Diagnózis podcast: 50 év alattiakat is fenyegethet szívinfarktus - de hogyan kerüljük el?
A szív- és érrendszeri megbetegedések állnak a halálokok több mint felének a hátterében Magyarországon. Annyi mindenkit érint a probléma, hogy sok esetben talán nem vesszük elég komolyan, hogy foglalkozzunk vele. Pedig akár meg is előzhetjük a komoly betegségek kialakulását, elkerülhetjük például, hogy egy infarktus végezzen velünk.
A magas koleszterinszint is lehet a szívinfarktus okozója.
A Diagnózis egészségpodcast aktuális adásában prof. dr. Kiss Róbert Gábor kardiológussal, az Észak-Pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosával beszélget a műsorvezető, Ganzler Orsolya arról, hogy milyen veszélyeket rejt a magas koleszterinszint, lehet-e kezelni, ha már kialakult, és mit lehet tenni a megelőzés érdekében.
„Amikor megszületünk, a koleszterinünk 3-as értéken van, és ha nem vennénk fel bizonyos életmódbeli szokásokat, akkor maradna is ennyi. A magyar átlag ma 6-6,5 között van” – állítja a professzor úr.
Ha azt feltételezzük, hogy a magas koleszterinszint csak az idősebb korosztályt fenyegeti, nekünk gondolnunk sem kell rá, hiszen fiatalok vagyunk, tévúton járunk:
Professzor úr maga is ezzel a betegséggel küzd, de mivel gyógyszerrel kezelik, amióta fiatalkorában felfedezték a problémát, nincs semmilyen tünete, nem alakult ki komolyabb betegsége.
– figyelmeztet dr. Kiss Róbert Gábor.
A jó hír az, hogy közbe lehet avatkozni, meg lehet állítani a betegség kialakulását. Ellenben, ha nem is tudunk róla, hogy kordában kell tartani a koleszterinszintünket, mert mondjuk nem járunk el szűrővizsgálatra, akkor tényleg komoly probléma alakulhat ki a szervezetünkben.
A helyes életmódot emeli ki leginkább a professzor úr, ha arról van szó, hogyan előzhetjük meg a magas koleszterinszintet, és csökkenthetjük az ezzel együtt járó szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát: egészséges táplálkozás, megfelelő alvás, rendszeres mozgás, és persze az olyan káros szenvedélyek kerülése, mint amilyen a dohányzás.
Hogy a cigarettát letenni nem könnyű, azt dr. Kiss Róbert Gábor maga is megtapasztalta. Nála egy mélyreható személyes élmény adta meg a végső lökést 40 éves korában: „A kórházudvaron éjszaka toltunk át egy fiatal srácot szívműtétre, és meglátta, hogy a zsebemben ott van a Camel doboz. Kérte, hogy adjak egy szálat. Megálltunk a szép tavaszi éjszakában és mindketten elszívtunk egy cigarettát. Utána őt betolták a műtőbe és meghalt.
Sajnos a szív- és érrendszeri betegségekben érintettek több mint 90%-a akkor sem változtat jelentősen életmódján, ha már túl van egy infarktuson – azt remélik, ez csak egy egyszeri történés volt.
A professzor úr szerencsére tudott inspiráló példát is mesélni:
„Sosem felejtem el azt a túlsúlyos hentest, aki infarktussal került be hozzánk, és a műtétje után elmondtam neki, hogy bizony, mozogni kell. Esténként a felesége rémülten követte őt autóval a falu körül, amikor futni indult, és a szomszédok is furán néztek rá, mert azt gondolták, egy szívbeteget kímélni kell.”
Milyen további példákat említett még dr. Kiss Róbert Gábor, amelyek jól illusztrálják, milyen kockázatokat rejt magában, ha felelőtlenek vagyunk a szívünk egészségét illetően?
Mit tehetünk, hogy ne infarktussal végezzük?
Bízhatunk e tudományos felfedezésekben?
Kiderül a teljes interjúból, amelyet itt tudsz megnézni / meghallgatni:
A cikkben és a beszélgetésben található tartalmak kizárólag általános jellegű információk, nem tekinthetők terápiás javaslatnak. Kérjük, hogy kérdés esetén fordulj háziorvosodhoz vagy kezelőorvosodhoz.
A beszélgetés támogatója a Novartis Hungária Kft.
FA-11325462 / Lezárás dátuma: 2024. 12. 04.