KULT
A Rovatból

Minden, amit tudni lehet a Stranger Things befejező évadáról

Ki éli túl a főszereplők közül az ötödik évadot? Milyen hosszúak lesznek majd az új részek? Mikor érkezik az utolsó évad a Netflixre?

Link másolása

Óriási cliffhangerrel fejeződött be július elején a Stranger Things negyedik évada a Netflixen. Nem csoda, ha mindenki azt találgatja: mi várható a befejező, 5. évadban, melynek még pontos megjelenési dátuma sem ismert. A TechRadar hosszú cikkben gyűjtötte össze a már ismert konkrétumokat és a legvalószínűbbnek tűnő pletykákat a hawkins-i gyerekcsapat és Tótágas (Upside Down) szörnyeinek végső küzdelméről.

A sorozatot író Duffer fivérek úgy tervezik, hogy nem lesz olyan hosszú szünet a negyedik és az ötödik évad között, mint a hármas és a négyes között. Ettől függetlenül nem szeretnének az idő szorításában sem dolgozni, így addig fogják írni a történetet, amíg mindenki elégedett nem lesz a tervekkel.

Innentől kezdve a cikk spoilereket tartalmazhat, így aki még nem látta a sorozat negyedik évadát, ennek tudatában folytassa az olvasást.

A Hoppert alakító David Harbour a GQ magazinnak azt mondta, hogy a finálé forgatása legkorábban jövőre kezdődhet, és ha nem jön közbe semmi, akkor 2024-ben érkezhet a befejezés. A Duffer fivérek ugyanakkor egyáltalán nem akarnak kapkodni, és inkább a minőséget helyezik előtérbe. Így ha dönteni kell, hogy az utolsó évad minél előbb kerüljön képernyőre, vagy hogy jobb legyen, szívbaj nélkül az utóbbira fognak szavazni.

Az azonban szinte biztos, hogy az ötödik évad epizódjai nem lesznek olyan maratoni hosszúságúak, mint a legutóbbi szezon: a negyedik évad 9 részén 13 órán keresztül lehetett izgulni.

Szinte biztos, hogy az összes fontos szereplő visszatér majd a befejezésre. Könnyen elképzelhető azonban, hogy a negyedik évad végén a főgonosszal történt összecsapását éppen csak túlélő Max (Sadie Sink) percei meg lesznek számlálva a történetben. Erre utalhat, hogy Max éppen kómában fekszik a kórházban, ráadásul Tizenegy sem találta meg az elméjében kutatva.

Biztosan nem tér vissza azonban a negyedik évad egyik legemlékezetesebb szereplője, a lakókocsi tetején Metallicát gitározó Eddie Munson (Joe Quinn). A karaktert legkorábban talán a későbbre tervezett valamelyik spin-off sorozatban láthatják újra a rajongók. Merthogy utóbbiakból kettőt is fejleszt éppen a Netflix számára az Upside Down Pictures, vagyis a Duffer testvérek vadonatúj produkciós cége.

Még ennyi konkrétumot sem lehet tudni a már készülő forgatókönyvről. A Duffer fivérek érthető okokból alig árulnak el valamit a történetről. Annyi azonban kiszivárgott, hogy az író-rendező testvérpár már elkészített egy vázlatot, ami a hírek szerint nagyon durva és elsöprő lett, a lezárást pedig egyenesen a Gyűrűk urához hasonlítják. Ami azonban biztos: rengeteg történetszálat kell elvarrniuk, hogy a Stranger Things méltó befejezést kapjon.

A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a sorozat főszereplői egy nagy csapatként fognak össze Vecna/Egyes/Henry és serege ellen. Mindezt Dufferék is megerősítették a Happy Sad Confused podcastben, ahol úgy fogalmaztak, hogy az utolsó évadban szeretnének visszanyúlni a kezdetekhez, és újra akarják egyesíteni a főszereplőket a démonokkal szemben.

Éppen ezért őrült tipp lenne, ha valaki Vecna halálára fogadna. A negyedik évad utolsó perceiben felszívódó főgonosz ugyan látszólag veszített egy csatát, de egy nagyobbat megnyert, mivel Max átmeneti halálával megnyíltak az átjárók Tótágas és Hawkins között. Szinte biztos, hogy Tizenegyes ősellensége megerősödve tér vissza a fináléra, ahol célja a kisváros és az egész Föld elpusztítása lesz.

Megoszlik a stáb és a színészek véleménye arról, hogy ki fogja túlélni a finálét a főszereplők közül. Sadie Sink véleménye szerint Dufferék csak akkor végeznek egy-egy karakterrel, ha a halála elengedhetetlen a cselekményszövéshez. Ettől függetlenül nem lehet kizárni, hogy néhány kedvencünktől örökre el kell majd búcsúzni az ötödik évadban. A Tizit alakító Millie Bobby Brown szerint azonban már így is annyi szereplője van a sorozatnak, hogy egy normális stábfotó sem tudott készülni a csapatról, így előbb-utóbb meg kell tizedelni a társaságot.

Az eddigi epizódok alapján Tizenegyes és Mike szinte biztosan ép bőrrel ússzák meg az utolsó harcot, ahogy Hopper, Joyce és Will is. Rajtuk kívül azonban bárki esélyes lehet arra, hogy nem éli túl a Vecna serege elleni küzdelmet.

Dufferék erre a már említett podcastben úgy reagáltak, hogy Hawkins nem Westeros, vagyis itt nem lesz olyan vérengzés a főszereplők között, mint a Trónok harcában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: