KULT
A Rovatból

Majomkirály – A klasszikus kínai történet gyerekmesébe oltva

A Netflix legújabb animációsfilmje akár egy újabb franchise kezdete is lehet a streamingóriás kínálatában. A bugyuta dalok nélkül akár mestermű is lehetett volna, így viszont csak egy tipikus egyszernézős vasárnap délutáni mese. Kár érte.

Link másolása

Miről szól a Majomkirály? Egy rövidke szelete (konkrétan az első hét fejezete) a több mint 2000 oldalas híres kínai regénynek, a Nyugati utazásnak. A Vu Cseng-ennek tulajdonított mitológiai tárgyú regényt valamikor 1500 és 1582 között írhata, a híres zarándok Hszüan-cang indiai utazása köré épül és gyakorlatilag egy tanmese a Taoizmusról és Buddhizmusról.

Ennek a hihetetlen epikus történetnek hatalmas hatása volt a pop kultúrára, videojátékok, könyvek, filmek terén, melynek ékes példája a Majomkirály.

A Dragon Ball Songokuja gyakorlatilag a Majomkirály – eredeti nevén Sun Wukong – másolata. Egy hihetetlen erővel bíró mitológiai lény, aki kicsit egyszerűbb ész terén, de annál habókosabb és kiszámíthatatlanabb.

A filmet Anthony Stacchinek köszönhetjük, akinek a méltatlanul elfeledett, 2014-es Doboztrollok után ez az második egész estés rendezése. Alapvetően minden a helyén van. Az angol szinkronhangokra az ázsiai színészszakma krémjét kérték fel,

így minden adott, egy feledhetetlen kalandra: jó alapanyag, ügyes forgatókönyv és tehetséges alkotógárda.

Történetünk nagyjából követi az eredeti regény csapásvonalait, de nem állítja be a Majomkirályt annyira antagonistának, mint a könyv. A könyv első hét fejezetében filmünk főhőse gyakorlatilag a káosz megtestesítője volt. Majd tanult a hibáiból és beállt Hszüan-cangot segíteni utazásában. Gyorsan megismerjük, hogy került a szupermajom a világunkba, és min ment keresztül gyermekkorában. Ha már nem Wukong lesz a „gonosz” a sztoriban, gyorsan a sárkánykirályt teszik meg azzá, akivel a regényben a Majomkirálynak semmi gondja nem volt, tőle kapta a híres fegyverét is, a majombotot. Itt ezt a fegyvert ellopja főszereplőnk, így egy kicsit mesterkélt a konfliktus.

Emellett persze megkapjuk az eredeti sztorit is, hogy Wukong örökéletű akar lenni és az istenek közé szeretne tartozni, amolyan hedonista Herkulesként.

Ebben a hobókos animációs kalandban elkíséri főhősünket egy ember is, Lin, aki szintén próbálja a saját céljait elérni, nem éppen etikus módszerekkel. Nem illik bele ugyan szervesen Lin karaktere a történetbe, de mégse lóg ki, mint teljesen új, nem oda tartozó elem. Ha már gyerekfilm, a humor is működik, nem földön fetrengős, de kacagtatónak nevezhető, még felnőtt fejjel is.

Nagyon érdekes a Majomkirály, mert az alapanyag miatt sokkal komplexebb, mint egy szokásos Netflixes mese, ugyanakkor ez a legnagyobb hibája is: a célközönség a gyerekek voltak. Hatalmas potenciál lett volna egy animációs Nyugati utazás sorozatban. Hihetetlenül összetett történet, ami a mai napig megállja a helyét.

Ezt nagy hiba volt leegyszerűsíteni és tele dobálni béna Disney utánzatnak hangzó kötelező dalokkal.

Pedig az alapgondolatok ott vannak, Wukong sokszor nagyon önzően viselkedik és döntései következményei teljes tudatában cselekszik szörnyűségeket. Érthető, hogy féltek tőle, hogy túl sokat akar a szarka, ezért csak a Majomkirály eredettörténetét dolgozták fel. Pedig Wukong csak egy mellékszereplője az eredeti könyvnek, csupán megtudjuk a háttértörténetét, és azután találkozunk csak az igazi főszereplővel Hszüan-canggel. A filmnek gyakorlatilag ott van vége, ahol az igazi kaland elkezdődne, ezért eléggé befejezetlennek érződik.

Az animáció teljesen elfogadható színvonalú, nem egy Pixar, vagy Disney minőség, de nem is várjuk el. A zenék alapvetően jók, de a kötelező énekelgetéstől feláll a hátamon a szőr. Egyszerűen nem illet ebbe a történetbe. A szinkron szuper, a Majomkirályt játszó Jimmy O. Yang lubickol a szerepében, de a többiek is jó iparos munkát végeztek. Külön kiemelném, hogy Wukong fegyverét is szinkronizálták, ami eltér az eredeti koncepciótól, de

nagyon jó ötletnek bizonyult, így a botnak is van személyisége, nem csak egy csodafegyver.

Ráadásul nagyon menő „nyelven” beszél a bot.

A forgatókönyv ügyes, az eltérések beleférnek, hiszen finomítani kellett a célközönség miatt, viszont azért így is maradt bőséggel felnőtt tartalom. Az első démon, aki ellen bizonyít Wukong, kismajmokat rabol, ezután amikor látjuk a rejtekhelyét egy hatalmas üst van egy tábortűz felett. Innen már csak össze kell rakni a két információt és a néző tudja is, mi lett annak a sok bébimajomnak a sorsa.

Összefoglalva, a Majomkirály jó móka, kicsit hosszúnak tűnhet, mert egy elég összetett történetet akar bemutatni, egyszerű eszközökkel. A célközönséget szerintem nem jól lőtték be, és lehettek volna bátrabbak a Netflixnél.

Egy 12-16-os korosztályt megcélozva a bugyuta dalok nélkül akár mestermű is lehetne.

Így csak az a tipikus egyszernézős vasárnap délutáni mese, amit miután megnézünk el is felejtünk. Kár érte.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Szinte mindenki kétségbe van esve, fel van háborodva” – Udvaros Dorottya távozása nagy vihart kavart a Nemzeti Színházban
„Ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más” - mondta el egy bennfentes a Blikknek.

Link másolása

Ahogy arról mi is írtunk, Udvaros Dorottya közölte, hogy a Nemzeti Színház nem újította meg a szerződését, anyagi okokra hivatkozva.

Később az intézmény azt mondta, hogy határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, amit nem szüntettek meg. Erre reagált megint a színésznő, és újra megerősítette, hogy Vidnyánszky Attila nem újította meg a szerződését, csak azokban a darabokban fog játszani, amik még műsoron vannak.

A Blikk információja szerint a színésznő bejelentése óta temetői a hangulat a színházban.

"A társulat rémes állapotban van, szinte mindenki kétségbe van esve, illetve fel van háborodva, hiszen ha egy ilyen kaliberű színművészt, mint Udvaros Dorottya, így el lehet küldeni, mire számítson mindenki más?"

– mondta egy bennfentes a lapnak.

Sokan értetlenül figyelik, hogy külföldi rendezőket hívnak, és nem az itt dolgozó művészekre vigyáznak. Úgy tudják, hogy nagy összegeket kapnak a külföldi vendégrendezők, miközben sok, szerződésben lévő színész anyagi gondokkal küzd. Több fiatal művésznek is másodállást kellett vállalnia ahhoz, hogy meg tudjon élni - írja a portál.

Udvaros Dorottya korábban többször is felszólalt például a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása kapcsán. Korábban utalt rá, hogy ez is közrejátszhatott abban, hogy az igazgató elküldte.

A lap informátora szerint Vidnyánszky és Udvaros között egy újabb hangos vita is kipattant az előző nemzet színésze választás kapcsán. Mivel ez a színházban történt, azt többen is hallották.

A Blikk beszélt Szarvas Józseffel is, aki korábban együtt játszott a színésznővel a színház nyitóelőadásában.

"Mindig fájdalmas, amikor valaki távozik közülünk, Dorottyával pedig huszonkét éve vagyunk munkatársak, ezért megrázó volt a hír" – mondta a lapnak.

"Azt tudjuk, hogy a színház jelenleg nehéz anyagi körülmények között dolgozik, ez aggodalomra ad okot, de arról nem tudunk, hogy további művészektől is megválna a teátrum. Készülünk a következő évadra. Korábban én is többször mentem el színházból, és nem állt meg az idő" – tette hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Áll a bál a Nemzeti Színházban: Udvaros Dorottya után mások is távoznak a teátrumból
Az Index szerint a tavaly novemberben súlyos balesetet szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia sem tér már vissza, és felmondott Barta Ágnes, Mészáros Martin, Szép Domán és Szabó Sebestyén László is.

Link másolása

Pénteken lapunk is megírta, hogy Udvaros Dorottya szerződését 22 év után nem újította meg a Nemzeti Színház, így távozik onnan. Azonban az Index információi szerint azonban nem ő az egyetlen, aki otthagyja a teátrumot.

Pénteken reagált a Nemzeti Színház is, miszerint a művésznőnek határozatlan idejű szerződése van. Később Udvaros Dorottya azonban azt mondta: pénteken volt szerződtetési tárgyalása a vezérigazgatóval, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződését.

A helyzetet még érdekesebbé teszi, hogy a színésznő nemrégiben kapta meg a Nemzet Színésze címet, amiről a lap úgy tájékoztat, éppen Vidnyánszky Attila hathatós támogatásával történt meg.

Az Index információi szerint

a tavaly novemberben súlyos balesetet szenvedett Horváth Lajos Ottó és Szász Júlia sem tér már vissza. Továbbá felmondott Barta Ágnes és férje, Mészáros Martin, illetve Szép Domán és Szabó Sebestyén László, illetve Farkas Dénes már korábban elhagyta a színházat.

A lap felkereste a színészeket, akik közül Barta Ágnes megerősítette a hírt, miszerint az évad végétől nem lesz már a társulat tagja. A távozók helyére nem tervez új embereket alkalmazni a színház.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya továbbra is állítja, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A színésznő szerint az intézmény igazgatója anyagi okokra hivatkozva nem újította meg a szerződését. A Nemzeti Színház szerint Udvaros Dorottyának határozatlan idejű szerződése van, és azt nem mondták fel.

Link másolása

Mi is írtunk róla, hogy Udvaros Dorottya azt mondta, hogy már nem tagja a Nemzeti Színháznak, mert a szerződését nem újították meg. Az igazgató, Vidnyánszky Attila korábban az intézmény anyagi helyzetére hivatkozott.

Pénteken a Nemzeti Színház azt közölte:

„Udvaros Dorottya művésznő a Nemzeti Színház társulatának tagja, határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik, mely a mai napig nem került megszüntetésre és felmondásra”

- írta a Telex.

A színésznő gyorsan reagált a teátrum közlésére. A lap megkeresésére azt válaszolta:

„Március 22-én pénteken 11.00-kor volt szerződtetési tárgyalásom a vezérigazgató úrral, amikor is közölte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a munkaszerződésemet. Azokra a darabokra, amik még műsoron maradnak és játszom bennük, azokra egyedi szerződést kapok majd május közepén”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

Udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET: