Így jutott el Bassár el-Aszad Moszkvába – az orosz külügyminiszter-helyettes nyilatkozott az NBC-nek
Bassár el-Aszadot, Szíria korábbi elnökét biztonságos körülmények között szállították Oroszországba, miután a lázadó csoportok egy gyors és meglepetésszerű hadművelettel eltávolították őt a hatalomból – erősítette meg Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes az NBC Newsnak adott interjújában, amelyet kedden sugároztak.
A Kreml már hétfőn bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin döntése alapján menedéket nyújtanak Aszadnak Oroszországban. Rjabkov az NBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az akció teljes biztonságban zajlott le.
– fogalmazott a politikus.
Rjabkov ugyanakkor nem árult el részleteket az akció lebonyolításáról, sem arról, hogy pontosan hogyan szervezte meg azt az orosz fél. Amikor a riporter arról kérdezte, hogy Oroszország hajlandó lenne-e kiadni Aszadot, hogy nemzetközi bíróság elé állítsák, a külügyminiszter-helyettes kitérő választ adott: „Oroszország nem tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó egyezménynek” – fogalmazott.
Szíria és Oroszország között régóta fennálló politikai és katonai szövetség van. Moszkva már a hidegháború kezdetén támogatta Szíriát, és 1944-ben, Damaszkusz francia gyarmati uralom alóli felszabadulásakor elismerte az ország függetlenségét. Az orosz támogatás különösen a szíriai polgárháború alatt bizonyult kulcsfontosságúnak, hozzájárulva Aszad hatalmának megőrzéséhez.
Azonban a szíriai belpolitikai helyzet most teljesen átalakult. Kedden Mohamed el-Basír, az új ideiglenes vezető, bejelentette, hogy ügyvezető miniszterelnökként átveszi az ország irányítását. El-Basír, a lázadó csoportok támogatásával, célul tűzte ki Szíria kormányzásának stabilizálását és a nemzetközi kapcsolatok újjáépítését.
Az interjúban Rjabkov más témát is érintett: az orosz-amerikai fogolycsere lehetőségét. Elmondta, hogy Moszkva „kész megfontolni” egy újabb fogolycserét, amely hasonló lenne az augusztusi megállapodáshoz. Akkor Evan Gershkovich, a The Wall Street Journal újságírója és Paul Whelan, egy volt amerikai tengerészgyalogos térhetett vissza az Egyesült Államokba.
via ATV