JÖVŐ
A Rovatból

Évi 200 millió euróból létre lehetne hozni a „klímaváltozás szuperkomputerét”, hogy az extrém időjárásoknak kevesebb halottja legyen

Egyes új klímamodelleknek sokkal nagyobb a térbeli felbontásuk, akár egy kétkilométeres körzetet is átláthatnak, és így jobb hatásfokkal jósolhatják meg a helyi szélsőségeket.
Fotó:Pixabay - szmo.hu
2021. augusztus 03.


Link másolása

Ma még szinte állandóan nyári hőmérséklet-csúcsokról beszélünk világszerte – Magyarországon is megdőlt júliusban néhány rekord, Kanadában viszont 5 fokkal mértek melegebbet, mint eddig valaha – és a legújabb kutatások szerint az ilyen rendkívüli időjárás-jelenségek a következő évtizedekben egyre gyakoribbak lesznek. Felmerül a kérdés: fel lehet-e ezekre készülni, vannak-e olyan klímamodellek, amelyek segítségével előre jelezhetők-e az extrém meteorológiai események?

Erich Fischer, a zürichi ETH egyetem kutatócsapata olyan számítógépes modelleket futtatott, amelyekkel szimulálták Észak-Amerika és Európa idei legmelegebb hetének átlagos maximális hőmérsékletét. Ennek alapján megállapították, hogy – ha bizonyos CO2-kibocsátási forgatókönyvek valósulnak meg – a hőmérséklet nem 0,1 – 0,2 C fokkal fog emelkedni 2030-ig, ahogyan eddig jósolták, hanem több mint 1 teljes fokkal.

A kutatók megállapították, hogy ennek valószínűsége nagyrészt a Föld fokozódó felmelegedési sebességének köszönhető – idézte a New Scientist

Geert Jan van Oldenborgh, a Holland Királyi Meteorológiai Intézet kutatója, aki szintén a klímaváltozáshoz kötötte a legutóbbi észak-amerikai hőhullámot, aggasztónak nevezte, hogy egyes statisztikai modellek a régióban mért rekordokat lehetetlennek ítélték. Ezek a modellek az extrém értékek elméleti elosztásán alapulnak, és ez egy térségben megszabja a hőmérsékletek felső határát. Ez a határ pedig egyenletesen emelkedik a klímaváltozás nyomán. Van Oldenborgh szerint ez történt a mostani hőhullám idején is, romba döntve az elméletet.

Nemcsak a rendkívüli forróság döbbentette meg a klimatológusokat. Németországban gyilkos árvizek pusztítottak, míg a kínai Honan tartományra az évszázad legnagyobb esőzése zúdult. Voltak, akik az elárasztott aluljárókban fulladtak vízbe.

Peter Scott, a brit meteorológiai szolgálat tudományos igazgatója emlékeztet arra, hogy a korábbi klímamodellek többsége egyértelműen jelezte a klímaváltozás következményeit, nemcsak az átlaghőmérséklet emelkedését, hanem az extrém hőségeket és esőzéseket is. Ugyanakkor elismeri, hogy e modellek nem érzékeltették az egyes regionális szélsőséges intenzitását, mint például Kanada esetében.

Egyes új klímamodelleknek azonban sokkal nagyobb a térbeli felbontásuk, akár egy 2 kilométeres körzetet is átláthatnak, és ezáltal jobb hatásfokkal jósolhatják meg a helyi szélsőségeket. A kutatók a jövőben jobban megérthetik az olyan rövid, de intenzív esőzések mögötti folyamatokat, mint amiket Németországban és Kínában láttunk.

A nagyobb felbontás mellett, amelyhez nagyobb számítógépes teljesítmény szükséges, legalább ilyen fontos az időskála. Számos klímamodell évszázados időskálával dolgozik, de ma már vannak olyan kutatók, akik áttértek az évtizedes előrejelzésekre, amelyek révén már a következő néhány évre is meg lehet jósolni a várható időjárást.

E módszert már a Atlanti-óceáni hurrikánok előrejelzésénél alkalmazták. Ted Sheperd, a reading-i egyetem professzora szerint az évtizedes előrejelzés nem azt jósolja meg, hogy mit fog okozni a klímaváltozás, hanem hogy mit okoz most. A nagyobb számítógépes potenciál hasznos lehet például az úgynevezett Navier-Stokes egyenletek komplex számításaihoz, amelyek felhasználhatók az atmoszféra mozgásainak modellezéséhez.

Tim Palmer oxfordi klímakutató szerint létre kellene hozni a „klímaváltozás CERN-jét”, egy szuperkomputer-projektet, amelynek évi költségvetése kb. 200 millió euró lenne. Vannak már más kezdeményezések is, amelyek segíthetik a klímamodellek, mint az Európai Unió által támogatott terv a Föld „digitális ikertestvérének” megépítésére.

A modellek folyamatos fejlesztésére van mindenképpen szükség. Tim Osborn, a University of East Anglia klimatológusa feltételezi, hogy az észak-amerikai hőhullámhoz hasonló jelenségeket azért nem tudták modellezni, mert nem sikerült a különböző folyamatok, például a tiszta égbolt, az alacsony talajnedvesség és a szélirány folyamatainak komplex kombinációját tetten érni. Sheperd azonban figyelmeztet: a klímamodellek előrejelzései csupán arra jók, hogy időben tájékoztassák a riasztó rendszereket, hogy az extrém időjárásoknak minél kevesebb halottja legyen. Az embereknek kellene tenniük a klímaváltozás ellen, de inkább a homokba dugják a fejüket. „Nehéz elképzelni olyan dolgokat, amik még soha nem történtek meg.”

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: