A Fidesz alig tudja meggyőzni a legalább érettségivel rendelkező választókat
A Fidesz választási eredményei és a lakosság iskolázottsága közötti kapcsolat ismételten meghatározónak bizonyult a vasárnapi EP-választásokon, írja a G7. A települési szintű adatok alapján világosan látható, hogy a kormánypárt támogatottsága alacsonyabb azokon a helyeken, ahol magasabb az érettségizettek aránya.
A Fidesz EP-listájára leadott szavazatok és a legalább érettségizett lakosság arányai közötti korrelációs együttható -0,68, ami erős fordított összefüggést jelez. Az adatok szerint, ahol az érettségizettek aránya meghaladja a 60 százalékot, a Fidesz nem tudott többséget szerezni. Ez a mutató azt jelenti, hogy minél magasabb az iskolázottság, annál alacsonyabb a Fidesz támogatottsága.
Az iskolázottság és a Fidesz támogatottsága közötti összefüggést már korábban is kimutatták, például a 2018-as országgyűlési választások után. A 2022-es választási eredmények is hasonló tendenciát mutattak, ahol a legalább érettségivel rendelkező lakosság aránya és a kormánypárti szavazatok között erős kapcsolat volt megfigyelhető.
Az iskolázottság számos más társadalmi és gazdasági tényezővel is összefügg. Az alacsony iskolázottságú településeken általában alacsonyabbak a jövedelmek, és nagyobb a lakosság kiszolgáltatottsága az államnak és az önkormányzatnak. A lap szerint ezen területeken a propaganda iránti fogékonyság is magasabb lehet.