EGÉSZSÉG
A Rovatból

Megalázó a testzsírmérés az iskolában, és súlyos következménye is lehet

Több fiatal lány is anorexiás lett a nyilvános méricskélés után. A jogvédők elmondják, mit tehetnek a szülők.


"Két kamaszlányom van. Az egyikük szinte születése óta vegetariánus, a másik csak akkor érzi, hogy evett valamit, ha hús is van a tányérján. Mindketten teljesen normális testalkatúak voltak, amikor

az iskolában részt vettek a kötelező BMI-mérésen"
- írja cikkében a WMN egyik újságírója.

A mérés után nem sokkal mindkét gyereknél súlyos anorexiás tünetek jelentkeztek.

A kisebbik tizenkét évesen tagadta meg az ételt, a nagyobbik tizenöt volt. Mindketten csontsovánnyá fogytak. Az édesanyjuk pedig teljesen kétségbeesett.

"Nekünk szerencsénk volt. Mintegy fél évig tartott mindkettőjüknél ez a periódus. Rengeteg beszélgetéssel, még több türelemmel és empátiával, közös erővel, egyéb segítség nélkül sikerült megoldanunk az átmeneti étkezési zavarokat" - fogalmaz Both Gabi, aki hozzáteszi:

"Az biztosan nem tesz jót, hogy az amúgy is önbizalomhiányos tinédzsernek, aki ki van éhezve a külvilág, valamint a kortársai elismerésére, a vizsgálati eredmények (nyilvános!) kihirdetésekor, sőt, már vizsgálat közben is gúnyos megjegyzéseket kap a szakemberektől, ha néhány tizeddel eltér az úgynevezett normális tartománytól az érték, amit mértek."

Németh Barbara, a Hintalovon Alapítvány munkatársa a lapnak azt mondta: a kötelezően előírt egészségügyi vizsgálatok olyan természetesek, hogy sokan bele se gondolnak annak céljába és menetébe.

„Az iskolai tájékoztatás rendszerint elmarad, hiszen számukra ez szokásos vizsgálatnak tűnhet. De a szülőknek és a gyerekeknek is joga van ahhoz, hogy megértsék ezek szükségességét, folyamatát és felhasználását.

Ezekről előre tájékoztatni kell őket, ráadásul, ha tudják a gyerekek, hogy miért és hogyan zajlik a vizsgálat, mit mutatnak valójában az eredmények, kik ismerhetik meg azokat, elfogadóbbak lesznek velük szemben. Nem mellesleg a tájékoztatás az iskolát vagy a vizsgálatot végző szakembert is arra készteti, hogy tudatosítsa, mit és miért csinál, és hogyan érheti azt valóban el.”

Az is alapkérdés Németh Barbara szerint, hogy a súlyproblémával küzdő gyerekek szűrésére alkalmazzák-e a vizsgálatot, vagy a gyerek népességen belül vizsgálják az érintetteket.

„A kettőnek nagyon ellentétes a szakmai megítélése, az előbbi kárára, ráadásul a BMI-érték önmagában nem bír diagnosztikai értékkel."

A szakember szerint akármibe is vonják be a gyerekeket (legyen az egy kutatás, szűrés vagy más), mérlegelni kell az részvétel etikai alapelveit.

Fontos, hogy olyan vizsgálatot végezzenek gyerekekkel, ami a célnak megfelelő, ahhoz szükséges, az eredményének következménye van, és mindenekelőtt, ami nem árt.

"A kutatások azt mutatják, hogy sem a szembesítés, sem a nyílt összehasonítás nem teszi a gyerekeket kiegyensúlyozottabbá, és nem segíti őket a súlyproblémáikkal való megküzdésben. Vagy arra sarkallja őket, hogy még többet egyenek, vagy arra, hogy megtagadják az ételt" - magyarázza Németh Barbara.

Egy gyerekek körében végzett kutatás szerint az iskola a legrosszabb hely, ahol a testsúly mérését szervezhetik, illetve amikor megkérdezték őket, kivel mennének el rá, mindenki a családot mondta, és senki sem azt, hogy a barátaival.

„Legfontosabb, hogy megértsük, mit jelent a gyerekek számára a külső és a testsúly. Összefügg a népszerűséggel, és sokkal inkább a társas kapcsolataikról, elfogadásukról szól. A gyerekek legkevésbé a testsúlyuk egészségügyi következményei miatt aggódnak.”

Rutinvizsgálat lévén sok szülő nem figyel rá külön oda, vagy csak akkor értesül róla, ha már baj van, például étkezési zavarok vagy zaklatás jeleit látja a gyerekén.

Ezért is nagyon fontos, hogy a szülő tájékozódjon előre az iskolától, gyerekorvosról és beszélgessen a gyerekkel ezekről a kérdésekről.

Az is lényeges, hogy a gyerekek tisztában legyenek a jogaikkal. És itt nemcsak az egészséges élethez való jogról van szó, hanem a megfelelő tájékoztatáshoz, a véleményük kifejezéséhez és figyelembevételéhez, és ahhoz is, hogy senki sem bánthatja őket, és nem bánthat velük másképp valamilyen tulajdonságuk miatt.

A gyerekek orvosi vizsgálata sok jogi kérdést is felvet.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


EGÉSZSÉG
A Rovatból
„A színpad volt az életem – aztán már nem volt kedvem felmenni” - a kiégésről szól a Diagnózis podcast új epizódja
Hogyan ismerhető fel a kiégés? Mit tehetünk, ha a burn out jeleit érzékeljük? Megelőzhető-e egyáltalán a kiégés? Erről beszélgettünk Harsányi Bencével, a Momentán Társulat korábbi tagjával, és Dénes Fruzsina egészség szakpszichológussal.


Harsányi Bence gyerekként állt először színpadra, megragadta a színházi világ, s bár más irányokba is képezte magát, a Momentán Társulat tagjaként rendszeresen játszott improvizációs előadásokban. Másfél évvel ezelőttig. Akkor – ha nem is egyik napról a másikra – felhagyott a színészkedéssel, és ma már trénerként és tanárként dolgozik elsősorban.

„Egy zártkörű előadáson álltam úgy a színpadon, hogy egyszer csak mintha lenyomtak volna a víz alá – nem láttam, nem hallottam.

Később aztán kimentem egy próbáról, és nem tudtam visszamenni. Ott álltam a folyosón, és egyszerűen nem akaródzott a lábamnak bemenni.

Akkor mondtam a többieknek, én mindent megcsinálok, ameddig be vagyok írva a beosztásba, de utána szeretnék visszalépni” – meséli Bence, hogy találkozott nagyon drasztikusan a kiégés jeleivel.

Először csak az volt a terve, hogy kihagy egy évadot, pihen, aztán meglátja, mennyire hiányzik neki a színpad – és azt vette észre, nem túlságosan. Bence hozzáteszi, az utolsó csepp az volt a pohárban, hogy már a színpadi szerepléshez sem érzett magában kedvet és erőt, de ezt megelőzte számos olyan dolog, ami egy vállalkozás életében fontos, a számlázástól a workshopok szervezéséig.

Felismerte, hogy ő ezt a fajta életet tovább nem akarja folytatni. Ebben az is szerepet játszott, hogy családja lett és azt érezte, nem tud elég időt a kislányával tölteni.

De szíven ütötte az is, amikor átlépve a 45-öt olvasott egy statisztikát, hogy a 45-65 év közötti férfiak közül minden hatodikat elveszítjük – nagyon nem szeretne közéjük tartozni.

Érdekelnek az egészséggel kapcsolatos témák?

Iratkozz fel YouTube csatornánkra, hogy ne maradj le az újabb részekről!

Csatlakozz a Diagnózis egészségpodcast zárt Facebook-csoportjához, hogy értesülj az új témákról, és akár a szerkesztésben is közreműködhess!

Dénes Fruzsina egészség szakpszichológus és szervezetfejlesztő úgy véli, hogy Bence történetében abszolút felfedezhetők a kiégés mintázatai. Azt is elmagyarázta, hogy a kiégésnek alapvetően három fő komponense van: az egyik az emocionális kimerülés, a másik a deperszonalizáció, a harmadik pedig a személyes énhatékonyság csökkenése.

„Az érzelmi kimerülés az, amikor megjelenik az a fajta fáradékonyság, amit Bence is megélt. A deperszonaliázció az, amikor kicsit mintha leválnánk saját magunkról, kívülről nézzük a dolgokat, cinikussá válunk a kollégákkal."

„A személyes énhatékonyság csökkenésénél pedig azt éljük meg, hogy nem is teljesítünk elég jól”

– foglalja össze Fruzsina.

A pszichológus arra hívja fel a figyelmet, hogyha nem tudunk kapcsolódni önmagunkhoz, ha nem tudunk töltődni, az kiégéshez vezethet: „Kell, hogy legyen kapcsolatom a saját szükségleteimmel, érzéseimmel. Hogy tudatos legyek ezekre, mert csak akkor fogom tudni megteremteni azt az egyensúlyt, ami a töltődés, visszatöltődés és a munka között szükséges. És ha ez nincs meg, akkor ez sajnos előbb-utóbb túlterheltséghez, végső soron pedig kiégéshez vezethet.”

A jó hír az, hogy a kiégés maga egy hosszú folyamat, nem egyik pillanatról a másikra történik meg.

Van olyan szakirodalom, ami 12 lépésre osztja a kiégés folyamatát, és az első 8 lépésnél még vissza lehet fordulni, mert ez nem egy egyirányú utca. Viszont tény, hogy hajlamosak vagyunk racionalizálni, és az egyes tüneteket megmagyarázni, hogy mi állhat a hátterükben, nem gyanakszunk egyből a kiégésre.

A beszélgetésből kiderül, hogy …

... jellemzően a környezet vagy az érintett veszi észre a kiégés tüneteit?

… mi mindennel keverhetők össze a kiégés jelei?

… mikor érdemes szakemberhez fordulni?

… mit tanácsol Bence és mit mond a szakértő, hogyan kerülhető el a kiégés?

 

Hallgasd meg a teljes beszélgetést a YouTube csatornánkon!

A Diagnózis egészségpodcast aktuális adását a BP Podcast Stúdióban rögzítettük.

Ha profi minőségben szeretnéd rögzíteni a saját podcastedet, a BP Podcast Stúdióban minden adott hozzá – prémium hang- és videófelszerelés, modern, letisztult stúdiókörnyezet, és maximális kényelem. Neked csak a tartalmat kell hoznod, a stúdió biztosítja a tökéletes felvételi környezetet!

Foglalj könnyedén a budapestpodcaststudio.hu weboldalán!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
EGÉSZSÉG
A Rovatból
Háziorvos figyelmeztet a nyári pénisz jelenségre, ami tönkreteheti az intim pillanatokat
A forróság nemcsak a hőmérőt pörgeti, de az ágyban is gondokat okozhat. Orvosok figyelmeztetnek: a nyári meleg fokozhatja az impotenciát, ami pedig tönkreteheti az együttléteket.


A nyári meleg meglepő hatással lehet a férfiak szervezetére, és nemcsak a közérzetre, hanem az intim pillanatokra is – írja a Daily Mail. Egyeseknél a hőség miatt a férfiasság teltebbnek tűnhet, amit a test természetes hűtési folyamata okoz: a meleg hatására a vérerek kitágulnak, így a vérkeringés élénkebbé válik.

Dr. Donald Grant háziorvos, a The Independent Pharmacy vezető tanácsadója ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a meleg idő nem csak előnyökkel jár. Mint mondta, az elmúlt időszakban az Egyesült Királyságban több városban is meghaladta a hőmérséklet a 25 Celsius-fokot, ami ugyan kellemesnek tűnik, de több egészségügyi problémát is súlyosbíthat – köztük a merevedési zavart is.

A szakember kiemelte, hogy

a kiszáradás az egyik leggyakoribb tényező, ami ronthatja az erekciót. Ha a szervezet nem jut elég folyadékhoz, csökken a vér mennyisége, ami megnehezítheti a megfelelő véráramlást, különösen azoknál, akiknél korábban is előfordult hasonló probléma.

A fáradtság és az alváshiány szintén befolyásolhatja az intim együttlétek sikerességét. „A szervezetnek többet kell dolgoznia a belső hőmérséklet szabályozásáért, ami gyakran kimerültséghez vezet” – magyarázta Dr. Grant.

„A rossz alvás közvetlen hatással van a hormontermelésre, így csökkenhet a tesztoszteronszint is. Ez tovább rontja a merevedési zavar tüneteit, és megnehezíti az erekció létrejöttét.”

A meleg miatt gyakrabban fogyasztanak alkoholt az emberek, ami szintén ronthatja az állapotot. „Ahogy emelkedik a hőmérséklet, úgy nő az alkoholfogyasztás is – sokan kiülnek a sörkertekbe, vagy baráti összejöveteleken élvezik a jó időt. Azonban az alkohol nagyon rossz hatással lehet a merevedési zavar tüneteire: csökkenti a vérnyomást és rontja a vérkeringést az intim területeken.” Hozzátette, hogy az alkohol hosszú távú, egészségtelen fogyasztása ideg- és érrendszeri károsodáshoz vezethet.

Dr. Bhavini Shah, a LloydsPharmacy Online Doctor háziorvosa szerint a lelki állapot is nagy szerepet játszhat. Mint mondta, „a krónikus stressz, a szorongás, a depresszió és más mentális problémák szintén megnehezíthetik az erekció létrejöttét és fenntartását”.

A stressz hatására olyan hormonok termelődnek, amelyek hatással vannak a merevedést biztosító vérerekre.

A negatív érzések ráadásul a szexuális vágy csökkenéséhez és egészségtelen szokások – például a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás – kialakulásához is vezethetnek.

A merevedési zavar – más néven impotencia – a 40 év feletti férfiak körülbelül felét érintheti. Egy-egy alkalmi eset általában nem ad okot aggodalomra, de a rendszeresen visszatérő vagy tartós problémát érdemes orvossal kivizsgáltatni, mivel komolyabb egészségügyi gondok – például magas vérnyomás, cukorbetegség vagy mentális zavarok – állhatnak a háttérben.

Az orvosok leggyakrabban olyan gyógyszereket javasolnak, amelyek javítják a véráramlást a péniszben, de ezek nem mindenkinél alkalmazhatók. Bizonyos szívbetegségek esetén például nem ajánlott a szedésük.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

EGÉSZSÉG
A Rovatból
Három gyerek, egy cukrászda és egy diagnózis: Ildikó élete lupusszal
Ha eddig csak a Dr. House-ból ismerted a lupusz szót, ideje valódi arcot társítani hozzá. A Diagnózis podcast új epizódja egy fiatal anyuka személyes történetén és egy szakértő segítségével mutatja meg, mit is jelent ezzel a betegséggel élni.


Ha te is csak annyit tudsz a lupuszról, hogy Dr. House sokat emlegette abban a bizonyos tévésorozatban, akkor most mindenképpen érdemes tovább olvasnod. Már csak azért is, mert egy olyan inspiráló történeten keresztül mutatjuk be magát a betegséget, ami akkor is megérinthet, ha egyébként úgy gondolod, neked aztán semmi közöd az egészhez.

A Diagnózis podcast legfrissebb adásában a lupusszal diagnosztizált Antal-Béládi Ildikó és dr. Kiss Zsófia belgyógyász-immunológus voltak a vendégek, Ganzler Orsolya szerkesztő-műsorvezető kérdései nyomán segítettek tisztázni, hogy miért is van helyzet, ha kiderül valakinél, hogy lupusz betegsége van.

Hogyan fedezte fel Ildikó magán, hogy baj van?

Ildikó huszonéves volt, épp külföldön próbált szerencsét, amikor furcsa tüneteket tapasztalt magán: mélyvénás trombózisa volt, majd erős ízületi fájdalmai alakultak ki. Hazatérve Magyarországra reumatológust keresett fel. Vérkép, mandulaműtét, mindenféle egyéb kivizsgálás várt rá, hogy kiderüljön, autoimmun betegségről van-e szó. Pár hónappal később jött a bizonyosság: igen, ez most tényleg lupusz.

 

Dr. Kiss Zsófia kiemeli, hogy nagyon fontos a kezdeti alapos kivizsgálás, hogy egyértelműen kizárható legyen bármilyen más betegség: „A fertőzések például gyakran tudják ’maszkolni’ az autoimmun tüneteket. Egy ízületi fájdalom, láz vagy gyulladásos laborértékek nagyon sokféle fertőzés jelei is lehetnek, ezért ezeket végig kell gondolni. Nem mindegy, hogy valakit elindítunk egy olyan úton, amiről később kiderül, hogy nem is az övé.”

Merthogy ez egy hosszú út, nem lehet néhány kezeléstől teljesen helyrejönni.

Folyamatos odafigyelést, életmódbeli változtatást, és persze orvosi felügyeletet, gyógyszeres kezelést igényel a lupusz kordában tartása.

Ildikó már beépítette ezt a mindennapjaiba, még ha néha nehéz is megbarátkoznia azzal, hogy ha sportolásra adja a fejét, hamarabb lesz fáradt, mint szeretné, vagy hogy gyakran tapasztal testhőmérséklet-változást.

Érdekelnek az egészséggel kapcsolatos témák?

Iratkozz fel YouTube csatornánkra, hogy ne maradj le az újabb részekről!

Csatlakozz a Diagnózis egészségpodcast zárt Facebook-csoportjához, hogy értesülj az új témákról, és akár a szerkesztésben is közreműködhess!

Mi is történik egy lupuszos beteg testében tulajdonképpen?

A beteg immunrendszere a saját sejtjeit idegenként ismeri fel. „Ez minden autoimmun betegség közös jellemzője, és különböző típusú támadásokat indít a saját sejtek ellen. Attól függően, hogy milyen sejttípus érintett, más-más autoimmun betegség alakul ki – az egyik leggyakoribb a lupusz."

„A lupuszra jellemző, hogy szinte mindenféle sejttel szemben képes ellenanyagot termelni, vagy valamilyen immunológiai támadást indítani – különböző mechanizmusokon keresztül”

– összegzi dr. Kiss Zsófia.

A doktornő minden esetre azzal biztatta Ildikót és a podcastepizód nézőit is, hogy a tudomány gyorsan fejlődik, és már most is elég jó kezelések érhetők el, amelyekkel a lupusz okozta tünetek enyhíthetők. Persze mint minden súlyos betegségnél, a lupusznál is kulcskérdés az időben történő felismerés.

Milyen korlátokat jelent a lupusz az érintetteknek?

Nem szabad például napra menniük – említi az elsők között Ildikó, és mindenképpen fényvédő krémet kell használniuk. Ő maga azt is tapasztalta, hogy az étrendjén való változtatás segített a tünetei mérséklésében, ezért teljesen átalakította étkezési szokásait, száműzte a tejet, a glutént.

Így foglalkozott egyre többet mentes sütemények készítésével, amit annyira megszeretett, hogy végül hivatásául választotta: mostanra saját, mentes süteményekre specializálódott cukrászdája van.

És nem ez az egyetlen dolog, ami egy lupusz miatti kényszerű váltás miatt mégis pozitív fordulatot hozott az életében: amikor már férjével családalapításban gondolkodtak, az orvosok még türelemre intették őket. Ildikóék úgy gondolták, hogy kiszámíthatatlan mikor kapnak zöld jelzést, és kapnak-e egyáltalán, ezért az örökbefogadás mellett döntöttek. Három gyermeket nevelnek párjával, és abszolút úgy érzik, így lett teljes a családjuk.

Hallgasd meg a teljes beszélgetést, hogy megtudd,

... hogyan lehet együtt élni a lupusszal?

... kiket érint leginkább a betegség?

... mi a kezelési módja?

... mikor gyanakodjunk lupuszra és hova forduljunk kivizsgálásért?

A podcastepizódot itt tudod megtekinteni:

A Diagnózis egészségpodcast aktuális adását a BP Podcast Stúdióban rögzítettük.

Ha profi minőségben szeretnéd rögzíteni a saját podcastedet, a BP Podcast Stúdióban minden adott hozzá – prémium hang- és videófelszerelés, modern, letisztult stúdiókörnyezet, és maximális kényelem. Neked csak a tartalmat kell hoznod, a stúdió biztosítja a tökéletes felvételi környezetet!

Foglalj könnyedén a budapestpodcaststudio.hu weboldalán!

Kapcsolat, nemkívánatos esemény bejelentése: itt

Felhasználási feltételek: itt

Adatvédelem: itt

HU-10504

Lezárás Dátuma: 2025.05.05.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGÉSZSÉG
A Rovatból
„A színpad volt az életem – aztán már nem volt kedvem felmenni” - a kiégésről szól a Diagnózis podcast új epizódja
Hogyan ismerhető fel a kiégés? Mit tehetünk, ha a burn out jeleit érzékeljük? Megelőzhető-e egyáltalán a kiégés? Erről beszélgettünk Harsányi Bencével, a Momentán Társulat korábbi tagjával, és Dénes Fruzsina egészség szakpszichológussal.


Harsányi Bence gyerekként állt először színpadra, megragadta a színházi világ, s bár más irányokba is képezte magát, a Momentán Társulat tagjaként rendszeresen játszott improvizációs előadásokban. Másfél évvel ezelőttig. Akkor – ha nem is egyik napról a másikra – felhagyott a színészkedéssel, és ma már trénerként és tanárként dolgozik elsősorban.

„Egy zártkörű előadáson álltam úgy a színpadon, hogy egyszer csak mintha lenyomtak volna a víz alá – nem láttam, nem hallottam.

Később aztán kimentem egy próbáról, és nem tudtam visszamenni. Ott álltam a folyosón, és egyszerűen nem akaródzott a lábamnak bemenni.

Akkor mondtam a többieknek, én mindent megcsinálok, ameddig be vagyok írva a beosztásba, de utána szeretnék visszalépni” – meséli Bence, hogy találkozott nagyon drasztikusan a kiégés jeleivel.

Először csak az volt a terve, hogy kihagy egy évadot, pihen, aztán meglátja, mennyire hiányzik neki a színpad – és azt vette észre, nem túlságosan. Bence hozzáteszi, az utolsó csepp az volt a pohárban, hogy már a színpadi szerepléshez sem érzett magában kedvet és erőt, de ezt megelőzte számos olyan dolog, ami egy vállalkozás életében fontos, a számlázástól a workshopok szervezéséig.

Felismerte, hogy ő ezt a fajta életet tovább nem akarja folytatni. Ebben az is szerepet játszott, hogy családja lett és azt érezte, nem tud elég időt a kislányával tölteni.

De szíven ütötte az is, amikor átlépve a 45-öt olvasott egy statisztikát, hogy a 45-65 év közötti férfiak közül minden hatodikat elveszítjük – nagyon nem szeretne közéjük tartozni.

Érdekelnek az egészséggel kapcsolatos témák?

Iratkozz fel YouTube csatornánkra, hogy ne maradj le az újabb részekről!

Csatlakozz a Diagnózis egészségpodcast zárt Facebook-csoportjához, hogy értesülj az új témákról, és akár a szerkesztésben is közreműködhess!

Dénes Fruzsina egészség szakpszichológus és szervezetfejlesztő úgy véli, hogy Bence történetében abszolút felfedezhetők a kiégés mintázatai. Azt is elmagyarázta, hogy a kiégésnek alapvetően három fő komponense van: az egyik az emocionális kimerülés, a másik a deperszonalizáció, a harmadik pedig a személyes énhatékonyság csökkenése.

„Az érzelmi kimerülés az, amikor megjelenik az a fajta fáradékonyság, amit Bence is megélt. A deperszonaliázció az, amikor kicsit mintha leválnánk saját magunkról, kívülről nézzük a dolgokat, cinikussá válunk a kollégákkal."

„A személyes énhatékonyság csökkenésénél pedig azt éljük meg, hogy nem is teljesítünk elég jól”

– foglalja össze Fruzsina.

A pszichológus arra hívja fel a figyelmet, hogyha nem tudunk kapcsolódni önmagunkhoz, ha nem tudunk töltődni, az kiégéshez vezethet: „Kell, hogy legyen kapcsolatom a saját szükségleteimmel, érzéseimmel. Hogy tudatos legyek ezekre, mert csak akkor fogom tudni megteremteni azt az egyensúlyt, ami a töltődés, visszatöltődés és a munka között szükséges. És ha ez nincs meg, akkor ez sajnos előbb-utóbb túlterheltséghez, végső soron pedig kiégéshez vezethet.”

A jó hír az, hogy a kiégés maga egy hosszú folyamat, nem egyik pillanatról a másikra történik meg.

Van olyan szakirodalom, ami 12 lépésre osztja a kiégés folyamatát, és az első 8 lépésnél még vissza lehet fordulni, mert ez nem egy egyirányú utca. Viszont tény, hogy hajlamosak vagyunk racionalizálni, és az egyes tüneteket megmagyarázni, hogy mi állhat a hátterükben, nem gyanakszunk egyből a kiégésre.

A beszélgetésből kiderül, hogy …

... jellemzően a környezet vagy az érintett veszi észre a kiégés tüneteit?

… mi mindennel keverhetők össze a kiégés jelei?

… mikor érdemes szakemberhez fordulni?

… mit tanácsol Bence és mit mond a szakértő, hogyan kerülhető el a kiégés?

 

Hallgasd meg a teljes beszélgetést a YouTube csatornánkon!

A Diagnózis egészségpodcast aktuális adását a BP Podcast Stúdióban rögzítettük.

Ha profi minőségben szeretnéd rögzíteni a saját podcastedet, a BP Podcast Stúdióban minden adott hozzá – prémium hang- és videófelszerelés, modern, letisztult stúdiókörnyezet, és maximális kényelem. Neked csak a tartalmat kell hoznod, a stúdió biztosítja a tökéletes felvételi környezetet!

Foglalj könnyedén a budapestpodcaststudio.hu weboldalán!


Link másolása
KÖVESS MINKET: