a tükör előtt. Elkezdett utánozni híres embereket, és rádöbbent, hogy van hozzá tehetsége.

Már tiniként stand upolni kezdett, és elindult azon az úton, amely során a földkerekség egyik legismertebb és legjobban fizetett színészévé vált.

Nehéz gyerekkor

James Eugene Carrey 1962. január 17-én született a kanadai Ontario államban, Newmarket városában. Négy gyermek közül ő volt a legfiatalabb. Édesanyja, Kathleen háztartásbeliként dolgozott, édesapja, Percy pedig zenész volt (szaxofonos) és könyvelő. Az élet nem volt könnyű Carrey-ék számára. Kathleen krónikus egészségügyi problémákkal küzdött, Percy pedig nehezen tudta eltartani a családját. A kis Jim azért kezdett el vicces arcokat vágni a tükör előtt, hogy megbirkózzon a mindennapi stresszel és nélkülözéssel. Már korán elhatározta, hogy komikusként sikeres és gazdag lesz. Mindössze tízéves volt, amikor levelet írt Carol Burnettnek, a Carol Burnett Show sztárjának, amelyben rámutatott, hogy ő már az imitációk mestere, és érdemes lenne adni neki egy szerepet a műsorban. Nagyon megörült, amikor kapott egy formanyomtatványos választ.

Carrey emellett a Monty Python társulat hatalmas rajongója is. 2014-ben megjelent a Monty Python's Best Bits (Mostly) című műsorban, és felidézte, milyen hatással volt rá Ernest Scribbler (akit Michael Palin alakított), aki halálra nevette magát A világ legjobb vicce című szkeccsben. A Radio Times szerint: „Azonnal látni fogod, miért: Palin alakítása kísértetiesen Carrey-s."

A család számára azonban ekkor még hátra volt a neheze. Jim tizenéves volt, amikor az apja elvesztette a munkáját, így Carrey-ék Newmarketből Toronto egyik külvárosába költöztek. Hogy meg tudjanak élni, Jim otthagyta az iskolát, és az egyik testvérével együtt takarítóként, gondnokként vállalt munkát. Csupán 16 éves volt ekkor. A pénzhiány miatt a család azonban elveszítette az otthonát, és egy ideig kénytelenek voltak sátorban, majd később lakókocsiban élni. Ez a nehéz időszak az életében állítólag nagyon feldühítette. Szerencsére úgy döntött, hogy a harag helyett a humorra koncentrál inkább, és ez volt az, ami végül megfordította a dolgokat. Később így viccelődött ezzel kapcsolatban: „Az édesapám elvesztette a munkáját, én pedig egy időre hajléktalanná váltam. Persze Kanadában nőttem fel, úgyhogy igazából csak kempingezni mentünk.”

‍Most nevess!

Carrey az első nagy áttörését közvetlenül azután élte meg, hogy a családja megtapasztalta a hajléktalanságot. A torontói Yuk Yuk's Comedy Clubban kapott lehetőséget a fellépésre. A People magazinnak adott 2017-es interjújában így nyilatkozott az élményről: „Felálltam, és előadtam egy szörnyű, elcsépelt számot. Eléggé kifütyültek.”

Azonban ez a nem túl fényes első fellépés sem állította meg őt. Folytatta a műsorszámok előadását, és 1979-re már teljesen ezzel kereste a kenyerét. Elmondása szerint még fel sem ocsúdott, s máris híres komikusok, köztük nagy példaképe, Rodney Dangerfield előfellépőjeként tündökölhetett.

Carrey ekkoriban főként kiapadhatatlan energiájáról, és az imitációs, megszemélyesítős repertoárjáról volt híres: Elvis Presley, Clint Eastwood, Sammy Davis Jr., Leonyid Brezsnyev, Jack Nicholson, Bruce Dern, Charles Bronson, James Dean, E.T., Breki, Miss Röfi... - a repertoár nagyjából kifogyhatatlan volt.

Majd megtalálták a filmszerepek is, az első vígjátékait (Introducing… Janet, All in Good Taste, Agylegény) még Kanadában forgatta, körülbelül 20 éves korában azonban elhagyta szülőföldjét, és Hollywoodba költözött, hogy tévés és filmes karriert futhasson be. Nem is telt el sok idő, és olyan, 1980-as évekbeli vígjátékokban kapott szerepet, mint az Utazó koporsó (1984) és a Csak egy harapás (1985). Majd felfigyelt rá Francis Ford Coppola (Előre a múltba – 1986) és Clint Eastwood (Holtbiztos tipp – 1988) is, A földi lányók csábítókban (1989) pedig Jeff Goldblum és Damon Wayans mellett játszott földönkívülit. Az 1990-es évek elején rendszeresen szerepelt az In Living Color című népszerű szkeccskomédia-műsorban, ami nemcsak Carrey, hanem olyan színésztársai, mint a Wayans fivérek, Jamie Foxx vagy Jennifer Lopez számára is ugródeszkának bizonyult a sztárság felé.

Jim azonban több volt egy szimplán vicces fickónál: okos volt, és értette az üzleti világ működését is. Még ha színpadi komikusként élvezte is a rivaldafényt, rájött, hogy hamarosan leáldozik a csillaga e téren, így inkább belevetette magát a filmkészítésbe. Teljes mértékben a mozgóképes karrierjére kezdett koncentrálni, és micsoda évet zárhatott 1994-ben! Talán azóta is ő az egyedüli, aki egy éven belül három mozifilmjével is hatalmas kasszasikert tudott aratni, Ace Venturaként, a Maszkként és Dumbként. Ráadásul A Maszkban nyújtott alakítása meghozta számára az első Golden Globe-jelölését is. Ironikus módon egyébként Carrey a pályafutása során két Golden Globe-díjat is nyert, de egyiket sem komédiáért: a Truman Show (1998) és az Ember a Holdon (1999) című filmekben nyújtott alakításaiért érdemelte ki a szobrocskákat.

1996-ban Carrey már 20 millió dolláros gázsit kapott A kábelbarát című film főszerepéért. Ez volt akkoriban állítólag a legnagyobb összeg, amit egy színésznek kifizettek (az már más kérdés, hogy a film végül nem lett túl sikeres).

Színészünk tehát hatalmas utat tett meg a fiatalkorában megtapasztalt küzdelmek után, és 32 éves korára fel tudott kapaszkodni a csúcsra. S egy jó ideig ott is maradt…

Elfogytak a viccek

‍1998-ban jött ki a Truman Show, amiért Carrey hajlandó volt kisebb gázsit felmarkolni a szokásosnál, annyira hitt Peter Weir filmjében. S bizony nézett is egy nagyot a szakma és a közönség, amikor meglátták, hogy Jim Carrey, az addig főként „grimaszoló hülyegyerek” ilyen drámai alakításra is képes. A Golden Globe az övé lett, Oscarra azonban nem is jelölték. Ráadásul a film is nagy kasszasikerré vált. A következő évben pedig Carrey folytatta újrapozicionálását Milos Forman (Száll a kakukk fészkére, Amadeus) filmjével, az Ember a Holdonnal, ami még nagyobb kritikai sikert hozott neki, valamint egy újabb Golden Globe-ot, Oscarra azonban nem is jelölték… megint.

Carrey-nek pedig megtetszett a komédiák és a drámák elegyítése a filmográfiájában, ezért ezen a vonalon haladt tovább az ezredforduló után (2000: Én és én meg az Irén, 2000: A Grincs, 2001: Mi lenne, ha?, 2003: A minden6ó, 2004: Egy makulátlan elme örök ragyogása, 2004: Lemony Snicket: A balszerencse áradása, 2005: Dick és Jane trükkjei, 2007: A 23-as szám, 2008: Az igenember, 2009: Szeretlek, Philip Morris).

Carrey aztán egyre kevésbé élvezte a filmezést, a 2010-es években nem is válogatott már olyan műgonddal, mint korábban, és bár abszolút maradt a mozik vásznain, csupán halovány árnyéka volt egykori önmagának olyan filmjeivel, mint a Mr. Popper pingvinjei (2011), A fantasztikus Burt Wonderstone (2013), a Kick-Ass 2 (2013), a Dumb és Dumber kettyó (2014) vagy a valóban borzalmasra sikeredett Sötét bűnök (2016), ami után négy évre vissza is vonult a mozifilmektől. Ekkoriban már sokat lehetett hallani súlyos depressziójáról is, egyre furcsább kinézettel jelent meg különféle tévéshow-kban (például hatalmas szakállat növesztett), és a filmezés helyett inkább festegetni kezdett.

Majd 2018-ban újra összeállt az Egy makulátlan elme örök ragyogása rendezőzsenijével, Michel Gondryval, hogy elkészítsék (vélhetően mindkettejük számára terápiás céllal) a Most nevess! című keserédes sorozatot, ami végül két évadot élt meg.

Az utóbbi nyolc évben pedig csupán két ízben láthattuk a mozikban: a Sonic, a sündisznó két részében (2020, 2022), amelyek kedvéért bevállalta a főgonosz Dr. Robotnik szerepét, és egy kis időre újra felidézte számunkra régi tündöklésének esszenciáját.

A nők előtte és utána

Carrey eddig kétszer volt házas. Először a pincérnőből színésznővé lett Melissa Womert vette el 25 évesen, 1987. március 28-án, közös lányuk, Jane Erin Carrey pedig még ugyanazon év szeptemberében jött a világra. Carrey és Womer azonban 1995-ben, tehát nem sokkal azután, hogy Jim világhírű lett, elváltak. Sokak szerint ehhez köze volt a színésznő Lauren Hollynak, akit Carrey a Dumb és Dumber: Dilibogyók forgatásán ismert meg, s állítólag rögtön egymásba szerettek. 1996 szeptemberében álltak végül az oltár elé, a házasságuk azonban kevesebb mint egy évig tartott.

Az ezredforduló tájékán Carrey eljegyezte Renée Zellwegert (vele az Én és én meg az Irénen dolgozott együtt), de az ő kapcsolatuk sem tartott sokáig (1999-től 2000-ig), majd a következő években rövid szerelmi viszonyt folytatott például Laurie Holdennel, January Jonesszal vagy az orosz prímabalerinával, Anasztázia Volocskovával. 2005-ben jött végül az új nagy szerelem a modell és színésznő Jenny McCarthy személyében, akivel öt éven át együtt voltak, s 2010-ben szakítottak, de állításuk szerint jó barátok maradtak.

Carrey ezt követően 2012-ben találkozott az ír sminkmesterrel, Cathriona White-tal, akivel három évig randiztak, majd már a szakításuk után White-ot receptre kapható gyógyszerek túladagolása miatt holtan találták. A Los Angeles-i megyei orvosszakértő öngyilkosságnak minősítette a halálát, és Carrey volt az egyik koporsóvivő a temetésén Írországban.

Azóta Jimnek csupán egy-két rövidebb kapcsolata volt (Natalie Gal, Ginger Gonzaga), jelenleg azonban hivatalosan szingli. Nem mellesleg pedig már 2010, vagyis 47 éves kora óta nagypapa is, a lánya, Jane ugyanis akkor hozta világra a fiát, Jacksont‍.

„Elég belőlem”

2022 áprilisában, tehát akkor, amikor mozikba került a Sonic, a sündisznó 2, Jim Carrey bejelentette: azt tervezi, hogy visszavonul a színészkedéstől. S hogy ezt mennyire gondolja komolyan? „Nos, visszavonulok. Igen, valószínűleg. Elég komolyan gondolom. Attól függ. Ha az angyalok hoznak valami arany tintával írt forgatókönyvet, ami azt mondja nekem, hogy nagyon fontos lesz az embereknek, akkor lehet, hogy folytatom az utam, de most biztosan szünetet tartok. Nagyon szeretem a csendes, spirituális életemet, valamint vászonra vinni a festéket, s úgy érzem – ez pedig olyasmi, amit talán soha nem hallasz más hírességektől –, hogy nekem ennyi elég volt. Eleget tettem. Elég belőlem."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Horváth László
A Soproni Petőfi Színház színésze Radványi Géza klasszikusában, a Valahol Európában című filmben is szerepelt.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2024. május 14.


Link másolása

Május nyolcadikán elhunyt Horváth László, tudatta az MTI-vel fia, Horváth Tamás.

„Búcsúzunk Kuksitól, a Valahol Európában című film egyik kedvenc karakterétől”

– írják a közleményben.

Horváth László 1940-ben született Budapesten, majd Radványi Géza rendező fedezte fel, ezután pedig számos magyar filmben szerepelt.

1956 után Münchenbe emigrált, reklámfilmeket készített és rendezőasszisztensként dolgozott. 1980-ban hazajött Magyarországra, és élete utolsó éveiben a Soproni Petőfi Színházban dolgozott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Botrány az Eurovízión: Rögtön eltörte a trófeáját, majd az egyik ujját is a győztes
A svájci győztes, Nemo olyan nagy hévvel rázta a győzelmi ereklyéjét, hogy túl nagy erővel csapta a földhöz, így az üvegből készült trófea eltörött.

Link másolása

Korábban mi is megírtuk, hogy az idei évben egy svájci előadó vehette át az Eurovíziós Dalfesztivál trófeáját. Nem sokkal később azonban nemhogy a trófeát törte el az énekes, de elmondása szerint még az ujját is.

Május 11-én, szombaton tartották a 2024-es Eurovíziós Dalfesztivál nagydöntőjét a svédországi Malmőben, ahol összesen 25 ország képviseltethette magát, ugyanis Hollandiát korábban kizárták a versenyből, erről itt írtunk.

Az idei Eurovíziós Dalfesztivált az összpontszám (591 pont) alapján végül a svájci Nemo nyerte meg. Miután a magát nembinárisnak valló – s ezzel a dalfesztivál történelmének első nembináris győzteseként – 24 éves svájci énekes-dalszerző átvette a trófeát, katasztrófa történt a színpadon.

Nemo teljesen meghatódott, azonban olyan nagy hévvel rázta a győzelmi ereklyéjét, hogy túl nagy erővel csapta a földhöz, így az üvegből készült trófea eltörött.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Farokméregetés, szó szerint – A Talpig férfiban nincs tabu, és Jeff Daniels még sosem volt ilyen imádnivalóan ütnivaló
Az amerikai jog, társadalmi igazságtalanságok, hatalmi játszmák, fekete humor: a Netflix új minisorozata sokakat kiakaszt majd, mégis üdítő, hogy mennyire nem veszi magát komolyan.

Link másolása

Mielőtt még bármit is leírnánk a Talpig férfiről, érdemes megemlíteni, hogy az új Netflix-sorozat mögött az a David E. Kelley áll kreátorként és íróként, aki valódi veterán a szakmában, s olyan szériák elkészítése fűződik a nevéhez többek között, mint a Kisvárosi rejtélyek (1992-1996), a Chicago Hope kórház (1994-2000), az Ally McBeal (1997-2002), az Ügyvédek (1997-2004), a Boston Legal – Jogi játszmák (2004-2008), a Hatalmas kis hazugságok (2017-2019), a Tudhattad volna (2020), a Kilenc idegen (2021), a Szerelem és halál (2023) vagy Az igazság ára (2022-2023). Nem mellesleg pedig már több mint 20 éve Michelle Pfeiffer férje és két gyermekének apja.

A Talpig férfi pedig abszolút beilleszkedik Kelley filmográfiájába, tekintve, hogy most is fontos szerepet kap a történetben az amerikai jog, a társadalmi igazságtalanságok, a hatalmi játszmák és a kissé fekete humor.

A sztori azonban ezúttal nem saját, Az igazak és a Hiúságok máglyjája írója, Tom Wolfe 1998-ban kiadott, azonos című könyve (A Man in Full) szolgáltatta hozzá az alapot.

Az Atlantában játszódó történet több különböző szálon pörög, amiket összekötnek az egymással folyamatosan kapcsolatban lévő szereplők. A legfőbb szál a milliárdos ingatlanmogul Charlie Crokert (Jeff Daniels) követi, aki csődközeli helyzetbe kerül, amikor a bankja szeretné behajtani tőle a valóban tetemes hiteltartozását. A banknál dolgozó Raymond Peepgrass (Tom Pelphrey-t többek között az Ozarkból, a Vasökölből, a Mankből, az Odakinnből és a Szerelem és halálból ismerhetjük) különösen pikkel az arrogáns Crokerre, mindenképp szeretné őt tönkretenni. Charlie persze mindent megtesz azért, hogy ne veszítse el a birodalmát és a befolyását.

Emellett megismerjük Charlie titkárnőjét, Jillt (Chanté Adams) és annak férjét, Conradot (John Michael Hill), aki feketeként rendőri brutalitás áldozatává válik, és amikor reflexből visszaüt, büntetlen előélete ellenére börtönbe zárja és meghurcolja őt az amerikai igazságszolgáltatás rendszere.

Charlie ügyvédje, az idealista (és szintén fekete) Roger White (Aml Ameen) próbálja őt kihozni a rácsok mögül, nem sok sikerrel.

Illetve ott van még Atlanta polgármestere, a simlis és álszent Wes Jordan (William Jackson Harper), aki a választások előtt szeretné minél rosszabb színben feltüntetni a riválisát, és Charlie segítségét kéri, hogy a másik jelölt egykori évfolyamtársaként hozza nyilvánosságra annak szexuális zaklatásos ügyét, cserébe megpróbálja elintézni, hogy a bank leszálljon róla.

És akkor még nem említettük Charlie naivnak tűnő, de nagyon is határozott exfeleségét, Marthát (Diane Lane), akit Raymond próbál elcsábítani és behálózni, mivel ezzel szintén szeretne odapörkölni Charlie-nak.

Ezek a fő csapásvonalai a Talpig férfinek, amelyre egyfajta Utódlás-utódként is tekinthetünk, hiszen a kapitalizmus nagy játékosai esnek itt egymásnak, valóban szimpatikus karaktereket pedig alig találni, legalábbis köztük nem nagyon, inkább az anyagiakat tekintve „lejjebb elhelyezkedő” társadalmi rétegekben érdemes kutakodni.

Egy miniszériáról van szó, tehát csupán hat epizód állt a készítők rendelkezésére ahhoz, hogy kellőképp kibontsák ezt a szerteágazó sztorit, így azzal nem lehet támadni a Talpig férfit, hogy unalmas lenne.

A sorozathoz képest szűk játékidő alatt rendesen pörögnek az események, ám sajnos Kelley, kiegészülve két rendezőjével, a színésznőként Oscar-díjas Regina Kinggel (Egy éj Miamiban…) és Thomas Schlamme-vel (Elbaltázott nászéjszaka, Foglalkozásuk: amerikai, Az elnök emberei) nem is tudtak odafigyelni minden szálra kellőképp, s ami még nagyobb hiba, képtelenek voltak azokat közös nevezőre hozni, így egy felettébb csapongó történetvezetés lett a jussunk, ahol mindenbe belekapnak egy kicsit, de semmit nem bontanak ki igazán.

A Talpig férfi így inkább egy szellős melodráma, mintsem az amerikai társadalom gúnyosan csipkelődő szétcincálása. King és Schlamme mindenesetre folyamatosan tartják a tempót, és tudják, hogyan kell használni az egyébként parádésan pöffeszkedő Jeff Daniels karakterének monumentális egóját, amely a történések hatására részről részre leereszt.

Akadnak emlékezetes jelenetek is, mint például, amikor Charlie úgy próbál megnyerni magának befektetőként egy liberális házaspárt, hogy megmutatja nekik, hogyan tenyésztik a lovakat; Charlie és bankár ellenfele, Harry (Bill Camp) kvázi tettlegességig fajuló acsarkodásai pedig a minisorozat abszolút csúcspontjai. A sokáig szimbolikusan értendő farokméregetést ugyanakkor a meglepő és teljesen abszurd fináléban szó szerint kell érteni…

Azt nem lehet elvitatni a Talpig férfitől, hogy ne lenne szórakoztató, az viszont vitathatatlan, hogy nem lő túl magasra. Érezni, hogy az alkotók sem vették igazán komolyan ezt egészet, és ez sugárzik a rendezésből, a párbeszédekből és a színészvezetésből is. Így nézőként sem vesszük túl komolyan, és gyorsan töröljük is majd az emlékeinkből, amíg azonban tart, kétségtelenül leköt. Talán csak Conrad börtönös szála az, ami valódi izgulnivalóval (és néhány „ökölszorító” jelenettel) szolgál, ám Jeff Daniels és a többiek ripacskodása is megér egy misét, persze kizárólag azoknak, aki nem várnak mindettől túl sokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Sikerült megfejtenie a Mona Lisa rejtélyét – állítja egy olasz geológus-művészettörténész
Megtalálta a tájat, ami előtt Leonardo megfestette a művészettörténet leghíresebb portréját.

Link másolása

Meglepő magyarázattal állt elő egy geológus a Mona Lisa eredetéről. Leonardo Da Vinci festménye régóta foglalkoztatja az embereket, sokan szerették volna már megfejteni, hogy hol készült a sejtelmesen mosolygó nő portréja. Vitáztak már arról, hogy valódi-a háttér, vagy csak egy képzeletbeli táj?

Az olasz geológus, aki egyben művészettörténész is, azt állítja, hogy megoldotta az évszázados rejtélyt - írja a The Guardian.

Ann Pizzorusso hosszú kutatás után arra jutott, hogy a festő a Comói-tó partján lévő, lombardiai Lecco városának számos felismerhető vonását felhasználta. Szerinte beazonosította:

- a hidat (a 14. századi Azzone Visconti-híd),

- a tavat (a Comói-tó mellett található Lago di Garlate)

- a hegyvonulatot (az Alpok dél-nyugati része, amely a Garlate-tó fölé magasodik).

Azt dokumentumok is igazolják, hogy Leonardo járt ezen a vidéken.

Voltak már hasonló elméletek arról, hogy a képen látható táj az észak-olaszországi kisváros, Bobbio környékét ábrázolja. Egy másik szerint a toszkán település, Arezzo hídja látható rajta.

A geológus szerint azonban nem elég a hidat figyelembe venni, mert sok hasonló épült abban az időszakban Európában.

"Mindenki a hídról beszél, de senki nem hozza szóba a földrajzot. A geológusok nem nézegetnek képeket, a művészettörténészek pedig nem foglalkoznak a geológiával. A művészettörténészek mindig azt mondják, hogy Leonardo a képzelőerejét használta, de ha odaadod ezt a képet a világ bármelyik geológusának, ugyanazt fogja mondani, amit én is mondtam Leccóról. Már azok is látják a hasonlóságot, akik nem földrajtudósok"

– mondta a szakértő.

Szerinte most már minden kétséget kizáróan sikerült bizonyítania, hogy megtalálta a helyszínt, ami Mona Lisa mögött látható.

Az ArtWatch UK szervezet igazgatója, Michael Daley szerint sok spekuláció hallható, de Pizzorusso állításai meggyőzőek. A Louvre egyik tanácsadója szerint is Pizzorusso tökéletesen birtokában van a táj beazonosításához szükséges tudományos ismereteknek.

A geológus a napokban mutatja be a bizonyítékokat egy konferencián.

Forrás: 24.hu

A festmény már többször próbálták megrongálni, legutóbb levest öntöttek az üvegére.

Link másolása
KÖVESS MINKET: