Egy amerikai szankciós listán újabb magyar nevek tűntek fel, akik részt vettek a katonai rádiók Oroszországba csempészésében
Bence Horvath neve először augusztus végén került nyilvánosságra, amikor elfogták az Egyesült Államokban.
A vád szerint katonai rádiókat próbált csempészni Oroszországba, pedig ezek az eszközök szigorú szankciók alatt állnak: az orosz rendőrség, hadsereg, nemzeti gárda és titkosszolgálatok használják őket, és a törvény tiltja, hogy a háború kirobbantó országba kerüljenek. Horvathot elfogták ugyan, de kérdés, hogy ő-e a valódi felelős. A háttérben ugyanis mások állhatnak: például az anyja, Horváth Ficzere Margarita, aki a külügy egyik partnercégének volt a vezetője Moszkvában.
A 444 cikke szerint az amerikai pénzügyminisztérium új szankciós listát tett közzé, amelyen 17 ország 275 személye és cége szerepel – többek közt Magyarországról is, akik az orosz hadiiparnak próbáltak eszközöket juttatni.
Wally Adeyemo amerikai miniszterhelyettes közleményben szólította fel az érintett országokat, hogy lépjenek fel ezekkel a szervezetekkel szemben. A magyar hatóságok viszont egyelőre nem tettek konkrét lépéseket, holott a listán ott van Bence Horvath mellett az anyja orosz cége, valamint egy szerb cég is, amely szintén magyar tulajdonosi háttérrel bír.
Az egyik ilyen a Budaphone nevű vállalat, amely éveken át 3,5 milliárd rubelnyi (13,6 milliárd forint) támogatást kapott az orosz államtól Motorola rádiók szállításáért. 2019 után ezt a tevékenységet egy másik, hozzá köthető cég, a PromSzvjazRádió vette át, amely továbbra is szállít az orosz belügyminisztériumnak. Ezt a céget az amerikai hatóságok most először nevezik meg nyilvánosan.
Az amerikai hatóságok szerint a szerbiai Ventrade DOO nevű vállalat fontos szerepet játszott az oroszoknak szánt katonai eszközök csempészésében. A cég vezetését M. Renáta látta el, aki több spanyol érdekeltségben is jelen van Horváthék mellett, és akinek neve egy orosz cégnél is felmerült, amely a HEPA irodát működtette Moszkvában.
A magyar külügyminisztériumhoz már fordultak kérdésekkel Horvath Bence letartóztatásával kapcsolatban, de eddig azt válaszolták, hogy a területileg illetékes magyar konzulátust tájékoztatták, azonban Horvath nem kért magyar konzuli védelmet.
Kérdés marad, hogy vajon a magyar hatóságok tesznek-e lépéseket ebben az ügyben, vagy az amerikai nyomásgyakorlásnak lesz szüksége komolyabb eszközökre ahhoz, hogy az érintettek valóban felelősségre vonhatóak legyenek.