„Aztán hazamegyünk, és visszatérünk a mocsárba” - egy éve volt a brutális terrortámadás, így emlékeznek vissza Izraelben
Tel-Aviv nyüzsgő szórakozónegyedében az emberek a teraszokon ülnek, poharakkal koccintanak, a levegő tele van zenével és nevetéssel. Az élet látszólag megy tovább, de a lámpaoszlopokról és kirakatokból meredő poszterek az eltűnt izraeli túszok arcképeikkel arra emlékeztetnek mindenkit, hogy az ország háborúban áll – és a legutóbbi támadás sebei még messze nem gyógyultak be.
Egy év telt el azóta, hogy a Hamász brutális támadást indított Izrael déli része ellen. Október 7-én több mint 1200 izraeli halt meg, sokan súlyosan megsérültek, és 264 embert hurcoltak el – közülük 101-en még mindig a fogságban vannak. Miközben az ország a felszínen próbál visszatérni a normális kerékvágásba, az emberekben még mindig ott él a sokk és a félelem. A Hezbollah elleni harcok pedig az északi fronton folytatódnak, felerősítve a bizonytalanságot.
– mondja Zeev Engelmayer izraeli aktivista. Még a kávézókban is, ahol az emberek próbálnak felejteni, a beszélgetések során állandóan visszatérnek a háborúhoz.
A Hezbollah elleni legutóbbi katonai sikerek ugyan hoztak egy rövid fellélegzést, de a helyzet távolról sem oldódott meg. Ahogy az áldozatok száma folyamatosan emelkedik, és a konfliktus vége még nem látszik, az emberek egyre inkább elkeseredettek. A közel 80 éves történész, Tom Segev szerint az ország nem volt hozzászokva a hosszú háborúkhoz.
– mondja Segev. Most viszont egy új érzés terjed: a kilátástalanság.
A háborúra való emlékezés mindenütt jelen van. A jeruzsálemi Héber Egyetemen egy ballagáson sárga szalaggal emlékeztek meg egy diákról, akinek testvérét előző nap ölték meg Gázában. A Tel-Aviv-i kávézókban pedig csokoládék és sajtok kaphatók, amelyeket a kibucok áldozatainak emlékére készítettek.
Dror Rotches, egy Tel-Aviv-i grafikus, arról mesél, hogyan próbálják elfelejteni a valóságot néhány órára:
Közben több mint 60 ezren menekültek el a Libanonnal közös határról, és a déli városokban is sokan élnek még ideiglenes szállásokon. Tartalékos katonák tízezrei töltik második vagy harmadik szolgálatukat, és ezzel újabb terhet rónak családjaikra és munkájukra.
A Café Otef, Tel-Aviv egyik ikonikus kávézója, különleges hely lett. A csokoládékat és sajtokat azoknak az emlékére készítik, akik az október 7-i támadásban haltak meg. A tulajdonos, Reut Karp számára ez a hely ad értelmet a mindennapoknak, ahogy közössége a traumákkal és a hazatérés bizonytalanságával küzd.
– mondta a kávézó tulajdonosa.
A Cafe Otef első pillantásra olyan, mint Tel-Aviv bármelyik másik kávézója: a vendégek nevetnek, beszélgetnek és különleges kávékat kortyolgatnak a játszótér mellett; könnyű rockzene szól.
De a szendvicsek és sütemények mellett ott vannak az október 7-i támadásban meggyilkolt Dvir Karp receptjei alapján készült csokoládé, valamint a Kibbutz Be’eri sajtjai, ahol több mint százan haltak meg, 30 embert pedig túszul ejtettek.
Az eladásra kínált emléktárgyakon és pólókon ez áll: „Újra boldogulni fogunk”.