KULT
A Rovatból

Lovasi András: Turnézással töltött harminc év után természetellenes így létezni

A Kiscsillag frontemberét a karanténidőszak tanulságairól és a zenekar közelgő online koncertjéről kérdeztük.
Láng Dávid - szmo.hu
2020. december 23.


Link másolása

Szeptember óta először lép színpadra a Kiscsillag december 30-án: a TRIP hajón adnak koncertet, természetesen közönség nélkül, de HD minőségben közvetítve. Ennek apropóján tettünk fel néhány kérdést Lovasi Andrásnak.

– A Kiscsillag kihozta a maximumot a nyári enyhítésekből, gyakorlatilag folyamatosan jártátok az országot 500 fős bulikat adva. Milyen élmény volt ez a turné?

– Rendhagyó volt nyáron azokat a klubokat végigjárni, ahol tavasszal és ősszel szoktunk turnézni. Ezeket a koncerteket szeretjük a legjobban, mégsem így terveztük a tavasszal megjelent Tompa kések lemezünk bemutatóját.

Úgy láttuk, hogy az emberek az enyhítések ellenére óvatosabban járnak koncertre, sokan inkább úgy döntöttek, otthon maradnak.

Az ötszázas szám egyébként jónak bizonyult: aki úgy döntött, ugyanúgy ugrálhatott elöl, aki pedig szeretett volna szellősebb részen szórakozni, találhatott a térben olyan helyet, ahol biztonságosan bulizhat.

– Mennyire viselt meg az elmúlt két hónap, amióta újra nem lehet koncertezni?

– Zenéléssel, turnézással töltött harminc év után nyilván természetellenes így létezni. Ugyanakkor így lett időm az új dalaim írásával és a következő lemezem felvételeivel foglalkozni.

– Milyen 2020-as terveitek nem valósultak meg? Mit sajnálsz legjobban ezek közül, és mit próbáltok meg átmenteni 2021-re?

– Két fontos Kiscsillag-koncert is elmaradt: a tavaszi nagy lemezbemutató az Akváriumban, illetve a Budapest Parkban ünnepeltük volna a zenekar tizenöt éves születésnapját. Mindkettő elmaradása fájó, be lehet pótolni, de az már ugye, nem ugyanaz, nem ugyanolyan. A Fishing on Orfű fesztivál elmaradása szintén neuralgikus pont.

– Sokan adtak ki idén új lemezt úgy, hogy év elején még csak nem is tervezték. Téged megihletett dalszerzőként a karanténidőszak?

– A Tompa kések Kiscsillag-lemez megjelenése gyakorlatilag ugyanabban a pillanatban történt, amikor Magyarországon berobbant a járvány, és elindultak a szigorító intézkedések.

A következő szólólemezem anyaga már egy-másfél éve körvonalazódik, a karantén persze segített a haladásban, és gyakorlatilag már kilencven százalékos állapotban van.

– Többen már márciusban elkezdtek online koncerteket adni, az viszont az ősz újdonsága, hogy ezeket kötelezően fizetősként hirdetik meg. Volt bennetek kétely, mekkora kereslet lesz rá?

– A Kiscsillaggal december 30-án tartunk egy élő streamkoncertet, ez nekünk és a közönségnek is teljesen új helyzet, nincsenek kialakult jegyvásárlói szokások, amivel lehetne számolni. Az utolsó pillanatig nem fogjuk megtudni, hogy hogyan fogadja mindezt a közönség.

– Mit tehettek azért, hogy többet adjon egy ilyen esemény a nézőnek, mintha egy korábbi felvételt indítana el a YouTube-ról?

– A műsort a jegyvásárlók igényei alapján állítjuk össze: kérhetnek dalt, sőt „kívánságkosár” jellegű üzeneteket küldhetnek egymásnak.

– Számotokra milyen érzés üres nézőtérnek játszani?

– A raktárkoncerttel már kipróbáltuk ezt, megszokni nem lehet, nincs meg a koncertnek az egyedi, sajátos története és íve, mintha élő közönségnek játszanánk. Eltűnik az interakció.

– Vannak még hasonló terveitek/felkéréseitek, ha elhúzódna a rendezvénytilalom?

– Úgy látom, a könnyűzene ennél többet nem tud tenni ilyen mozgástérben.

Új anyagokkal, online eseményekkel lehet próbálkozni, de mi is csak arra várunk, hogy hagyományosan elindulhasson a koncertezés. Nincs mit tenni, ki kell várni.

– Mennyire vagy bizakodó a jövő évi fesztiválszezonnal, különösen a Fishinggel kapcsolatban?

– Minden a járványhelyzettől függ, és biztos, hogy jövőre sem lesz hagyományos a fesztiválszezon. Nehéz lesz ismét a dátumokkal számolni. A Fishinggel egy nyár eleji és egy nyár végi időpontot is kitűztünk, bizakodunk, hogy legalább az egyik összejön.

(Bővebb infók a jegyvásárlásról és az eseményről IDE KATTINTVA érhetők el.)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: