JÖVŐ
A Rovatból

Génmódosított műanyagfaló baktériumokkal vehetik fel a harcot a műanyagszennyezés ellen

A Csendes-óceán közepén már most egy Nagy-Britanniánál hétszer nagyobb műanyag-sziget úszik. Sok tudós szerint a műanyagfaló baktériumok jelenthetik a megoldást, de a szükséges génmódosítások veszélyesek is lehetnek.
Fotó:Flickr - Bo Eide - szmo.hu
2023. október 31.


Link másolása

Jövőnk egyik rémálma, hogy a műanyag-hulladék borítja el Földünket. A műanyag hosszú lebomlási ideje, és a folyamatos újratermelés szinte reménytelenné teszi a környezetszennyezés megállítását. Lehet, hogy a megoldást a természetben kell keresnünk?

A Kiotói Egyetem kutatói még 2001-ben egy szeméttelepen fedeztek fel egy olyan baktériumot, amely jóízűen lakmározott mindenféle műanyagokból, az italos palackoktól a játékokig. Az ezekből a műanyagokból kiválasztott szénből növekedett és szaporodott. Az Oda Kohei mikrobiológus professzor által vezetett csoport éppen a műanyagok fenntarthatóbb gyártását segítő anyagok után kutattak. És úgy tűnt, nem kell mesterséges eszközökhöz folyamodniuk.

A felfedezett mikroorganizmus nem csupán a műanyag felszínét támadta meg, hanem az egészet lebontotta és tápanyaggá alakította át.

Akkoriban azonban, három évvel azelőtt, hogy egyáltalán bekerült a köztudatba a „mikroplasztik” kifejezés, ez a felfedezés nem keltett nagy érdeklődést. Még a csoport erről írt első tanulmányát sem publikálták – írja a Guardian.

Az azóta eltelt több mint 20 évben azonban a műanyag-szennyezés kritikussá vált. Az emberiség eddig összesen 2,5 milliárd tonna műanyag-hulladékot termelt, ami jelenleg évi 380 millió tonnával szaporodik. A természetbe kikerülő műanyag mennyisége az előrejelzések szerint 2060-ra megháromszorozódhat.

A Csendes-óceán közepén már most egy Nagy-Britanniánál hétszer nagyobb műanyag-sziget úszik. A mikroplasztik és a nanoplasztik már ellepte gyümölcseink és zöldségeink gyökereit is, bekerültek az emberi szervezetbe, a csecsemők már az anyatejjel magukba szívhatják.

A jelenlegi reciklálási módszerek nem megfelelőek. A műanyag-hulladéknak legfeljebb 9%-át lehet újrahasznosítani. A leghatékonyabb eljárás az égetés. Évente közel 70 millió tonna műanyagot égetnek el, ez aonban csak a klímaválságot súlyosbítja, mert a légkörbe juttatja a műanyagban lévő szenet és a különböző mérgező vegyi anyagokat.

Oda és tanítványa, Hiraga Kazumi végül 2016-ban a Science-ben tették közzé kísérleteik eredményeit. Ők nevezték el a baktériumot Ideonella Sakaiensisnek (a felfedezés színhelye, Szakai nyomán) és leírták annak az enzimnek az összetételét, amellyel a mikroorganizmus a PET-anyagot lebontja.

A japán kutatók felfedezése azonban csak kiinduló pont lehet. Az első laboratóriumi tesztben egy 2 cm-es, egyhuszad gramm súlyú műanyagot a baktérium szobahőmérsékleten 7 hét alatt bontotta le teljesen. A környezeti katasztrófa elkerüléséhez ez a tempó messze nem elég.

A probléma egyik megoldása az lehet, hogy átalakítják az aktív enzim DNS-ét. A legtöbb enzim ugyanis a természetes környezeti hőmérsékleten a legstabilabb, de átkódolással magasabb hőfokon is működhetne, ráadásul gyorsabban.

Elisabeth Bell, az amerikai Nemzeti Megújulóenergia-kutató Intézet coloradói laboratóriumának munkatársa például a természetes evolúciót igyekszik felturbózni. Természetes körülmények között egy enzim mutációja csak egyszer mehet végbe egy baktérium több ezer osztódása alatt, Bell viszont akár több ezer potenciálisan jótékony hatású mutánst tud tesztelni. Mindegyik műanyag-lebomlasztó képességét megméri, ésaAmelyik csak egy kicsit is jobb, mint a többi, azt újabb mutációs körnek vetik alá.

Tavaly már közzétett egy tanulmányt arról, hogy az általa átkódolt PET-faló enzim az eredeti sebességének sokszorosát képes produkálni.

Az Oda által felfedezett baktérium óta folyamatosan keresik az egyre erősebb mikrobákat. 2019-ben a kvangdzsui egyetem csapata

15 méterre leásott egy szemétlerakó mélyére, hogy több évtizedes műanyag-szemetet találjanak. Itt bukkantak rá a bacillus thuringiensis több változatára, amely láthatóan képes túlélését polietilén zacskók fogyasztásával biztosítani.

Jelenleg folyik a baktériumfajták enzimjeinek tanulmányozása.

Negyedszázaddal ezelőtt a tudósok úgy gondolták, hogy bolygónkon kevesebb mint 10 millió fajta mikroba él. A legfrissebb tanulmányok viszont ezt a számot már egy trillióra teszik, amelyek nagy része még ismeretlen. A testünkben olyan mikrobákat találtak, amelyek mindenre hatással vannak az ellenállóképességünktől a hangulatunkig. A mélytengerekben a kutatók olyan mikróbákra bukkantak, amelyek forró kürtőkben élnek. Nyersolaj-tárolókban pedig olyanokra, amelyek a fosszilis tüzelőanyag lebontására képesek. És a sort a végtelenségig lehetne folytatni.

A mikrobák elképesztő sebességgel és sokféleképpen fejlődnek. Egyrészt azért, mert nagyon gyorsan osztódnak, és populációjukat milliárdokban lehet mérni, másrészt pedig azért, mert hozzáférnek olyan evolúciós trükkökhöz, amelyek az összetettebb létformák előtt ismeretlenek - például kicserélik DNS-üket egymás közt – és képesek túlélni olyan rendkívüli körülményeket, amilyeneket az ember teremt ma világszerte riasztó ütemben.

Vannak azonban tudományos körökben, akik kételkednek abban, hogy a mikrobák szabadítanak majd meg minket a műanyag-válságtól.

A Nature-ben nemrégiben megjelent egyik tanulmány például megjegyezte, hogy sok olyan műanyagtípus van, amelyet soha nem tudnak hatékonyan enzimekkel felfalatni, mert túl nagy energia kellene kémiai kötéseik felbontására

Emellett még egy másik probléma is felmerül. A génmódosított mikrobákat szinte egyetlen ország sem meri különleges garanciák nélkül visszaengedni a természetbe, és ez érthető is. 1971-ben jelent meg Kit Pedler és Gerry Davis: Az 59-es mutáns, a plasztikevő című horror sci-fije, amelyben egy elszabadult vírus a levegőben fal fel repülőgépeket és házakat omlaszt össze. Bár nem valószínű, hogy ez a rémálom valóra válik, a génmódosításnak beláthatatlan következményei is lehetnek.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Óriási bajban vagyunk: 2,5 fokkal emelkedhet az átlaghőmérséklet már ebben az évszázadban
Disztópikus jövőt jósolnak a világ vezető tudósai. Néhány éven belül leállhat az élelmiszertermelés, soha nem látott viharok csapnak le a bolygóra, a hatóságok pedig tehetetlenek lesznek.

Link másolása

Biztosan nem tudja az emberiség 1,5 Celsius-fok alatt tartani a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedését, írja a The Guardian a világ vezető klímatudósainak véleménye alapján. A szakértők szerint sokkal valószínűbb, hogy legalább 2,5 Celsius-fokkal emelkedik a Föld átlaghőmérséklete még ebben az évszázadban, ami katasztrofális következményekkel jár az emberiség és a bolygó számára.

A The Guardian az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 2018 óta publikált jelentéseinek mind a 843 szerzőjét megkereste, közülük 380 válaszolt a kérdéseikre. A válaszaik alapján összeállt értékelés szerint a tudósok többsége a klímaválság miatt bekövetkező súlyos pusztításra számít.

A lap klímakutatók körében végzett exkluzív felmérése alapján a válaszadók 80 százaléka várja a 2,5 fokos felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest. A tudósok fele szerint még ennél is rosszabb lesz a helyzet, és legalább 3 fok lesz a felmelegedés mértéke. Csupán hat százalék gondolja úgy, hogy képesek lehetünk tartani az 1,5 fokos határértéket.

A szakértők ráadásul meglehetősen pesszimisták a jövőt illetően: sokuk szerint éhínségek, tömeges migráció, hőhullámok, erdőtüzek, árvizek és olyan viharok várnak az emberiségre, melyek intenzitása jóval meghaladja az eddig tapasztaltakat.

A tudósok közül sokan reménytelennek ítélik a helyzetet, és dühösek, amiért a kormányok a rendelkezésre álló egyértelmű tudományos bizonyítékok ellenére sem tesznek semmit. Gretta Pecl, a Tasmániai Egyetem munkatársa szerint az előttünk álló öt évben komoly társadalmi zavargások várhatók. Szerinte a hatóságok képtelenek lesznek kezelni a gyors egymásutánban bekövetkező eseményeket, az élelmiszertermelés pedig leáll majd.

A lap felmérésében részt vevők közül

sokan úgy gondolják, hogy mindezek ellenére sem szabad feladni a küzdelmet, ugyanis minden egyes apró tizednyi Celsius-fok is sokat számít a jövőbeli szenvedések enyhítésén.

A klímaválság már most is mélyreható károkat okoz az emberek életében és a megélhetésben, pedig az elmúlt négy évben átlagosan csak 1,2 Celsius-fok volt a globális felmelegedés. Jesse Keenan, az amerikai Tulane Egyetem munkatársa szerint azonban jobb ha felkészülünk arra, hogy ez még csak a kezdet volt.

A tudósok egyetértenek abban, hogy az emberiség miért képtelen kezelni a klímaválságot. A válaszadók közel háromnegyede a politikai akarat hiányát jelölte meg elsőként, míg 60 százalékuk az olyan vállalatok érdekeit hibáztatta, melyek például a fosszilis tüzelőanyag-iparban érdekeltek.

Az optimistább kutatók közé tartozott Henry Neufeldt, az ENSZ koppenhágai klímaközpontjának munkatársa. Szerinte rendelkezésre áll minden a 1,5 fokos határérték betartásához, és a következő 20 évben meg is fogjuk valósítani ezeket. Azonban még ő is attól tart, hogy túl későn kaptunk észbe, és az világ addig átléphet egy vagy több fontos fordulópontot.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: